maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

15 דברים שחשוב ללמד את ילדיכם למען בטיחותם

  כמבוגרים, אנו יודעים כיצד לנהוג במצבים שעלולים להיות מסוכנים עבורנו ומה עלינו לעשות כדי לעבור אותם בשלום. לעומתנו, ילדים אינם באים עם ידע מובנה על הסכנות שיש בתרחישים כאלו ואחרים, וזה תפקידם של ההורים ללמד אותם כיצד לעשות זאת כדי לנקוט במשנה זהירות ולשמור על שלומם בחיי היומיום. על מנת שתוכלו ללמד את ילדכם מה עליו לעשות במצבים עם פוטנציאל לסכנה, חשוב שהוא ידע את התשובות ל-15 השאלות הבאות שיכולות להציל את חייו.
 
דברים שחשוב ללמד ילדים להיזהר מהם: ילד מחזיק בדובי בתוך מרבד עלים
 

1. מה אתה צריך לעשות כאשר אתה לבד בבית ומישהו זר מנסה להיכנס אליו?

תשובה: כשילדים בוגרים דיים להישאר לבד, אין זה אומר שהם לא חשופים לסכנות חיצוניות. במקרה שמישהו מנסה לפלוש לבית כשילדכם נמצא בו לבד, אמרו לו שתחילה עליו להתקשר אליכם, ההורים, ורק לאחר מכן לשירותי ההצלה. במקרה הזה תוכלו להתריע את השכנים על המתרחש ולבקש מהם עזרה, מה שיחסוך זמן רב עד ששירותי ההצלה יגיעו לביתכם.

2. האם מותר לקחת ממתקים או צעצועים מזרים?

תשובה: זו אחת השאלות החשובות ביותר שמלמדים ילדים, והתשובה לכך היא חד משמעית לא! אם ניגש לילדכם אדם זר שמציע לו ממתק, צעצוע או כל דבר אחר – עליו לסרב. אם מדובר בשכן שאתם מכירים זמן רב, ניתן לקחת את המתנה הקטנה, אך זה הסייג היחיד במקרה הזה.

3. מה צריך לעשות אם תקע חשמלי בבית מעלה עשן וההורים לא בבית?

תשובה: אם ילדכם נמצא לבד בבית ויש סכנה קלה שבקלים לשריפה, עליו לצאת מיד ולהתקשר לשירותי הכבאות. בדרכו החוצה מומלץ שייגש לשכנים ויגיד להם מה מתרחש כדי להזהיר אותם ולהיעזר בהם, אך בשום פנים ואופן אסור לו לנסות להשתלט על המצב בעצמו ולנסות לכבות את מקור הדליקה.
דברים שחשוב ללמד ילדים להיזהר מהם: שקע חשמלי עם שני תקעים
 

4. אדם זר ומבוגר מבקש את עזרתך. מה תעשה?

תשובה: מבחינה סטטיסטית, מרבית הפגיעות בילדים מתבצעות על ידי אנשים שהם מכירים, אך אין זה אומר שלא צריך לנקוט במשנה זהירות במקרים מסוימים עם מבוגרים זרים. כך למשל, אם אדם מבוגר פונה לילדכם בבקשת עזרה, עליו לסרב מידית ולעזוב את המקום במהרה. אם אדם בוגר באמת זקוק לעזרה, הוא יפנה למבוגר ולא לילד, ולכן יש להתייחס למצבים הללו בחשדנות.

5. מה עליך לעשות אם להקת כלבים תוקפנית מתקרבת אלייך?

תשובה: במקרים בהם יש סכנה לתקיפה על ידי כלבים, חשוב לשמור על קור רוח ולא לנהוג בפזיזות. אין להסתכל לכלבים בעיניים, ויש להסיח את דעתם על ידי השלכה של חפץ כלשהו הצידה. לאחר מכן יש ללכת אחורנית בזהירות, בלי להפנות את הגב לכלבים ולהתרחק מהם עד כמה שניתן.

6. פגשת חבר חדש בן גילך שמזמין אותך לביתו. האם עליך להסכים להזמנה?

תשובה: אינטראקציה בין ילדים היא מבורכת ומהנה, וזה תמיד נחמד להיות מוזמן לבית של חבר שזה עתה הכרת. בעוד שילדים בגילם של ילדכם לא מהווים איום במרבית המקרים, העובדה שאתם לא מכירים את הוריהם צריכה להוות עבורכם קו מנחה. עליכם ההורים להכיר את האדם והילד היטב לפני שילדכם יוכל ללכת לביתו, וגם אז מומלץ שתהיו בסביבה עד שתעמדו על טיבם.
דברים שחשוב ללמד ילדים להיזהר מהם: שתי ילדות משחקות בחוץ

7. מה אתה צריך לעשות אם אתה מריח ניחוח של גז בבית?

תשובה: כמו במקרה של שריפה, על ילדכם לעזוב את הבית מיד, להתריע את השכנים ולהזמין מכבי אש למקום.

8. אם אתה מחכה למעלית, ובינתיים מגיעים אנשים זרים, האם עלייך להיכנס איתם למעלית?

תשובה: מומלץ שלא לתת לילדים להיכנס למעלית עם אנשים זרים, ולא משנה עד כמה הם נחמדים, כאשר הם נמצאים בגפם. עליכם ללמד את ילדכם לסרב להזמנות והפצרות להיכנס למעלית, במקרה שיש כאלו, ושעליו להגיד בפשטות שהוא מחכה להוריו שנמצאים בדרך. 

9. מה עליך לעשות אם אתה שם לב שמישהו מביט בך?

תשובה: אם ילדכם מטייל או משחק בחוץ ומבחין שמישהו מביט בו, עליו להיכנס מיד לחנות, מכולת, מספרה או כל מקום אחר בו יש קבוצה של אנשים. שם עליו להתקשר אליכם כדי שתאספו אותו ולהישאר במקומו בזמן שהוא ממתין לכם.
דברים שחשוב ללמד ילדים להיזהר מהם: גבר מביט למצלמה

10. אם אתה לבד בבית, את מי מותר לך להכניס אליו?

תשובה: במקרה הזה אין סייגים – לא פותחים את הדלת לאנשים זרים, וזה לא משנה אם מדובר בגבר או באישה קשישה ותמימה למראה.

11. מה עלייך לעשות אם אדם זר אוחז בך ולא משחרר?

תשובה: במקרים בהם זרים אוחזים בילדכם ולא משחררים ממנו, חשוב שהוא ימשוך כמה שיותר תשומת לב למתרחש. אמרו לילדכם לצעוק, להיאבק ובמידת האפשר לזרוק אבן על חלון של מכונית או בית כדי להסב את תשומת ליבם של אנשים למה שקורה.

12. מה עלייך לעשות אם אתה מוצא את עצמך בין קהל רב של אנשים?

תשובה: למדו את ילדכם להישאר רגוע ככל האפשר במצבים בהם הוא נמצא בין אנשים רבים. עודדו אותו לצאת לקצה של הקהל, עם כיוון התנועה שלו ולא נגדו. אם ילדכם נמצא עם אדם מבוגר ממנו שהוא מכיר, אמרו לו לבקש להיות על כתפיו כדי לא ללכת לאיבוד בקהל.
דברים שחשוב ללמד ילדים להיזהר מהם: קהל רב של אנשים ברחוב

13. כיצד עלייך לנהוג אם אתה נמצא בחוץ בזמן שמתחילה סערה?

תשובה: אם ילדכם נמצא בחוץ בזמן סערה חורפית, אמרו לו לגשת למבנה הקרוב ביותר ולתפוס בו מחסה, ואם אין לצידו מבנה שכזה, אמרו לו להתכופף לצד עצים נמוכים. המקומות המסוכנים ביותר להיות לצידם בסערות הם מקווי מים, עצים גבוהים ומתכות למיניהן, ולכן עליכם ללמד את ילדיכם להתרחק מהם.

14. מה תעשה אם מישהו יאיים עלייך או על משפחתך באינטרנט?

תשובה: במקרה הזה אין סייגים – אסור להיכנע לשום איום ולא משנה עד כמה הוא חמור. אם ילדכם מקבל איומים באינטרנט, עליו להודיע על כך לכם, ההורים, וגם לרשויות האכיפה שיוכלו לטפל בבעיה. עודדו את ילדכם להיות כן אתכם בכל מצב, ולא משנה עד כמה הוא חושב שהתוצאה חמורה, על מנת שירגיש בנוח לבוא אליכם עם בעיות שכאלו.

15. האם מותר לקחת תרופה כשההורים לא נמצאים באזור?

תשובה: עליכם ללמד את ילדכם שאסור לו ליטול תרופה על דעת עצמו, ולא משנה אם היא "קלילה". כאשר ההורים לא נמצאים בבית, הילדים אינם צריכים ליטול שום תרופה, ואם ילדכם לא חש בטוב, אמרו לו להתקשר אליכם או לקרובי משפחה שיבואו לסייע לו.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו