print header

9 השפעות חיוביות שיש למשחקי מחשב על ילדים

כהורים אנחנו מרכזים מאמצים רבים בניסיון לכבות שריפות שלא מתרחשות, כלומר במניעת סכנות שנראות לנו אפשריות לילדינו. ניתן לראות את זה בכל תחום כמעט, אך כשזה נוגע למשחקי מחשב, הורים רבים רואים בהם כמעין "רעל למוח" ולא מודעים לכך שיש לפעילות שכזו דווקא לא מעט השפעות חיוביות. ההנאה ממשחקי מחשב היא משהו כמעט טבעי שמתרחש אצל רוב הילדים בימינו, ואם תאפשרו להם ליהנות מהמשחקים הנכונים, הם יוכלו לקבל מהם כלים עוצמתיים שיסייעו להם לפתח יכולות חשובות בחייהם. העובדות האלו הוכחו בכות מחקר שפורסם מטעם האגודה האמריקנית לפסיכולוגיה, ולפניכם הממצאים העיקריים שלו וכן כמה מהמשחקים המומלצים.
 

1. משחקי מחשב מלמדים יכולות פתירת בעיות

משחקי מחשב יכולים לסייע למוחם של הילדים להתפתח בפרט ומחדדים את יכולתם לפתור בעיות, ויש לא מעט דוגמאות מוצקות לכך. במשחק הקלאסי Legend of Zelda של נינטנדו השחקן צריך לחפש מקומות וחפצים, לתכנן גישות למתקפה בעזרת עזרים שונים שעומדים לרשותו ובעיקר להתנסות בכל הכלים שהמשחק מציע לו כדי להתקדם בעלילה. משחקים עדכניים יותר, כמו  Bakugan: Defenders of the Core או משחקים מסדרת Final Fantasy מערבים תכנון ופתירת בעיות כחלק בלתי נפרד ממערכת הקרב והסיור בשטח שבהם.
 
יתרה מזאת, כיום מפתחי המשחקים מאפשרים לשחקנים לייצר "מוד" (Mod) למשחקים רבים, כשהמטרה היא לשדרג את המשחק ואף לשנות אותו כליל מבחינת המראה או מבנה השלבים לפי העדפות השחקן. זה מאפשר לשחקנים לבטא את עצמם וגם לחקור את חוקי ומבני המשחק לעומק כך שיבינו מה מסתתר מאחורי הקלעים ואיך באמת עובדים משחקים. 
 
חשוב לציין כאן שלא חובה שהמשחק יהיה מתויג כ"חינוכי" על מנת שהילדים ילמדו ממנו יכולות מחקר ופתירת בעיות. צריך רק שהוא יכלול אלמנטים של קבלת החלטות, שימוש באסטרטגיה, ציפייה לתוצאות והשלכות של בחירות ומתן ביטוי לאישיות של השחקן.
יתרונות של משחקי מחשב: ילד משחק במשחק מחשב

2. משחקי מחשב מעודדים עניין בהיסטוריה ובתרבות

התוכן של משחקי מחשב מסוימים עשוי לעודד את הילדים לחקור נושאים שלא היו נתקלים בהם סתם כך בדרך אחרת. לדוגמה, משחקים בסגנון Age of Mythology, Civilization או Age of Empires יכולים לגרום לילדיכם להתעניין בהיסטוריה עולמית, גיאוגרפיה, תרבויות עתיקות ויחסים בינלאומיים.
 
במאמר מרתק על הקשר שבין משחקי מחשב לבין העתיד של תהליכי הלמידה, החוקרים דיוויד שפר וג'יימס ג'י טוענים כי: "כשלילדים יש הורים שעוזרים להפוך את המשחק Age of Mythology לאי של התמחויות – על ידי קשירתו לספרים, אתרי אינטרנט, מוזיאונים וכל מדיה אחרת שנוגעת למיתולוגיה, תרבות וגיאוגרפיה – הילדים לומדים טווח רחב של שפות, תוכן וקשרים שמשרתים כהכנה לעתיד הלמידה שלהם בנוגע לנושאים גדולים ומסובכים שכאלה". 
 
באופן פרטני, המשחקים האלה שמגיעים מז'אנר האסטרטגיה מאפשרים לשחקנים גם לערוך מפות ולשתף אותן עם חבריהם, מה שמאפשר להם לחדד את היכולות הטכניות והיצירתיות שלהם, בה בעת שהם נהנים ולומדים לכל אורך התהליך.

3. משחקי מחשב עוזרים לילדים ליצור חברויות

בניגוד לדרך שבה ההורים מסתכלים על משחקי מחשב, הילדים רואים בחלקם כפעילות חברתית לכל דבר שממש לא מבודדת אותם מהעולם. המשחקים מהווים ראשית מכנה משותף לילדים שבעזרתו הם יכולים להתחבר אחד לשני, גם בעולם האמיתי ולעיתים בתוך המשחק. על פי המחקר שצוין עוד בתחילת המאמר נראה כי בנים מעדיפים לשחק במשחקי מחשב יחד עם קבוצה של ילדים אחרים או חברים, וזה לא משנה אם ישבו באותו החדר או שהמשחק נערך בחדרים נפרדים וברשת. 
 
בנוסף לכך, בנים צעירים טענו שהמשחקים מאפשרים להם ליצור שיחות עם חבריהם, כשאחד מהם חשף שחבריו בבית הספר מדברים בעיקר על שני נושאים: בנות ומשחקים. במחקר נמצא גם כי ילדים עם קשיים חברתיים בבית הספר בחרו לשחק במשחקי מחשב בעיקר כדי ליצור חברויות חדשות.
יתרונות של משחקי מחשב: ילדים משחקים בפלייסטישן

4. משחקי מחשב מעודדים את הילדים להפעיל את הגוף

הסעיף הזה אולי יפתיע אתכם יותר מכל; לא חסרים משחקי מחשב שמחקים משחקים ופעילויות ספורטיביים אמיתיים, כמו כדורגל, כדורסל, טניס ואפילו החלקה על סקייטבורד ורכיבה על אופניים. לא נדיר שילדים מתחילים לעסוק בספורט מסוים לאחר שנחשפו אליו במשחק מחשב, כשאחד הילדים במחקר סיפר, "במשחקים המציאותיים – שהם בעיקר משחקי ספורט – אפשר לראות את הדמויות עושות מהלכים מדהימים. אם הולכים החוצה להתאמן עליהם אפשר להשתפר". 
 
מחקרים אחרים גם מראים שמשחקי ספורט מציאותיים – לא כולל משחקי טורניר לחימה – מובילים לכך שהילדים מעבירים זמן רב יותר בחוץ ובעיסוק בספורט בחיים האמיתיים. זאת ועוד, ילדים שנהנים ממשחקים ספורטיביים ככל הנראה יגלו יותר עניין במשחקי מחשב שכאלה, בהם ביכולתם להיכנס לנעליים של אחד או כמה מהשחקנים שהם הכי אוהבים בספורט.

5. משחקי מחשב מאפשרים לילדים לחוות תחרות בריאה

זה טבעי ונורמלי שילדים ינסו להתחרות עם חבריהם כדי לקבל סטטוס יוקרתי בעיניהם. בסקר שנערך על ידי שריל אולסון, מחברת המחקר המדובר וחוקרת בריאות והתנהגות, רבים מהנערים טענו כי הם אוהבים לשחק מכיוון שהם נהנים מהתחרות ומתחושת הניצחון. המשחקים למעשה מהווים דרך בטוחה ומעשירה לשחרר את הדחפים התחרותיים שקיימים בהם, ובהמשך לסעיף הקודם, באפשרותם לתת גם לילדים שלא מצטיינים בספורט בחיים האמיתיים הזדמנות להצטיין ולנצח.
יתרונות של משחקי מחשב: שלט משחק

6. משחקי מחשב מספקים לילדים הזדמנות להוביל

כשילדים משחקים במשחקי מחשב קבוצתי, הם לרוב מתחלפים בתורות בהובלה ובהנהגה, בהתאם לשחקנים שיש להם את הכישורים הנדרשים למשחק. ילדים ששיחקו במשחקי רשת והשתתפו במחקר המדובר הרגישו שהם צברו כישורי מנהיגות חשובים, כמו יכולות שכנוע, העלאת מוטיבציה אצל חבריהם ותיווך בין שחקנים שלא מצליחים להגיע להסכמה. 
 
משחקי רשת כמו League of Legends למעשה מאפשרים לילדים להנהיג קבוצות של שחקנים מגילים ורקעים שונים, וגם אם אינם מובילים, הם הופכים לחלק מקבוצה ולומדים כיצד לעקוב אחרי ראשי הצוות שלהם. אולי תופתעו לגלות, אך לא נדיר המקרה שבו ילד בן 13 מוביל קבוצה במשחק שבה משתתפים גם ילדים בני 17 – כולם עובדים יחד כדי לנצח, ולא משנה בן כמה המנהיג. מה שמשנה זה שיש לו את היכולות להוביל לניצחון.

7. משחקי מחשב מעוררים את היצירתיות

מחקרים רבים הראו את הקשר שקיים בין משחקי מחשב לבין יצירתיות, כשבאחד מהם השתתפו 353 ילדים ששיחקו במשחק Minecraft עם או ללא הוראות, צפו בתוכנית טלוויזיה או שיחקו במשחק מרוצים. החוקרים גילו כי אלו ששיחקו במשחק Minecraft ללא הוראות הצליחו להשלים משימות שניתנו להם לאחר מכן באופן יצירתי יותר.
 
החוקרים סבורים שהסיבה לכך היא מכיוון שהמשחק Minecraft הוא כזה שמעודד חקירה והתנסות, וללא ההוראות לא הייתה לילדים ברירה אלא לראות מה הם יכולים לעשות במשחק, מה שנתן להם חופש פעולה ומחשבה. אותו חופש פעולה ומחשבה סייע להם לפתור בעיות גם לאחר שסיימו לשחק. הנה למשל דוגמה למבנה ששחקן יצר במשחק Minecraft, ויש עוד אינספור כאלו:
יתרונות של משחקי מחשב: בית יוקרתי שנבנה במשחק Minecraft

8. משחקי מחשב מספקים לילדים אפשרות ללמד אחרים

כשליש מהילדים שהשתתפו במחקר המדובר טענו שאחת הסיבות שבגללן הם משחקים משחקי מחשב ומנסים להשתפר בהם היא על מנת שיוכלו ללמד אחרים כיצד לשחק. אחד האבות של הילדים סיפר גם: "רוב האינטראקציה של בני עם חבריו נוגעת לפתירת בעיות במשחקים. איך להגיע מפה לשם, איפה לאסוף חפצים מסוימים ואיך לשלב ביניהם כדי להצליח להשיג מטרות מסוימות וכדומה".
 
יש ילדים שמקבלים אף סטטוס של "האחד שיודע" בנוגע למשחקים שסיימו, כך שחבריהם פונים אליהם לעזרה כדי ללמוד כיצד לפתור בעיות או לעבור שלבים שהם נכשלים בהם. האפשרות ללמד אחרים בונה אצל ילדיכם יכולות תקשורת וחברתיות וכן סבלנות, שיידרשו להם גם בעתיד במקום העבודה או בעת גידול הילדים שלהם.

9. משחקי מחשב מחברים בין הורים וילדים

אפילו אם מעולם לא החזקתם שלט של פלייסטיישן ביד, אתם עדיין יכולים להצטרף לילדיכם במשחק, וגם אתם יכולים ליהנות מכך לא פחות מהם. האפשרויות למשחקים כיום הן אינסופיות, וחלקן אף לא מצריכות מכם להחזיק שלט ביד. משחקים כמו Just dance למשל מצריכים מכם ומילדיכם לקום מהספה ולרקוד לפי הכוריאוגרפיה שמופיעה על המסך, כשלעיתים נדרשים שני שחקנים יחדיו כדי לבצע ריקודים מסוימים. 
 
אם אתם כן מרגישים שביכולתכם להחזיק שלט ביד, הישיבה על הספה אחד לצד השני תאפשר לכם לנהל שיחות קלילות עם ילדיכם בזמן שאתם משחקים או לעבוד יחדיו למען מטרה משותפת. ישנם משחקים רבים שמיועדים לשני שחקנים או יותר, כשביחד עליכם לפתור בעיות או ללמוד כיצד לעבוד כצוות – והכל באווירה מהנה. משחקים לדוגמה הם Overcooked, Lovers In Dangerous Spacetime, It Takes Two ועוד – הרשימה היא עצומה. אם אתם חוששים להתחיל, אל תדאגו. הילדים שלכם כבר ילמדו אתכם את כל מה שצריך, וכך תראו גם את הביטוי ליתרון שדיברנו עליו בסעיף הקודם.
יתרונות של משחקי מחשב: אבא משחק בפלייסטיישן עם ילדיו

כמה מילים לסיכום

כפי שאתם מבינים, משחקי מחשב הם לא "רעל למוח", אלא בדיוק להפך, אך כמו עם כל דבר בחיים, מילת המפתח היא "איזון". כמובן שאם ילדיכם ישבו 12 שעות מדי יום מול המשחקים הם לא יפיקו מכך תועלת רבה מכיוון שיזניחו תחומים חשובים אחרים בחייהם, אך אל תחששו אם אתם רואים שהילדים שלכם "דבוקים" למסך המחשב או הטלוויזיה למשך זמן מה במהלך היום. בזכות המשחקים שלהם הם צוברים יכולות שעוזרות להם בהווה ובעתיד, ואם הם באמת מגזימים עם זמן המסך, תוכלו ללחוץ כאן כדי ללמוד כיצד לסייע להם להתנתק ממנו קצת.
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.