print header

10 מדריכים להכנת משחקים מקוריים ופעילויות מהנות לילדים

 לילדים שלכם משעמם ונגמרו לכם הרעיונות לפעילויות שיעבירו להם את הזמן? אנחנו כאן כדי לעזור! אספנו עבורכם 10 רעיונות למשחקים קלילים ועבודות יצירה מקוריות שתוכלו להכין ביחד עם הילדים ולתת להם ליהנות ולשחק בבית או בגינה. רוב הפעילויות מתאימות לבודדים, לזוגות או אפילו לקבוצות, כך שתוכלו להשתמש בהן במגוון מצבים שונים ואף להשתמש בהן ככלי חינוכי שיכול לשפר את הזיכרון, הכישורים המוטוריים, ואת היצירתיות של הילדים והנכדים שלכם. כל מה שנותר לכם לעשות הוא לבחור את הפעילות הרצויה, לאסוף את החומרים הנחוצים עבורה, להכין ביחד עם הקטנים שלכם את כל מה שנדרש לפי ההוראות הבאות ולהתחיל ליהנות! 
 

1. מרוץ רובי מים

אם לילדים שלכם יש רובי מים סביר להניח שרוב מה שהם עושים איתם זה לרוץ ברחבי השכונה או הגינה ולקרר את עצמם ואת חבריהם עם מטחי מים מדויקים. אך זה לא הדבר היחיד שאפשר לעשות עם הצעצועים האלה ואם יש לכם מקום מתאים תוכלו להכין עבורם מסלול למרוץ כוסות עם רובי מים. איך זה עובד? מאוד פשוט! כל שעליכם לעשות הוא להשחיל כוס פלסטיק חד פעמית על חבל דק ולמתוח אותו בין שתי נקודות כאשר היא נקודת ההתחלה והשנייה היא קו הסיום. מטרת הילדים היא להשפריץ לתוך הכוסות כך לדחוף אותן קדימה והראשון שיביא את הכוס שלו לקו הסיום הוא המנצח. רק קחו בחשבון שאם המרחק בין נקודת ההתחלה והסיום הוא גדול, ייתכן שהילדים יצטרכו להתקרב לכוסות שלהם ולא יוכלו להישאר לעמוד במקום במהלך כל המרוץ.
פעילויות לילדים בקיץ: מרוץ רובי מים
 

2. השחלת טבעות

משחק של השחלת טבעות הוא פעילות קלילה ומהנה שניתן לבצע בכל גינה או פארק ציבורי, ואפילו אצלכם בבית אם יש לכם סלון מספיק גדול. כדי להכין את האביזרים למשחק כל שעליהם להכין מראש הוא מספר בקבוקי פלסטיק בגודל שווה (שאותם ניתן לצבוע ולקשט עם הילדים לפני המשחק), קופסת קרטון או ארגז נמוך שבהם הבקבוקים יכולים לעמוד ביציבות וטבעות פלסטיק בגודל זהה אותן ניתן לעטוף בצמר כדי למנוע נזק לחפצים הבית. יש לקבוע מרחק קבוע ממנו המשתתפים יזרקו את הטבעות אל הארגז כדי לנסות ולהשחיל אותן על הבקבוקים, ואם צבעתם אותם מראש ניתן להגדיר שהשחלת הטבעות על בקבוקים שונים תעניק לילד שעשה זאת ניקוד שונה. 
פעילויות לילדים בקיץ: השחלת טבעות

3. "דייג" בסלון

הפעילות המקורית הזאת יכולה להיות משחק נפלא לילד שלכם כאשר הוא לבד או להיות בסיס לתחרות ידידותית בין אחים או חברים. המטרה היא מאוד פשוטה, יש להשתמש בחכה המאולתרת שאתם תכינו כדי "לתפוס" את הדגים שעל הרצפה. אם מדובר במשחק של כמה ילדים יש לקבוע מסגרת זמן שבה לכל ילד מותר "לדוג" לפני שתורו נגמר והמנצח הוא זה שיתפוס את מספר הדגים הגדול ביותר. לצורך הכנת הפעילות הזו עליכם להכין מראש מוט ארוך, חוטי צמר, מהדק ניירות קרטון וטושים צבעוניים לקישוט הדגים. התמונות הבאות יסבירו לכם את כל השאר:
פעילויות לילדים בקיץ: משחק "דייג בסלון"
פעילויות לילדים בקיץ: מדריך להכנת משחק "דייג בסלון"
פעילויות לילדים בקיץ: מדריך להכנת משחק "דייג בסלון"

4. משחק זיכרון של ארטיקים

אם לילדים שלכם כבר נמאס מהקלפים של משחקי הזיכרון הרגילים שלהם, תוכלו להכין עבורם, ואיתם, את הגרסה המיוחדת הזו שמתאימה מאוד לימי הקיץ החמים. עליכם להכין מראש מספר זוגי של מקלות ארטיק לפי כמות ה"קלפים" המועדפת למשחק, ניירות רגילים ודבק. יש לחתוך את דפי הנייר בצורת מלבן מעוגל, כפי שניתן לראות בתמונה, ולחלק אום לשתי קבוצות. את האחת יש לצבוע בצבע אחיד כדי שיהיו הצד המוסתר של הקלפים (אפשר גם לקנות מראש נייר צבעוני) את הקבוצה השנייה יש לחלק לזוגות ולצבוע כל זוג בצורה מיוחדת וזהה. אחרי שסיימתם יש להדביק את דפי הנייר על מקלות הארטיק וזה לזה, לתת לדבק להתייבש ואחר כך אפשר להתחיל לשחק!
פעילויות לילדים בקיץ: משחק זיכרון של ארטיקים
 

5. מבוך קשיות

מבוך קשיות הוא משחק משעשע לילדים קטנים שהוריהם רוצים לפתח את הכישורים המוטוריים שלהם והכנתו היא גם הזדמנות מעולת לפעילות יצירה משותפת. את החומרים הדרושים ניתן למצוא כמעט בכל בית והם כוללים בסך הכל קופסת קרטון (אפשר להשתמש בקופסת נעליים ישנה), קשיות שתייה, דבק, גולות או כדורי משחק קטנים מאוד ומספריים. יש לחתוך את הקשיות באורכים שונים, להדביק אותם על בסיס קופסת הנעליים כפי שמוצג בתמונה ולחכות שהדבק יתייבש.
פעילויות לילדים בקיץ: מבוך קשיות
לאחר שהקשיות התקבעו במקום יש להשתמש המספריים כדי ליצור חור בפינה של הקופסה שיהיה נקודת ההתחלה וחור נוסף בפינה הנגדית שיהיה נקודות הסיום. חשוב לבדוק שגודל הפתחים מתאים לגודל כדור המשחק. תוכלו להשתמש ברעיון הזה כדי להכין מבוכים פשוטים כמו זה שבתמונה או עיצובים מורכבים יותר שכוללים גם "מכשולים" לגובה. מטרת הפעילות היא להטות את הקופסה בעדינות מצד לצד כדי להעביר את הכדור מנקודת ההתחלה לסיום. 
פעילויות לילדים בקיץ: מדריך הכנת מבוך קשיות

6. מטווח אקדחי מים

זוהי פעילות נוספת שמתאימה לילדים שיש להם רובי מים או צעצועים דומים והיא יכולה להיות בסיס למשחק של ילד אחד או בסיס לתחרויות שונות ומשונות. מטרת הילדים היא להפיל את כדורי הפינג-פונג/גולף/כל תחליף דומה אחר ממעמד מיוחד שאתם תכינו להם. תוכלו להשתמש בקופסת דגני בוקר שתונח על הצד עם כמה אבנים בתוכה כדי שלא תיפול, או לקדוח כמה ברגים לתוך קרש צבוע כפי שמוצג בתמונה. בכל שיטה שבה תבחרו מטרת הפעילות היא זהה, לפגוע בכדורים ולהפיל אותם מהמעמד שלהם. אם ילדכם הצליח במשימה, אתגרו אותו לנסות שוב ממרחק גדול יותר. 
פעילויות לילדים בקיץ: מטווח אקדחי מים

