print header

7 יתרונות של ארוחות משפחתיות משותפות

ארוחות משפחתיות גדולות, צוהלות ומרובות משתתפים הן מנהג מקובל  בזמן חגי ישראל, כמו גם בערבי שבת במהלך השנה – וזה כמובן דבר מבורך מאוד, המעוגן במסורת היהודית המשפחתית שלנו. אך כדאי לשים לב שקיומן של ארוחות משפחתיות תדירות – אפילו סתם כך בימי חול ושגרה, וגם אם הן מצומצמות יחסית ונערכות רק בקרב המשפחה הקרובה – עשויות לספק לכם ולילדיכם תועלת גדולה, בין אם אתם הורים לבני נוער ובין אם יש לכם ילדים קטנים יותר. אנחנו אומרים את זה על סמך שורה של מחקרים שהצביעו על כך שמישיבה משפחתית משותפת סביב שולחן האוכל, בעיקר לארוחת ערב – אך לא רק, יכולים לצמוח יתרונות שכדאי להכיר ולנצל.

1. מלמדת את הילדים שלכם הרגלי אכילה טובים יותר

נתחיל ונאמר שלארוחה המשפחתית המשותפת שבה נוכחים כל בני המשפחה יש יתרון חשוב מבחינה תזונתית עבור הילדים. במחקר שהתפרסם בשנת 2018 נמצא כי ישנו קשר בין אכילה משותפת של המשפחה לבין שמירה על תזונה כללית טובה יותר, בייחוד בקרב בני נוער. מתבגרים שאוכלים עם משפחתם נוטים לצרוך יותר פירות וירקות בתזונתם ופחות מזון מהיר ומשקאות ממותקים. על פי החוקרים הממצאים האלו נכונים ללא קשר לרמת התפקוד המשפחתי.

2. עשויה למנוע בעיות פסיכו-חברתיות שונות

ארוחת ערב משפחתית משותפת לא רק מקנה הרגלי אכילה משופרים לבני הדור הצעיר, אלא אף יכולה להציל אותם מכל מיני סיבוכים והפרעות בתחומים הנפשיים והחברתיים. על פי מחקר שפורסם בשנת 2015 ונערך על ידי קבוצת חוקרים קנדית, ארוחות משפחתיות תדירות יכולות למנוע בעיות הקשורות בהפרעות אכילה, שימוש באלכוהול וחומרים ממכרים, התנהגויות אלימות, דיכאון ואף מחשבות אובדניות בקרב מתבגרים. במקביל, בכל מה שקשור לבני גיל צעיר יותר – נמצא קשר חיובי בין הסעודות האלו לבין עלייה במידת הביטחון העצמי של ילדים קטנים ורמת הצלחתם בבית הספר. עוד עולה מהתוצאות של המחקר הזה כי הקבוצה שהכי עשויה לקצור את הפירות מארוחות שכאלו הן נערות צעירות בגיל ההתבגרות.
יתרונות ארוחות משפחתיות משותפות: משפחה סביב שולחן האוכל

3. יכולה לחסוך מאבקים במשקל בהגעה לבגרות

עוד יתרון מובהק ומוכח של הארוחות המשפחתיות המשותפות עבור מתבגרים קשור גם הוא לעתידם ולמשקל גופם. מתוצאות מחקר שהתפרסם בשנת 2015 בכתב העת לרפואת ילדים עולה כי ישנו קשר ישיר בין תדירות הארוחות המשפחתיות שחווים ילדים בגיל הנעורים לבין סיכונים מופחתים יותר להשמנה או בעיות משקל 10 שנים לאחר מכן. המסקנות שעולות מן המחקר הן שעל משפחות להשתדל יותר להתכנס לכ-1-2 ארוחות משותפות בשבוע לכל הפחות על מנת לסייע לילדים להימנע ממאבק מזיק במשקלם בעתיד.

4. יכולה לשפר את רמת הביטחון העצמי של ילדים

לא רק בני נוער מרוויחים מהתכנסות משפחתית משותפת לטובת ארוחה ביחד, אלא גם ילדים צעירים ורכים יותר בשנים. על פי מומחי התוכנית לבריאות ילדים באוניברסיטת סטנפורד, הביטחון שמשרות ארוחות כאלו כשהן נערכות באופן תדיר על הילדים יכול לסייע להם לחוש יותר בטוחים בעצמם. על ידי כך שאתם מעודדים את ילדיכם לדבר על היום שלהם (ועל ידי כך שאתם מקשיבים בסבלנות לתשובותיהם) אתם מאותתים להם שהם בעלי ערך ושאתם מכבדים את מי שהם. במהלך הארוחה מומלץ לאפשר לילדים לבחור את מקום הישיבה שלהם וכן לעודד אותם לעזור עם המטלות הקשורות לאירוע – בין אם סידור השולחן, הגשת אוכל או ניקוי.

יתרונות ארוחות משפחתיות משותפות: ילדה מחייכת בזמן ארוחה משפחתית עם הוריה ואחיה

5. תורמת לשיפור יכולות התקשורת אצל ילדים

עוד ברשימת היתרונות שהילדים הצעירים שלכם יכולים להרוויח מהתכנסות משותפת של כל המשפחה סביב שולחן האוכל, אפשר לציין גם את השיפור שעשוי לחול בהם מבחינת רמת כישורי התקשורת שלהם. במהלך מחקר שנערך בקנדה עקבו חוקרים אחר קבוצת ילדים בגיל ינקות עד ילדות ומצאו כי אלו מבינהם שהייתה להם חווית ארוחות משפחתיות חיוביות בגיל 6 הראו טווח רחב של יתרונות חיוביים שצמחו מכך בגיל 10. מלבד הטבה בבריאות הכללית ובכושר, התקשורת החברתיות והדיונים על נושאים אקטואליים סביב השולחן עשויה להפוך את הילדים למתקשרים טוב יותר – כך על פי אחראית המחקר, הפסיכולוגית החינוכית פרופסור לינדה פגני מאוניברסיטת מונטריאול שבקנדה.  

6. מסייעת לילדים להתאושש מבריונות ברשת

בריונות רשת היא תופעה נפוצה ומטרידה שהולכת ומתפשטת בשנים האחרונות, וגם אם היא רחוקה מחיינו כמבוגרים, בקרב ילדים היא חיה וקיימת לצערנו. בהחלט יכול להיות שגם בקשר לבעיה הזו התקבצות משותפת של המשפחה כולה סביב השולחן מדי יום או כמה פעמים במשך השבוע, יכולה לסייע בשיכוך הכאב של ילדים שנופלים קורבן אליה. במחקר רחב היקף שפורסם בשנת 2014 ונערך בקרב 19,000 תלמידים, נמצא קשר ישיר בין בריונות ברשת ובין דיווח על תחושת חרדה ודיכאון ושימוש לרעה בחומרים ממכרים – ובהתחשב בכך שלפי הנתונים אחד מכל 56 ילדים חווה בריונות שכזו, זו עלולה להיות בעיה רצינית. עם זאת, גם תוצאות המחקר הזה העלו שבני נוער שאוכלים ארוחת ערב עם משפחותיהם (4 פעמים בשבוע או יותר, באופן אידיאלי) מדווחים על פחות בעיות הנוצרות בעקבות הפגיעה בהם ברשת. עורכי המחקר ציינו שהמגע המשפחתי התדיר מאפשר יותר הנחיה הורית ותקשורת פתוחה בין הילדים להוריהם.

יתרונות ארוחות משפחתיות משותפות: ילדים מדברים עם הוריהם בזמן ארוחה משפחתית

7. עזר עבור משפחות הנמצאות בטיפול

כיום, יותר ויותר משפחות מוצאות את עצמן פונות לסיוע חיצוני של מומחים למשפחתיות כדי לקבל עזרה בתחומים שונים הקשורים באורח החיים המשותף שלה. לאלו מביניכם שעושים זאת, דעו כי ההרגל של ארוחות ערב משותפות יכול לספק למטפלים משפחתיים תובנות רבות ערך על הדינמיקה המשפחתית – זאת לפי מחקר שהתפרסם בשנת 2016 מאת חוקר מבית החולים הכללי מסצ'וסטס בבוסטון, ארה"ב. בנוסף, משפחות המצויות בטיפול יכולות להיות מעודדות ליישם לקחים שונים הנלמדים תוך כדי התהליך אל תוך זמן הארוחה כדי לעזור לכל חבריה לאמץ דפוסי תקשורת חדשים שישפרו את ההתנהלות בתא המשפחתי באופן כללי.

מקור התמונות: canva.com

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.