print header

8 תרגילים לתיקון צורת ישיבה מזיקה לגב

 
רובנו מבלים חלק ניכר מהיום שלנו בישיבה ולעיתים גם בסיום יום העבודה אנחנו מוותרים על אימון גופני לטובת צפייה בטלוויזיה או שימוש במחשב. הבעיה בישיבה ממושכת היא שעם הזמן, גם כאשר אנחנו מתחילים את היום בצורת ישיבה זקופה ובריאה, השרירים שלנו מתעייפים מהר ואנחנו עוברים לתנוחה מכופפת כאשר הכתפיים מגולגלות קדימה על מנת לאפשר לנו להתייצב בעזרת העצמות על חשבון השרירים. כאשר המעבר הזה קורה לעיתים קרובות, הופכת הישיבה הגרועה שלנו לצורת הישיבה ה"רגילה". צורת הישיבה הכפופה תורמת למספר רב של בעיות: כאבים באזור הכתף, כאבי מרפקים, כאבי צוואר, כאבי ראש, כאבי גב תחתון וכאבי ברכיים. מטרת התרגילים הבאים היא לאמן את השרירים האחראיים על תמיכה בעמוד השדרה על מנת לתקן את צורת הישיבה הזו, שאצל רבים מאתנו הפכה לברירת מחדל.
 
תרגילים לישיבה נכונה
 
 
1. חיזוק הגב באמצעות תנוחת הלוחם
 
תנוחת "הלוחם" היא תרגיל המסייע מאוד לחיזוק הירכיים ומתיחת הזרועות, שני אזורים שיש להם חלק בהורדת לחץ משמעותי מעמוד השדרה.  
 
תרגילים לישיבה נכונה
 

כדי לבצע את התרגיל עמדו בתנוחת מוצא כאשר שתי הרגליים צמודות והידיים מתוחות מעלה. כופפו את ברך ימין ולחצו על הירך קדימה, ובאותו הזמן מתחו את רגל שמאל לאחור כאשר היא ישרה ונטעו אותה עד כמה שאפשר עמוק ברצפה. האריכו את הרגל האחורית וישרו אותה עד כמה שניתן. שמרו על הרגל מתוחה מספר שניות והחזירו אותה למקומה. חזרו על התרגיל גם עבור הרגל השנייה.

 

2. מתיחת חזה

התרגיל הבא מדמה שכיבות סמיכה בעמידה, והוא נועד למתוח את החזה ולהקל על כאבים קיימים בעמוד השדרה. 
 
תרגילים לישיבה נכונה
 

לצורך ביצוע התרגיל עמדו מחוץ לדלת פתוחה. מקמו את הידיים בגובה הכתפיים מחוץ למסגרת הדלת. כופפו את המרפקים והישענו קדימה על הבהונות כשהחזה מיושר, ואז דחפו ישר וישרו את המרפקים. חזרו על הפעולה בין 5 ל-10 פעמים. ככל שתקפידו על ביצוע התרגיל, תשימו לב כי אתם מתקשים פחות בכיפוף המרפקים וחזרה אל עמדת המוצא. המטרה היא להגדיל עם הזמן את כמות החזרות עד למצב של 10-25 חזרות.

 

3. חיזוק שרירי הישבן 
 
כאבי ירך וכאבי גב תחתון רבים הם תוצר של שרירי ישבן חלשים שמתקשים לשאת את משקל עמוד השדרה, והתנוחה המכופפת שלנו בעת ישיבה מקלה עליהם עד למצב שהם מפסיקים להתאמץ לחלוטין. ביצוע התרגיל הזה באופן עקבי עשויה לעזור להקל על רבים מהכאבים שנגרמים כתוצאה מבעיות של שרירי ישבן שאינם פעילים, ולמנוע את הופעתם של כאבים חדשים.
 
תרגילים לישיבה נכונה
 

לצורך ביצוע התרגיל הניחו על הרצפה מזרון ושכבו על הגב, כאשר הברכיים מקופלות מעט והרגליים מתוחות לצדי הגוף. הרימו את הרגליים עד למתיחה מלאה של הירכיים כאשר הברכיים בזווית של תשעים מעלות. שמרו על בית החזה למטה, כווצו את הישבן והתמקדו בדחיפת הרגליים אל הרצפה. הישארו בתנוחה הזו מספר שניות, ושחררו.

אם אתם מגלים שהתרגיל קל מדי, נסו לנתק את אחת הרגליים מהרצפה בכל פעם שאתם מרימים את הרגליים. 

תרגילים לישיבה נכונה
 
 
4. שכיבות סמיכה לחגורת הכתפיים 
 
בנוסף לשכיבות סמיכה רגילות, בצעו את הגרסה הבאה שמאמנת את חגורת הכתפיים ומסייעת לה להעניק לנו תמיכה טובה יותר בזמן ישיבה ממושכת.
 
 

התחילו את התרגיל בעמידת מוצא של שכיבת סמיכה, כאשר הגוף נשען על כפות הידיים שנמצאות מעט מעבר לרוחב הכתפיים, הגב ישר ואתם נתמכים בכפות הידיים. בהמשך, במקום לתת למרפקים להוביל, השאירו את הידיים ישרות ואפשרו לתנועה להגיע מהכיווץ וההרפיה של האזור שבין חגורת הכתפיים. חזרו על התרגיל כמה פעמים, עד שתוכלו להגיע ל-10 חזרות לאורך 3 סטים. 

 

5. מתיחת שריר הטרפז 

המתיחה הפשוטה הבאה משפרת את גמישות חגורת הכתף באזור החיבור אל עמוד השדרה הצווארי, ועל ידי כך מסייעת לגמישות הצוואר ומאפשרת למנוע כאבים באזור.
 
תרגילים לישיבה נכונה
 

לצורך ביצוע התרגיל עמדו או שבו על כיסא ללא משענת כשהגב זקוף, עם הידיים מונחות לצדי הגוף והרגליים ישרות על הרצפה. הגיעו עם אחת הידיים לראש, ומשכו אותו בעדינות לכיוון הכתף. הקפידו להימנע משימוש בכוח, על מנת לא לגרום לפציעה. זכרו שמטרת המשיכה של היד היא לסייע למתיחה של הצוואר, ולא לפעול במקומו. החזיקו את הראש במצב זה כ-30 שניות, וחזרו על הפעולה פעמיים נוספות. 

 

6. הרחבת בית החזה 

התרגיל הבא מיועד להרחיב את בית החזה על מנת להקל על כאבי חוליות בעמוד השדרה ולחזור אל מצב של יציבה זקופה. התרגיל יכול להיעשות על גבי גליל ספוג או באמצעות ישיבה על כיסא המאפשר להוריד את הגב אחורנית.
 
תרגילים לישיבה נכונה
 

הישענו אחורנית על הכיסא או שכבו על הגליל, תוך שמירה על קשת טבעית בגב התחתון וחזה מורם. הניחו את הידיים מאחורי הראש כאשר המרפקים מופנים קדימה, התרוממו וחזרו שוב אל הכיסא או הגליל. הימנעו מלהאריך את הצוואר או להסתכל כלפי מעלה, שמרו על הסנטר בזווית טבעית והרחיבו את בית החזה, בדגש על פתיחת הצלעות. הגב התחתון צריך להישאר באותו המקום. 

 

7. חיזוק שכמות
 
מטרת התרגיל הבא היא להניע את העצמות המחברות בין עצם הזרוע לבין עצם הבריח, על מנת למתוח ולאמן את שרירי הגב ולסייע להם לספק תמיכה מלאה לעמוד השדרה שלנו. 
 
תרגילים לישיבה נכונה
 

לצורך ביצוע התרגיל עמדו בגף זקוף כאשר הכתפיים משוחררות. הפגישו בין עצמות השכם עד להידוקן, הישארו במצב זה למשך 5 שניות ושחררו. חזרו על התרגיל 5 פעמים.

 

8. מתיחת שרירי הירך

שרירי הירך הם שרירים המסייעים בסיפוק תמיכה לגב, אולם רבים מאתנו אינם מקשרים בין כאבי גב לבין מחסור בתרגילים ובאימון שרירים אלה. 
 
תרגילים לישיבה נכונה
 
 
לצורך ביצוע התרגיל רדו על הברכיים, עמדו כך שרגל אחת תהיה מכופפת לפניכם בזווית של תשעים מעלות, והניחו את הרגל השנייה על הרצפה מאחוריכם. מתחו את הרגל הקדמית באמצעות הפעלת לחץ בעקב הקדמי, כאשר הרגל ישרה והברך שלכם מעל הקרסול. אתם יכולים להעלות את רמת הקושי באמצעות הנחת הרגל האחורית על ספסל, כיסא, או כיפופה מעלה כנגד הקיר.
 
חשוב לזכור שביצוע התרגילים הללו פעם או פעמיים ביום לא יקזז את הנזק הנוצר מ-8 שעות ישיבה רצופה, כך שחשוב שתישארו מודעים ליציבה שלכם ותקפידו על פעילות גופנית גם בסוף יום העבודה. עם זאת, במידה ותקפידו על ביצוע התרגילים בצורה עקבית, תוכלו לחזור בקלות רבה יותר מהתנוחה המכופפת אל תנוחת ישיבה נכונה שלא תעייף את הגב שלכם, להפעיל שרירים שמפסיקים לפעול כתוצאה מישיבה ארוכה ולהרגיש טוב יותר גם בסוף היום.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו