maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

8 שיטות להגביל שימוש בסמארטפון אצל ילדים

  בעידן המודרני והטכנולוגי, אנחנו יכולים ליהנות מדברים רבים שלא היו בעבר כמו שירותי רפואה מתקדמים, גישה למידע בלתי נדלה דרך האינטרנט ועוד יתרונות רבים שמקלים על חיינו. אחד מהדברים הבולטים ביותר בעולם הפך להיות הסמארטפון, ונראה כי כמעט שאין כיום אדם שאין בידיו מכשיר מתקדם מסוג כזה ואחר. השימוש במכשירים הללו נפוץ בעיקר בקרב בני נוער שמבלים שעות רבות מול המסך הקטן, אשר מאפשר להם להתנתק לעתים מהמציאות שסביבם. אם גם אתם מרגישים שילדכם מבלה יותר מדי זמן בבהייה בסמארטפון שבידו, המדריך הבא הוא בשבילכם. למדו על 8 שיטות שיעזרו לילדכם לאזן בין השימוש במכשיר החכם לבין חיי היומיום והחברה שלו, כך שלא יכלה את כל זמנו בעולם הזעיר שבכף ידו.
 
בני נוער משתמשים בסמארטפון

1. קבעו תנאי שימוש מוגדרים בסמרטפון

זה לא סוד שבני נוער בכל רחבי העולם אוהבים להשתמש במכשירים טכנולוגיים מסוגים שונים, אך אין זה אומר שלכם כהורים אין זכות לקבוע גבולות בכל הנוגע לכך. "זה תפקידו של ההורה לקבוע גבולות לשימוש בטוח בטכנולוגיה" אומר ג'יימיסון מונרו, מייסד תכנית לבריאות הנפש של בני נוער. "אתם הבעלים של הסמארטפון שיש לילדכם. זה הרכוש שלכם. כהורים, אתם אחראיים לקבוע גבולות הגיוניים כדי להגביל את השימוש בו, בדיוק כפי שאתם עושים בכל הנוגע לנהיגה, שימוש בסמים ואלכוהול" ממשיך מונרו ומדגיש שבעידן של בריונות ברשת זה נחוץ פי כמה לקבוע גבולות שכאלו. כדי לעשות זאת, הגדירו אזורים מסוימים בבית בהם מותר להשתמש בסמארטפון כמו הסלון או חדר העבודה כדי שלא יקחו איתם את המכשיר לכל מקום, וכן את שעות השימוש, למשל רק לאחר סיום הכנת שיעורי הבית והמטלות שנתתם להם.

2. אל תהפכו את הסמארטפון לכלי ענישה

קשה להורים שגדלו בתקופה של משחקים בחצר וקביעה של בילויים בטלפון הביתי להבין זאת, אבל מכשיר הסמארטפון של ילדכם הוא המפתח לעולם החברתי שלו. על כן, אם תקחו ממנו את המכשיר הזה כעונש כאשר הוא לא מכין את מטלות הבית למשל, אתם עלולים להביא לתוצאה הפוכה לחלוטין ולהגביר את השימוש שלו בסמארטפון לאחר שהוא יחזור לידיו. למציאות ווירטואלית יש תפקיד חיובי בחיים של ילדכם ונטילתה עלולה לגרום לקרע באמון ביניכם. "המכשיר הסלולרי של ילדכם משמש כקו חיים חברתי עבורו ומחבר אותו לעולם" גורסת דר' ניומן. כאשר תבינו זאת, תוכלו לקבוע גבולות ביתר קלות ולא לבטל את השימוש בסמארטפון לחלוטין כאשר ילדכם מתנהג בצורה בעייתית. במקום לקחת מילדכם את המכשיר כאשר הוא מתנהג בצורה בעייתית, קבעו עונש מתאים בהתאם למעשה, למשל איסור על יציאה מהבית עד שהמטלות יושלמו.
שלט עצור

3. למדו להגביל גם את השימוש שלכם בסמארטפונים

פעמים רבות ילדים לומדים להשתמש בסמארטפון בצורה מופרזת מצפייה בהוריהם וממחשבה שזה מקובל, מה שעלול לגרום להם ל"התמכרות מסכים". אם אתם בודקים מיילים במהלך ארוחת הערב או מציצים במכשיר החכם שלכם בזמן שאתם אמורים לבלות בשיחה עם בני המשפחה, ילדכם לומד לעשות את אותו הדבר. כדי שזה לא יקרה, קבעו גבולות גם עבור עצמכם והחליטו שאתם לא משתמשים במכשיר הסמארטפון כאשר ילדכם מדבר אתכם או בשעה שאתם נוכחים משחקי ספורט שלו למשל, כדי שיוכל ללמוד שיש דברים חשובים יותר מטלפון סלולארי.

4. השתמשו בטכנולוגיה כדי לשלוט בטכנולוגיה

אם ילדכם משתמש בסמארטפון שלו בכל עת שאתם רואים אותו, תוכלו להגביל את השימוש המופרז על ידי התקנה של אפליקציות מיוחדות במכשיר שלכם, כמו Screen Time Parental Control (לחצו כאן כדי להוריד אותה לאנדרואיד, או כאן כדי להוריד אותה לאייפון). האפליקציה הזו תאפשרו לכם לשלוט בזמן השימוש של ילדכם בסמארטפון בכל שעה ביום, כמו בבית הספר או בלילה, וכן את האתרים אליהם הוא נכנס. בדרך זו תוכלו לקבוע את הזמנים בהם ילדכם ישתמש בסמרטפון שלו כך שהוא לא יוכל לעשות זאת בזמן השיעורים, באמצע הלילה או בכל עת אחרת בה המכשיר עלול לגרום לו להישאב לעולם הווירטואלי במקום להיות במציאות ולהצליח בלימודים או במשימות אחרות.
נער משתמש בסמארטפון
 

5. שתפו את ילדכם בקביעת החוקים לשימוש בסמארטפון

זה לא פשוט להתמודד עם ילד כאשר הוא כועס ומבטא רגשות שליליים כלפיכם, אבל חשוב שלא תיתנו לרצון שילדכם יאהב אתכם בכל עת לפגוע בחינוך שלו. יהיו זמנים בהם ילדכם לא יהיה מוכן להישמע לגבולות השימוש שאתם קובעים אבל חשוב שתהיו עקביים ולא תאפשרו חריגות כדי שזמן המסך שלו לא יצא משליטה. כדי לעשות זאת, נסחו חוזה עם הגבלות שימוש לפני שאתם רוכשים לילדכם מכשיר חכם והסבירו לו שלחוזה חתום שכזה אין סייגים. זה יחזק את ידכם ויאפשר לכם להיות עקביים, גם כאשר ילדכם יתלונן על כך. בנוסף, הכניסו לחוזה סעיפים שנוגעים גם למבוגרים בבית, כמו איסור שימוש בסמארטפון בשעת ארוחת הערב, כדי שלא ירגיש שאין צדק בקביעת החוקים.

6. שאלו את ילדכם על הצורך שלו בסמארטפון

כאשר תשתפו את ילדכם בקביעה של חוקים לשימוש במכשיר הסלולרי שלו, זה יסייע רבות בשמירה על ערוצי תקשורת פתוחים ביניכם ויקל על אכיפת החוקים והמגבלות על הסמרטפון. בעזרת הפעולה הזו, תהיה לילדכם הזדמנות להסביר את הסיבות שלו לשימוש כזה או אחר במכשיר החכם כך שהוא ירגיש שקולו נשמע, ואתם תוכלו להיות חלק מתהליך קבלת ההחלטות שלו. למשל, אם הוא צריך שעת שימוש יומית ללימוד קבוצתי עם חברים לכיתה, קבעו זאת מראש והבינו גם שילדכם מתפתח מבחינה חברתית והתקשורת שמתבצעת דרך הסמארטפון היא חיונית עבורו בכל הנוגע לכך. "זה לא משנה מה החוקים המשפחתיים שלכם, הרשו גם לילדכם לקבוע אותם" אומרת ד"ר ניומן. "סביר יותר שהוא ימלא את החוקים אם יש לו חלק בקביעתם".
טיול בפארק

7. כשהכל נכשל, פשטו את העניינים

"אם כל המאמצים לשלוט בשימוש הסלולרי של ילדכם נכשלים, תנו לו טלפון פשוט, מהסוג שניתן לבצע בו שיחות ולשלוח הודעות בלי כל התוספות של טלפון חכם" אומר מונרו. בדרך זו ילדכם יוכל ללמוד כיצד לרסן את השימוש שלו ולהישמע לחוקים, עד שהוא ירוויח את הסמארטפון שלו בחזרה. בנוסף, נסו לארגן פעילויות משפחתיות שלא כוללות שימוש בטכנולוגיה כמו הליכות, טיולים בפארקים ומוזיאונים, כדי שתוכלו לאכוף את חוק איסור השימוש בסמארטפון בזמנים מסוימים עבור כל בני המשפחה ולהתחבר אחד לשני בדרכים לא ווירטואליות.

8. הגבילו שימוש בסמארטפון לפני השינה

בין שמדובר בילד בן 8 ובין שמדובר במתבגר בן 18, שינה מספקת היא חשובה מאין כמוה להתפתחות הגופנית והנפשית של ילדים. זה מספיק קשה לגרום לילדים ללכת לישון בשעה סבירה וזה מאתגר פי כמה כאשר הם מצויים באמצע שיחה קבוצתית באפליקציות השונות או מנהלים מרתון הודעות קולח בסמארטפון. כדי להבטיח שלילדכם תהיה שנת לילה טובה, קבעו חוק לפיו השימוש בסמארטפון חייב להיפסק שעה לפני השינה כדי שלא יגלוש לתוך הלילה. לא רק שזה יגביל את השימוש בסמארטפון לשעות הגיוניות אלא שזה יאפשר למוח ולגוף של ילדכם להירגע כך שיוכל לישון בצורה טובה יותר. אכפו את הכלל הזה על כל בני המשפחה על ידי קביעה שהשימוש במכשירים הללו יופסק בשעה קבועה, והוציאו אותם מחדרי השינה כל ערב לפני השינה.
שינה בלילה

מכשירי הסמארטפון מקלים על החיים ועוזרים לילדינו לשמור ולחזק קשרים חברתיים על מנת שיוכלו להתפתח בצורה תקינה. עם זאת, כהורים חשוב להבהיר להם שיש גם עולם מחוץ למסך הקטן שבידם, כדי שהשימוש במכשירים הללו לא יצא מכלל שליטה וישפיע עליהם לרעה. 

מקור התמונות: Phool Proof

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו