print header

10 שיטות שיעזרו לילדכם להתחבר לילדים אחרים ולשחק איתם

 בשנים האחרונות הפך הדור הצעיר ליותר מבודד, כשילדים מעדיפים לבלות לבד במקום עם בני גילם ולא לשתף אחרים בצעצועיהם. אחת הסיבות לכך טמונה בהשתייכותם לדור ה-Z, הרגיל לחיות מול מסכים ולשחק לבד בביתו, לכן גם כשילדים צריכים ליצור קשרים ולשחק עם אחרים, הם מתקשים לעשות זאת מכיוון שאין להם את המודעות או את הכלים לכך. לעיתים הורים מגלים בעיה זאת מאוחר מדי, כשילדם מגיע אל בית הספר ולא מצליח להתחבר עם חבריו לכיתה, ולכן כדי לפתור אותה בזמן אספנו 10 טיפים שיעזרו לילדכם להתחבר עם אחרים ולשחק עימם.
 
שיטות לעזור לילד להתחבר עם אחרים: ילדה משחקת בנייד לבד

1. התחילו בהדרגתיות

אל תכריחו את ילדכם לשחק עם אחרים למשך זמן ארוך כבר ברגע שאתם מבינים שיש להם בעיה להתחבר עם אחרים, אלא עשו זאת בקצב איטי כדי לא להבהיל אותו או ליצור רתיעה. תחילה, בקשו ממנו לעשות זאת לפחות חמש דקות במשך כמה ימים ואם הוא יסרב, תוכלו אפילו להציע לו שתצטרפו למשחק המשותף, כדי שיקבל בטחון. אם תראו לאחר שבוע שהוא לומד לשחק עם אחרים, העלו את הזמן המוקצב לרבע שעה והשאירו אותו לשחק עם חבריו בלעדיכם. הדרגתיות שכזו תרגיל אותו לבלות עם אחרים לאורך זמן ועשויה גם לגרום לו לרצות לעשות זאת באופן טבעי וליהנות מכך.

2. ארגנו פגישות עם ילדים אחרים

ילדים רבים לא יודעים לשחק עם חברים בגלל שהם לא יוצאים מהבית או לא נפגשים מספיק עם בני גילם, ומכאן עולה המסקנה שככל שילדכם יתראה יותר פעמים עם אחרים, כך כישוריו החברתיים יהיו טובים יותר. כדי לעזור לו לפתח אותם, צרו הזדמנויות שונות בהם יוכל לתקשר עם ילדים שונים שיכולים למצוא חן בעיניו, בקבוצות קטנות או אחד על אחד, וקבעו אותן במקומות שונים כמו ביתכם, ביתם של חברים או פארק ציבורי. חשוב שפגישות כאלו יתרחשו במקום בו הילד ירגיש בנוח, לכן אם הוא מתקשה לשחק במקומות כמו גינה ציבורית, כדאי לקחת אותו לבית של חבר.

3. השתמשו בבובות להמחשת מצבים חברתיים

ילדים רבים נוטים לחוש קרבה לבובה או לחבר דמיוני שלפעמים מהווים תחליף לקשרים עם אנשים אמיתיים, לכן מומלץ להשתמש באנשי סוד מומצאים אלו על מנת להעביר את ערכי השיתוף והחברות שאתם שואפים להנחיל. כך למשל, תוכלו לשחק עם ילדכם בבובות האהובות עליו ודרכן להמחיש כיצד נבנות מערכות יחסים עם בני גילו; לדוגמה, תוכלו ליצור מצבים בהם הבובות רוצות לשתף אחת את השנייה בפעילות כלשהי, ולראות כיצד ילדכם יגיב לכך - אולי דיבור דרך בובה יגרום לו להביע את רגשותיו, ולהסביר מדוע הוא מתקשה להתמודד עם בני גילו, וכך תוכלו לרדת אל שורש הבעיה. שימוש באמצעי כזה, שילדכם אוהב וסומך עליו, יגרום לו לרצות להקשיב לכם ויעזור לו ללמוד כיצד להפוך לחברותי ולשחק עם אחרים.
שיטות לעזור לילד להתחבר עם אחרים: ילדה מחבקת בובה

4. השתמשו בציור

רבים טוענים שציור היא דרך להבעת רגשות, לכן כדאי שתשתמשו בה כדי לאפשר לילד לבטא את דעתו לגבי חברויות ומשחקים עם אחרים. יכול להיות שציור, כמו שימוש בבובות, יחשוף בפניכם את הבעיה שמסתתרת מתחת לפני השטח ומונעת מהילד להתחבר אל בני גילו. בנוסף, הציורים שתציירו יחדיו יוכלו לשמש לצורך המחשת ערכים חשובים כמו חברות טובה, נתינה ושיתוף צעצועים בין מספר חברים. נתחו את האיורים והשתמשו בדמויות שמופיעות בהם כדי לעזור לילדכם להבין איך ניתן ליצור קשרים חברתיים ולשחק עם אחרים באופן נאות. לאחר שתאספו מספיק ציורים, תלו אותם בחדרו והשתמשו בהם ככלי שיסייע לו לתאר את התרחשויות יומו באופן מקורי ומיוחד, למשל על ידי בחירת האיור שימחיש באופן הטוב ביותר חוויותיו.

5. התאפקו בעת גילוי התנהגות לא נאותה של ילדכם

הורים רבים נוטים להתערב מיד כשהם מגלים שילדם מתנהג באופן לא נאות כלפי חבריו בעת משחק. כשמצב כזה קורה לילדכם, מומלץ  להתאפק ולתת לחבריו להעיר, וכדאי לעדכן גם את הוריהם על מנת שיתנהגו כמוכם. אם בעיה זו נמשכת, תוכלו לשאול אותו כשתהיו לבד כיצד לדעתו חשו חבריו ומה היה יכול לעשות כדי לגרום להם להרגיש טוב יותר. תנו לו לחשוב לבדו על תשובות לפני שתספקו אותן בעצמכם, מכיוון שברגע שיסיק אותן בעצמו ולא ישמע אותן מכם, הוא יישם אותן טוב יותר. בנוסף, ברגע שילמד לחשוב על מעשיו, הוא יתייחס להשלכות של התנהגותו כבר בגיל צעיר ובכך ישפר אותה. 

6. הקריאו ספרים שעוסקים בחברות

ספרי ילדים יכולים לשמש ככלי חינוכי ללימוד קריאה ולהעברת מסרים ערכיים, לכן כדאי לכם להקריא לילדכם כאלו שעוסקים בשיתוף ובחברות טובה. השתמשו בספר ככלי להעלאת דיונים מהנים שעוסקים בדרכים ליצירת קשרים עם אחרים, כאשר במהלך קריאתו וגם אחריה, תוכלו לשוחח עם ילדכם על תוכן הדברים ולשמוע את דעתו על שני ערכים חשובים אלו. תוכלו לשאול אותו, למשל, מה דעתו על האופן בו התנהגו הדמויות עליהן שמע וכיצד הוא היה מתנהג במקומן, ובנוסף, תוכלו לקשר את תוכן הספרים לחייו - על ידי מתן דוגמאות מחיי היומיום שימחישו את חשיבות הנושאים המדוברים.
שיטות לעזור לילד להתחבר עם אחרים: סבתא מקריאה סיפור לנכדים

7. למדו אותו לשתף בצעצועים

אחת הסיבות בגללן ילד לא משחק עם אחרים היא חוסר רצון לשתף בצעצועיו ובמשחקיו, לכן חשוב שתלמדו את ילדכם לחלוק אותם עם כל מי שנמצא מסביבו – אחיו, חבריו ואפילו איתכם. בנוסף, אם יש לו אחים גדולים, עודדו אותם לחלוק עימו חפצים שונים, ואפילו עשו זאת בעצמכם. לאחר מכן, שאלו האם נהנה כשעשו זאת והדגישו את התענוג שיש בשיתוף וביכולות של אנשים ליהנות ממשחקים קבוצתיים במקום מאלו היחידניים, ועם הזמן תראו שהוא יבין ערך זה בעצמו וישמח ליישם אותו.

8. ספקו דוגמה אישית

ילדים בדרך כלל מסתכלים על אנשים שמסביבם, בעיקר על הוריהם, ומחקים אותם, לכן חשוב שתספקו להם דוגמה אישית נכונה. דרך יעילה לעשות זאת היא להראות לילדכם כיצד אתם או אחיו מתנהגים עם חברים ומשתפים אותם באופן חברתי, שבדרך כלל כולל שיחה או פעילות משותפת. תוכלו לעשות זאת על ידי הזמנת מכרים הביתה, או לקחת אותו עמכם לפעילויות שאתם עושים בחוץ, כמו משחק כדורסל שמנוהל באווירה נעימה ולא עוינת או ריקוד בקבוצות. כך, ילדכם יראה כיצד אתם מתנהלים בחברה ויתרגם התנהגות זו אל עולמו האישי שכולל משחקים עם אחרים. 

9. שקלו לקנות או לאמץ חיית מחמד

הורים רבים מכניסים אל ביתם חיית מחמד על מנת לחנך את ילדם לקבלת אחריות, אך ניתן לנצל מצב זה גם ללימוד בניית מערכות יחסים. בעלי חיים בדרך כלל נתפסים כפחות מאיימים מבני אדם מכמה סיבות, למשל, שהם נאמנים יותר, הם תמיד יאהבו אותך והם אף פעם לא ישאירו אותך לבד, ולכן קל יותר לבנות עימם קשרים. בגלל זה, אם ילדכם לא מוכן לשחק עם חבריו לכיתה או לעזוב את חיקכם, מומלץ לאמץ או לקנות חבר הולך על ארבע בדמות כלב או חתול, שיוכל לעזור לילדכם להבין איך ליצור מערכת יחסים עם מישהו אחר. בנוסף, טיפול בחיית מחמד יכול להוות נושא לשיחה עם ילדים אחרים ובכך יעזור לו להתקרב אליהם.
שיטות לעזור לילד להתחבר עם אחרים: ילדה עם כלב

10. הימנעו ממשחקים תחרותיים

הרחיקו את ילדכם מתחרויות וממצבים שיכולים לעורר מחלוקות - כמו משחק כדורגל עם ילדים שעלולים לפגוע בו, או ממפגש עם חבר לכיתה שגורם לו להרגיש רע - מכיוון שאירועים כאלו עלולים להזיק לו ולהביא לבכי ולהסתגרות בפני חברים. במקום זאת, כדאי לערב אותו בפעילויות שכוללות שיתוף פעולה ואחווה, כמו עבודות יצירה שדורשות יותר מזוג ידיים אחד, או משחקים קבוצתיים שאינם תחרותיים ומערבים בובות כמו ברביות ולגו. ברגע שילמד לשחק בנועם עם אחרים, הוא ייפתח, ירצה לשתף אותם בצעצועים נוספים וכל אלו יעידו על כך שהצליח להתחבר אליהם
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.