print header

10 טיפים מדעיים לגידול ילדים מצליחים

כל הורה רוצה שילדיו יהיו מוצלחים, יגיעו להישגים ראויים בחייהם ויהפכו למבוגרים שיודעים איך לנווט את חייהם ללא דאגות. אין ספק שלצד התכונות המולדות של הילדים, התפקוד שלנו כהורים יכול להשפיע לא מעט על ההתנהגות, כישורי הלמידה והאופי שלהם, כך שהורים רבים מוכנים לעשות כל שביכולתם כדי לסלול עבור ילדיהם את הדרך אל ההצלחה המיוחלת הזו. קיימות תיאוריות רבות הנוגעות לאופן בו ניתן לעשות זאת, ויש פסיכולוגים, חוקרים ויועצי הורות רבים מספור שמסכימים על היעילות של כמה מהן, וממליצים גם לכם ליישם אותן. 10 הטיפים הבאים מבוססים על מחקרים ולמידה של התנהגות ילדים בגילאים שונים, והם יעזרו לכם לגדל ילדים מוצלחים ושאפתנים.
 
טיפים מדעיים לגידול ילדים מצליחים: אימא משחקת עם בנה
 

1. דרשו מהילדים לבצע מטלות באופן קבוע

במחקר שנערך במכון המחקר בראון בשנת 2014, נמצא כי כאשר ילדים נדרשים לבצע מטלות מגיל צעיר מתפתחות אצלם תחושות אחריות, ביטחון ושאפתנות. החוקרים הסכימו כי למטלות יש תפקיד חשוב בבניית האישיות של הילדים, אך הופתעו לגלות שבשעה ש-82% מההורים במחקר ציינו כי הם עצמם קיבלו מטלות מהוריהם כאשר היו צעירים, רק 28% מתוכם טענו שהם דורשים מילדיהם לבצע מטלות כיום. אם גם אתם מתקשים לגרום לילדים לבצע מטלות ברחבי הבית, קיימות דרכים שונות שיגרמו להם לעזור בניקיון או לבצע מטלות בית נוספות, ועליכם למצוא את הדברים שילדיכם יוכלו לעשות בהתאם לגילם. החוקרים מדגישים כי חשוב למנוע יצירת התניה בין המטלות לבין תגמולים כמו דמי כיס. למעשה, ממצאי מחקרים מוכיחים שהתגמולים הללו לא רק שלא עוזרים בביצוע המטלות, אלא יכולים להפחית מהמוטיבציה לבצע אותן.

2. אל תחששו להציב רף ציפיות גבוה

ציפיות גבוהות אך מציאותיות מהילדים יעזרו להם להבין את הכיוון שעליהם לשאוף אליו בהמשך חייהם. במחקרים רבים נמצא כי ילדים שהוריהם ציפו מהם להמשיך ללימודים גבוהים לרוב עשו זאת, כל עוד ההורים התנהלו בצורה שסייעה לילדיהם להצליח בבית הספר. החוכמה היא להגדיר רף ציפיות מספיק גבוה כך שהילדים ישאפו להגיע אליו, אך לשמור אותו בתחום האפשרי כדי למנוע מהם להרגיש תסכול או חוסר ביטחון. 
טיפים מדעיים לגידול ילדים מצליחים: אימא מחבקת את בתה ברחוב

3. עזרו לילדים לרכוש כישורי התמודדות עם רגשות

ילדים שמקבלים את כל מה שהם רוצים מבלי להתאמץ או להמתין לתורם, עלולים להתקשות להתמודד עם אתגרים בבית הספר ואפילו במקום העבודה שלהם בעתיד. כדי למנוע זאת, העניקו לילדיכם את הכלים להתמודד עם כעסים, לדחות סיפוקים או להתמודד עם מצבים נחוצים כדי להגיע לבסוף להצלחה. לצד זאת, אל תמנעו מהם את ההזדמנויות לעשות שימוש בכלים הללו. אם הם ילמדו כיצד לשרוד נפילות קטנות בילדותם, הם יצליחו להתגבר על נפילות משמעותיות יותר בבגרותם.

4. למדו את הילדים לא לפחד מכישלון

המורה והמחנכת ג'סיקה להי, שכתבה את רב המכר "המתנה של הכישלון", מציינת כי תפקידו של ההורה הוא לנהל ולמזער סיכונים, ולא לחסל אותם לחלוטין. היא אומרת כי הורות מוצלחת כרוכה בהבנה שכישלון הוא חלק גדול מהצלחה, והורים שמגדלים ילדים מוצלחים מלמדים אותם לא לחשוש מהכישלון או לחוש בושה כאשר הם לא מצליחים. להורים רבים קשה לצפות בילדיהם נכשלים מבלי לעזור להם מחד או לגעור בהם מאידך, אולם הכישלון עוזר לילדים לפתח אופי חזק ועצמאות. למעשה, ממצאי מחקרים מראים שאנחנו לומדים הרבה יותר מהכישלונות שלנו מאשר מההצלחות שלנו. 
טיפים מדעיים לגידול ילדים מצליחים: תינוק מחבק את אבא שלו
 

5. זכרו את חשיבותה של האינטליגנציה הרגשית

בעולם של ימינו, אינטליגנציה חברתית גבוהה חשובה בדיוק כמו הצלחה במקצועות בית הספר השונים. במחקר מקיף שנפרש על פני 20 שנים ועקב אחר 700 ילדים, נמצא כי אלה שהיו בעלי כישורים חברתיים מפותחים היו גם בעלי סבירות גבוהה יותר לסיים תואר אקדמי ולזכות בעבודה במשרה מלאה לפני גיל 25. הדברים החשובים ביותר שיש ללמד את הילדים על מנת לקדם את כישוריהם החברתיים הם לשתף פעולה עם חבריהם, להזדהות עם תחושות של אחרים ולעזור להם מבלי שנתבקשו לכך.

6. ותרו על ה"כמה" לטובת ה"איך"

בשעה שלא נמצא מתאם בין מספר השעות שמבלות אימהות עם ילדים בין הגילאים 3 ל-11 לבין התנהגותם של הילדים, הישגיהם בלימודים או רווחתם האישית, נמצא קשר מובהק בין איכותו של הזמן הזה לבין כל שלושת המדדים שצוינו. לפיכך, אין צורך להרגיש אשמה אם אתם עובדים שעות ארוכות, כל עוד הזמן שאתם מבלים עם ילדיכם בסוף היום אינו מוקדש לפעילות פאסיבית כמו בהייה בטלוויזיה. שוחחו עם הילדים כבר בגיל צעיר כמו אל מבוגרים, הקשיבו לחוויות שלהם והשתדלו לחלוק עמם את הרגעים החשובים מהיום שלכם. נסו להימנע מלשוחח בזמן הזה על בעיות משמעת או לגעור בילדים, כך שיידעו שהם יכולים לדבר עמכם באווירה נעימה ללא קשר למה שהתרחש לאורך היום.
 
טיפים מדעיים לגידול ילדים מצליחים: אימא וילד מחייכים

7. פתחו אצל הילדים עקשנות

עידוד ילדים לבצע פעילויות מאתגרות או קשות ולא לוותר באופן מידי, יכין אותם להצלחה בשלבים מאוחרים בחייהם. עקשנות ויכולת התמדה הן מהדברים שהכרחי ללמד ילדים כבר בגיל צעיר מאוד, שכן ילד ללא "רוח לחימה" יתקשה לפתח את התכונה הזו בהמשך חייו בעצמו. אל תסייעו לילדים כאשר אתם יודעים שמדובר בדבר שהם יוכלו לעשות בעצמם, והם יודו לכם על כך בעתיד.

8. זכרו שהילדים הם ישות עצמאית

לצד הרצון לעזור לילדים לעלות על המסלול הנכון בחיים, חשוב גם לשמור על איזון ולזכור שהילדים הם אנשים בפני עצמם. הגנה מוגזמת על הילדים עלולה לעכב את ההתפתחות שלהם ולמנוע מהם להיות בעלי יכולת לחשוב לבד, לפתור בעיות ולהתמודד עם קשיים. לפיכך, הקפידו ליצור עבור הילדים תחושה שהם יכולים לבחור גם כאשר אתם אלה שמחליטים בסופו של דבר, אפילו אם מדובר בבחירה של חולצה אחת אותה ילבשו מבין שתיים המוצעות להם. כך תפתחו אצלם העדפות, טעם ייחודי והבנה על ההשפעה שיש להם על חייהם.
טיפים מדעיים לגידול ילדים מצליחים: ילד מפריח בועות סבון ומחזיק לאימו את היד

9. הפסיקו להתנהל בצורה של "כיבוי שריפות"

הורים רבים מתייחסים אל הורות כאל מלאכת "כיבוי שריפות" ומתנהלים מדי יום בצורה שתאפשר להם להשתלט בהקדם האפשרי על בעיות נקודתיות. עם זאת, מציאת הפתרון המהיר בהקדם האפשרי לא עונה על המטרה הסופית שלנו, שהיא גידול ילדים שיהפכו למבוגרים מוצלחים. חשבו אילו מהמאבקים היומיומיים שלכם נוגעים לדברים עקרוניים ומאילו ניתן להימנע, הזכירו לעצמכם את הרגעים בהם אתם מוותרים לילדים למרות שמדובר בהתנהגות שגויה, ובעיקר השתדלו להתנהג באופן שיהפוך אתכם למודל החיקוי שלהם ויאפשר לכם לשמש דוגמה עבורם.

10. פעלו על פי שלושת היו"דים: יעיל, יציב, ידידותי

חלק מהילדים מתקשים להתנהג במיטבם פשוט כי הם לא מבינים לעומק את מה שנדרש מהם. הסיבה לכך היא שהורים רבים מתקשים לחנך את ילדיהם בעקביות, מענישים אותם רק על חלק מהמעשים השליליים שלהם ולא מחמיאים להם על התנהגות חיובית. הורות מוצלחת היא מכוונת ומותאמת מטרות, וצריך לזכור זאת בכל פעם שאתם משוחחים עם הילד שלכם במטרה להעביר לו מסר כזה או אחר. ההשלכות עבור התנהגות לא ראויה צריכות להיות ברורות ומידתיות, וכך גם התגמול עבור התנהגות חיובית. אם התגובה שלכם להתנהגויות של הילדים תהיה יעילה אך גם יציבה וידידותית, ילדיכם יבינו כיצד לנהוג ובמקביל תצליחו לשמור על אפיק פתוח של תקשורת עמם והם לא יחששו לפנות אליכם בעתיד. פעלו על פי שלושת היו"דים מדי יום, ותוכלו לגדל ילדים עצמאיים, מצליחים ושמחים.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.