print header

8 סימנים שמעידים על כך שילדכם מחונן

  ילדכם חכם במיוחד ומתפתח מהר? הוא אמר משפטים שלמים כבר בגיל שנתיים ועשה דברים מורכבים הרבה לפני שאר בני גילו? הורים רבים בטוחים שילדם מחונן ומוצלח במיוחד, אך יכול להיות שבמקרה שלכם זה לא סתם ביטוי... מחוננות בגילאים שונים ובעיקר בקרב ילדים, מוגדרת באמצעות יכולות אנושיות מדהימות בתחומים כמו חשיבה, הבנה, סקרנות ולעיתים גם אינטליגנציה רגשית, וגם בעזרת מנת משכל שגבוהה מהממוצע בקרב כלל האוכלוסייה. ילדים מחוננים בפרט הם לרוב יצירתיים, חכמים ובעלי כושר מנהיגות, ומהווים רק אחוז עד שניים מתוך האוכלוסייה, אך חשוב לדעת שמחוננות, גם בקרב ילדים, יכולה להשתנות בהתאם לתקופה ולמקום שבהן אתם חיים. אז איך אפשר להיות בטוחים? אנו מזמינים אתכם להכיר 8 סימנים שיעזרו לכם לגלות האם ילדכם הוא לא רק חכם במיוחד, אלא באמת מחונן.
 
סימנים לזיהוי ילד מחונן: ילד עם משקפיים, מחייך

1. סקרנות וחיבה לקריאה

ילדכם צמוד לספרים ולא מפסיק לשאול שאלות? זה סימן חיובי מאוד. ילדים מחוננים לומדים לקרוא מהר יותר מאחרים, ולכן מוצאים את עצמם נהנים להעביר את הזמן עם ספר שאולי גם אפשר להשכיל ממנו. יכול להיות שהקריאה היא רק דרך אחת עבורם להשביע את רעבונם המתמיד למידע, ואת סקרנותם הגדולה בקשר לסביבה שעוטפת אותם. אם ילדכם באמת מחונן, הוא גם ודאי ממטיר עליכם מדי פעם גשם כמעט אין סופי ולעיתים גם מעיק של שאלות, כמו "איך מטוס מצליח להישאר באוויר?" או "מדוע הגזר כתום?". רגע לפני שאתם מאבדים סבלנות, כדאי שתנצלו את ההתעניינות שלו כדי לספק לו את התשובות שהוא צמא להן, זאת מכיוון שמוחו הוא כמו ספוג שפתוח למידע ולרעיונות חדשים.
 
כתוצאה מסיפוק סקרנותו ומקריאת ספרים, הוא יכול להתמחות בגיל מאוחר יותר בנושא מסוים שמרתק אותו, כמו בעלי חיים, טכנולוגיה או סגנון מוזיקלי, שבו הוא יתמקצע אפילו יותר ממבוגרים, עוד בטרם הגיע לגיל 11. 

2. התפתחות מהירה במיוחד בגיל מאוד צעיר

אם ילדכם מתפתח בשלב מוקדם יותר מבני גילו, אל תיבהלו מפני שזה יכול להיות סימן למחוננות. גדילה מזורזת יכולה להתבטא, למשל, בהבנת הוראות בגיל צעיר במיוחד, כמו גם בהתפתחות מוטורית מוקדמת כדוגמת הרכבת פאזלים מורכבים. עם זאת, אתם לא צריכים לדאוג אם ילדכם חלש בתחומים מוטוריים שמצריכים אימון וזמן, כגון כתיבה ביד. בנוסף, לילדים מחוננים רבים יש יכולות דיבור שנחשבות לגבוהות יותר ביחס לשל בני גילם; הם מסוגלים לחבר משפטים נכונים תחבירית המכילים אוצר מילים רחב יחסית, ולהתבטא באופן שוטף במהירות רבה יותר.
 