7. קצף צבעוני

בימי קיץ חמים אין דבר שילדים אוהבים יותר מלשחק עם מים וקצף, אז למה שלא תשדרגו את הפעילות הזאת עם תוספות צבעוניות שתעסיק אותם במשך שעות? עליכם להכין מראש סבון כלים או נוזל קצף לאמבטיה, מים, מיקסר וצבעי מאכל. הכניסו לתוך המיקסר 2 כפות מסבון הכלים או נוזל הקצף, רבע כוס מים וכמה טיפות של צבע מאכל נוזלי. הפעילו את המיקסר על המהירות הגבוהה ביותר למשך דקה או שתיים ואז הוציאו את הקצף הצבעוני והעבירו לכלי מתאים. ייתכן שבמיקסר יישארו מים ובמקרה שכזה עליכם פשוט להפעיל את המיקסר פעם נוספת ולהעביר את הקצף לכלי.
פעילויות לילדים בקיץ: קצף צבעוני
לאחר שתסיימו תוכלו לחזור על הפעולות האלו עם מינונים זהים וצבעי מאכל שונים עד שתקבלו כלים מלאים בקצף צבעוני או כלי גדול שבו גושי הקצף מסודרים זה לצד זה כפי שאפשר לראות בתמונה. שימו לב שלפני הפעילות הזאת חשוב להגיד לילדים שלא להכניס את הקצף או את הידיים לפה לפני שהם ישטפו אותן. 
פעילויות לילדים בקיץ: קצף צבעוני

8. עץ משפחתי צבעוני

במהלך חופשת הקיץ סביר להניח שאתם והילדים שלכם תיפגשו עם הרבה מאוד חברים ובני משפחה ולכן זהו זמן מושלם להכנת פרויקט של עץ משפחה או עץ חברים צבעוני. בשונה מעצי משפחה אחרים, את העץ הזה מקשטים לא רק בשמות, אלא גם ב"עלים" שהם למעשה טביעות האצבעות של האנשים שהכי קרובים אל הילדים שלכם. את ציור העץ הבסיסי תוכלו למצוא ולהדפיס בקישור הזה ובעזרת משטח דיו או קופסאות קטנות של צבעי מים הילדים שלכם יוכלו לבקש מכל מי שהם ירצו שיוסיף לעץ שלהם עלים.
פעילויות לילדים בקיץ: עץ משפחתי צבעוני

9. קליעה למטרה עם סביבונים

המשחק הזה אמנם קל מאוד להכנה, אך הוא מספק אתגר רב מאוד לילדים ואף למבוגרים! מטרתו היא סיבוב סביבונים על לוח המשחק באופן כזה שבו הקצה שלהם יישאר על האזור הקרוב ביותר למרכזו, שהוא גם זה שמעניק את מרב הנקודות, כשהסביבון יפסיק להסתובב. את הלוח אפשר להכין מ-3 או יותר חתיכות נייר בצבעים שונים, או מבריסטול גדול עליו יש לסמן מעגלים בגדלים שונים ולמספר כל אחד בהתאם לניקוד שהוא מעניק. ניתן להשתמש בסביבונים רגילים שאולי יש לכם בבית עוד מימי חנוכה, או להכין סביבונים ממוחזרים ממקלות של סוכריות, פקקים של בקבוקי פלסטיק, חרוזים ודבק שיחבר את כולם. שימו לב שכדי להעביר את מקל הסוכרייה דרך הפקק יש צורך לחורר אותו בעזרת בורג או מקדחה, משום ששימוש בסכין יפנית או כל כלי אחר עלול ליצור פתח גדול מדי שלא יוכל להחזיק את המקל.
פעילויות לילדים בקיץ: קליעה למטרה עם סביבונים

10. מסלול נחיתה למטוסי נייר

כמעט ואין ילד שלא יודע איך להכין מטוס נייר, אך מהרגע שמסיימים לעשות זאת ומעיפים אותו באוויר לא נשאר עוד הרבה מה לעשות איתו... תוכלו לשנות את המצב הזה בקלות בעזרת הפעילות הבאה, שמתאימה לחללים גדולים בתוך הבית ולכל גינה או פארק ציבורי. את "מסלול הנחיתה" ניתן להכין בעזרת גליל נייר דבק שניתן להסיר בקלות. יש להדביק פס ישר וארוך על הרצפה (או כל משטח פעילות אחר) ובנקודות קבועות לאורכו יש להדביק מספרים בערך עולה בהתאם לניקוד שיקבל כל ילד שמטוסו יעבור את מיקומם, בדיוק כמו מסלול קפיצה לרוחק. תוכלו לעודד את הילדים שלכם ואת חבריהם ליצור מטוסי נייר בצורות שונות כדי לראות איזה סוג יגיע הכי רחוק ואם אתם רוצים להציב בפניהם אתגר מיוחד, קבעו חוק שרק מטוס שנוחת על שטח המסלול עצמו מזכה את הילד שהעיף אותו בניקוד.

פעילויות לילדים בקיץ: מסלול נחיתה למטוסי נייר

מקור התמונות: מרחבי הרשת

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו