print header

5 מאכלים שגורמים לנפיחות בעיניים, ו-5 שמורידים אותה

 סובלים מנפיחות באזור העיניים? אל דאגה, אתם לא לבד! אנשים רבים מטפלים בבעיה שכזו בעזרת כל מיני קרמים וטיפולים קוסמטיים שחלקם יקרים ולא תמיד מספקים את התוצאה הרצויה. רבים חושבים שנפיחויות שכאלו נובעות מתהליכים ביולוגיים שקורים בגוף, והם לא טועים בכך – אך סביר להניח שהם לא יודעים ששורשן של בעיות שכאלו נובעים ממאכלים מסוימים שהם צורכים. כנראה שהם גם לא יודעים שהפתרון להתמודדות עם מצב שכזה הוא להכניס לתפריט היומי מאכלים שמורידים נפיחות שכזו. לכן לפני שאתם פונים לטיפולים שונים ולמריחת קרמים, נציג בפניכם 5 מאכלים שעלולים לגרום לעיניים נפוחות ושכדאי להוציא מהתפריט היומי, ועוד 5 שדווקא יעזרו לכם להימנע ממצב שכזה.
נפיחות בעיניים: אישה מקיפה את העיניים שלה עם אצבעות

מאכלים שעלולים לגרום לעיניים נפוחות

אם אתם סובלים מעיניים נפוחות, כדאי שתפחיתו בצריכת המאכלים הבאים:

1. מאכלים מלוחים

ודאי שמעתם בעבר שצריכה מוגזמת של מלח היא הרגל לא בריא, בין השאר מכיוון שהיא עלולה לגרום לעלייה בלחץ הדם. סיבה נוספת להיפטר מהרגל שכזה היא שמאכלים שמכילים מלח סופחים מים, וכתוצאה מכך גורמים לנו להיראות נפוחים במקומות שונים בגוף. אזור שמושפע במהירות מתופעות שכאלו הוא העיניים, מכיוון שהן מוקפות בעור רגיש במיוחד. בשל כך, כדאי לדעת שהכמות היומית המומלצת של מלח היא 2,300 מ"ג, וכדי שלא תחרגו ממנה, כדאי שתיזהרו מצריכת מאכלים עתירי נתרן, לרבות שימורים שאליהם מתווסף מינרל זה בתהליך השימור. אם אתם בכל זאת מעוניינים לאכול מזון משומר כמו גרגרי חומוס ושעועית שחורה, שטפו אותו היטב לפני השימוש כדי להסיר ממנו נתרן.

2. לחם לבן

פיצה, פסטה ומאפים שונים הם אמנם טעימים מאוד, אבל מסוכנים לאנשים עם רגישות או אלרגיה לגלוטן - חלבון שנמצא בדגנים כמו חיטה, שעורה ושיפון. כאשר אדם שסובל מבעיות שכאלו צורך מאכלים בצקיים, המערכת החיסונית שלו מתייחסת אליהם כאל מזיקים ולכן מנסה להילחם בהם על ידי שחרור נוגדנים ותרכובת בשם היסטמין. תרכובת זו מביאה לזירוז היווצרות דלקות, שלעיתים מתבטאות בעיניים נפוחות, אדומות ומגרדות, ולכן אם אובחנתם כאלרגיים לגלוטן כדאי שתימנעו מצריכת מאכלים עתירים בחלבון זה. אם טרם התגלתה אצלכם אלרגיה שכזו אך אתם חושדים שהיא קיימת, כדאי שתיגשו לרופא המשפחה שלכם כדי שידריך אתכם בנוגע לכל הקשור לאבחון צליאק ורגישות לגלוטן, והתמודדות עימן.
נפיחות בעיניים: 3 פרוסות לחם לבן לצד כוס קפה וקנקן קטן של חלב על שולחן