סיבות אפשריות לכך הן חשיבה מהירה, אהבתם לקריאה, חשיפה מוקדמת לטקסטים מורכבים ויכולות מופלאות לנחש משמעויות של מילים חדשות לפי הקשר. עם זאת, ילדים שכאלו עלולים לחוש מתוסכלים כאשר מבקשים מהם להוריד את הקצב כשהם מתבטאים, לכן אם ילדכם מתוסכל מסיבות אלו, הבינו אותו ותנו לו לדבר במהירות שלו.
סימנים לזיהוי ילד מחונן: חלקים מפוזרים של פאזל

3. זיהוי דפוסים בשלב מוקדם

כבר בגיל צעיר, ילדים מחוננים מתחילים לזהות דפוסים שלא רק קשורים לצבע או לצורה, אלא גם להתנהגויות ולפעולות מסוימות. הסיבה לכך היא שהם מעולים בקליטת ובזכירת מידע חדש, וגם רגישים במיוחד לסביבתם. הם מסוגלים, לדוגמה, לקלוט שאוטובוס מסוים עוצר בסמוך לגן שלהם כמה דקות לאחר שהם מסיימים לאכול.
 
כמו כן, אם יש לכם הרגל קבוע שאתם עושים בבית – הם ילמדו אותו במהרה ויסייעו לכם לעשות אותו. למשל, אם אתם נוהגים לחלוץ נעליים ולשים אותן ליד הדלת כשאתם שבים מהעבודה, ילדכם המחונן יקלוט זאת במהרה, יעזור לכם במשימה ואפילו יעיר לכם אם תניחו אותן במקום אחר. בשל כך, אם ילדכם מחונן, הקפידו לגדל אותו בסביבה בריאה שבה הוא יכיר הרגלים חיוביים, ולשים לב לכל דבר שאתם עושים.

4. העדפת חברתם של מבוגרים

ילדכם מעדיף לבלות איתכם או עם חברים המבוגרים ממנו, יותר מאשר עם בני גילו? יש לכך הסבר מעולה. משום שיש לו ידע עשיר ויכולות התבטאות גבוהות, הוא עלול להשתעמם במהירות עם בני גילו, ולרוב יעדיף לשהות בחברתם של אלו שמתאימים לרמתו השכלית, שמאפיינת מבוגרים ממנו. במקרה שכזה, אל תתפלא אם הוא יעדיף לדבר או לשחק עם חברים של האחים הגדולים שלו, שעימם הוא מרגיש יותר בנוח, ואל תיבהלו אם אין לו חברים מהכיתה, אלא כאלו שלומדים בשכבות גבוהות יותר.
 
עם זאת, השגיחו על האנשים שעימם הוא מתרועע, ולמדו אותו כישורים חברתיים שיעזרו לו ליצור קשרים עם בני גילו, זאת על מנת שלא יחוש בודד בכיתה ולא יסבול מחרם חברתי. אם ילדכם מנודה בשל המחוננות שלו, כדאי שתיעזרו במדריך הבא.
סימנים לזיהוי ילד מחונן: ילדה ואישה מבוגרת משחקות בטאבלט

5. נחישות ושמירה על ריכוז

אם שמתם לב שילדכם מסוגל לשבת מרוכז במשך שעות בשעת משחק מסוים, למשל, בעת בניית מבצר ענקי בלגו, תחשדו בכך שמדובר בסימן למחוננות. מחוננים רבים מסוגלים לדבוק באתגר שהוטל עליהם ושהם טובים בו, ולבצע אותו תוך התעלמות מהסחות דעת כמו טלוויזיה או רעש מבחוץ. בזכות היכולת המדהימה הזו, אנשים כמו ילדכם מסוגל לעבור כל מכשול על הצד הטוב ביותר, ולסיימו בלי בעיות.
 
עם זאת, אם תתנו לו משימה שנתפסת בעיניו כלא מאתגרת או לא מעניינת, כמו שיעורי בית במקצוע שהוא לא אוהב, הוא יאבד עניין מהר מאוד ולא יצליח להתרכז בה לאורך זמן. לכן, אין לכם סיבה לדאוג אם אתם רואים שדעתו של ילדכם מוסחת לעיתים בקלות, ובמקרה שכזה הניחו שהמטלה שהוא קיבל לא מסקרנת אותו מספיק בשביל להתעמק בה. רוצים לתמוך בו בכל זאת ולגרום לו להכין שיעורי בית? היעזרו במדריך הבא.

6. יכולות למידה עצמית

מחוננים רבים מסוגלים ללמד את עצמם יכולות מסוימות ולהשיג מידע בנושא שמעניין אותם, בתחומים כמו קריאה או אפילו אודות תחביב מסוים. ההסבר לכך טמון ביכולותיהם המדהימות לקלוט מידע ולזכור אותו במהירות רבה יותר מבני גילם; לצורך העניין, רוב הילדים זקוקים לכמה וכמה הדגמות כדי להבין איך מפעילים מכשיר מסוים כמו טלוויזיה, ולכן אם ילדכם קלט את העניין אחרי שתיים – זהו סימן לכך שהוא מיוחד. אם הוא אכן מחונן, הוא גם כנראה יצליח לפתור בעיות מסוימות או להגיע ליעד עוד בטרם הוצבו בפניו.
 
מפני שמחוננים קולטים מהר, הם לא צריכים להרבות באימונים בכל תחומים ויודעים כמה עליהם לתרגל כדי להתמקצע בנושא מסוים, ולכן אם ילדכם אומר שהוא מיצה את שיעורי הבית במקצוע מסוים, יכול להיות שהוא באמת מתכוון לכך ולא מנסה להתחמק מהם. בגלל היכולת הזו ללמוד מהר, הוא עלול להשתעמם במהירות בבית הספר, שבו לרוב חוזרים על כל מידע חדש כמה פעמים כדי שכלל תלמידי הכיתה יבינו. בנוסף, כפי שנרחיב בסעיף הבא, הוא יכול למצוא לבדו דרכים חלופיות לדברים שנלמדו בכיתה, כמו בעיות מתמטיות.
סימנים לזיהוי ילד מחונן: ילדה יושב ליד שולחן וכותבת בחוברת

7.  מקוריות וכושר מנהיגות

אם ילדכם אכן מחונן, הוא לא רק מסוגל להבין במהירות ובקלות דברים שאחרים עושים, אלא גם יכול להציע רעיונות מיוחדים לפתרונות עבור בעיות מסוימות. הוא תמיד מחפש דרכים חדשות וחלופיות לענות על שאלות ולהתגבר על מכשולים, ולא מסתפק בחומר הנלמד בכיתה, אלא שואף למצוא שיטות יעילות יותר שיעזרו לו להגיע לתשובה נכונה, למשל, בעת פתרון בעיות מתמטיות. בשל כך, עליכם לוודא שהמורים שלו מודעים למצבו וליכולתו ללמוד מהר ולבד כפי שהרחבנו בסעיף הקודם, זאת על מנת שלא יענישו אותו או יורידו ציון בגלל שהוא מגיע לתשובה נכונה בדרך שונה.
 
המקוריות המבורכת הזו נובעת מהיכולות המדהימות של ילדכם לקשר בין תחומים ורעיונות שונים, ומדמיון פורה שמסייע לו להגיע אל היעד הנדרש בדרך אחרת ולפעמים מפתיעה. השילוב המיוחד הזה בין היכולת למצוא לפתרון יצירתי במהירות, עם בגרותו וביטחונו העצמי, עשוי להפוך אותו למנהיג מעולה שמסוגל לסחוף אחריו רבים.

8. דעתניות וחוש צדק מפותח

אם ילדכם מרבה להביע את דעתו באופן נחרץ, הסיבה לכך היא לא בהכרח חוצפה, אלא דווקא מחוננות. ילדים כמוהו מאופיינים בחוש צדק שמתחיל להתפתח בגיל צעיר מהרגיל, ולעיתים גם תקף עבור מגוון נושאים מפתיעים כמו פוליטיקה וחברה. הוא לא חושש להביע את עמדתו בנוגע לתחומים שמעניינים אותו ובוערים בו, ומנגד הוא גם קשוב לדעותיהם ולרגשותיהם של אחרים. רק זכרו שלמרות דעותיו הנחרצות ויכולות דיבור מדהימות, הוא לא תמיד מצליח להעביר את רעיונותיו החכמים בערוצים הנכונים.
 
מצב שכזה, שמתווסף להיותם של מחוננים מודעים במיוחד לסביבתם, עלול לגרום להם להיות מופנמים ולחוש שהם לא באמת מתאימים אליה. זוהי אחת הסיבות לכך שהורים רבים מעדיפים להעביר את ילדם לתכניות מיוחדות שמיועדות למחוננים, שבהן הוא ימצא חברים שמסוגלים להבין אותו, ירגיש שייך ובעיקר יוכל להתפתח באופן אישי שיועיל לו בעתיד. 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.