print header

10 עצות שיעזרו לכם למנוע מילדיכם להתנהג בחוסר כבוד

 לעתים קרובות אנחנו שומעים תלונות על ילדים מהדור הנוכחי, שהם מפונקים מדי ולא מסוגלים להתמודד בעצמם עם בעיות שונות וכתוצאה מכך הם עצבניים ולפעמים מתנהגים בחוסר כבוד מוחלט. עם זאת, חשוב להיזכר בנו כילדים ולחשוב האם אנחנו התנהגנו בצורה שונה והאם הורינו הגיבו אלינו בדרך אחרת מזו שאנחנו נוהגים בה כיום. ככל הנראה התשובה היא לא, הרי חינוך ילדים הוא משהו שרובנו למדנו מהורינו, בין שבמודע ובין שלא. אף על פי כן, כאשר ילדים מתנהגים בצורה לא מכבדת, חשוב לעמוד על הנושא ולא להעביר אותו הלאה, ואם אין לכם את הכלים לעשות זאת, לפניכם 10 שיעזרו לכם.
 
איך לגרום לילדים להפסיק להתנהג בחוסר כבוד: ילד יושב על שפת מדרכה

1. הישארו רגועים ואל תגיבו בצורה מוגזמת

בחיים המהירים, המודרניים, האינטנסיביים והמתישים, רובכם עלולים למצוא את עצמכם מאבדים את שלוותכם, במיוחד כאשר ילדיכם מתנהגים בחוסר כבוד. אך כמובן שזה לא דבר כל כך טוב להוציא את התסכול שלכם על ילדיכם – ברור לכל כי הילד ככל הנראה כועס או מאוכזב מדבר מה וזה הגורם להתנהגות הלא מכבדת שלו. אם תבחרו להגיב בכעס אתם רק תמשיכו להגדיל את הפער שביניכם, לכן מוטב לקחת צעד אחורה, לצאת מהחדר אם צריך, לעצור לחשוב לרגע, לנשום עמוק ובמקום לצעוק על ילדיכם, פשוט לדבר. אם אתם מרגישים שאתם לא יודעים איך לעשות זאת, לחצו כאן וגלו איך מומחי ילדים ממליצים לגשת אליהם.

2. שימו לב להתנהגות והתייחסו אליה בהתאם

חשוב לדעת לעמוד בזמן הנכון וברגע המתאים על התנהגות לא מכבדת בקרב ילדיכם. אם הילד שלכם מתנהג בצורה שכזו, עליכם להתייחס לכך באופן מיידי ולא להתעלם, כי תגובה שכזו תגרום למצב ההפוך ותעודד את הילדים להמשיך להתנהג כפי שהם מתנהגים עד אשר הם יקבלו את תשומת הלב שלכם. לדוגמה, אם הם מפריעים לכם בזמן שאתם מדברים בטלפון, עליכם להגיב ברוגע, אך לדאוג להעביר את המסר, "חמוד שלי, אני יודעת שאתה מחפש את תשומת הלב שלי, אבל אתה צריך להמתין עד שאסיים" – כך אתם גם תראו להם שאינכם מתעלמים מהם וגם הם יבינו כי יצטרכו להמתין בסבלנות על מנת שיוכלו לקבל את תשומת הלב המלאה שלכם.
איך לגרום לילדים להפסיק להתנהג בחוסר כבוד: אבא מדבר מאחורי גבו של ילדו

3. נסו לשים את עצמכם בנעליים שלהם

חשוב לזכור כי בהחלט ישנה סיבה לכך שהילדים שלכם מתנהגים בצורה לא מכבדת; בקרב ילדים קטנים זה יכול להיות משלל סיבות ולרוב זוטות כגון עייפות או רעב; כאשר זה נוגע לילדים גדולים יותר, ככל הנראה הסיבה העמוקה נעוצה בלחץ, חרדה או לחץ חברתי. לכן חשוב מאוד שתנסו לשים את עצמכם בנעליים שלהם, ואם זה קשה לכם, שבו איתם לשיחה ותנסו ולהבין את הסיבה להתנהגות הלא מכבדת שלהם – הצורה שבה הם מגיבים לדברים שונים נעוצה במה שמתחולל להם בתוך הראש.

4. שוחחו על הציפיות שלכם מהם

כאשר ילדיכם מתנהגים בחוסר כבוד, מפגני אהבה שונים הם ככל הנראה הדבר האחרון שאתם חושבים עליו, אבל מה אם זה בדיוק הדבר שאותו הם צריכים ברגע הזה? לעתים חשוב לשבת ולדבר עם הילדים על הסיבה לכך שההתנהגות שלהם לא מכבדת. זכרו כי ילדים אינם בוגרים מספיק כדי להבחין בין מה נכון ומה לא, ולעתים קרובות הם עלולים לחשוב על התנהגות מסוימות כנורמלית וטבעית למרות שאתם לא רואים אותה כך. נסו לתת להם הסברים למה המעשים שלהם לא נכונים. זה לא מספיק רק להכריז שהדבר פסול, ולכן זו האחריות שלכם ההורים לשוחח עמם ולהגיד להם מה אתם מצפים מהם, כאשר ניתן להציב להם ציפיות גבוהות אך מציאותיות.
איך לגרום לילדים להפסיק להתנהג בחוסר כבוד: אבא ובת משוחחים ליד עץ

5. הגדירו גבולות והזהירו על כך שחצייתם תוביל להשלכות

לעתים קרובות, הסיבה לכך שילדים רבים מתנהגים בחוסר כבוד היא שהם פשוט לא יודעים מה הגבולות שלהם – הם לא יודעים מתי לעצור. לכן השתדלו לא לפנק את הילדים שלכם יותר מדי כך שלא יקרה מצב בו הם יתקשו להבחין בין התנהגות מכבדת לפסולה  זכרו להגדיר חוקים וכמובן הכי חשוב לדבוק בהם. בנוסף, חשוב לא רק לתגמל את הילדים על התנהגות ועבודה טובה, אלא גם לוודא כי הם מודעים ויודעים שיהיו השלכות להתנהגות לא מכבדת שלהם, וגם בכל מה שקשור לנושא הזה עליכם להראות שאתם תמיד נותנים גיבוי מעשי למילים שלכם.

6. הסבירו את ההשלכות למעשים שלהם

אם אתם מנסים לדבר בהיגיון עם ילדים שמתנהגים בחוסר כבוד והם עדיין ממשיכים לעשות זאת, עליכם להסביר מה ההשלכות שעלולות להגיע בעקבות המעשים שלהם. לאחר מכן, אם הם ממשיכים להתנהג בצורה לא מכבדת, ודאו כי אתם מוציאים לפועל את ההבטחות שלכם במלוא מובן המילה. זכרו תמיד לעמוד מאחורי המילים וההבטחות שלכם מפני שאם לא, הילדים שלכם לא יתייחסו אליכם ברצינות בפעם הבאה וימשיכו להתנהג באופן לא מכבד. יתרה מזאת, עליכם לוודא עם עצמכם כי ההשלכות שאותן אתם רוצים להוציא לפועל ברות יישום מבחינתכם – חשבו על כך בקפידה ובחרו את המילים שלכם בתבונה. נסו לחשוב על ההשלכות שיתאימו בצורה המיטבית ביותר להתנהגות של הילד שלכם, שאותה אתם רוצים לשנות.
איך לגרום לילדים להפסיק להתנהג בחוסר כבוד: אמא ובן הולכים מחובקים על גשר

7. חנכו למשמעת כראוי

הענשה לא עובדת בכל המקרים, במיוחד כאשר זה נוגע לפן הפיזי – תשכחו מ"פליקים" קטנים והתחילו להתמקד באיך לגרום לילדים להבין את החשיבות של התנהגות ראויה. חינוך להתנהגות טובה ומשמעת הוא לא להושיב את הילדים שלכם ולהרצות בפניהם על נושא, אלא ללמד אותם איך צריך להתנהג כראוי במצבים ואירועים שונים. למדו אותם על קשר משפחתי, ספרו להם סיפורים על אנשים נהדרים ומעל הכל, דעו לציין מתי הם מתנהגים כראוי. אפשרות נוספת היא לתת להם תחומי אחריות קטנים כך שהם יצליחו לגבש אומץ להאמין בעצמם.

8. הטמיעו הליכות ונימוסים טובים באמצעות עונשים

הטמעת נימוסים והליכות היא באחריותם של ההורים, ואם יש לכם ילד שמתנהג בחוסר כבוד, כדאי להעניש אותו, אך לא כל צורות הענישה עובדות וישנן כאלו אשר משתנות בהתאם לגיל ולחומרת ההתנהגות של הילד. לדוגמה, הימנעו מענישה פיזית שעלולה להיות מאיימת כלפי ילד צעיר, בדומה לבידוד, משום שהיא אינה מאפשרת לו להשלים עם התנהגותו. באופן אידיאלי, ענישה אמורה ללמד ילדים כיצד לתקשר, להתחבר ולצלוח התנהגויות שליליות. נסו להדגיש יותר את המילה "השלכות" מאשר "עונשים" – לקיחה של צעצוע אהוב עלולה לא ללמד את הילד שלכם למה זה פסול שהוא מפריע לכם לדבר בטלפון, אבל לתת לו לשטוף את הכלים ילמד אותו להעריך את הזמן האישי שלו וגם שלכם.
איך לגרום לילדים להפסיק להתנהג בחוסר כבוד: אמא ובן מצמידים ראשים

9. דרשו כבוד

ישנה טענה רווחת כי לא ניתן לכפות על מישהו לכבד אדם מסוים, שכן זו הרגשה שבאה באופן טבעי. עם זאת, כאשר זה נוגע לילדים המקרה מעט שונה. אתם לא צריכים להשתובב כל הזמן ולפתע להכריז "אני ההורה שלך ולכן אתה חייב לכבד אותי", זאת בשל הסיבה הפשוטה שהילדים פשוט לא יעשו זאת. באותה העת, זה חיוני שהילדים יבינו את המקום שלכם כהורים ולא יצאו מהגבולות הברורים שהצבתם להם. כאשר אתם עושים זאת, היו נוקשים אך מנומסים בגישה שלכם בזמן שאתם מגדירים חוקים. אם חוק הופר, אז ההשלכה תגיע מיד אחרי, כך בדומה להתנהגות טובה שתתוגמל בהתאם. על ידי כך שתמשיכו להיות עקביים ותעמדו מאחורי המילים שלכם, אתם תפתחו את האמון של ילדיכם בכם וכתוצאה ישירה מכך הם יכבדו אתכם.

10. היו המודל לחיקוי שלהם

אחת העצות החשובות, אם לא החשובה ביותר, היא לעשות את הדברים שאתם דורשים ומייעצים לילדים שלכם – להוות מודל לחיקוי. זכרו, הילדים שלכם צופים בכם תמיד, לכן אם אתם מצפים שהם יניחו את הטלפון הנייד שלהם בצד, מוטב שאתם תעשו זאת בעצמכם לפני כן. באותה נשימה, אם אתם רוצים שילדיכם יתקשרו עמכם יותר במקום לבהות במסך הטלוויזיה, החליפו בעצמכם את הטלוויזיה והיו עמם. יש לזכור גם להיות מנומסים וסבלניים שכן הילדים ילמדו זאת מכם – הראו להם איזו התנהגות אתם מצפים לראות מהם על ידי כך שתהיו המודל לחיקוי שלהם, ועם הזמן הם רק ירצו להידמות לכם יותר ויותר.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.