print header

10 העצות הכי טובות שקיבלתי מאימא שלי

תפקיד ההורה מאתגר את רובנו; יש המון לחצים, אין העלאה במשכורת ולעיתים אפילו לא נשמע "תודה" למרות שמגיע לנו, אך בסוף היום זה התפקיד הכי מספק שיש. כהורים אנחנו נעזרים בעצות של האישה הכי חכמה שאנחנו מכירים - אימא שלנו - כדי להתמודד עם אתגר ההורות. לא לשווא אנחנו בוחרים לגשת אליה, הרי אימא זה יותר מסתם תואר; זו אישה שאוהבת אותנו ללא תנאים, היא המורה שלנו, החברה הכי טובה ולעיתים גם האישה הכי נוקשה שנפגוש בחיים שלנו. בגלל מי ומה שהיא בשבילנו אנחנו בוחרים לשמוע בעצתה לא פעם, ואני בתור הורה מתייעץ לעיתים קרובות עם אימא שלי בכל הנוגע לגידול ילדים, ואלו הם 10 הדברים הכי חשובים שלמדתי ממנה...
 
טיפים מאימא: משפחה עומדת ליד עץ בשקיעה
 

1. למדו לחלק את הזמן שלכם נכון

את הזמן הפנוי שיש לנו אחרי שעות העבודה אנחנו ממלאים במטלות השגרתיות של הבית, אשר שואבות מאיתנו הרבה כוחות ודורשות תשומת לב רבה, ובמקביל אנו מזניחים את זמן האיכות עם המשפחה שלנו. לאחר שילדי נולדו, לאימא שלי היה חשוב להגיד לי שמכונת הכביסה לא תזכור אם הפעלתי אותה ושגם שפח הזבל לא יזכור אם רוקנתי אותו, אך ילדיי יזכרו למשך כל חייהם את הזמן שדאגתי לבלות איתם. לכן חשוב מאוד שהורים ייצרו לעצמם שגרת חיים שכוללת בילוי עם הילדים וכמובן שלא תזניח את בן או בת הזוג.

2. המשיכו למרות מהמורות בדרך

דברים פחות טובים קורים ועתידים לקרות, אך אימא לימדה אותי להגיד "טוב, נו..." והיא צדקה. אימא שלי תמיד השתדלה להסתכל על אירועים פחות טובים בצורה חיובית, והתייחסה אליהם כ'מכה קלה בכנף', כפי שהיא נהגה לומר. כך למשל כשילדי לא התקבל לחוג תיאטרון היא אמרה שזה לטובה, והיא צדקה. היום הילד שלי נמצא על מסלול חיים אחר שמתאים לו הרבה יותר, והדבר מאוד ברור כששומעים אותו מדבר על כך. בדיוק כמוהו וכמו אימי, עלינו להסתכל באור חיובי על "מהמורות" בחיים ולהבין כי הן אלו שיזמנו לנו הצלחות אחרות בעתיד, ואנחנו פשוט צריכים לדעת לצלוח אותן וללמוד להתגבר עליהן ועל קשיים נוספים.
 
טיפים מאימא: שלוש נשים אוחזות ידיים והולכות

3. התרעננו - שטפו פנים או היכנסו להתקלח

לפעמים כשיש כעסים וריבים במשפחה, הפתרון הכי טוב הוא להתרענן בעזרת מקלחת טובה או שטיפת פנים במים קרים. אימא שלי תמיד דאגה לעצור אותי ברגע של להט ואמרה לי "לך תשטוף פנים ואז נדבר", וכשהייתי חוזר השיחה התנהלה על מי מנוחות. ההתרעננות הזו מרגיעה אותנו, והיא גורמת לנו לחזור לשיחות ולריבים משוחררים ונינוחים יותר. זוהי אחת מהעצות הטובות ביותר שקיבלתי מאימא שלי, ואותה אני דואג ליישם בעצמי וגם להעביר אותה הלאה לילדים שלי.

4. אל תתייאשו גם אם לא תמיד תרגישו כמו הורים טובים

לרוב לאחר לידות אנחנו מרגישים חרדות וחששות לגבי העתיד ואיך נתנהג כהורים. באותה נקודת זמן או בכל נקודה בה חשתי מיוסר, אימא שלי הזכירה לי שלא תמיד אני ארגיש שאני הורה טוב, וזה בסדר גמור, אני רק צריך באמת לרצות להיות כזה והשאר ייעשה לבד - מחשבה מייצרת מציאות.
 
טיפים מאימא: אבא ובת יושבים ולומדים יחד
 

5. אל תגידו שילדכם לא יכול או לא יעשה משהו לעולם

אמירות נפוצות מאוד שרוב ההורים דואגים להכריז כמו למשל, "הילד שלי לא ישתה אלכוהול" או "הילד שלי לא יכול להסתבך בצרות", עלולות להוביל להרבה מאוד כאבי ראש ואכזבות. אימא שלי אמרה לי שילדיי מקשיבים לכל דבר שאני אומר ושבכל זאת הם יעשו את מה שהם רוצים כשיגדלו, לכן משפטים מכלילים כמו אלו (ואחרים בסגנון) ייגרמו להם לנסות להוכיח לי שטעיתי. אמירות מוחלטות מסוג זה מפעילות לחץ, חיובי או שלילי, על הילדים שלנו ויוצרות ציפיות מאיתנו ההורים כלפיהם. מחשבות שכאלו לא תמיד עוברות את מבחן המציאות ופשוט גורמות לאכזבות, לכן מומלץ להימנע מהכרזות חד משמעיות לגבי ילדינו.

6. למדו את ילדיכם, אל תעשו בשבילם הכל

אימא שלי לימדה אותי לעשות הכל בעצמי: לבשל, לכבס, לנקות ועוד. כן, בהתחלה היא עזרה לי, הנחתה אותי והראתה לי איך מבצעים את שלל מטלות הבית, אך ידעתי בתוכי שהיא לא תעשה את הכל בשבילי לעד. כתוצאה ישירה מחינוך זה, אני הורה עצמאי שדואג לגדל את ילדיי באותה הגישה, וזה בא לידי ביטוי בכך שילדי הבכור דואג למטלות הבית בזמן שאני בעבודה או בסידורים. כהורים עלינו להנחות, ללוות ולחנוך את ילדינו בעת ביצוע מטלות שונות, אך גם לדעת מתי להפסיק לעשות זאת כדי שהם יהפכו למבוגרים עצמאיים שלא יהיו תלויים בנו.
 
טיפים מאימא: ילד שוטף כלים

7. אל תנסו להיות הורים מושלמים

אימא אמרה לי שאם אני רוצה להיות הורה "מושלם" אני דן את עצמי לכישלון מראש, ובמקום לנסות להיות "מושלם" היא אמרה שעליי להיות ההורה הכי טוב שאני יכול להיות ולשים זאת כמטרה עליונה. על כן, במקום לנסות לשאוף לשלמות בלתי ניתנת להשגה, אנחנו ההורים צריכים בסך הכל להראות אכפתיות ואהבה לילדינו בדרך שלנו. לכו עם תחושת הבטן שלכם, סביר להניח שאתם יודעים מה הכי טוב למשפחתכם גם אם אתם לא מודעים לכך.

8. שימו לב למה שאתם אומרים ליד ילדיכם

אימא שלי לימדה אותי שמילים יכולות להיות חזקות יותר ממעשים, ורצוי מאוד להיזהר במה שאני אומר ליד הילדים שלי. סגנון דיבור גס או אמירות שליליות הם דוגמאות להתנהגויות שלבטח אתם לא רוצים שילדיכם יאמצו. רצוי מאוד להימנע מלדבר כך ליד ילדיכם כי הם עלולים לקלוט במהרה את מה שאמרתם והם ירבו להשתמש במילים שלכם אפילו במהלך עימותים מולכם. הורים יקרים, היזהרו במילותיכם ובשפתכם כשאתם ליד ילדיכם, הם קולטים מהר את הכל, וצורת הדיבור שלכם עלולה להוביל להתנהגות שלילית ושפה בוטה מצדם. 
 
טיפים מאימא: אבא ובן יושבים ברקע שקיעה

9. קחו זמן לעצמכם

אימא דאגה להזכיר לי שכדי להיות ההורה הכי טוב בשביל הילדים שלי אני צריך ראשית להיות אדם טוב כלפי עצמי. דאגה עצמית היא יכולת חשובה מאוד ואף הכרחית לחיים, לכן זכרו לעשות דברים שהופכים אתכם למאושרים, כך תוסיפו לחייכם שקט ושלווה. אפילו אם הדבר נראה לכם קשה או בלתי אפשרי, פנו לעצמכם זמן לבילוי שכזה, בין אם אתם נהנים לרוץ, לעשות אמבטיית שמנים או לתרגל מדיטציה - העיקר שתעשו משהו שאתם אוהבים.

10. היו אסירי תודה למרות ובגלל הכל

כשהייתי ילד, לא היה לנו את הבית הכי יפה או את הבגדים הכי חדשים, ולפעמים אפילו אכלנו טוסטים עם גבינה לארוחת צהריים, בגלל שלהורים שלי לא הייתה האפשרות להשקיע יותר לאחר כל החשבונות שהם נאלצו לשלם. עם זאת, לעולם לא הרגשנו את המחסור הזה בתור ילדים; אימא שלי לימדה אותנו להיות אסירי תודה על מה שיש, לא לצפות לתמורה אחרי שאני מעניק דבר מה, ומעל הכל שכסף לא קונה אושר. את השיעור החשוב הזה הבנתי שאני צריך לזכור גם כהורה, שלא צריך להעניק לילדים שלו את כל מה שהעולם יכול להציע. אני רק צריך לדאוג להם כמיטב יכולתי, להיות אסיר תודה על כך שאני יכול לטפל בהם ולאהוב אותם, ובמקביל ללמד אותם להעריך את מה שיש להם ולא לרדוף אחרי פנטזיות של שפע ועושר מוגזמים.
 
מקור התמונות: Roy Luck
 
מקור: ליאור נ.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.