print header

7 סימנים לכך שילדכם מכור למשחקי מחשב ו-7 דרכים שבהן תוכלו לעזור לו להיגמל

כיום כמעט כל הילדים משחקים במשחקי מחשב בצורה כזו או אחרת, בין שבמחשב עצמו, בטאבלט, בסמארטפון או בקונסולת משחקים כזו או אחרת. אמנם לא מדובר במנהג מזיק אם הפעילות מבוצעת במינון הנכון, אך כאשר הילד מבלה את כל זמנו הפנוי מול מסך ועולם דמיוני, זה עלול להעיד על כך שהוא מפתח דפוס התנהגות התמכרותי שאינו בריא לו – בטח ובטח בשלב מוקדם של חייו. כדי לדעת האם הילד שלכם מכור למשחקי מחשב ומה ניתן לעשות בנוגע לכך, הכנו עבורכם את המדריך הבא...
 
התמכרות של ילדים למשחקי מחשב: ידיים משתמשות בשלט אקס בוקס

7 סימנים לכך שהילד שלכם מכור למשחקי מחשב

סימני ההתמכרות למשחקי מחשב מזכירים מאוד סימנים של התמכרויות אחרות, ואם הם כולם מופיעים יחדיו אצל ילדכם, זה סימן לכך שההתמכרות הזו מתחילה לפגוע בחייו.

1. מצבי רוח משתנים

ילד או נער שנהיה עצבני ונרגע ברגע שבו הוא משחק במחשב או בקונסולת משחקים, ככל הנראה מכור למשחקי המחשב. לאורך הזמן הוא לומד להתמודד עם קשיים שונים בעזרת המשחקים, שעוזרים לו להתעלם מהם.

2. תסמיני גמילה

אם אתם לא מאפשרים לילד לשחק, הוא יחווה כעס ותסכול שמזכירים את אלו שעוברים על מי שנגמל מהימורים, סיגריות או סמים.

3. התעסקות קבועה בנושא משחקי מחשב

כשהילד נמנע מלאכול או לישון ומעדיף לשחק במחשב, או מדבר על משחקי מחשב באופן קבוע בלי להתעסק בתחומים אחרים, זה סימן לכך שהוא פיתח אובססיה לגביהם.
התמכרות של ילדים למשחקי מחשב: יד מחזיקה של של פלייסטישן מול טלוויזיה

4. היגיינה לקויה

אם הילד מזניח את עצמו ומוותר על המקלחת היומית בשביל עוד כמה דקות של משחקי מחשב, זה סימן לכך שהוא רואה בהם כפעילות העיקרית שבה ברצונו להשקיע את זמנו.

5. עיניים אדומות וכאבי גב או ראש

מסכי המחשב גורמים לעיניים להתעייף, ואחרי שעות של משחק הן נהיות אדומות מרוב מאמץ. בנוסף, כאבי גב וצוואר או כאבי ראש הן תלונות נפוצות של ילדים שמכורים למשחקי מחשב, בגלל תנוחת הישיבה שלהם במהלך המשחק.

6. ציונים נמוכים בבית הספר

כאמור, משחקי המחשב הופכים לפעילות העיקרית שמעניינת את הילד שמכור אליהם, ותחת הנסיבות האלה הציונים של הילד בלימודים עלולים להיפגע, והוא לא ישקיע בלמידה למבחנים ובשיעורי הבית.

7. התבודדות

ילד שמכור למשחקי מחשב יבלה פחות זמן עם חברים, וזה עלול לסכן אותו עם הזמן בכך שיסבול מדיכאון, שאיתו יתמודד בעזרת משחקי המחשב ומעגל ההתמכרות רק יחמיר.
התמכרות של ילדים למשחקי מחשב: ילד משחק בנינטנדו סוויץ' בחוף ים בשעת שקיעה

7 דרכים לעזור לילד להיגמל ממשחקי מחשב

אלו מאיתנו שלא גדלו עם אייפד או מחשב ודאי תוהים איך הילד יכול לבלות זמן רב כל כך מול המסך במקום בעולם האמיתי שסובב אותו. אתם אולי אהבתם לשחק בתופסת כילדים, ואולי גם הילד שלכם נהנה מכך, אך הפעילות הזו מעייפת וקשה להתמיד בה למשך יותר מ-10 דקות. משחקי מחשב לעומת זאת לא מצריכים מאמץ פיזי מהילד, ולכן הוא יכול לשחק בהם במשך שעות בלי להתעייף. עליכם קודם כל להבין שזו אחת מהסיבות לכך שקל לו להתמכר אליהם, ומכאן תמשיכו לצעדים הבאים.

1. אפשרו לילד לשחק רק אחרי שסיים את המטלות שלו

לכל ילד יש מטלות בבית, בין אם מדובר בעזרה להורים עם הכביסה ובלהוריד את הזבל ובין אם מדובר בשיעורי הבית. הכלל הראשון והחשוב ביותר הוא שניתן לשחק במחשב רק לאחר שמסיימים עם המטלות האלה, ולא לפני.

2. הגבילו את הזמן שבו הילד שלכם יכול לשחק במחשב

הגבילו את זמן המשחק בימי הלימודים למספר שעות ספורות. בסופי השבוע הילדים יוכלו לשחק יותר, אך גם את זמן זה עליכם להגביל עבורם למה שנראה לכם כהגיוני. כשהילדים לא מסכימים להפסיק לשחק, תוכלו לתת להם עוד חצי שעה, אך התריעו אותם על כך שלא תאפשרו להם לשחק יותר מזה, ואל תהפכו את ההתנהגות הזאת למנהג קבוע – חצי השעה הנוספת צריכה להיות אך ורק במקרה שבו היא אכן מגיעה לילדיכם.
התמכרות של ילדים למשחקי מחשב: ילד משחק במחשב מול שלושה מסכים

3. העסיקו את הילדים בדרכים אחרות ומועילות יותר

אף על פי שבזמן שבו ילדיכם משחקים במחשב, לכם מתפנה הלו"ז להתעסק בדברים משלכם, אל תתנו לאייפד, למחשב או לפלייסטישן להפוך לבייביסיטר של ילדיכם. עליכם למצוא לילדיכם תעסוקה אחרת במהלך היום, כמו למשל חוגים בתחומים שמעניינים אותם. לחצו כאן כדי לעבור לרשימת כתבות עם רעיונות נהדרים להעסקת ילדים.

4. הפכו את הגישה למחשב למותרות ולא לזכות

הילדים אולי רואים בגישה למחשב הביתי או לקונסולת המשחקים שלהם כזכות ברורה מאליו שיש להם, אך עליכם להבהיר להם שמדובר במותרות ולא יותר מזה. אם יש לכם אפשרות לעשות זאת, רכשו מחשב אחד שישמש את ילדיכם למשחקים ומחשב אחר שישמש אותם ללימודים, ואם מדובר בקונסולת משחקים, ודאו שהיא לא תהיה מחוברת לטלוויזיה כל הזמן, אלא רק במועדים שבהם אתם מחליטים שמותר לילדים לשחק.

5. אל תכניסו לחדר הילדים מחשב או קונסולת משחקים

הרבה יותר קל לעקוב אחרי ההתנהלות של ילדיכם מול המחשב או הקונסולה כאשר הם בסלון ולא בחדרם. ברגע שתוציאו את המחשב או קונסולת המשחקים מחדר הילדים, הם יבלו איתם פחות זמן, בעיקר משום שגם לכם יהיה שימוש בטלוויזיה או במחשב או כי הם ירצו פרטיות לעיתים, שאותה יוכלו לקבל רק בחדרם.
התמכרות של ילדים למשחקי מחשב: שלט של נינטנדו סוויץ'

6. הפעילו אפשרות של "בקרת הורים"

בקונסולות המשחקים ניתן להגדיר סיסמה שתאפשר להורים להגביל את היכולת של ילדיהם לשחק למשך זמן רב מדי. עליכם לחפש את האפשרות Parental Control במסך ההגדרות של הקונסולה ולהפעיל אותה. אם מדובר דווקא בטאבלט או בסמארטפון, תוכלו ללחוץ כאן כדי להכיר טיפים להגבלת השימוש של הילדים בו, ביניהם גם אפליקציה שעוזרת בכך (סעיף 4). אם מדובר במחשב, תוכלו ללחוץ כאן כדי להוריד את התוכנה "גולשים בזמן", שאיתה ניתן להגביל את זמן השימוש במחשב לכל ילד בבית בנפרד.

7. אל תאפשרו לילדיכם לשחק במשחקי MMO

MMO זה ראשי תיבות באנגלית של "משחקי רשת מרובי משתתפים", והילדים שמשחקים בהם נמצאים בסכנה גדולה יותר להתמכרות בהשוואה לאלו שמשחקים במשחקים רגילים. חלקם חינמיים לחלוטין וכמעט כולם כוללים רכישות אפשריות עבור כסף אמיתי, בעוד שאחרים מצריכים תשלום חודשי או רכישה חד פעמית. מומלץ שלא תרכשו או תורידו אותם לילדיכם, ולפניכם רשימה של כמה מהמשחקים הנפוצים ביותר שנכללים בקטגוריה זו:
 
  • World of Warcraft
  • Apex Legends
  • Fortnite
  • Maple Story
  • League of Legends
  • DOTA 2
שימו לב – סביר מאוד להניח שילדיכם לא ישמחו כלל כשלא תאפשרו להם לשחק באחד המשחקים האלה אם הם אכן משחקים בו, ואם זה המצב והם כבר התחילו להיכנס לעולם ה-MMO, מומלץ שפשוט תגבילו את זמן המשחק שלהם כמו שהוצע בסעיפים הקודמים.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.