print header

15 תובנות משמעותיות שילדיכם צריכים להכיר

 הורות היא משימה קשה ומלאת אחריות ולא פעם אנו תוהים האם מעבר לאהבה, לחינוך ולדברים החומריים שאנחנו מעניקים לילדנו, אנחנו גם מצליחים לצייד אותם בכלים משמעותיים לחיים. ישנן אמיתות שאנו כהורים למדנו ועדיין לומדים מניסיוננו בחיים, ומעוניינים להעביר אותם הלאה לדור הצעיר, אבל לא תמיד יודעים מאיפה להתחיל והיכן משלבים תובנות כאלה בשגרת היומיום. כדי לעזור בכך החלטתי לחלוק אתכם 15 תובנות ומשפטים חשובים על גישה, מאמץ וחשיבות בחירת החברים, ועוד הרבה דברים מהותיים שכדאי מאוד שהילדים שלכם יכירו.

3 ילדות צועדות ליד חורשת עצים
 

1. ללמוד "איך לחשוב", שימושי יותר מ"מה לחשוב"

הילדים שלנו חייבים ללמוד כיצד הם יכולים לעשות את הבחירות הנכונות עבור עצמם בלי עזרתנו. אנו כהורים נוכל להדריך אותם בעזרת דוגמה אישית, אך הם יתבגרו ויתגבשו לאנשים בוגרים בפני עצמם והחיים שלהם יהיו בידיהם. יש לנו את האפשרות לצעוד לצדם אך לא בנעליים שלהם, ולכן השיעור הזה חשוב גם לנו כהורים שצריכים ללמוד כיצד לדעת לשחרר את הילדים שלנו לעצמאות, עם הצידה שנתנו להם לדרך והאמונה שבזכותה ידעו "איך לחשוב" ולא "מה לחשוב".

2. כל דבר הוא קשה לפני שהוא נעשה קל, ואנו מתחזקים ככל שאנו מתקדמים

אנו כהורים שואפים להגן על הילדים שלנו ולשמור עליהם מכל משמר מתוך החשש שמשהו רע יקרה להם אם לא נהיה שם לצדם ולפעמים גם במקומם, אבל לטובתם האישית אנחנו חייבים לאתגר אותם לעשות דברים שיש בהם קושי ותסכול, גם אם הם מפחידים אותנו לא פחות מאשר אותם. בכל התחלה, שינוי ומאמץ יש קושי שחייבים לעבור אותו כדי להתחזק - בין אם זה הליכה לבד לבית הספר או התמודדות מול ביקורת של מורה. תנו תמיכה, וודאו שהם יודעים שאתם תעזרו ברגע של מצוקה אך תנו להם גם להתמודד עם הפחד וללמוד שהם יכולים להתגבר ולחוש גאווה בעצמם.

3. גישה היא הדבר שעושה את כל ההבדל

גישה נכונה היא פעמים רבות ההבדל בין חיי תסכול וחוסר סיפוק לבין חיים עם משמעות ואושר. אנחנו לא יכולים לשלוט במציאות שלנו או באנשים אחרים, אבל אנחנו כן יכולים – עם מאמץ מתמיד – לשלוט על איך שנגיב לדברים האלו. חשוב להגיד שזהו עיקרון שעלינו ליישם בעצמנו כהורים, לפני שאנחנו מעבירים אותו לילדנו וכדי לעשות זאת תוכלו להיעזר ב-6 הטיפים הבאים.
3 ילדות משחקות בשלג

4. כאשר אנו מוקירים את הדברים הטובים בחיינו אנו מאושרים ובריאים יותר

עצה נהדרת שתוכלו לאמץ ולהנחיל לילדכם היא לכתוב יומן "הכרת תודה", בו הם ואתם תציינו את הדברים שאתם הכי מעריכים בחייכם. הדברים האלה יכולים להיות עניינים פעוטים וגדולים כאחד. הפעולה הזאת אינה מעשה אגבי וחסר משמעות, אלא שיטה שהוכחה מחקרית ככזו שהופכת אנשים לשמחים ואופטימיים יותר ואף מפחיתה את הסיכוי שהם יחלו במחלות שונות, ביחס לאנשים שלא כתבו יומן שכזה.

5. אושר נמצא היכן שמוצאים משמעות

מעבר לרגעי שמחה וצחוק שמוגבלים בזמן, למדו את ילדיכם שאושר מתמשך ועמוק הוא כזה שמגיע ממציאת משמעות לחיינו. כאשר יש לנו מטרה, וכאשר אנחנו חשים שהחיים שלנו יוצרים שינוי בעולם, אפילו אם הוא פצפון – אנו מוצאים אושר בקיום שלנו. במצב כזה היכולת שלנו להתמודד עם קושי ומכשולים היא הרבה יותר גדולה מאשר בחיים ללא משמעות. 
 

6. הדרך היעילה להתרחק ממשהו שאינכם רוצים היא להתקדם לעבר משהו שאתם רוצים

התמקדות בשלילי גורמת לנו להנציח אותו ולתת לו יותר כוח הרסני בחיינו, שגדל יותר ויותר. כדי להתרחק ממחשבות על הדברים שמציקים לנו וגורמים לנו לכאב, אנחנו חייבים להתמקד בדברים הטובים שקיימים בעולמנו או אלה שאנו שואפים אליהם. למדו את ילדיכם לחשוב על זה כמו על מאזניים – ככל שהם יניחו יותר משקל על הטוב והחיובי כך יעלו ערכם בחייהם.
3 ילדות מחובקות

7. הנכונות להתאמץ פותחת הזדמנויות חדשות

דברים טובים מגיעים בדרך כלל לאחר מאמץ גדול, וכנראה שאם הם היו קלים להשגה היינו מעריכים אותם פחות. הנכונות שלנו לעבוד קשה עבור הדברים שאנו שואפים אליהם, היא זו שמעניקה להם משמעות גדולה יותר ברגע שאנו משיגים אותם והיא גם זו שיוצרת הזדמנויות חדשות בחיים – בזכות היכולות שנסגל ונלמד על עצמנו והאנשים שנפגוש בזמן המאמץ. 

8. כדי להצליח בחיים עלינו לחבק את חוסר הוודאות

חוסר וודאות מביא עמו תסכול, וחלק מיכולת ההתפתחות האישית שלנו הוא להתמודד עם רגעים בהם איננו יודעים או מרוצים ממה שהולך לקרות. כאשר הילדים שלנו ילמדו לפעול למרות חוסר הוודאות, הם לא יפספסו דברים רבים שמגיעים רק למי שלוקח סיכון. לא לדעת מה היה עשוי לקרות אם היינו נותנים למשהו הזדמנות – גרוע יותר מאשר לתת הזדמנות ולגלות שטעינו.

9. התמדה חשובה יותר מאינטליגנציה

יש הבדל גדול בין לדעת איך לעשות משהו לבין לעשות אותו וחשוב שתבינו שידע הוא חשוב והכרחי לחיי ילדנו, אך הוא לא תורם רבות אם הוא לא מלווה בהתמדה. גם הפרופסור החכם ביותר לא יגלה תרופה חדשנית למחלה בלי לבצע מחקר יומיומי, מלא בעיכובים וללא וודאות. זו הסיבה שעליכם לזכור לשבח את ילדיכם קודם כל על ההשתדלות שלהם – כי היא זו שתעזור להם לצמוח. 
3 ילדות משחקות ליד חורשת עצים

10. אי אפשר לתכנן הכל אך אפשר להיערך

הילדים שלנו לא יכולים לתכנן את כל עתידם וגם אין סיבה שיעשו זאת. מה שמוצא חן בעיניהם היום, הוא לא מה שימשוך את תשומת לבם מחר. מה שהם כן יכולים לעשות הוא להתמקד עכשיו בדברים שיוכלו להועיל להם בעתיד – לא חשוב מה הוא יהיה. הדברים האלו יכולים להיות קריאת ספרים, לימוד שפות או עיסוק בספורט – ולמעשה כל כלי שייתן להם את האפשרות לעתיד מלא וטוב יותר. 

