print header

9 העצות האלו יעזרו לכם להימנע מלגדל ילדים עקשניים

 ילדים מתנהגים לפעמים בכל מיני דרכים לא רצויות בגלל הרבה סיבות שונות, וכאשר ההתנהגות הזאת משתלמת להם ולא מטופלת כראוי על ידי ההורים, הבעיה עלולה להכות שורשים. הטענה הזאת נכונה במיוחד בקשר לילדים עקשנים, שבקלות יכולים ללמוד שאם הם פשוט מתווכחים מספיק ולא מוכנים לפשרה, בסופו של דבר הם יקבלו את מה שהם רוצים. אפשר לנסות להילחם בהתנהגות הזאת עם צעקות ועונשים, אך כיום רבים כבר מבינים שזאת לא הדרך הנכונה. אז איך אפשר להימנע מלגדל ילדים עקשניים שרבים עם ההורים שלהם כל הזמן? 9 העצות הבאות ילמדו אתכם כיצד לעשות זאת.

1. הפגינו בפניהם התנהגות משתפת פעולה ומתחשבת, ואת היתרונות שלה

ילדים לומדים לחקות את ההורים שלהם כמעט בכל תחום החל מהרגלי אכילה ועד לדפוסי התנהגות מורכבים, אז כדי למנוע מהילד שלכם לפתח עקשנות, הציגו בפניו דוגמה אישית. העקשנות היא במקרים רבים תוצאה של חוסר סבלנות וכניעה מהירה לרגשות שליליים כמו כעס. נסו להימנע מהפגנות של התנהגויות שכאלו באופן כללי ומול ילדיכם במיוחד, ובמקביל הקפידו להדגיש בפניהם את ההשלכות של התנהגות משתפת פעולה ומתחשבת - "אם תתארגן מהר ולא תתעקש להחליף בגדים, יהיה לנו יותר זמן בגינת השעשועים" וכדומה.

2. הציעו בחירות כדי לתת לילדים תחושת שליטה

עקשנות מתעוררת לעיתים בקרב ילדים קטנים שלא מקבלים מספיק עצמאות ויכולת לשלוט על החיים שלהם. לכן כדי להימנע מכך חשוב להקפיד על סיפוק אפשרויות פעולה לילדים שלכם כאשר זה מתאפשר, אפילו אם מדובר על בחירות חסרות חשיבות לכאורה. אם לא תעשו זאת אז יש סיכוי גבוה שכל הבקשות, ההסברים ואולי גם התחינות שלכם לא יובילו לדבר. רק שימו לב לדבר אחד, אחרי פנייה בסגנון "תרצה לסדר את הצעצועים עכשיו או אחרי צחצוח השיניים?" חייב להגיע שלב שבו הילדים שלכם ייקחו אחריות על הבחירה שלהם ויעמוד בה.
איך לא לגדל ילד עקשן: ילד קטן כועס

3. קחו איתכם חטיף קטן לכל מקום

התנהגות רעה וגישה עקשנית הן לפעמים תוצאה של רעב פתאומי, אותו ילדים קטנים לפעמים כלל לא יכולים להרגיש באופן ברור. לכן אם אתם חוששים מהתקפי העיקשות של ילדיכם או רוצים לטפל בהם בדרך מיוחדת, תמיד תדאגו שיהיה לכם בהישג יד או בתיק תפוח עץ, חטיף בריא או כריך פשוט. אם זה יהיה אפשרי, הציעו לילדיכם אפילו 2 אפשרויות לחטיף וכך תוכלו לחזק את תחושת העצמאות והשליטה שלהם, בהתאם למה שתואר בסעיף הקדום.

4. גרמו להם להיות מודעים להשלכות של עקשנות

"בגלל שאמרתי ככה" הוא לא הסבר שירצה ילדים רבים ואתם כנראה כבר מודעים לכך, אבל לא בהכרח יודעים מה עדיף להגיד במקומו במצבים שבהם ילדיכם מתחיל להפגין עקשנות. אין פתרון קסם אמיתי למקרים שכאלו, אך חשוב לנסות להעביר לילדים הסבר על האופן שבו העקשנות שלהם משפיעה על הסביבה, עליכם ואולי אף עליהם, לרעה. אך כשאתם עושים זאת, בתאם לגיל של ילדיכם, אל תשכחו להדגיש שיש גם מקרים שבהם חשוב להיות עקשנים ונסו לנהל שיחות על זיהוי והסבר שלהם כאשר יש זמן לכך.
איך לא לגדל ילד עקשן: ילד יושב לבד על גשר

5. הגדירו השלכות מיוחדות למקרי עקשנות פסולים

אחרי שהילדים שלכם יתחילו ללמוד מתי זה נכון להתעקש ומתי לא, תוכלו לפתח מולם כללים שיגדירו עונשים והשלכות למקרי עקשנות קשים. כשתעשו זאת, וגם במקרי ענישה על עקשנות באופן כללי, רצוי שתהיה חפיפה בין הרקע לעקשנות לבין ההשלכות שלה. למשל, אם ילדיכם לא רוצים לאכול ירקות, אז הם לא יוכלו לקבל קינוח או חטיף אחרי הארוחה, במקום לנקות את המטבח אחרי מקרה דומה.

6. צרו שגרה ביתית שהם יוכלו לקחת בה חלק ולקבל גמול על כך

אם לילדים שלכם תהיה שגרה מסודרת, מקרים של עקשנות בקשר לפעולות מסוימות שיכללו בה יהיו נדירים יותר מאשר בימים שבהם לוח הזמנים יותר אקראי ומפוזר. רצוי שהשגרה הזאת תכלול דברים שהילדים שלכם אוהבים פחות ויותר לסירוגין, למשל לסדר צעצועים ואז לשמוע סיפור לפני השינה וכדומה. כדי בכל זאת להכניס קצת גמישות, ניתן לקבוע פרק זמן בכל יום שמיועד לבילוי חופשי. ילדים שיעמדו בשגרה הזאת ולא יתעקשו יותר מדי להתנהג באופן שמשבש אותה, יקבלו פרס קטן אחרי כל שבועיים או פרק זמן דומה.

7. נתבו את תשומת הלב של הילדים למקומות אחרים

לפי איגוד רופאי הילדים האמריקאים, ילדים לפעמים מתנהגים בצורה עקשנית או באופן פסול אחר פשוט מכיוון שמשעמם להם. במקרים מסוימים אתם, ההורים, תהיו מסוגלים לזהות את המצבים האלו לפני שהם מובילים לעקשנות בלתי הפיכה והתפרצות זעם, וכשזה יקרה נסו להסיט את תשומת הלב שלהם מהדבר שכלפיו הם מפתחים עקשנות. עדיף שזה יהיה חיזוק חיובי או הזמנה לעשות משהו שבו הם מרגישים בנוח ובשליטה.
איך לא לגדל ילד עקשן: משפחה משחקת בחדר שינה

8. שאלו אותם מה הדעות והפתרונות שלהם

אפילו אם אתם יודעים בוודאות שלא משם תגיע הישועה, זהו לא רעיון כזה גרוע לפנות אל הילדים שלכם כדי להציע פתרון משלהם למקרים שלרוב עלולים להיגמר בהפגנת עקשנות. שאלו אותם על הרגשות שלהם, עזרו להם למצוא מילים ושמות לרגשות אם הם מתקשים בכך ושאלו אותם איך הוא חושבים שאפשר לתקן מצב מסוים או להימנע ממנו. במהלך השיחה הזאת אתם צריכים לנסות להציג את שני הצדדים באופן אובייקטיבי ולעודד אותם להבין בעצמם שעקשנות היא במקרים רבים לא פתרון טוב לאף אחד מהצדדים.

9. הכירו ברגשות שהם חווים אשר מעוררים את העקשנות שלהם

למרות שהיא נתפסת כהתנהגות בעייתית, עקשנות היא במקרים רבים פשוט חלק טבעי מהדרך שבה ילדים קטנים מתמודדים עם מצבים שהם לא יכולים לפתור בשיטה אחרת. יעזור להם ולהתמודדות שלכם ההורים אם במקום להתמקד רק בהפסקת התקף העקשנות, תנסו להבין גם מה הם מרגישים. העצה הזאת למעשה מומלצת כמעט בכל מצב שבו ילדים מתמודדים עם משהו שמעורר בהם תסכול, ולכן כנראה גם עקשנות. בפעמים הראשונות שתעשו זאת אולי לא תהיה לכך השפעה, אך אם תתמידו לאורך זמן ותפעלו בהמשך בהתאם לטיפים האחרים שהכרתם, תוכלו להיות רגועים שאתם לא מגדלים ילדים עקשניים.
 
מקור התמונות: NathanCEphoto, Uwe Aranas
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.