3. מוצרי חלב

האם נתקלתם בתגובות אלרגיות כמו נפיחות בעיניים לאחר אכילת גלידה או מעדן חלב? תופעות שכאלו עלולות לנבוע מנוכחותם של מרכיבים כמו לקטוז וחלבונים שנמצאים בשפע במוצרי חלב ושגופם של רבים לא מסוגל לעכל. במצב שכזה, הגוף מתמודד עם מרכיבים אלו כמו במקרים של רגישות לגלוטן שציינו בסעיף הקודם – כלומר מתייחס אליהם כאל פולשים מסוכנים שיש להילחם בהם כאילו היו וירוסים או חיידקים. תגובה שכזו מתבטאת בדרך כלל בפריחות על כל הגוף, לרבות עיניים נפוחות, ולעיתים גם בבעיות חמורות יותר כמו חנק. בשל כך, אם אתם נתקלים בתגובות שכאלו בגופכם לאחר אכילת מוצרי חלב, כדאי שתבדקו האם אתם אלרגיים אליהם. אם אתם מודעים לבעיות שכאלו אצלכם, אל תזלזלו בהן והשתדלו להימנע כליל מצריכת מאכלים שכאלו.

4. אוכל חריף

אכלתם אוכל חריף וסבלתם אחרי זה מעיניים נפוחות במיוחד? יש לכך הסבר נהדר! במאכלים שכאלו, כמו למשל פלפלת צ'ילי, יש שני מרכיבים שגורמים לתגובה שכזו ושכדאי שתכירו. הראשון הוא סולנין - רעל שנמצא בצמחים ממשפחת הסלוניים ושמגן עליהם מפני טורפים, והוא עלול לעורר בגוף האדם תגובות כמו בחילות, סחרחורות ודלקות שונות, לרבות נפיחות בעיניים. השני נקרא קפסאיצין, שנועד להגן על פירות וירקות מפני צריכתם כשהם לא בשלים, וגם מעניק למאכלים שמכילים אותו את טעמם החריף. לתרכובת זו יש תועלת נהדרת בהקלת דלקות מפרקים, אך מכיוון שהיא מגרה את העצבים על ידי העברת אותות חום היא עלולה לגרום לכוויות, לגירוי בעור ולנפיחות בעיניים. לכן אם אתם סובלים מתגובות שכאלו, כדאי שתמתנו את צריכת האוכל החריף בחייכם.
נפיחות בעיניים: קופסה של פלפלת צ'ילי

5. סוכר

בואו נודה באמת – רובנו מאוד אוהבים להמתיק את היום עם סוכר טעים, למרות שחלקנו יודעים שיש לו השלכות בריאותיות שליליות. אם יצא לכם להסתכל לאחרונה במראה ולראות שהעיניים שלכם נפוחות במיוחד, יכול להיות שמדובר בדוגמה לעוד חסרון של ממתיק אהוב ונפוץ זה. חלקכם כנראה שמעתם על כך שצריכת מאכלים רוויי סוכר מעלה ומורידה במהירות את רמתו בדם, אך האם ידעתם שתהליך שכזה יכול גם לגרום לדלקות שונות? סיבה נוספת שמעוררת אותן ושציינו בסעיף הקודם היא רגישות ללקטוז, שמהווה מרכיב חשוב בסוכר. חשוב שתדעו שגם ממתיקים מלאכותיים עלולים לגרום לנפיחויות, ולכן גם מהם כדאי לכם להימנע. אם אתם בכל זאת רוצים להמתיק את יומכם, כדאי שתיעזרו בתחליפים נהדרים ובריאים לסוכר.

מאכלים שמורידים נפיחות בעיניים

אם אתם סובלים מנפיחות בעיניים, כדאי שתכניסו לתפריט היומי שלכם את חמשת המאכלים הבאים:

1. פטרוזיליה

פטרוזיליה היא עשב תיבול נהדר שמעניק טעם נפלא למאכלים רבים, אך האם ידעתם שיש לה גם יתרונות בריאותיים נפלאים? בכל הקשור לנפיחות בעיניים, פטרוזיליה מסייעת לפעילות תקינה של הכליות, שכוללת הפרשה וניקוי של נוזלים מהגוף, לרבות רעלים שיכולים לגרום לתופעות שליליות כמו אותה נפיחות מדוברת. בנוסף, בזכות מרכיבים שונים כמו בטא-קרוטן הקיימים בעשב תיבול זה, הוא מסייע בשמירה על בריאות העיניים וכתוצאה מכך גם עוזר לראות טוב יותר. כדי ליהנות מכל נפלאותיה של הפטרוזיליה, אתם מוזמנים להכיר יתרונות בריאותיים נוספים שיש בה, וללמוד כיצד להכין תה נפלא ומיוחד ממנה.
נפיחות בעיניים: עלי פטרוזיליה

2. שיבולת שועל

נפיחות בעיניים נובעת לעיתים מעצירות, ואחד הפתרונות הטובים ביותר להתמודדות עם מצב שכזה הוא צריכת מאכלים עתירי סיבים תזונתיים, כמו שיבולת שועל, אשר משפרים את פעולת מערכת העיכול ומזרזים את תהליך התרוקנות המעיים. לכן, אם אתם סובלים מעצירות ושמים לב לנפיחות בעיניים, כדאי שתנסו את המאכלים הנהדרים הבאים שמכילים את הדגן הבריא הזה. יתרון נפלא נוסף שכדאי שתכירו בשיבולת השועל - ונובע מהימצאות אותם סיבים תזונתיים בה - הוא סיוע בירידה במשקל, ולכן אם תצרכו אותה תזכו לשתי תועלות נפלאות במנה אחת.

3. אבטיח

לעיתים נפיחות בעיניים מתבטאת ביובש, ואחת הדרכים להתמודד עימה היא צריכת מאכלים עתירי מים ומינרלים שמסייעים באיזון הנוזלים בגוף, כמו אבטיח טעים ומתוק שמכיל כ-92% מים. בנוסף לכך, יש בו בטא-קרוטן ושלל נוגדי חמצון שמסייעים בשמירה על בריאות העיניים, לכן אכילתו לא רק תסייע לכם בהורדת נפיחות באזור זה, אלא גם תעזור לכם להגן על זוג איברים חשובים אלו, שעוזרים לנו לראות את העולם היפהפה שמסביבנו. אתם מוזמנים להתרענן ולשמור על הבריאות עם מתכון נפלא לסורבה אבטיח טבעי וקליל והכנה.
נפיחות בעיניים: פלחי אבטיח

4. בננה

ציינו לעיל שנתרן יכול לגרום לנפיחות בעיניים, ודרך מעולה להתמודד עם מצב שכזה היא צריכת מאכלים עתירי אשלגן. אך כיצד תשיגו עבור גופכם מינרל חיוני שכזה? ובכן, תוכלו לעשות זאת בקלות בעזרת פרי נהדר שנמצא כמעט בכל בית וידוע כ"פצצת אנרגיה צהובה" – בננה! מעבר לכל התועלות הבריאותיות הרבות שיש בה, האשלגן שהיא מכילה מסייע בשמירה על כמות נוזלים תקינה בגוף, ובכך מוריד נפיחות. בנוסף, הבננה מלאה בסיבים תזונתיים שיכולים לעזור לכם להתמודד עם עצירויות – בעיה נוספת שעלולה לגרום לנפיחות בעיניים. בגלל שתי סיבות חשובות אלו, וגם בזכות טעמו הנהדר של פרי צהוב ואהוב זה, כדאי לכם להוסיף אותו לתפריט היומי שלכם.

5. אבוקדו

רבים יודעים שאבוקדו הוא פרי בריא שכדאי לאכול, ובהחלט יש לו יתרונות בריאותיים רבים. בנוסף אליהם, מריחת מעט אבוקדו והשארתו על הפנים למשך 10 דקות, היא פתרון נהדר להתמודדות עם נפיחות בעיניים בזכות שני מרכיבים נהדרים שיש בו. הראשון שבהם הוא אשלגן שנמצא בשפע באבוקדו, אפילו יותר מאשר בבננה, והוא עשוי לסייע לכם מאותן סיבות שציינו בסעיף הקודם. השני הוא ויטמין K, שמחסור בו עלול להוביל להיחלשות ורידים ועורקים ולהתבטא בכתמים שחורים באזור העיניים. לכן כדאי שתצרכו אבוקדו – כך תיפטרו גם מהנפיחות שבעיניים וגם מהכתמים השחורים שנמצאים מסביבן.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.