print header

שיטת הורות הסנדוויץ' לשינוי התנהגות הילדים

  הורות זו עבודה קשה; מצד אחד עלינו לחנך את ילדינו בנוגע לערכים והתנהגות נכונה, אך מצד שני אנחנו אוהבים אותם ולא מעוניינים לפגוע בהם בצעקות או עונשים, ולעיתים שתי הגישות האלה מתנגשות. עם זאת, ניתן להעביר ביקורת חיובית בלי לפגוע ברגשותיו של הילד, כל עוד יודעים כיצד לעשות זאת נכון, וכאן בדיוק נכנסת לתמונה שיטת הורות הסנדוויץ'. אם עוד לא שמעתם על שיטת ההורות הזו, היום זו ההזדמנות שלכם לשנות את האופן שבו פעלתם מול ילדיכם וללמוד איך לגרום להם להפוך לאנשים טובים יותר בלי לגעור בהם כשהם עושים דברים לא נכונים או שליליים.
 
הורות סנדוויץ: אימא מסבירה לילד קטן

מה זה הורות סנדוויץ'?

הורים נוטים להעביר את המסר שלהם ב-2 דרכים עיקריות והפוכות: או שהם עושים זאת בצורה קשה מאוד, או שהם חוששים לדבר עם הילד שלהם באופן נוקשה ומתנהגים בעדינות רבה. יכול להיות שלא יפתיע אתכם לגלות כי הדרך הנכונה לחנך את הילדים היא בעזרת שילוב שתי הגישות האלה יחדיו – עליכם להיות קשוחים, אך בה בעת לבטא ולהראות אהבה.
 
הקשיחות מתבטאת בכך שתהיו מדויקים ולא מתפשרים בנוגע להתנהגות שאינה מקובלת עליכם, אך בה בעת תבטאו אהבה, אדיבות ודאגה. איך זה עובד? עליכם לעטוף את הביקורת שלכם בתשבחות כנות, כך שילדכם לא ייקח את דבריכם כעלבון. זהו למעשה ה"סנדוויץ'" המדובר, כשהביקורת היא התוכן העיקרי שלו, בעוד שהאהבה והרכות מחפות עליו מלמעלה ומלמטה כלחמנייה רכה. זה מתבצע ב-4 שלבים, שאותם תלמדו כעת.
הורות סנדוויץ: אישה מחזיקה המבורגר וממנו יוצאות המילים "תשבחות", "הבעת דעתכם", "הבעת דעתו של הילד" ו-"מילות אהבה"

1. תשבחות

הורות סנדוויץ: אימא אומרת "אתה ילד טוב, אבל..." לעומת אימא שאומרת "אהבתי מאוד איך שעזרת היום לאחותך"
עוד לפני שתעבירו את עיקר המסר שלכם, התחילו את השיחה עם הילד בהערה חיובית לגביו. זה יעזור להרגיע את החששות שלו, בייחוד אם הוא יודע שעשה דבר מה רע, ויפחית את הלחץ שהוא חווה מולכם. חשוב שלא תדברו בכלליות, אלא תעלו דבר מה פרטני. כך למשל אל תגידו "אתה ילד טוב", אלא יותר משהו בסגנון "אתה עוזר לאחותך כל הזמן". הדבר הטוב ביותר שאתם יכולים לעשות זה להעלות זיכרון מרגע שבו הוא התנהג בצורה טובה ואדיבה כלפי אחרים.

2. הביעו את דעתכם

הורות סנדוויץ: אימא שאומרת "אף פעם אל תעשי זאת שוב" לעומת אימא שאומרת "את יכולה להסביר לי למה עשית את זה? בואי נבין את הסיבה ביחד"
אחרי שאתם בטוחים שילדכם שמע את התשבחות שהבאתם לו וקיבל אותן, הגיע הזמן שתתייחסו להתנהגות הבעייתית שלו. גם בחלק הזה של השיטה חשוב שתהיו פרטניים ככל הניתן ולא תדברו במשפטים כלליים, כמו למשל "ההתנהגות שלך לא מוצאת חן בעיניי", או "אל תעשה את זה שוב". לא רק שהמשפטים האלה אינם מסבירים לילד מה הוא עשה לא בסדר, אלא שהם גם גורמים לו להתכנס לתוך עצמו ולהפסיק להתרכז בשיחה שאתם מנהלים איתו. אל תגערו בילד ואל תספרו לו איך להתנהג, במקום פשוט נסו להגיע יחדיו לפתרון הנכון בגובה העיניים – עזרו לו להגיע למסקנה הנכונה בנוגע להתנהגותו בעזרת הדרכתכם.

3. שאלו את ילדיכם מה דעתו

הורות סנדוויץ: אימא שאומרת "מה אתה חושב? דעתך חשובה לי"
אחרי שסיימתם עם החלק העיקרי של השיחה, הגע הזמן לקבל משוב ותגובה כללית מילדכם. חשוב שהוא ירגיש שאתם מקשיבים לו ושגם לו ניתנת ההזדמנות לבטא את עצמו. שאלו את ילדכם האם הוא הבין את מה שניסיתם להסביר לו והאם הוא מסכים איתכם, ובנוסף האם יש לו משהו להוסיף. זה בסדר אם ילדכם ינסה להתווכח איתכם – הישארו רגועים, הקשיבו ואל תתפרצו לדבריו. לאחר שיסיים, דברו על מה שמפריע לו וחזרו לשלב הקודם אם צריך.

4. אמרו לילדכם שאתם אוהבים אותו

חשוב לסיים את השיחה בצורה נכונה כדי שילדכם לא ירגיש שאתם מאוכזבים ממנו או שהפסקתם לאהוב אותו. אם לא תעשו זאת, הילד יחווה רגשות אשמה שעלולים לגרום לו להתנהג בצורה שלילית יותר בהמשך כמחאה נגדכם. לכן שבחו שוב את ילדכם – גם כאן בנוגע לדבר מה פרטני – ודאגו שידע שאתם אוהבים אותו מאוד. אם תעשו זאת נכון, השיחה תסתיים בחיוך, אפילו אם עד לפני רגע ילדכם היה סוער ומרדן.

מקור: brightside.me

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.