print header

8 שאלות חשובות לרופא לפני נטילת משככי כאבים

 התמודדות עם כאבים מתמשכים, בין אם אלו כאבי שרירים, מפרקים, גב או כל חלק אחר בגוף, זו חוויה לא נעימה אך רבים נאלצים להתמודד עימה. פעמים רבות, המפגש עם הרופא המטפל במקרים של כאבים כרוניים הוא הצעד הראשון להקלה ולקבלת תוכנית טיפול ראויה ומסודרת, שבדרך כלל תכלול שימוש במשככי כאבים. נטילתם של משככי כאבים היא עניין רציני לכל הדעות, וחשוב להכיר את תופעות הלוואי שלהם לצד ההקלה שהם יכולים לספק במצב הבריאותי. באמצעות הכתבה הבאה תוכלו לגלות מהן 8 השאלות והסוגיות העיקריות שאתם צריכים להעלות בפני הרופא שלכם לפני שתתחילו להשתמש במשככי הכאבים שהוא רושם לכם. 
 
אישה מעיינת במסמכים רפואיים עם רופאה
 

1. מהי האבחנה שלי?

פעמים רבות, כאשר אתם מגיעים לרופא עם כאבים כלשהם, כל שאתם יודעים הוא שכואב לכם ואתם רוצים משהו שיקל על כך. אבל חשוב שתבינו שפעמים רבות הכאב הוא רק תסמין למצבים גופניים אחרים, ואם לא תטפלו במקור הכאב אלא רק תבקשו להקל על תסמיניו, הבעיה ממנה נובע הכאב, עשויה להחריף. לכן, חשוב שתבינו האם בידי הרופא שלכם ישנה האבחנה המספקת מהו הגורם הבסיסי לסבל ולכאבים שלכם, מכיוון שבלעדיה יהיה לו לכם קשה מאד לקבוע מהו הטיפול הטוב והמתאים ביותר עבורכם. אם הרופא שלכם לא יודע לספק לכם אבחנה ברורה, שקלו לפנות לקבלת חוות דעת נוספת טרם תתחילו לנטול משככי כאבים כאלו ואחרים.

2. מה מביא להתפרצותם של תסמיני הכאב אצלי?

במקרה שהכאבים שלכם נובעים ממקור לא ברור, אז אל תסתפקו רק באבחנת מקור הכאבים, אאלא בררו עם הרופא מה הם הדברים שעלולים להביא להתפרצותם של תסמיני הכאב אצלכם, וזאת בהתאם לתסמינים המוכרים לאבחנה שהוא מספק. תתפלאו לשמוע שאפילו דברים פשוטים ביותר, כדוגמת שינוי בהרגלי התזונה, ירידה בכמותן או באיכותן של שעות השינה שלכן, או עלייה ברמת המתח והלחץ בה אתם נתונים – כל אלו יכולים להעלות את רמות הכאב שאתם חשים ולהביא להתפרצותם של התסמינים, ולכן חשוב שתשבו יחד עם הרופא שלכם ותבררו את נסיבות הכאב.
איור של אישה אוחזת בגבה

3. האם הטיפול הוא עבור כאב ממוקד או עבור כאב כרוני?

כאב ממוקד הוא כאב המופיע בפתאומית, אך סביר להניח שיעבור בקלות לאחר שתתחילו לקבל את הטיפול המתאים. כאב כרוני, לעומת זאת, הוא כאב שאתם עלולים לחיות איתו לאורך תקופה, במקרה הטוב, ובמקרה הפחות טוב – לשארית חייכם. לכן, זה קריטי עבורכם להבין את משך הזמן הצפוי עבור הטיפול בכאב שאתם חשים. כאב ממוקד וכאב כרוני מטופלים בצורה שונה מאוד האחד מן השני, וישנן שיטות ואסטרטגיות טיפול מסוימות שיעבדו עבור סוג אחד של כאבים ולא יעבדו עבור הסוג השני. לכן מאד חשוב לשבת עם הרופא ולברר מהו סוג הכאב שהוא אבחן אצלכם ואיזה סוג טיפול אתם עומדים לעבור.  

4. האם בחנת את רשימת יתר התרופות שאני נוטל והאם לקחת בחשבון את מצבי בריאותי הכולל?

ישנם שילובי תרופות שפשוט לא עובדים טוב בתוך הגוף ועלולים לייצר בעיות וצרות שונות. ערבוב לא נכון של תרופות יכול אפילו לגרום לנזק לכליות או לכבד שלכם, ולצריכת סוגי תרופות שונים בבת אחת עלולה להיות השפעה הרסנית על גופכם. בתחום משככי כאבים ישנם כאלו שגורמים לנזקים אם הם באים במגע ופועלים כימית עם תרופות אחרות המעובדות בתוך הגוף על ידי אותו חלק של הכבד. לפיכך, דעו שלפני קביעת תכנית טיפולים, הרופא אמור לבחון את רשימת התרופות שאתם נוטלים באופן קבוע ולקחת בחשבון את מצבכם הבריאותי הכולל. יחד עם זאת, לא יזיק, ואפילו יועיל, לשאול אותו ולהבין ממנו האם אכן יש לו את כל המידע שהוא צריך על מנת לספק את הטיפול הראוי, כדי שלא תיווצר שום בעיה בהמשך. 
חבילת כדורים
 

5. מה הן תופעות הלוואי של נטילת משככי הכאבים שרשמת לי?

תופעות לוואי הן דבר המשתנה מאדם לאדם בהתאם למצבו הבריאותי וגם בהתאם למבנה הייחודי של גופו. כל תרופה יכולה להביא עימה תופעות לוואי לא נעימות כגון עלייה במשקל, תשישות או בחילות. רוב האנשים יחוו רק מעט מהבעיות הללו, ובדרך כלל יהיו אלו הפחות חריפות מבניהן, אך מעטים יכולים לסבול מתופעות לוואי קשות יותר שעלולות לסכן את חייהם. לפיכך חשוב שתשאלו את הרופא שלכם מה הן תופעות הלוואי הנפוצות של התרופות שהוא רושם לכם, והקפידו שהוא יבהיר בפניכם ויציין אפילו את התופעות היותר נדירות, כך שיהיה לכם מושג טוב יותר לגבי רמת הסיכון שאתם לוקחים בנטילת התרופה. כך למשל, דעו שמשככי כאבים לטווח קצר עלולים לגרום לכאבים חוזרים אם יילקחו לזמן ארוך יותר, ותרופות כגון איבופרופן עלולות להיות מסוכנות מאוד.

6. למה אני זקוק למשככי כאבים למרות שאני עושה פיזיותרפיה?

פיזיותרפיה יכולה להיות "כואבת עד כדי הטבה במצב", כלומר זה יכול להיות כואב מאוד לבצע אותה, אבל בסופו של דבר תוצאותיה יטיבו את מצבכם ויתרמו להקלת הכאבים. לכן, חשוב שתיוועצו עם הרופא ותנסו לבדוק האם הפיזיותרפיה יכולה להוות תחליף יעיל דיו לנטילת משככי כאבים. יחד עם זאת, דעו כי התרופות עשויות לסייע בביצוע טוב יותר של הפיזיותרפיה ולהקל את הכאבים והדלקות הנגרמים בעקבותיה, ולכן שני הדברים יכולים להוות טיפול משלים זה לזה. לכן כדאי שתדברו ותיוועצו גם עם הרופא וגם עם הפיזיותרפיסט שלכם, על מנת ליישר קו ולוודא ששניהם מתואמים מבחינת שיטת הטיפול בכם, כדי שהתוצאה הסופית תענה על הציפיות.
טיפול פיזותרפיה

7. האם אני יכול להפוך למכור למשככי כאבים?

 כמטופלים, זכותכם לדעת האם ישנה אפשרות שמשככי הכאבים שהרופא רשם לכם עלולים להיות ממכרים, כי במקרים רבים זה אכן יכול להיות המצב. שימוש במשככי כאבים לטווח ארוך יחד עם גורמי סיכון אחרים עלול להביא להתמכרות לכדורים הללו, ולכן מחובתו של הרופא לשאול אתכם האם אתם מתמודדים עם התמכרות כלשהי לאלכוהול, לעישון או לכל חומר ממכר אחר, לפני שהוא ירשום לכם סוג מסוים של תרופה. אם הוא לא שואל אתכם זאת, בררו עימו את הדברים לפני קבלת המרשם. זה עלול להיות מביך ברמה מסוימת להודות שהתמודדתם עם התמכרות בעבר, או שלבן משפחה קרוב ישנה התמכרות כלשהי, אבל חשוב מאוד שהרופא שלכם יידע זאת על מנת שהוא יוכל להבטיח את תוכנית הטיפול הבטוחה והיעילה ביותר עבורכם.

8. אני לא מעוניין לקחת משככי כאבים במרשם - האם ישנה אפשרות אחרת?

ישנם רופאים שרואים את רישום משככי הכאבים החזקים כחלק מובן מאליו ובלתי נפרד בהליך טיפולי שנועד להפחתת כאבים, אך אתם צריכים לדעת שדווקא המשככים החזקים, כלומר אלו הניתנים רק במרשם רופא, אינם תמיד אפשרות הפעולה הטובה ביותר. לפעמים הגוף יגיב טוב והכאבים יפחתו דווקא עקב נטילת התרופות הפשוטות, כלומר אלו שאינן זקוקות למרשם, או אפילו בעקבות טיפול טבעי הכולל שינויים קלים באורך החיים, כמו הורדה במשקל, ביצוע תרגילי כושר, עיסוי והרפיה, פיזותרפיה ואימוני יוגה או מדיטציה, שיכולים להוביל להטבה משמעותית במצבכם. לכן, אם הרופא שלכם ממהר לרשום לכם משככי כאבים, נסו לברר איתו ראשית כל האם ישנה דרך טיפול אחרת שיכולה להתאים לבעיה ממנה אתם סובלים.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.