maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

11 דברים שסוכר עושה לנו לגוף

סוכר הוא מוצר טבעי שחיוני ומשפיע על תהליכים שונים בגוף האדם, אך כידוע, צריכה גבוהה מדי שלו גורמת לנו להשמנה. מחקרים מראים כי האדם הממוצע צורך בממוצע 22 כפיות סוכר ביום, ממאכלים, חטיפים ומשקאות ממותקים. כשאנחנו צורכים סוכר אנו כבר יודעים בוודאות שהוא ישפיע ישירות על המשקל שלנו, אך לסוכר יש עוד השפעות רבות אחרות על הגוף שלנו שאנחנו לא מכירים. המשיכו לקרוא והכירו 11 השפעות נוספות של סוכר על הגוף שלנו ו-11 טיפים חכמים שיעזרו לנו במלחמה כנגדן.

השפעות סוכר
 
 

1. סוכר הופך את האיברים הפנימיים לשמנים יותר

בסוכר (וגם בסירופ תירס, שלעתים משמש תחליף שלו) קיים מרכיב בשם פרוקטוז. השפעתו של החומר הזה על הגוף מתבטאת בין השאר בזירוז ייצור שומן בתוך הכבד והוצאתו אל מחוצה לו. הצטברות השומן מסביב לכבד הופכת אותו לשומני יותר, פוגעת בתפקוד שלו ובמצבים חמורים עלולה להוביל לאי ספיקת כבד ולצורך בהשתלת כבד חדש.
 
טיפ מתוק: כדאי להימנע ממשקאות עם תוספת סוכר, גם אם הם נמכרים בתור משקה בריא. עדיף לשתות מיצים טבעיים, בהם קיים פרוקטוז, אך סיבי הפרי עוזרים לו להתעכל בגוף בצורה פחות הרסנית.
 
 

2. סוכר מעלה את הסיכוי לסוכרת

סוכרת היא מחלה שמשפיעה על תהליכי הגוף, המתאפיינת בריכוז גבוה של גלוקוז בדם ובשתן. מחקרים מראים כי צריכה של 150 קלוריות מסוכר ביום תעלה את הסיכון לחלות בסוכרת ב1.1%. זהו סיכון מצטבר, כך שככל שאוכלים יותר סוכר הסיכון ממשיך לעלות.
 
טיפ מתוק: חשוב לצמצם במאכלים המתוקים ובמשקאות הממותקים אותם אנו צורכים, אך כדאי לדעת כי סוכר נמצא בהרבה מאוד מאכלים שאנו אוכלים. למעשה, המאכלים שאנו מחשיבים כבעלי סוכר הם רק שליש מהמאכלים שבאמת מכילים כמות גבוהה של סוכר. רטבים, חטיפי אנרגיה ואפילו בחלק מסוגי הלחם קיים סוכר. עקבו אחרי התוויות שעל האריזות כדי לבדוק כמה סוכר יש באוכל שלכם.
 
 

3. סוכר משפיע על הלב

הקשר בין סוכר ללב ולמחלות כלי דם הוא עמוק מאוד. סוכר כידוע גורם להשמנת יתר, והשומן המצטבר על העורקים מעלה את לחץ הדם ומגביר את הסיכון להתקף לב או לשבץ. 65% מהחולים במחלת הסוכרת מסוג 2 נפטרים מהתקף לב או משבץ בעקבות מצבם.
 
טיפ מתוק: הכמויות המומלצות לצריכת סוכר הן 5 כפיות לנשים (20 גרם), 9 כפיות לגברים (36 גרם), ו-3 כפיות לילדים (12 גרם) ביום. לשם השוואה, בפחית שתייה ממותקת יש 12 גרם סוכר, ובפרוסת לחם מלא יש 8 גרם סוכר.
 
השפעות סוכר
 
 

4. סוכר גורם למתיחת כלי הדם

סוכר מעלה את רמת האינסולין בדם ופוגע בסופו של דבר בעורקים שלנו. רמות גבוהות של אינסולין גורמות לתאי שריר לצמוח מהר יותר סביב העורקים. גדילת תאי השריר גורמת לדפנות העורקים להימתח, ובהמשך מביאה ללחץ דם גבוה יותר.
 
טיפ מתוק: 'חיטה מלאה' הוא מושג שנשמע לנו בריא מאוד, אבל היא גורמת לעליית גלוקוז בדם בצורה הדומה לעלייה בעקבות אכילת סוכר. מבחינה זו אין הבדל גדול בין פרוסת לחם לבן לפרוסת לחם מלא, שניהם מתעכלים באותה מהירות וגורמים לאותה עלייה של גלוקוז בדם, ולכן דורשים את אותה כמות אינסולין כדי לנקות אותו משם.
 

5. סוכר מעלה את הכולסטרול

מחקרים הראו כי קיים קשר בין סוכר לבין כולסטרול על ידי מדידת רמות הכולסטרול אצל קבוצות אנשים שונות. המחקרים הראו כי אצל אלו שאכלו את הכמויות הגבוהות ביותר של סוכר היו גם העליות החדות ביותר של כולסטרול 'רע' בדם ושל טריגליצרידים, ולעומת זאת הרמות הנמוכות ביותר של כולסטרול 'טוב'. אחת ההשערות היא שפגיעת הסוכר בכבד גורמת ליצירת הכולסטרול ופוגעת ביכול לנקות אותו מהגוף.
 
טיפ מתוק: אכילת ארוחת בוקר מלאת חלבונים עוזרת לשמור על רמת הסוכר בדם. לעומת זאת אם תוותרו לגמרי על ארוחת הבוקר זה יעלה את הסיכויים שלכם להשמנת יתר פי 4.5.
 
 

6. סוכר ו"סוכרת מסוג 3"

אמנם לסוכרת יש שני סוגים מוכרים (סוכרת מסוג 1 וסוכרת מסוג 2), אך מחקר חדש גילה כי קיים קשר בין רמות גבוהות של אינסולין, השמנת יתר ואלצהיימר, אשר ניתן לראות במצב שכזה כ"סוכרת מסוג 3". המחקר מסביר כי חוסר היכולת להפיק אנרגיה מהגלוקוז פוגעת בפעילות המטבולית במוח,דבר שיביא בהמשך למחלת האלצהיימר. אפשר לראות בזה מעין 'סוכרת במוח'.
 
טיפ מתוק: כשאתם מחפשים את הסוכר על תוויות המוצרים הוא עשוי להתחבא תחת מגוון שמות. רכיבים המסתיימים בסיומת 'וז' הם סוכר, כך גם כל רכיב המכיל את המילה 'סוכר' או 'סירופ' לפניו.
 
השפעות סוכר
 
 

7. סוכר הופך אותך למכור

ממש כמו סמים (חוקיים ובלתי חוקיים) סוכר משחרר בגוף כימיקלים המשפיעים על מרכז העונג במוח – אופיאטיים ודופאמין. כמו לסמים אחרים, גם לסוכר גופנו מפתח סבילות, כך שנזדקק ליותר ויותר סוכר כדי להרגיש טוב עם הזמן והשימוש בו. מחקרים שנערכו על חולדות הראו כי התמכרות לסוכר תראה תופעות הדומות ל'קריז' מעולם ההתמכרות לסמים, כמו נקישות שיניים, רעידות וחרדה כאשר הגישה לסוכר נחסמת.
 
טיפ מתוק: אם אתם מרגישים שאתם חייבים לאכול סוכר, צאו להליכה של רבע שעה או בצעו פעילות קלה שתבטל את הצורך הזה. מה שלא תעשו, אל תישארו לשבת, מכיוון שישיבה עלולה להעלות את הצורך בסוכר.
 
 

8. סוכר גורם לכם לזלול

מחקרים הראו כי צריכת סוכר יתר על המידה פוגעת ביכולת של הגוף להודיע למוח שאתם שבעים. לשומן ולפרוקטוז יש השפעה על ההורמון לפטין, שתפקידו הוא לאותת למוח מתי שבענו מהארוחה. כאשר הלפטין נפגע, אנחנו נמשיך לאכול בלי קשר לצורך שלנו לאכול או לא.
 
טיפ מתוק: אם אתם מפחיתים בצריכת הסוכר, השתדלו להיות סבלניים. לבלוטות הטעם לוקח בערך שבוע להתרגל לשינוי, ואחר כך מאכלים מתוקים שהייתם רגילים לאכול פשוט ירגישו לכם מתוקים בצורה מגעילה.
 

9. סוכר מעייף אותך

זה ידוע שסוכר 'מקפיץ' לך את הדם ומעורר מאוד ושהוא טוב לפעילויות קצרות הדורשות אנרגיה, אך האנרגיה הזאת לא נשארת לזמן רב. המעבר בין העלייה לירידה שבאה אחריה אורך לא יותר מ-30 דקות. מעבר לירידה החדה באנרגיה, סוכר מזרז הפרשת סרוטונין במוח למנגנון האחראי על שינה, כך שהדרך אל המיטה מהירה מאוד.
 
טיפ מתוק: כדי למצוא תחליפים דלי סוכר למאכלים האהובים שלכם, חפשו מוצרים המציגים את עצמם כ'טבעיים' או 'אורגניים'. אך לא די בכך, שכן גם עבורם יש לבדוק את תוויות המוצר.
 
השפעות סוכר
 
 

10. סוכר גורם לך להיות עצוב

נהוג לחשוב שאם אנחנו קצת עצובים, סוכר (ושוקולד במיוחד) יכול להפוך את העצב לשמחה, אך זוהי טעות מרה. מחקרים הראו כי אנשים שאכלו מזון מהיר (העתיר בסוכר) במשך 6 שנים היו בעלי סיכוי גבוה ב-40% ללקות בדיכאון קליני. ככל הנראה יש קשר בין רמת האינסולין לבין רמות הדופמין המשתחרר במוח.
 
טיפ מתוק: אם אתם מאוד אוהבים מאכלים ומשקאות מתוקים, עדיף לצרוך אותם במנות קטנות; פחית במקום בקבוק גדול או כדורי גלידה במקום קרטון גלידה. ככה יהיה קל יותר להציב לעצמכם גבולות בקיזוז הצריכה.
 

11. סוכר הורס לך את הפנים

סוכר בדם מתחבר לחלבונים היוצרים מולקולות הרסניות הנקראות גליצטינים מתקדמים. המולקולות האלה תוקפות ופוגעות בחלבונים כמו קולאגן ואלסטין, שהם אלה שגורמים לעור להיות אחיד ואלסטי. יותר מדי סוכר פשוט יגרום לכם לקמטים ולעור רפוי. בנוסף לכך פגיעה באלה תגרום לעור להיות פגיע יותר לנזקי השמש.
 
טיפ מתוק: ממתיקים מלאכותיים הם לא תמיד יותר טובים מסוכרים רגילים, ולפעמים הם אף גרועים יותר, משום שגם בהם קיימים חומרים המשמשים כסוכרים בדם. במקום אלו מומלץ להשתמש בכפית דבש.
 
השפעות סוכר
 

חשוב לזכור: אין שום סיבה להימנע באופן מוחלט מסוכרים וממוצרים מתוקים, אלא רק למתן את צריכתם המוגזמת, שהפכה לסוג של מגפה בעולם המודרני. כפי שכבר צוין, בימינו ניתן למצוא סוכר בכמעט כל מוצר, החל מלחם ועד למעדני חלב, וברור שאי אפשר להפסיק לצרוך סוכר בצורה גורפת. יחד עם זאת, עדיף לדעת כמה שיותר על הסכנות של הסוכר העודף כדי להזכיר לעצמנו שצריך להציב גבולות, להעדיף סוכרים ממקורות טבעיים כמו פירות ולהימנע מאכילת סוכרים מזיקים במיוחד כמו למשל סירופ תירס עתיר פרוקטוז.

 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו