print header

מחקר חדש מצא קשר מפתיע בין בריאות השיניים לבריאות הלב

  רבים מאתנו לא ניגשים לבדיקה שגרתית בכל חצי שנה אצל רופא השיניים, מה שפוגע בבריאות השיניים והחניכיים שלנו על ידי כך שאנחנו לא מגלים מחלות או מצבים שניתן לטפל בהם בזמן הנכון ולפני שהם מחמירים. ממצאים של מחקר חדש שנערך בפינלנד חושפים שמעבר לפגיעה במראה החיוך שלנו, בריאות פה לקויה עלולה לפגוע גם בלב, וגם את הפגיעה הזו ניתן לצמצם ולמנוע על ידי ביקור שגרתי אצל רופא השיניים. לפניכם תהליך המחקר וממצאיו המפתיעים, ומומלץ שתכירו אותם כדי שתוכלו להגן על הלב שלכם וכן על בריאות השיניים שלכם, בדרך הטובה ביותר.
 
לב ומולו קו שמסמל דופק
 
החוקרים בדקו שיניים ועורקים של יותר מ-500 אנשים, וגילו שאלו שהיו צריכים טיפול שורש היו גם בעלי סיכון משולש לסבול תסמונת כלילית חדה, אשר נגרמת עקב חסימה בעורקים שמובילים דם ללב עצמו, מה שגורם להתקף לב. טיפול שורש מוענק למי שהתפתח אצלו זיהום בקצה השורש של השן, ממש במרכזה, ואחד הגורמים הנפוצים ביותר למצב שכזה הוא חור בשן שלא טופל והחמיר. "אם החיידקים הצליחו להגיע לשורש השן, משם הם יכולים להתפשט לאזורים אחרים בגוף ולהשפיע גם עליהם לרעה", כפי שציין מחבר המחקר ד"ר ג'ון לילג'סטרנד.
 
האזורים האחרים האלה כוללים גם את הלב, אשר אם עוד לא ניזוק בשל מחלת לב כזו או אחרת, החיידקים שהגיעו מן השיניים יכולים לגרום בו לדלקת פנים הלב. יתרה מכך, הגוף מגיב להימצאותם של אותם החיידקים על ידי הגברת דלקות באזורים אחרים בגוף, זאת על מנת למנוע את התפשטותם. מצב זה משפיע לרעה גם על מי שלא סבל מעולם ממחלת לב, שכן דלקות רבות מדי עלולות לגרום להתפתחות פלאק בתוך כלי הדם, מה שפוגע עוד יותר בבריאות הלב. הפלאק יוצר חסימות בכלי הדם, שמגבירות את הסיכון לסבול מהתקף לב ואף משבץ מוחי.
 
זיהומים בשורש השן הם נפוצים למדי, ובארה"ב בלבד נעשים יותר מ-15 מיליון טיפולי שורש בשנה בקרב אנשים מכל גיל. הבעיה היא שלא כולנו יודעים על כך שקיים אצלנו זיהום בשיניים, ואי ביקור אצל רופא השיניים מונע מאתנו את האפשרות לגלות זאת בזמן. פעמים רבות אנשים שהחיידקים שבשיניהם הגיעו כבר אל השורש לא מרגישים אפילו כאבים משום שהשן כבר "מתה" ולא מגיעה אליה אספקת דם, ודבר שכזה ניתן לגלות אך ורק באמצעות צילום רנטגן.
 
רופא שיניים מראה צילום רנטגן למטופלת שלו ששוכבת על כיסא המטופלים
לרוב ממליצים להגיע לביקור אצל רופא השיניים פעם בחצי שנה, אולם זהו לוח הזמנים המותאם יותר לטיפולי ניקוי ופחות לבדיקת זיהומים, אלא אם כן עברתם טיפולים רבים בעבר שקשורים לשיניים שלכם, אתם סובלים באופן קבוע מבעיות חניכיים או שאתם מעשנים. גם אם אינכם עונים לקריטריונים האלה אך לא ששים לבקר את רופא השיניים שלכם, מומלץ שתגיעו אליו לבדיקה לפחות פעם בשנה. זה יאפשר לרופא השיניים לבחון את מצב הפה שלכם בהשוואה לכל שנה שעוברת, ולראות האם קיים נזק מתמשך והדרגתי שניתן וצריך לעצור אותו. 
 
בשאר הזמן דאגו לצחצח את השיניים פעמיים ביום, שכן טיפול נכון ויעיל בשיניים יכול להפחית באופן משמעותי את הסיכויים שלכם לסבול מחורים, ועקב כך מתברר גם ממחלות לב מסכנות חיים.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו