print header

הכירו את הגוארנה ואת יתרונותיה הבריאותיים

אנרגיה, חיוניות, עירנות, תחושה טובה ונטולת כאבים – מה אנחנו עוד צריכים חוץ מהדברים הללו בחיי היומיום שלנו? לא יותר מדי, אם תשאלו אותנו. הבעיה היא שלא תמיד פשוט להשיג את כל התחושות מרוממות הרוח הללו כל כך בקלות, מאחר והעייפות והטרדות היומיות השונות מקיפות אותנו מכל עבר ולא נותנות לנו מנוח. לרוב, על מנת להפיגן, נשתמש בשלל חומרים מהונדסים כימית למיניהם, כמו משקאות אנרגיה או תרופות ללא מרשם, אך מה עם נספר לכם שישנו פתרון טבעי פשוט, שיכול להביא מזור ושקט לחייכם יחד עם מלאי גדול של אנרגיה ושפע של חיוניות? תתפלאו לשמוע אבל יש דבר כזה ושמו הוא גוארנה - פרי טרופי מופלא, שלו סגולות רפואיות ובריאותיות ייחודיות למדי. אנחנו מזמינים אתכם ללמוד עוד על הפרי המסקרן והאקזוטי הזה, ועל 9 מסגולותיו שיכולות לעשות פלאים בגופכם.

 

מהו פרי הגוארנה?

הפרי הקטן והמתקתק הזה מגיע אלינו ישירות מיערות האמזונאס שבדרום אמריקה, והוא מכיל בתוכו תרכובות טבעיות לא מעטות שלהן שפע של השפעות חיוביות על גופנו. לילידים המקומיים, צאצאי השבטים הקדומים שחיו בקרבת שטח היער במשך שנים ארוכות, ידועות סגולותיו של הצמח כבר מימים ימימה, והם השתמשו בו להכנת חליטת תה התורמת לריפוי הגוף, כמו גם לעידוד הנפש. בברזיל נחשב הגוארנה לפרי פופולרי במיוחד עד היום, ונוהגים להכין ממנו שם משקאות קלים מוגזים ואפילו כמוסות, שמהן נוטלים המשתתפים בקרנבל המסורתי בריו על מנת לשמור על כוחם לאורך כל ימי החגיגה. פה בארץ אמנם ניתן למצוא את המיץ הממותק המופק מין הפרי, אך כמובן שמומלץ יותר לצרוך את תמציתו בעזרת כמוסות לבליעה, אותן תוכלו למצוא בחנויות הטבע השונות ושיש ליטול מהן 4-5 גרם ביום. בנוסף, ניתן גם למצוא חליטות של גוארנה בחנויות הטבע והבריאות כשהכמות המומלצת לשתייה היא 1-3 כוסות ביום. כדי למנוע בעיות, לא מומלץ להשתמש במוצרים המופקים מגוארנה אם ידועה רגישות לקפאין, אם אתם נוטלים תרופות ממריצות או מדללי דם או אם אתן נשים בהריון. 

יתרונתיה הבריאותיים של הגוארנה: אנשים חוגגים בקרנבל בברזיל

9 היתרונות הבריאותיים של הגוארנה

1. מקור טבעי לאנרגיה

אחד מהיתרונות הבולטים ביותר של הגוארנה טמון ביכולתה לספק לגוף כמויות גדולות של אנרגיה באופן טבעי לחלוטין. יתרון זה נובע מהעובדה שהחומר הפעיל המרכזי בגוארנה הוא קפאין, שלמרבה הפלא נמצא כאן בריכוזים גבוהים יותר אפילו מאשר בפולי קפה (2-4.5% בגוארנה אל מול 1-2% בפולי קפה). בנוסף, הקפאין שבגוארנה משתחרר בגוף באופן איטי ומדורג הרבה יותר - במחקר שנערך באוניברסיטת טסמניה נמצא כי בעוד שכוס קפה אחת מספקת לגופנו מנת אנרגיה המאפשרת ערנות מחודשת למשך 30 עד 45 דקות לכל היותר, כשלאחר מכן חלה צניחה מהירה ברמתה, צריכת הגוארנה מספקת לגוף לא פחות מ-150 דקות של ערנות מתמשכת! עובדה זאת הופכת את הגוארנה לממריץ טבעי ומומלץ לשימוש, שמאפשר לכם ליהנות מהספקת אנרגיה יציבה וארוכת טווח.

2. מסייעת להורדה במשקל

הגוארנה לא רק מספקת דחיפה חיונית ליכולות הפיזיות והמנטליות שלנו ומעלה את רמות האנרגיה בגוף, אלא שהיא גם תורמת ומסייעת לתהליך של הורדה במשקל והרזיה. צריכת הפרי מעודדת את את מערכת העצבים של הגוף להניע את הליפוסיס – התהליך הטבעי שבמסגרתו משתחררים שומנים אל תוך מחזור הדם ונהפכים לאנרגיה המאפשרת לנו לבצע פעילות גופנית. במחקר שנערך בנושא בשנת 2001, וכלל שתי קבוצות של נחקרים שסבלו מעודף משקל, נמצא כי חברי הקבוצה שקיבלה טיפול באמצעות תערובת שכללה תמצית גוארנה, הצליחו להוריד במשקל באופן משמעותי הרבה יותר מחברי הקבוצה שקיבלוה טיפול באמצעות תרופת דמה. בנוסף, ידוע הפרי גם בתכונותיו מעכבות הרעב, כששימוש בתה גוארנה על מנת להפחית את התיאבון ולהוריד את החשק לאכילה, ידוע בקרב שבטים שונים בדרום אמריקה כבר מימים ימימה. 

יתרונתיה הבריאותיים של הגוארנה: אישה מחויכת רצה בתחרות

3. תרופה טבעית להתמודדות עם לחץ, מתח וחרדות

מעבר לכל הפלאים שציינו עד כה, לגוארנה ישנן גם סגולות בהרגעת הגוף ובהורדת מתחים, לחצים וחרדות. צריכה קבועה של תמצית גוארנה עשויה לסייע לכם בצמצום רמות המתח והלחץ הקיימות בגופכם ובשיפור מצב הרוח. הקפאין, שנמצא כאמור בין הרכיבים הפעילים שבפרי, עוזר בהשריית תחושה טובה ונעימה על הגוף הנפש, ומעבר לרעננות והערנות הפיזית שהוא מאפשר הוא גם מסייע בהשגת נחת ומרגוע מן הדאגות היומיומיות.  

4. מחזקת את הפעילות המוחית

כל אחד מאיתנו צריך מדי פעם דבר מה שיעורר את מוחו וימקד את מחשבתו – בין שעל מנת לצלוח יום עבודה ארוך ומלא בפגישות, ובין שכדי להישאר ערניים בזמן שאנו עוסקים בדבר מה חשוב ועקרוני. לשם השגת העוררות המנטלית הזאת מומלץ להשתמש בגוארנה שיכולה לסייע לנו עד מאוד, מכיוון שכפי שכבר למדתם, היא טומנת בחובה שלל חומרים פעילים העובדים יחדיו ומאפשרים לא רק לגופנו, אלא גם למוחנו,  להישאר ערני וממוקד בכל מצב. בנוסף, יש לפרי הזה סגולות ייחודיות בשיפור קצב מחזור הדם בגוף, דבר שיכול לעזור לנו להימנע ממיגרנות או מכאבי ראש. 

יתרונתיה הבריאותיים של הגוארנה: איור של מוח מואר
 

5. מסייעת למערכת העיכול

צריכת הגוארנה עשויה לחזק ולשפר את תנועת המעיים, דבר שיכול להועיל עד מאוד לאלו הסובלים מעצירויות. הגוארנה יעילה גם בטיפול בבעיות עיכול נוספות, כמו שלשולים וגזים, ובנוסף היא גם מנקה את המערכת מרעלנים שונים ומזרזת את ייצור מיצי הקיבה החיוניים.

6. מעוררת את החשק המיני ותורמת לאיכות חיי המין

החשק המיני והעוררות הגופנית הם מהדברים החשובים ביותר במערכות יחסים זוגיות, ואם אצלכם הם אבדו או נכבו קצת - הגוארנה בהחלט יכולה לסייע לתבל את חיי המין שלכם ואפילו להחיותם. נוכחותו של קפאין במינון גבוה בפרי ויכולתו להעלות את רמות העירנות - המנטלית והפיזית שלנו - הופכת אותו למעורר חשק טבעי ויעיל במיוחד, שיכול לעזור לכם להשיב את התשוקה והמיניות לחייכם.  

יתרונתיה הבריאותיים של הגוארנה: איש ואישה מתחבקים ונצמדים זה לזה כששלג יורד עליהם

7. משככת כאבים באופן טבעי 

בנוסף לכל היתרונות שמנינו עד כה, הגוארנה ידועה גם כמשככת כאבים טבעית שביכולתה לשכך במהירות את השפעתם של מכאובים התוקפים את הגוף לאחר פציעה או בעת מחלה כזו או אחרת. בנוסף, הגוארנה יעילה גם עבור נשים הסובלות מכאבי מחזור קשים, כאשר היא מסייעת בוויסות, ולעיתים אף במניעה, של התסמינים החריפים המופיעים תוך כדי הווסת, כמו גם בתקופה שלפניה (טרום-מחזור). גם לנשים שלא מופיעים אצלן תסמיני הכאב הללו, אך חשות תשושות ולחוצות יותר במהלך המחזור, מומלץ ליטול מהגוארנה על מנת להעלות את רמות האנרגיה שלהן ולקבל תחושה טובה יותר מבחינה נפשית וגם גופנית.

8. מונעת בעיות לב ומחלות קשות אחרות

במחקרים שונים שנעשו על הפרי הבריא הזה, נמצא כי הגוארנה מכילה יותר נוגדי חמצון מאלו הקיימים בתה הירוק, שנחשב לבריא במיוחד – וזה בהחלט מעיד על כך שהיא בעלת סגולות בלתי מבוטלות גם במניעת מחלות קשות, כמו סרטן, סוכרת ושלל בעיות וסיבוכים הקשורים בפעילות הלב. אחת מן התרכובת המרכזיות הכלולות בגוארנה ששמה קטכין, מסייעת באופן משמעותי בצמצום הלחץ החמצוני ועוזרת למערכת החיסונית שלנו למנוע דלקות שונות, נזקי גיל והיווצרות של קרישי דם.

יתרונתיה הבריאותיים של הגוארנה: איור של לב וקו א.ק.ג

9. תורמת לבריאות העור

בעורנו עלולים להתפתח לא מעט סוגים של מטרדים בעקבות החשיפה היומיומיות לשמש ולאוויר מזוהם, אך צריכתה של הגוארנה הטרופית מסייעת במניעתם של אותם נזקים, וכמו כן עוזרת בשיפור מראה העור באופן כללי. הרכיבים הפעילים בפרי חוסמים את התפתחותן של דלקות עור שונות ומצמצמים את הסיכון להתפתחותה של אקנה. בנוסף תמצית הפרי יכולה לשמש כקרם לחות המסייע בשיקום עור הפנים ובהשבת הברק והזוהר אל האזור הזה של הגוף.

מקור התמונות: Geoff Gallice

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.