print header

9 סימנים לכך שגידלתם ילד מפונק ואיך למנוע זאת

  אין הורה שרוצה במודע לחנך את ילדיו באופן שיגרום להיות מפונקים, אך בצער רב, רבים מאיתנו עושים זאת ללא מודעות והתוצאה מתגלה אט אט ככל שהילד גדל. בשלב מסוים יכול להיות כבר מאוחר מדי, ואין דרך לשנות את התנהגותו המפונקת של הילד, לכן צריך לקטוע את התפתחות התכונה השלילית הזו כמה שיותר מוקדם על ידי שינוי שיטת ההורות והחינוך שלכם. ברשימה הבאה אתם תראו 9 סימנים לילדים מפונקים, חלקם יופיעו לפני אחרים בשלבי ההתפתחות השונים של הילד, ובכולם תוכלו לטפל בעזרת טיפים ומידע נוסף שתלמדו בעזרת לחיצה על הקישור שבכל סעיף. 
 
סימנים לילד מפונק: ילד עושה פרצוף כועס

1. הוא חווה התקפי זעם לעיתים תכופות

זהו אחד הסימנים הברורים ביותר לילד מפונק, במיוחד אם ההתנהגות הזו נמשכת עוד ועוד גם כשהוא מתבגר. עליכם לטפל בהתנהגות שכזו בהקדם, באופן עקבי ולהיות ברורים מאוד בנוגע לכך שהיא לא מקובלת. אם הילד שלכם למשל בן 7 והוא נכנס להתקף זעם עם צעקות ואף אגרופים רק מכיוון שלא הסכמתם לקחת אותו לאן שהוא רוצה ללכת, עצרו אותו מיד ובו במקום. עליכם ללמד את ילדכם להיות מאופק יותר ולכבד את הסמכות שלכם כהורים.

2. הוא לא מתמודד עם מטלות פשוטות

כל ילד חייב להגיע למצב של עצמאות, וכמובן שחלקם יהיו יותר עצמאיים מאחרים, אך אם הילד שלכם בן 10 והוא עושה צרות רק מכיוון שארוחת הבוקר לא הוגשה לו בזמן, זה סימן לכך שעליו ללמוד כיצד להכין אותה בעצמו. יש לא מעט מטלות שילדיכם יכולים לעשות בגיל צעיר יותר ממה שאתם אולי חושבים, ואם עד היום היו לכם תירוצים בנוגע לכך שהם לא מבצעים את מה שהם אמורים לעשות, הגיע הזמן שתיפטרו מהם.

3. הוא מקבל מכם את כל רצונו

האם אתם מוצאים את עצמכם נכנעים לרצונותיו של ילדכם מכיוון שאתם חוששים מהתפרצות הזעם שתגיע אם לא תעשו זאת? זה אולי נראה נוח יותר אחרי יום עבודה ארוך שבו שמעתם מספיק את הבוס צועק או אם אתם מחפשים דרך לגרום לילדיכם לחבב אתכם יותר, אך בסופו של דבר זה לא יועיל לכם או לו בדבר. בהמשך הילד שלכם יתחיל לפתח ציפיות לא מציאותיות מכל אדם שקרוב אליו ולא רק מכם, והוא יגדל להיות בן אדם מפונק ולא בוגר.
סימנים לילד מפונק: ילד צועק

4. הוא מקבל תגובות שליליות מבני גילו

הגישה שלכם לילדכם תשפיע על הדרך שבה יתקשר עם בני גילו, ואם למשל הוא אף פעם לא נענש על התנהגות לא טובה, הוא לא ילמד חוקים בסיסיים בחיים – שלכל פעולה שלו יש השלכות. ילד שכזה ירגיש שמגיע לו הכל, וזה ישפיע על הדרך שבה יתייחס לילדים אחרים. חבריו בני גילו יעדיפו שלא לשחק איתו, יתרחקו ממנו ואולי אף יפגעו בו.

5. הוא מפחד להפסיד

ילד מפונק שונא תחרויות, במיוחד אם הוא מפסיד בהן וילד אחר זוכה במקומו. עם זאת, ילדים צריכים להשתתף בפעילויות שמעודדות תחרות בינם לבין אחרים מפעם לפעם – ביניהן פעילויות ספורטיביות – זאת כדי ללמוד כיצד להתמודד עם כישלון. ילדכם צריך להבין כבר בגיל מוקדם שלא תמיד הוא יכול לנצח, ושעליו לנהוג בכבוד כלפי יריביו בכל אירוע או מצב תחרותי – בין שניצח ובין שהפסיד.

6. הוא חוצפן

ילדים מפונקים מדברים למבוגרים – במיוחד לאלה שהם לא מעריכים או מחבבים – כאילו שהם נחותים מהם. הם מניחים שביכולתם לגרום לכולם לעשות כרצונם, כולל אלו שגדולים מהם בכמה וכמה שנים, ולא לומדים כיצד לתת כבוד לבעלי סמכות. התנהגות בעייתית ולא מכבד שכזו אינה מקובלת כלל וכלל, ולמעשה היא עלולה לגרום לילדיכם לפתח מאפיינים נרקיסיסטיים.
סימנים לילד מפונק: ילדה במיטה עם פרצוף עצבני

7. הוא מקבל איומים ריקים

פעמים רבות ילדים גדלים להיות מפונקים אם ההורים שלהם יורים לעברם איומים ריקים ומתריעים לפני החלטה על עונש מסוים אך לעולם לא מקיימים אותו. ראשית יש לציין שמאבקי כוחות עם ילדיכם הם לא הדרך ליצירת מערכת יחסים משמעותית, כשבהמשך ילדכם יבין שכך ניתן ליישב סכסוכים ובעיות בין אנשים, ולמעשה ישנן דרכים רבות אחרות ונעימות יותר. אם בכל זאת מצאתם את עצמכם מאיימים בעונש מידתי ומתאים, אל תאפשרו לילדכם להבין שהאיומים שלכם לא מתקיימים, כי עליו להבין שלבחירותיו ולמעשיו יש השלכות.

8. הוא לא חווה רגשות כואבים

האם אתם ממהרים לנחם את ילדכם בכל פעם שהוא בוכה? בפעם הבאה שזה קורה, חכו לפני שתגיבו ובדקו האם ילדכם יכול להתמודד עם תחושותיו בעצמו. זה אמנם נראה לכם אכזרי, אך זוהי הדרך היחידה ללמד את הילד כיצד לווסת את הרגשות שלו, ובהמשך החיים אתם לא תמיד תהיו שם כדי לנחם אותו בנוגע לכל תחושה רעה. אם לא תתנו לילדכם לחוש את רגשותיו כך, הוא יגדל להיות אדם עם נפש חלשה ופגיעה, ולא יפתח מנגנוני התמודדות בריאים עם רגשותיו. במקום להגיד לילדכם שלא קרה דבר ושהכל בסדר, תוכלו ללמד אותו כיצד לתת שם לרגשותיו ואיך להתמודד איתן.

9. הוא לא מבין את ערכו של כסף

ילדים מפונקים מאמינים שכסף גדל על העצים – אולי לא באופן מילולי, אך הם חושבים שהכסף שברשות הוריהם הוא משאב שלא נגמר, ואם אין ביכולתם לקבל דבר מה שצריך לשלם עליו, ההורים שלהם פשוט רעים. הם חושבים שזו זכותם לקבל כל דבר שהם רוצים, ובהמשך הם לא ידעו כיצד להתייחס לרכוש שברשותם כמו שצריך, אז מומלץ ללמד אותם כבר בגיל צעיר מהו ערכו של כסף.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.