11. מרחקים גדולים נצברים בצעדים קטנים

ישנם רגעים שאנחנו וילדנו נעדיף להתבטל ולעסוק בעניין שלא מצריך מאתנו מחשבה רבה כמו לצפות בטלוויזיה או לבלות בשיטוט ברשת חברתית כזאת או אחרת. מה שחשוב שנזכור הוא שהזמן שאנו משקיעים בפעולות אלו נצבר יחד והופך לארוך במיוחד, מבלי שהוא העניק לנו משהו משמעותי באמת. אנו כהורים צריכים לעודד את הילדים שלנו לעשות בכל יום צעדים קטנים בעיסוקים בעלי משמעות שיובילו אותם לחוויות מעצימות לאורך זמן. גם אם ההתקדמות היא איטית וקשה, היא עדיין התקדמות.

12. מטרות לא מביאות לשינוי חיובי, אך מעשים כן

המטרה שלנו כהורים היא להיות מודל חיובי לחיקוי עבור ילדנו, אך המאמצים שנעשה כדי להוות דוגמה טובה – הם אלו שיביאו לשינוי חיובי, בניגוד למטרה עצמה. בדיוק כפי שסופר ששואף לכתוב רב מכר, לא יתקדם לשום מקום עד שלא ישב ויתחיל לכתוב ולשכתב את מילותיו שוב ושוב. מטרה ללא מעשים לא משיגה דבר ולכן רצוי ללמד את הילדים שלנו שאם הם, ואנחנו, נשמור על הרגלים ונעשה מעשים, נגיע להישגים גם אם לא הצבנו לעצמנו מטרת על גדולה ומרוחקת.
ילדה מטיילת עם כלב ליד אגם

13. אמינות היא הדרך להתקדמות

בכל פעם שמישהו נותן לאדם אחר הזדמנות כמו בעבודה או באהבה, החשש הגדול שלו הוא שאותו אדם יתגלה כבלתי אמין. חנכו את ילדיכם להיות אנשים אמינים עם יושרה, לא רק בשל העובדה שזה הדבר הנכון לעשות אלא גם בגלל שכך הם יצברו לעצמם שם טוב שיישא אותם למעלה ויקדם אותם בחיים.

14. הבחירה בחברים היא חשובה ומשמעותית

אנחנו רוצים שהילדים שלנו יהיו במערכות יחסים שיעזרו להם ולא יפגעו בהם – הסוד לכך טמון בבחירות שהם יעשו לגבי חברים ובעתיד גם בני הזוג. המליצו להם להקיף את עצמם באנשים שישקפו להם את האדם שהם שואפים להיות ולא לבזבז את הזמן שלהם על אנשים עם אנרגיה שלילית. התמיכה, האהבה וההערכה שהם יקבלו מהסביבה הקרובה – ישנו רבות את יכולת ההתמודדות שלהם עם העולם ויעניקו להם משמעות ונחמה.

15. יהיו מי שישפטו אתכם באופן לא הוגן

הילדים שלנו צריכים לדעת שהם לא זקוקים לאישור של כולם בחיים. למדו אותם להתעלם ואף לעמוד על שלהם באופן מכבד, מול כל מי שמערער על מהותם ושופט אותם באופן שאיננו הוגן - לא משנה עד כמה הם ינסו להוכיח את עצמם בדרך שונה. ישנם רגעים שצריך להתמודד עם חוסר הריצוי של אדם אחר ולהזכיר לעצמנו שאנחנו בסדר, גם אם לא כולם מחבבים אותנו ורואים אותנו בזכות מי שאנחנו באמת.
מקור: טליה אלוני
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו