print header

7 תמציות צמחי המרפא האקזוטיים המומלצות ביותר להעלאת האנרגיה

 אם גם אתכם הלחץ של החיים המודרניים ולוח הזמנים העמוס מתישים ומרוקנים מאנרגיה, ואם גם אתם מחפשים בנרות דרכים לעורר מחדש את האנרגיה שלכם, הגעתם למקום הנכון. הקפדה על שינה טובה, תזונה נכונה וכדומה הם כמובן גורמים מרכזים שיכולים לשפר את ערנותכם – אך כהשלמה וכחיזוק להם יש גם כמה וכמה רכיבים טבעיים ותמציות שכדאי לצרוך, אתם אולי לא מכירים עדיין. אספנו בפניכם רשימה של 7 צמחים אקזוטיים, שתמציותיהן – אותן תוכלו לרוב למצוא בחנויות הטבע השונות – עשויות לסייע לכם בהחזרת האנרגיה לגוף ולנפש, ולהביא להתעוררות מחודשת של יכולתכם להתרכז ולמצות את מלוא הפוטנציאל שלכם.

1. ג'ינסנג

תמציות צמחים אקזוטיים להעלאת האנרגיה: ג'ינסנג

ג'ינסנג הוא צמח תבלין שהפך ידוע ופופולרי מאוד בשנים האחרונות, בעיקר בתעשיית תוספי המזון אך גם בקרב חובבי הבריאות האלטרנטיבית בכלל, והוא ידוע בשל תכונותיו מעוררות האנרגיה והממקדות. הצמח הזה נמצא לא רק כשמשפר את ביצועי הגוף בכלל, אלא גם את המוח בפרט. הג'ינסנג מכיל תרכובות מיוחדות שונות כגון ,ginsenosides eleutherosides ו- ciwujianosidesשנמצאו ככאלו שמעניקות לצמח את יכולותיו לתרום לשיפור המיקוד והעלאת האנרגיה.

תוצאות מחקרים וכמויות מומלצות:

במחקר שהתפרסם בשנת 2018 ובדק את הקשר שבין צמחי תבלין ומרפא לספורט, נמצא כי ביכולתו של הג'ינסנג לשפר את הביצועים הפיזיים של אנשים בעלי אורח יושבני, כמו גם של כאלו שהם יותר פעילים. ממצאים נוספים העידו על כך שיש בו תכונות נוגדות תשישות וצריכתו מעודדת את הערנות המנטאלית. 

מתוצאות של מחקרים אחרים שנעשו על הצמח עולה כי צריכה של בין 200 ל-1000 מ"ג ממנו ביום קשורה לתרומה ולשיפור פעילות זיכרון העבודה במוחנו וכן להשפעותיו נוגדות התשישות, שהופכות אותנו לאנרגטיים יותר לאחר שאנו צורכים ממנו.

2. פשטה שרועה

תמציות צמחים אקזוטיים להעלאת האנרגיה: פשטה שרועה

פשטה שרועה היא סוג של צמח מרפא הגדל בסביבות לחות וביצתיות באזור מזרח אסיה; בארץ ניתן למצוא אותו בצפון, סמוך למקווי מים או לפלגים זורמים. בשיטת הרפואה ההודית המסורתית, האיור ודה, הפשטה משמשת לטיפול בתופעות כגון חרדה, הפרעות שינה ובעיות זיכרון. ההשפעה מחזקת הקוגניציה של הפשטה מיוחסת לריכוזי הסאפונינים טריטרפנואידיים שיש בה – אלו הם תרכובות בעלות חשיבות גבוהה מאוד בעולם רפואת הצמחים, שהוכחו כבעלות תכונות המגנות על הפעילות המוחית ומעצימות אותה. השימוש בפשטה שרועה נחשב לרוב בטוח, אך כדאי לקחת בחשבון שהוא עלול לגרום למספר תופעות לוואי כמו בעיות עיכול קלות.

תוצאות מחקרים וכמויות מומלצות:

בסקירת מחקרים שהתפרסמה בשנת 2013 וניתחה תוצאות מ-9 מאמרים מדעיים שכללו 518 נסיינים בסך הכל, נמצא כי צריכה יומית של תמצית פשטה שרועה במינון של כ-300 מ"ג משפרת את התפקוד המוחי, ובעיקר את מהירות עיבוד המידע וזמן התגובה.

3. רודיולה רוזאה

תמציות צמחים אקזוטיים להעלאת האנרגיה: רודיולה רוזאה

גם את צמח הרודיולה מכירות מערכות הרפואה המסורתיות והאלטרנטיביות כבר מאות בשנים, ומטפלים רבים משתמשים בו כדי לחזק את הזיכרון, העירנות וכושר העמידה של מטופליהם. מעבר ליכולותיה לצמצם תשישות מנטאלית, להזניק את תפקוד המוח ומצב הרוח, ולחזק את הביצועים הספורטיביים, הרודיולה ידועה בהשפעתה המשקמת על אלו מאיתנו שחווים שחיקה "רגשית, מוטיבציונית ופיזית כתוצאה מלחץ מקצועי כרוני" (כהגדרת מחקר על תשישות משנת 2015).

תוצאות מחקרים וכמויות מומלצות:

במחקר שהתפרסם בשנת 2017 בו השתתפו 118 אנשים שחוו שחיקה וצרכו 400 מ"ג של תמצית רודילואה רוזאה. תוצאות המחקר הראו שבעקבות צריכת הרכיב חל שיפור משמועתי וניכר בתחושת התשישות שלהם, ביכולת הריכוז הפגומה שלהם ובחוסר שמחת החיים שלהם – בהשוואה למה שהיה בתחילת המחקר.

אם אתם רוצים להכיר עוד יתרונות של תמצית הרודיולה, לחצו כאן.

4. ויתניה משכרת

תמציות צמחים אקזוטיים להעלאת האנרגיה: שורש ויתניה משכרת

אף אחד משמותיו של הצמח האקזוטי הזה לא יכול להעיד על כך שהוא מעורר ומחזק את הריכוז, אלא ההיפך; "ויתניה מרדימיה" או "דומדנית רעילה" הם לא כינויים שמבשרים טובות בשום הקשר. עם זאת, תתפלאו אולי לשמוע שלמרות שעליו פירותיו ושורשיו של הצמח הזה אכן רעילים לאכילה, לתמצית המזוקקת שלו יש סגולות מאחר ויש בה תרכובות ביואקטיביות רבות. ברפואה העממית של הודו, האיור ודה, ידועה ויתניה המשכרת בשם אשוואגנדה – בתרגום מהודית "ריח סוס", והמטפלים מאמינים כי נטילת תמצית הצמח אכן מעניקה לגוף ולנפש "כוחות סוס" של ממש.

תוצאות מחקרים וכמויות מומלצות:

נדמה שצריכת 600 מ"ג מהתמצית זו הכמות המומלצת, כך לפי המחקרים שנעשו בנושא. כך, במחקר שנערך בהודו, נמשך 8 שבועות וכלל 50 נסיינים שצרכו מינון זה של התמצית באופן יומיומי, נמצא שיפור ניכר בזיכרון, ביכולות הריכוז ועיבוד המידע בהשוואה לתוצאות קבוצת הביקורת. מסקנותיו של מחקר הודי אחר שהתפרסם בשנת 2020, ובו השתתפו 50 מבוגרים בגיל זקנה, העלו כי נטילת 600 מ"ג תמצית ויתניה משפרת ביום תורמת לשיפור איכות השינה, הערנות הערנות המנטאלית ואיכות החיים הכוללת, לעומת קבוצת הביקורת שנטלה תרופת דמה.

5. סנטלה

תמציות צמחים אקזוטיים להעלאת האנרגיה: סנטלה

את צמח הסנטלה, הידוע גם בשם ספולילה, ניתן למצוא גדל וצומח בשלל אזורים טרופיים בעולם כמו סין, דרום אסיה, דרום אפריקה ועוד. כמובן שברבים מאותם מקומות, מלבד צמח מאכל הוא משמש גם למטרות רפואה מסורתית – והוא ידוע בשל סגולותיו להגברת יכולת הריכוז הזיכרון, הערנות ומצב הרוח כבר אלפי שנים.

תוצאות מחקרים וכמויות מומלצות:

 המחקרים שנעשו בנוגע לסגולותיו מצביעים על כך שמינונים שונים מתמצית הסנטלה יכולים לסייע בשלל דרכים. במחקר שנערך באוניברסיטת קהון קהן שבצפון תאילנד, נטלו המשתתפים כמויות שנעו בין 250 מ"ג ל-750 מ"ג ליום של תמצית סנטלה במשך חודשיים. התוצאות הראו שאלו שנטלו כמויות גבוהות יותר חוו את השיפור הרב ביותר בזיכרון העבודה, בערנות ובדירוג העצמי של מצב הרוח שלהם, לעומת קבוצת הביקורת. במחקר אחר שהתפרסם בשנת 2011, נמצא כי אצל 80 מבוגרים בגיל זקנה שנטלו במשך 3 חודשים תמצית סנטלה במינון 500-750 מ"ג ביום, חלה עלייה משמעותית ברמת הכוח ושיפור בתפקוד הפיזי לעומת קבוצת הביקורת.

זאת ועוד, במחקר שנערך בקולקטה שבהודו, וכלל 33 אנשים שסבלו מחרדה וצרכו מדי יום תמצית סנטלה במינון 1,000 מ"ג למשך חודשיים, נמצא כי הדבר סייע להם בשיפור יכולת תשומת הלב ובצמצום תחושת החרדה והתשישות המנטאלית.

6. מאקה

תמציות צמחים אקזוטיים להעלאת האנרגיה:

אי שם בפרו הרחוקה צומח שורש המאקה – שנודע בזכות הפוטנציאל הרב שגלום בו לעורר את הגוף, לחזק את האנרגיה ולהמריץ את המוח. בדיקה לעומק של הצמח הזה, תמציתו ותוספי התזונה שניתן להפיק ממנו אכן מעלה את המסקנה שיש לו יכולות להזניק מעלה את האנרגטיות שלכם, לצמצם חרדה ולתרום לביצועים הגופניים והמנטאליים שלכם.

תוצאות מחקרים וכמויות מומלצות:

המאקה עשירה מאוד בויטמינים ומינרלים שונים, כוויטמין E, ברזל ונחושת, לכן צריכתה מחזקת את המערכת החיסונית ובד בבד  גם תורמת להעלאת האנרגיה, כושר העמידה והריכוז, מה שמאפשר לגוף ולנפש להתמודד כהלכה עם מצבי לחץ, חרדה ודיכאון. היא גם מסייעת באיזון וויסות ההורמונים בגוף ומשפרת את האנרגיה המינית - כך למשל על פי מחקר שפורסם בשנת 2009. ההמלצה היא ליטול כף אחת – כ-3 גרם – אבקת מאקה ביום כדי לראות תוצאות חיוביות.

אם אתם רוצים להכיר עוד 9 יתרונות בריאותיים של השורש הטרופי הזה, לחצו כאן.

7. גוארנה

תמציות צמחים אקזוטיים להעלאת האנרגיה:

גם הגוארנה מגיעה אלינו מיבשת דרום אמריקה – שם ביערות האמזונס שבברזיל צומח לו שיח טרופי בעל פירות אכילים, שכיום משמש כבסיס למשקאות אנרגיה שונים המשווקים בכל העולם, והכל בזכות יכולתו לגרום לערנות מוגברת. הגוארנה מכיל שורה של תרכובות וכימיקלים אורגניים כגון קפאין, סאפונינים וטאנינים שמעניקים לו בין השאר את השפעותיו על רמת האנרגיה והמרץ שלנו.

תוצאות מחקרים וכמויות מומלצות:

תוצאותיהם של כמה וכמה מחקרים שנעשו לבדיקת יכולות הגוארנה – כמו זה שנערך באוניברסיטת נורת'אומבריה שבניוקאסל, אנגליה - הראו שצריכת תמציתה לבדה או משולבת עם רכיבים מזינים אחרים, במינונים שנעים בין 37.5-300 מ"ג ביום, מסייעים בחיזוק תשומת הלב, הערנות ויכולות הזיכרון. במחקר מצומצם יחסית אך מרתק שהתפרסם בשנת 2019 וכלל 10 אתלטים מתחום קרב החמש המודרני,  נמצא שצריכת 300 מ"ג גוארנה ביום סייעה בצמצום השחיקה מן המאמץ המצטבר ובשיפור הביצועים הספורטיביים והקוגניטיביים.

אם אתם רוצים לדעת עוד על יתרונות הגוארנה לחצו כאן.

מקור התמונות: Sociobio AmazoniaRoots, Tubers and BananasAhmad Fuad MoradFormulatehealth.comTero Laakso

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.