print header

10 טיפים שיעזרו לכם להיפרד מהצעצועים המיותרים של הילדים

  כולנו רוצים לשמח את ילדינו הצעירים, ואין דבר נהדר יותר מהמבט הנרגש שלהם כשהם מגלים שרכשנו עבורם צעצוע חדש או משחק שהם גילו בו עניין. עם זאת, כפי שיודעים הורים רבים, בשלב מסוים מובילים מסעות הרכישה הללו למצב בו הצעצועים השונים מצטברים בבית, ונדמה שלאן שלא נסתכל נגלה בובה נוספת שאפילו לא זכרנו שקיימת. כיוון שקשה מאוד למצוא ילד שיתנדב להיפרד מהצעצועים שלו, אפילו אם לא שיחק בהם זמן רב, תופסים הצעצועים מקום רב בבית, וכדי לא לצער את ילדינו אנו נמנעים מלזרוק או לתרום אותם. אף על פי שלא קיים מספר מדויק שיבהיר מהי כמות הצעצועים הנכונה והמדויקת עבור כל ילד, אין ספק שברוב הבתים מדובר בכמות קטנה בהרבה מזו שקיימת כיום. 10 הטיפים הבאים יעזרו גם לכם לצמצם בכמות הצעצועים של ילדיכם בדרך נכונה ומועילה. 
 
לזרוק צעצועים לא נחוצים
 

1. הזכירו לעצמכם את היתרונות של כמות צעצועים קטנה יותר

השלב הראשון בדרך להפחתה בכמות הצעצועים, הוא ההבנה של חשיבות המהלך. מעבר לרצון לסדר את הבית, עליכם להבין שלכמות צעצועים קטנה יותר יש לא מעט יתרונות שיכולים להשפיע ולעצב את עתידם של ילדיכם. כאשר לילד יש יותר מדי צעצועים, סביר להניח שהוא יגלה פחות אכפתיות כאשר אחד מהם יישבר, ולכן ישחק עמם פחות בזהירות ולא ילמד ערכים כמו אחריות אישית או הכרת תודה. כמו כן, כמות צעצועים קטנה יותר מעניקה מקום למשחק יצירתי יותר וחשיבה מחוץ לקופסה. במחקר גרמני למשל, נמצא כי כאשר צעצועים נלקחו מגן ילדים למשך 3 חודשים, הילדים החלו לשחק יותר אחד עם השני, ולמצוא שימושים יצירתיים חדשים לאביזרים שסביבם.  

2. הפנימו את ההבדל בין מעט צעצועים להיעדר צעצועים

לא מעט הורים מתקשים להיפטר מהצעצועים העודפים כי הם חשים שכך הם מונעים מהילדים שלהם דבר חשוב. אז נכון, צעצועים יכולים להיות חינוכיים ויש להם תפקיד חשוב בהתפתחות הילדים, אך אין הבדל בין בעלות על 5 צעצועים לבין בעלות על 10 צעצועים, בכל הנוגע ליתרון שהילדים יכולים להפיק מהם. 
 
לזרוק צעצועים לא נחוצים

3. נתחו את הסיבה שגורמת לכם לרכוש צעצועים רבים

אנחנו מאשימים את ילדינו על עודף הצעצועים בבית, אך העובדה הפשוטה היא שרוב הילדים לא קונים צעצועים עבור עצמם  מישהו אחר עושה זאת עבורם. אם ביתכם עמוס בצעצועים, הפנו את השאלות הללו לעצמכם: מה הסיבה למצב הזה? מה היו המניעים לרכישה? חלקנו חשים רגשות אשמה על כך שאיננו מבלים מספיק זמן עם הילדים, ואילו אחרים מתקשים לומר "לא" לדרישה שלהם לצעצועים חדשים. הבנת המניע האמתי שמאחורי הפעולה הזו יעזור לכם ליצור קשרים בריאים יותר עם ילדיכם, וימנע מכם לגדל ילדים מפונקים שאינם מעריכים את פועלכם. 

4. העדיפו איכות על פני כמות

במקום להיכנע לכל טרנד חולף, תכננו מראש את רכישת הצעצועים עבור הילדים ובחרו בכאלה שיעניקו להם ערך מוסף, יפתחו זיכרון, יעודדו שיתוף פעולה ועוד. זכרו שגם כמות רבה מדי של צעצועים איכותיים לא תשיג את המטרה, כיוון שדעתם של הילדים תוסח בכל פעם שהם ייתקלו באתגר, ובמקום לפתור בעיה מסוימת הם יעדיפו להפסיק לשחק במשחק הקשה ויבחרו במשחק הפשוט יותר. 
 
לזרוק צעצועים לא נחוצים
 

5. שאלו את הילדים ישירות אילו צעצועים לא נחוצים להם

השאלה הגדולה ביותר שאנחנו שואלים את עצמנו בבואנו להיפטר מצעצועים היא כמובן "באילו צעצועים לבחור?" ובשעה שהחשש מהתגובה של הילדים מונע מהורים רבים לשוחח עמם על הנושא, תופתעו לגלות שילדיכם עשויים להצביע על לא מעט צעצועים כ"ילדותיים" או "משעממים" אם תשאלו אותם ישירות. כאשר הם עושים זאת, הימנעו מתגובות כמו "אבל אהבת לשחק עם זה!" או "אבל סבתא הביאה לך את הבובה הזו". משפטים כאלה עלולים לעורר בהם ספק שאינו נחוץ, ולגרום לילדים להיאחז בחפצים שהם לא צריכים גם בעתיד. במקום זאת, אמרו "תודה ששיתפת אותי, זה עוזר לנו לשמור על בית נקי ומסודר", או "מצוין, כעת יהיה לך נוח יותר לשחק עם הצעצועים שאתה אוהב".

6. צרו קופסת "צעצועים בהפסקה"

ייתכן מאוד שחלק מהצעצועים הם כאלה שהילדים כבר לא משחקים איתם, אבל עדיין לא מוכנים להיפרד מהם. במקרה כזה, הציבו בפניהם קופסה נפרדת המיועדת ל"צעצועים בהפסקה", ואמרו להם שאליה הם יכולים להכניס את הצעצועים שייתכן שירצו לשחק עמם בעתיד. קבעו לפתוח את הקופסה כעבור פרק זמן מסוים, ואם במהלך הזמן שחלף הם לא נזכרו בצעצוע או לא שינו את דעתם, לאחר הפתיחה הם יוכלו להעביר את הצעצועים הללו אל קופסת ה"לא נחוצים" שתועבר לתרומה במקרה בו מדובר בצעצועים במצב טוב.
 
לזרוק צעצועים לא נחוצים

7. הגדירו שטח אחסון קבוע לצעצועים

הגדירו לילדים שטח שרק בו יוכלו לאחסן את הצעצועים שלהם, בין שמדובר במכל, מדפים או ארון. הסבירו להם שלאחר שהשטח מתמלא, לא תהיה אפשרות להוסיף צעצועים נוספים ולכן צריך יהיה להיפרד מצעצוע ישן כדי לרכוש צעצוע חדש. אם הם קיבלו מתנה בימי הולדת או בחג, הם יצטרכו להיפרד מצעצוע אחד לפני שיוכלו לשחק עם הצעצוע החדש.  

8. הימנעו מרכישת צעצועים כפולים

הורים רבים רוכשים עבור ילדיהם מספר בובות בעלות מראה דומה, כאשר בחלק מהמקרים מדובר ברצון של הילד ובמקרים אחרים ברצון של ההורה לוודא שיהיה תחליף בבית למקרה בו הצעצוע ייעלם. ילדים בגילאי 3 ומעלה צריכים להבין שיש להם אחריות על הצעצועים שלהם, ואם מדובר במצב בו הם בחרו להשחית צעצוע אהוב או שאיבדו אותו באשמתם, אין באפשרותם לצפות שיקבלו בו ברגע צעצוע חלופי. במקום להגיע למצב בו לכל ילד יש ערימת צעצועים בבית, עודדו מפגשים עם חבריו של ילדכם בהם כל ילד מביא עמו צעצוע, כך שבמהלכם יוכלו הילדים לשחק יחד בצעצועים של כולם. משחק שכזה מאפשר ליהנות מצעצועים חדשים מבלי לרכוש אותם, ומעניק הזדמנות נהדרת ללמד את הילדים ערכים כמו שיתוף פעולה, נדיבות ואחריות.
 
 
לזרוק צעצועים לא נחוצים

9. אל תיכנעו להתפרצויות זעם בחנויות 

בכל פעם שאתם נכנעים לבכי בחנויות צעצועים ורוכשים לילדים צעצוע חדש רק כדי שיירגעו, אתם למעשה מעודדים אותם לעשות זאת שוב בעתיד. במקום לאפשר להם לתמרן אתכם, הבינו שעדיף לכם להתמודד בזמן אמת עם סצנה אחת או שתיים של בכי ודמעות, במקום לשלם על כך עם כסף בעתיד. 

10. שתפו את הילדים בתהליך זריקת החפצים שלכם

אינכם יכולים לצפות מילדיכם להתייחס בקלות לפרידה מצעצוע אהוב, אם הם רואים שארון הבגדים או שהמדפים שלכם עמוסים בחפצים. אפשרו להם לקחת חלק בתהליך מיון, קטלוג, תרומה וזריקה של החפצים שאינם נחוצים לכם, והסבירו להם כיצד אתם מחליטים מה נחוץ לכם ומה לא. כך הם ילמדו שמדובר בתהליך שכל אחד עובר, ושהיכולת שלהם להחליט מאילו צעצועים ייפטרו מעידה על בגרות שלהם ולא מהווה עונש בשום צורה. 
 
מקור תמונות: zanastardustmonkeymashbutton
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו