maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

7 עצות טובות להורים השולחים את ילדם לגן בפעם הראשונה

 היום הראשון של ילדכם בגן הילדים הוא ללא ספק אירוע מרגש לכל הדעות – לאחר מספר שנים שהוא העביר את ימיו רק אתכם או לחלופין בפעוטון קטן ומשפחתי, הוא נכנס כעת למסגרת חינוכית שונה מכל מה שהכיר עד עתה. הורים רבים כמובן שמחים ונרגשים לקראת השינוי הזה, אך יחד עם זאת מתמודדים גם עם לא מעט דאגות ו"פרפרים בבטן" המגיעים לקראת המעבר הצפוי ותחילת שנת הלימודים. כדי שתוכלו להשתחרר מעט מאותם לחצים ולהבין כיצד לצלוח את החוויה הזו בשלום, כדאי שתכירו כמה עצות מפי הורים שכבר עברו אותה פעם או פעמיים בחייהם, ויש להם כמה תובנות מעניינות ושימושיות מאוד לגביה. החל מאיך לדבר עם ילדיכם לגבי היום הגדול ועד לדרך להתגבר על הדאגות שלכם – הנה 7 עצות שייקלו מאוד על חייכם.

עצות להורים ששולחים את ילדיהם לגן: ילדים יושבים יחד בגן הילדים

1. עצבניים? אל תשדרו את זה לילד

אף אחד לא יכול להאשים אתכם ההורים שאתם עצבניים וחרדים לקראת יומו הראשון של הילד בגן – זה רק טבעי שהלחץ והמתח ישחקו תפקיד במצב הזה. אך דעו כי אם ילדכם יכול להבחין בעצבים שלכם, הוא עלול לחשוב שגם הוא אמור להיות חששן והססן לגבי הכניסה לגן, וזה ללא ספק מצב שיש להימנע ממנו.

מלני דייל, בלוגרית ומחברת ספרי הורות, אומרת שהיא כמי שאהבה את הגן ואת בית הספר בילדותה, השתדלה ככל הניתן להישאר חיובית בנוגע לכניסתה של בנה לגן והנחתה את משפחתה להיות נרגשת מהחוויה, ולא חרדה ממנה; היא קנתה לבנה תיק גב מבעוד מועד והלהיבה אותו בכל הנוגע לתחילת לימודיו, לכן היא ממליצה לכם לנהוג באותה הדרך. בנוסף, היא אומרת, אם הילד מפגין חשש מסוים או מראה סימני דאגה מהכניסה הצפויה לגן, שבו איתו לשיחה מלב אל לב והקשיבו לדבריו; אל תפתרו אותו באמירות כמו "פשוט תהיה רגוע" או "אל תהיה עצבני", אלא נסו לברר מדוע הוא חש מתוח, ספרו לו על פעם שגם אתם הייתם חרדים וכיצד התגברתם על כך, וכדומה. 

2. בנו את הביטחון העצמי של ילדכם לפני הכניסה לגן הילדים

היום הראשון של ילדכם בגן הוא ללא ספק אבן דרך בחייו, כמו גם בחייכם, ולכן מדובר באירוע משמעותי ביותר. לורה פואנטס, אם ויזמית שעומדת מאחורי מיזם ארוחות טריות לילדים, חוותה לאחרונה את החוויה הזו יחד עם בנה שהחל את לימודיו בגן, ויצאה ממנה עם מספר תובנות. העיקרית שבהן היא שבניית הביטחון העצמי של הילד עוד לפני שהוא נכנס לגן, היא חיונית על מנת שהוא ירגיש בנוח לחלוק את מחשבותיו, דעותיו ופעילותיו עם שאר ילדי הגן.

פואנטס ממליצה ללמד את הילד מבעוד מועד לדבר בקול רם ולהגיד את מה שיש לו להגיד כאשר הוא זקוק למשהו או כשיש לו שאלה כלשהי. את היכולת הבסיסית לדבר מול אנשים ואת הביטחון הדרוש לשם כך מומלץ שתנחילו כבר מהבית, וכך תקלו על הילד או הילדה שלכם לתקשר עם הילדים האחרים בגן ועם הצוות המטפל. לכן פואנטס ממליצה להתאמן עם ילדכם על דיבור בקול רם וברור, כמו גם לתת לו לבצע מטלות קטנות בבית, כמו סידור הבגדים או פינוי ארוחת הבוקר, כדי להגביר את תחושת הביטחון והמסוגלות שלו.

עצות להורים ששולחים את ילדיהם לגן: אם מסדרת לילדה את צווארון חולצתו

3. בדקו את הגן אליו יילך ילדכם היטב, ותנו לו להכיר את הסביבה לפני תחילת השנה

כפי שכבר אמרנו קודם לכן, טבעי שתהיו מודאגים ברמה כזו או אחרת לגבי כניסתו של ילדיכם לגן, והגיוני שתרצו לבחור עבורו את הגן הטוב ביותר, כזה שיהיה בעל רמה חינוכית וטיפולית משביעת רצון. לכן, זה כבר לא נדיר לראות הורים רבים שעושים מחקר מקדים לגבי אפשרויות הגן השונות הקיימות בסביבתם לפני שהם בחורים את המסגרת החינוכית המתאימה. בבואכם לעשות מחקר שכזה, אל תסתפקו רק בבדיקת הרמה הטיפולית הקיימת בגן, אלא בררו גם מהי הגישה החינוכית של הגננות והסייעות ובדקו מהי תוכנית הלימוד שנהוגה במקום.

מעבר לכך, דאגו לקחת את ילדכם לסיור בגן אליו הוא עומד להיכנס - אמנם ישנם גנים המארגנים מעין ימי גיבוש והיכרות לפני פתיחת השנה, אך אם הגן שבחרתם לא עושה זאת, או שאתם חשים שמפגש אחד לא יספיק לילד כדי להכיר את הסביבה החדשה שלו, אל תהססו לקחת אותו לסיור נוסף במקום. גם יו האנג, שמפעיל בלוג פופולרי בנושא אבהות, ממליץ על סיורים וביקורים מקדימים בגן, ואומר שהם מאוד סייעו לילדתו להתאקלם בקלות בסביבה החדשה שלה.

4. היו מציאותיים עם ילדכם והכינו אותו, וגם את עצמכם, לקשיים הצפויים

כפי שכבר הוסבר, מומלץ לעורר את ההתרגשות והשמחה של הילד בקשר לכך שהוא עומד לחוות חוויה חדשה ומסעירה של לימודים בגן הילדים, אך באותה הנשימה צריך להגיד שכדאי להישאר מציאותיים ולהבין מראש שכנראה הולכות להיות גם מהמורות מסוימות בדרך, ולא הכל ייתנהל חלק. עליכם לנסות להעריך מראש את הקשיים הצפויים, ליידע את הילד לגביהם, אך להישאר חיוביים ולהקרין גישה סימפטית ואוהדת כלפיו.

כריסטה קארטר-וויליאמס, אם ובלוגרית,  מספרת שהיא הכינה את  ילדתה בכך שאמרה לה שמצד אחד הן כבר לא יוכלו לבלות את כל היום יחד, אבל מצד שני היא תוכל לבלות את היום עם ילדים אחרים בגילה ושזה יהיה ממש כיף בשבילה. דוין ריצ'ארדס אב לשניים ומחבר ספרי ילדים, מדגיש שאימוץ גישה מציאותית מסייע גם להורים וממליץ שתכינו את עצמכם לכך שהפרידה מהילדים, בייחוד ביום הראשון, תהייה מלווה בבכי ובדמעות שלהם ואולי גם שלכם. "תנו להם להבין שאתם תומכים בהם ושאתם אוהבים אותם לפני שהגן מתחיל, אבל תתכוננו רגשית להיפרד מהם כשיום הלימודים מתחיל, אפילו אם הם בוכים ומבקשים שתישארו". המוטו שלו, אומר דוין, הוא: "אל תדאגו אם הילד בוכה כשאתם עוזבים אותו בגן, תדאגו אם הוא בוכה כשאתם אוספים אותו". עצות להורים ששולחים את ילדיהם לגן: עיניי ילד דומעות

5. הפכו את היום הראשון בגן למיוחד במינו

כאמור היום הראשון של הילד בגן עלול לעורר בכם הרבה לחצים, מתחים ודאגה לשלומו והצלחתו, אך אל תתנו לכל אלו לגרום לכך שהשמחה וההתרגשות מכך שילדכם מתחיל את המסגרת החינוכית החשובה הזו יעברו על ידיכם. תנו לילד לחוש שהיום הראשון בגן הוא אירוע מיוחד וחגיגי שיש להתכונן אליו בהתאם ולציין כראוי, וזכרו להלהיב אותו ולהפגין בפניו, יחד עם כל המשפחה, את התרגשותכם והתלהבותכם נוכח המאורע.

פיליס מיונג, אם ובעלת בלוג ההורות "אגרנית המפיות", מספרת שבערב שקדם לכניסתה של הבת הקטנה שלה לגן היא ארגנה ארוחת ערב משפחתית מיוחדת, ובבוקר עצמו פינתה את זמנה כדי להתמקד באירוע הזה; היא בחרה יחד עם ילדתה את הבגדים שאיתם תלך לגן, כמו גם לקחה יום חופש מהעבודה על מנת שתוכל להביא את ילדתה לגן וגם לאסוף אותה משם.

6. תזכרו שהיום הראשון הוא גם שלכם

על אף שבראש ובראשונה מי שמתמודד עם השינוי הגדול בחייו בעת תחילת הלימודים בגן הוא ילדכם, אל תשכחו שגם לכם יש חלק לא קטן במאורע הזה וגם אתם הולכים לעבור תהליך ושינוי עכשיו כשהילד או הילדה הקטנים שלכם מתחיל לראשונה ללמוד במסגרת חינוכית מוסדרת. לכן, אל תהססו לפנק גם את עצמכם מעט – ואם הקשבתם לטיפ הקודם ולקחתם יום חופש מהעבודה ביום הלימודים הראשון, צאו לבלות מעט בזמן שהילד בגן ופשוט הרגיעו את עצמכם מן המתח שבו הייתם שרויים בתחילת היום.

פיליס מיונג מספרת שכדי להוריד מהלחץ היא קבעה לארוחת צהריים עם חברה טובה, מה שעזר לה לשחרר מעט את המחשבה על היום הראשון של ילדתה בגן.  מלני דייל סיפרה שהיא ובעלה אף הצליחו לפנות לעצמם את הזמן למשך כל השבוע הראשון של הלימודים, וכאשר ילדתם הייתה בגן, הם עשו דברים שהם לא נהגו לעשות כשהילדים בסביבה, כמו ללכת לראות סרט בקולנוע באמצע היום או לשבת לארוחת צהריים עם חברים.

עצות להורים ששולחים את ילדיהם לגן: אישה יושבת עם כוס קפה בידה

7. אם אתם עדיין מודאגים, אל תהססו לדבר על זה

העצות שהוצגו עד כאן הם יפות וטובות, אך ברור שהן לא יכולות לשחרר לחלוטין את כל אותן הדאגות שמלוות הורים באשר הם, בייחוד באירוע מיוחד כמו תחילת הלימודים בגן הילדים. לכן חשוב שלא תתביישו ואם ישנם דברים נוספים שמדאיגים אתכם בנוגע לגן, שאלות שאתם חשים שנשארו בלתי פתורות או כל בעיה אחרת שמטרידה אתכם – תעלו את הנושא לפני הצוות החינוכי של הגן, ואם יש צורך גם בפני ההורים של הילדים האחרים.

פיליס מיונג מדגישה שמלבד השאלה הכללית "איך היה היום שלך בגן?", ניתן לשאול את ילדכם עוד הרבה מאוד שאלות שיאפשרו לכם להבין כיצד מתקדמים הדברים ומה התחושות של ילדכם, ואם לטעמכם הדברים לא מתנהלים כראוי - לכו עם תחושת הבטן שלכם, פנו ושוחחו עם כל מי שצריך לדבר עימו על מנת לפתור זאת. לפעמים צריך רק להתאזר במעט סבלנות ולספק לילד תמיכה כדי לפתור את הבעיה, אך לעיתים גם נדרשת התערבות פעילה במתרחש בגן.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו