print header

20 דברים שחשוב לומר לילדיכם הבוגרים

  רוב הילדים אינם יכולים לחכות עד לרגע שבו הם יגיעו לשנות ה-20 לחייהם. מבחינת רבים מהם, משמעות הדבר היא עצמאות מוחלטת, יכולת להחליט מה ילמדו והיכן יעבדו, וכמובן גם מגורים לבד מחוץ לבית. בשעה שגם אנחנו ההורים מקדמים בברכה את תהליך התבגרותם, אנחנו רואים לנגד עינינו לא רק את ההצלחות אלא גם את האתגרים שצפויים להם, ההפתעות הפחות נעימות והמכשולים הרבים. 20 העצות החכמות הבאות כוללות מילים שיכולות להשפיע על ילדינו, ולעזור להם לעבור את התקופה המרגשת הזו בצורה נכונה ופשוטה יותר. אתם מוזמנים לאמץ חלק מהן או את כולן, להוסיף עליהן מניסיונכם ולחלוק אותן עם הילדים. אין ספק שהן יחזקו את הקשר ביניכם ויהפכו את שנות ה-20 של הילדים להרבה יותר מלמדות ומעשירות. 
 
בן מחבק את אמו
 

1. אתם לא חייבים דבר לאנשים שהייתם פעם

ייתכן שבגיל ההתבגרות ילדיכם הניחו הנחות לגבי האופן שבו ייראו חייהם כעבור מספר שנים, ואולי אפילו יצאו בהצהרות לגבי המקום בו יעבדו או התחום אותו ילמדו. מובן שעם הזמן הבחירות שלהם יכולות להשתנות, וחשוב שהם לא יחושו אשמים אם הדברים לא נראים כפי שהם חשבו שייראו. כולנו משתנים מדי יום, ואף אמירה מהעבר לא צריכה לעצב את האופן בו ייראו חייהם כיום. הזכירו להם שתהליך העיצוב שלהם כאנשים בוגרים לוקח זמן, והם לא צריכים לעמוד בציפיות של מי שהם היו בילדותם.

2. חוסר ודאות הוא חלק בלתי נפרד מהחיים

הרצון של ילדים להיות מבוגרים ואחראיים מתנגש לא פעם עם הפחד שלהם מחוסר ודאות, אבל עליהם לזכור שמדובר בחלק בלתי נפרד מהחיים שמלווה גם כל החלטה שלכם. שוחחו עמם על מקרים בהם קיבלתם החלטות או התחלתם עבודה חדשה מבלי שיהיו בידיכם כל הנתונים, והזכירו להם שתמיד תהיו לצדם על מנת לתרום להם מניסיונכם.

3. מותר לכם להרגיש ילדים לפעמים

בחלק מהימים ילדיכם ירצו לכבוש את העולם, ואילו באחרים הם יזדקקו לחיבוק ולכוס תה חמה. ערבוב הרגשות הזה מובן וטבעי, ומדובר בסך הכל בעצירה קטנה שמיועדת למנוחה לפני שייצאו שוב אל הדרך. 
בן מצולם עם אמו על רקע אגם

4. מותר לכם להתחרט

העשור השלישי לחייהם הוא הזמן במהלכו הילדים יקבלו כמה מההחלטות החשובות ביותר בחייהם האישיים והמקצועיים. על מנת שירגישו בטוחים בעצמם ויאהבו את היעד שאליו הם יגיעו, הם צריכים לדעת שמותר להם להתחרט ולבחור במסלול אחר. לעתים רק הניסיון מלמד אותנו מהן הדרכים הנכונות עבורנו.

5. חוסר בטחון הוא לא דבר רע

אנשים שממתינים לרגע בו ירגישו בטוחים לחלוטין בעצמם או ביכולות שלהם על מנת לעשות משהו, ימשיכו כנראה לחכות זמן רב. ילדיכם צריכים לדעת שחוסר ביטחון לא מעיד בהכרח על כך שהם טועים אלא רק על כך שהם יוצאים מאזור הנוחות שלהם. הזכירו להם שההזדמנויות הטובות ביותר נמצאות לא פעם במרחק נגיעה בלבד.

6. חברים חדשים מחכים לכם מעבר לפינה

שנות ה-20 מאופיינות בשינויים רבים, וייתכן שהילדים מרגישים געגוע לחברים מבית הספר או מהצבא שהם כבר אינם רואים על בסיס יומיומי. הביעו בפניהם את אמונכם בכך שהם צפויים להכיר אנשים נהדרים בשלל הזדמנויות חדשות, והדגישו שהדבר הכי חשוב הוא לתת לעצמם זמן ולא להילחץ. 
חברים מחובקים
 

7. כשלונות חדשים יצוצו לאורך הדרך

גם האנשים המצליחים ביותר סבלו מהתחלות רצופות קשיים, ימים לא נעימים במקום העבודה או שגיאות שלא קל להתגבר עליהן. כשלונות חדשים יצוצו תמיד, ואם ילדיכם שואפים לחיים נטולי כשלונות הם צפויים להתאכזב מהר מאוד. כשלון לא מעיד על חוסר מסוגלות אלא רק על כך שהם ניסו לבצע דבר מה, ולכן מגיע להם כל הכבוד על הניסיון, הרצון והשאיפה.

8. אתם מצליחים הרבה יותר ממה שנדמה לכם

כמעט כולנו מבקרים את עצמנו לעתים קרובות, אך מעטים בלבד יודעים להעריך את מה שהם כבר השיגו ולטפוח לעצמם על השכם. האם ילדיכם מודעים לדברים החיוביים שהם עשו? האם אתם מחמיאים להם על ההישגים היומיומיים שלהם? למרות שהם נראים לנו כבר בוגרים, הם עדיין זקוקים למילה חמה מכיווננו לעתים קרובות. גם אם הם לא יביעו הערכה על מה שתאמרו להם, הדברים עדיין ילוו אותם ויגרמו להם להרגיש טוב עם עצמם. 

9. העדיפו לאכזב אחרים מאשר את עצמכם

קל מאוד ללכת לאיבוד ברצון לספק את כולם, בייחוד כאשר נדמה שלאנשים אחרים יש יותר ניסיון ומיומנות. ועם זאת, כיצד ירגישו ילדיכם עם המחשבה שהם אמנם לא אכזבו את הסביבה אבל אכזבו את עצמם? למדו אותם להפוך את האמונה העצמית שלהם למצפן הערכים שלהם, ולפעול בדרך המוסרית ביותר שהם רואים לנגד עיניהם.
בחורה צועדת לאורך הים

10. עדיין לא מאוחר מדי להתחיל מחדש

אנשים מתחילים פרקים חדשים בחייהם כמעט בכל גיל, ואפילו אם נדמה לילדיכם שהם כבר צברו לא מעט חוויות וזיכרונות, הם עדיין לא מתארים לעצמם כמה דברים עוד צפויים לקרות להם. בין שמדובר בתחום לימודים חדש, שיפור הבגרויות או בחירה במקום עבודה אחד על פני האחר, כל התחלה יכולה להוביל אותם למקום נפלא ואסור שיחששו מפני קבלת החלטות שיכולות להתברר כנכונות עבורם. 

11. אתם לומדים על עצמכם דברים חדשים מדי יום

הסיבה ללבטים, הכשלונות והספק העצמי שהוזכרו בסעיפים הקודמים, קשורה לא מעט בעובדה שבשנות ה-20 לחייהם אנשים עדיין משתנים ולומדים על עצמם אינספור דברים חדשים. במקום להתייחס לתקופה הזו כאל מפחידה, עודדו את הילדים לגלות סקרנות ועניין כלפי האנשים הנפלאים שהם הופכים להיות. 

12. פחד הוא שלב הכרחי בדרך להשגת מטרות

פחד הוא תוצר של חוסר ביטחון, אך אנשים שאינם פוחדים לעולם אינם קיימים, ואם הם קיימים הם אינם משיגים דבר. במקום להתרכז במחשבות כמו "מה אם לא יקבלו אותי לעבודה?" התמקדו בשיחות שייסובו סביב כל הדברים הנפלאים שיקרו בחייהם של הילדים לאחר שיתקבלו. כך הם יזכרו מהי המטרה שנצבת בפניהם, ולא יעצרו להתבונן אך ורק בקשיים שקיימים בדרך אליה.
גבר ניצב על הר

13. חלק גדול מהתשובות לשאלות הגדולות כבר נמצא אצלכם

ילדיכם צריכים לדעת שזה לא משנה אם הם בני 20, 40 או 60 – תמיד קיים בהם חלק שיודע בדיוק מה הם רוצים ואיך להשיג אותו. כל שעליהם לעשות הוא להיות מספיק אמיצים על מנת להקשיב לקול הפנימי הזה ולא להשתיק אותו.

14. אנשים שלא שואלים שאלות לא מממשים את הפוטנציאל שלהם

טבעי להרגיש מבוכה במקום עבודה חדש או בשיעור, ולהימנע משאילת שאלות. ועם זאת, חוסר הבנה אינו מעיד על בורות, והרצון ללמוד ולהחכים הוא המקפצה הגדולה ביותר שקיימת אצל אנשים בשנות ה-20 לחייהם. הקדישו זמן למענה על שאלות שיש לילדיכם בנושאים שתוכלו לעזור בהם, ועודדו אותם להכיר "מנטורים", מורי דרך,  שיוכלו לעזור להם בכל מקום חדש אליו יגיעו. 

15. אתם שוכחים להודות על דברים רבים שיש בחייכם

אנחנו מעודדים את ילדינו להסתכל קדימה, אבל חשוב שיתבוננו גם לצדדים ולאחור. הבסיס המשפחתי, החברים והבריאות הם דברים שאסור לעולם שייקחו כמובן מאליו, וחשוב שהאנשים שהם אוהבים יידעו כמה הם מעריכים אותם.
 
גבר ואישה אוחזים ידיים

16. נקודות חולשה הן הזדמנות לצמוח

כל מה שנראה לנו כחסרון באופיינו כאשר אנחנו בשנות ה-20 לחיינו, מאפשר לנו לחשוף כוח פנימי שלא ידענו שקיים אצלנו. במקום להתכחש ולהסתיר את נקודות החולשה של עצמם, הציעו לילדיכם להתחבר אליהן, ללמוד אותן ולהבין כיצד הם יכולים להשתפר. במרחק נגיעה מחוסר הביטחון הכי גדול שלהם, מונחת גם ההצלחה הכי גדולה שלהם.

17. אנשים רבים ישמחו לעזור לכם, אם רק תבקשו

בגרות איננה נמדדת רק ביכולת לעשות דברים לבד, אלא גם ביכולת להבין מתי הגיע הרגע לבקש עזרה. הדגישו שאנשים בוגרים ומצליחים הם לא אלה שמתקדמים בעצמם, אלא אלה ששמים בצד את הגאווה שלהם על מנת להקשיב ולהיעזר בחוכמה ובניסיון של הסובבים אותם.

18. הקדישו לאנשים שסביבכם 100% מתשומת לבכם

הם אולי לא יוכלו להגיע לכל ארוחת שישי, אבל כשהם מגיעים חשוב שיפנו את הקשב אל האחים שלהם ואליכם, ולא ייעלמו אל מאחורי מסך הסמארטפון שלהם. זוהי דרך נכונה לתעדף משימות, אך גם להראות אכפתיות ולהוסיף ערך אמתי לזמן המשותף.
נער מדבר בסמארטפון

19. הפסיקו לשאוף להיות מושלמים

לא קיימים אנשים שכולם אוהבים או שמצליחים לעשות הכל, וחשוב שילדיכם יהיו ריאליים במטרות שהם מציבים ביחס לאחרים. עליהם לרצות להיות אכפתיים, אוהבים ומוסריים, אבל לדעת שלעולם לא יוכלו לשמח את כולם באותה המידה.

20. הפסיקו להשוות בינכם לבין אחרים

המשפט לגבי הדשא של השכן לעולם לא יאבד מהרלוונטיות שלו, שכן קל מאוד להאמין, בייחוד בגילאים הצעירים, שאנשים אחרים מצליחים יותר. במקום לבזבז זמן על השוואות, ייעצו לילדים לנצל את זמנם כדי לקדם את עצמם. הם אולי לא יהפכו לטובים מאחרים, אבל יהפכו לטובים ביותר שהם יכולים להיות. וזה הדבר החשוב ביותר. 
 
מקור תמונות: David GoehringCarol VanHook
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.