maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

9 מתנות לנכדים שילוו אותם לאורך כל חייהם

 התבוננות קצרה בעיתונים ובטלוויזיה עלולה לגרום לנו לתחושה שילדים ובני נוער מעולם לא נתקלו בלחץ חברתי גדול כל כך בנוגע לדימוי העצמי והזהות שלהם, כמו גם בצורך להרשים את חבריהם ואת סביבתם. התוצאות של הלחץ הזה עלולות לבוא לידי ביטוי במגוון מצבי רוח, חרדות ואף דיכאונות, שהורים רבים מתקשים למצוא את הזמן או את היכולת להתמודד עמם. דווקא במצבים הקשים הללו ניתן לגלות את יתרונותיה של העמדה הייחודית בה מצויים סבים וסבתות, שכן באפשרותם להעניק לילדיהם את העצות, ההנחיה והחיזוקים שהם לא פתוחים או לא יכולים לקבל מהוריהם. כל אחד מאלה הופך למתנה אמתית לחיים שתלווה את הנכדים בכל גיל ולכל אשר ילכו, ו-9 הסעיפים הבאים יוכיחו לכם שאת המתנות הטובות ביותר אי אפשר לרכוש באף חנות, אבל בהחלט אפשר לקבל מסבא וסבתא...
 
 

1. דימוי גוף בריא

מדי יום מוצפים ילדים וילדות בכל הגילאים בתמונות מרוטשות של כוכבים ומפורסמים בעלי מראה "מושלם", שהוא כמעט בלתי ניתן להשגה. בתור סבא או סבתא שלהם, תוכלו לסייע להם להתמודד עם חוסר הוודאות שהתמונות הללו מציפות בהם, ולסייע להם לבנות דימוי גוף בריא. הקפידו לציין בכל פעם שאתם פוגשים אותם מספר דברים שאתם אוהבים בכל הנוגע למראה שלהם, מחמאה שהם יתייחסו אליה אחרת מזו שתוענק להם על ידי הורה שרואה אותם מדי יום. הסופרת סיבון קורהאם, שחוקרת בספריה דימויי גוף אצל נערות, מציינת את החותם המשמעותי שמשאירות הערות כאלו על ילדים, ומעידה על עצמה שגם כיום כאשר היא מסתכלת במראה, היא נזכרת בדברים שאמרה לה סבתה ובאופן בו הם הצליחו להשפיע עליה לטובה כאשר סבלה מחוסר ביטחון בילדותה.
 

2. הערכה עצמת גבוהה

אף על פי שילדים ובייחוד בני נוער עלולים להתפתל במבוכה כאשר בני משפחה משוחחים לגבי הישגיהם, היכולת לראות את עצמם דרך עיניהם הגאות של סבא וסבתא שלהם באופן קבוע יכולה להחדיר בהם אמונה ולהזכיר להם שהם אינטליגנטיים ומוכשרים. ייתכן מאוד שהם שומעים אחרת בבית הספר או משווים את עצמם לחבריהם שמצליחים יותר, אך היכולת לקבל חיזוקים מצד גורמים מבוגרים מהם תסייע לביטחון העצמי שלהם להתחזק ותעזור להם גם בעתיד.

3. פסק זמן מדרישות

צעירים רבים מתקשים ליהנות בחברת הוריהם, משום שהם רואים אותם כדמות סמכותית אשר מנדנדת להם בנוגע לשיעורי הבית, החדרים הלא מסודרים או המוזיקה הרועשת. זמן האיכות יחד עם סבא וסבתא שלהם מקנה להם פסק זמן והטענת מצברים, ומאפשר לכם להפוך לאנשים שהם ימתינו בציפייה לקראת המפגש עמם. חשוב לציין שאין הכוונה רק לבילויים ושעשועים יקרים, שכן כל פעילות יחד יכולה להוסיף לאוצר הזיכרונות שיש להם וללמד אותם לבצע פעולות כמו אפייה, למידה אודות חיק הטבע וכדומה. אפשרו לנכדיכם להירגע מהקצב המהיר של החיים, להתבונן על העולם שסביבם וללמוד עליו באווירה רגועה ושלווה.
 

4. כתף תומכת

ככל שתבלו יחד יותר זמן, תצרו יחסי אמון חזקים יותר עם נכדיכם והם ישמחו להפוך אתכם לשותפים לבעיות או לנושאים שהם מתקשים לשתף עם חברים. כולנו זקוקים מפעם לפעם לעצה או לאוזן קשבת, וגם בשנים במהלכן נכדינו מזכירים שוב ושוב שהם מעוניינים לשמור על עצמאותם, אין דבר שישמח אותם יותר מאשר שיחה באווירה לא שופטת. לחץ חברתי יכול לעתים להקשות על ילדים לפתוח את הלב מול חבריהם מחשש שישפטו אותם, ורבים מהם לא ירצו גם לשוחח עם הוריהם לאור המחשבה שיסתבכו בצרות. כל שעליכם לעשות הוא להקשיב לנכדים ולספק להם כתף להישען עליה, דבר שיחזק אותם בתקופות לא פשוטות.

5. הדרכה ולימוד האחר

אחת הדרכים הטובות ביותר להפוך לגורם עליו יבחרו הנכדים לסמוך בעת משבר היא להכיר את העולם שלהם, וחלק לא מבוטל ממנו כיום נמצא ברשת האינטרנט. מחשבים ניידים, סמארטפונים וטאבלטים הופכים את הילדים ובני הנוער למחוברים לאינטרנט כמעט באופן קבוע, ומדובר בסביבה שהכללים, צורות ההתנהגות וההנחיות בה שונים לגמרי מאלה שמאפיינים את העולם האמתי. גם אם קיימים דברים רבים שאינכם מבינים אודות האינטרנט או הרשתות החברתיות, אל תחששו לשאול את נכדיכם ולבקש מהם עזרה וסיוע. כך תוכלו להכיר אפיק נוסף לשימור הקשר ביניכם בצורה קלה, ובמקביל גם לאפשר לנכדים לחוש גאווה וסיפוק מכך שהם יכולים ללמד ולהדריך אנשים אחרים סביבם. כל אלה יעניקו להם ביטחון ביכולות שלהם, כמו גם ניסיון בהדרכה שיכול להיות שימושי בכל מקום אליו יגיעו.
 

6. החשיבות של כישלונות

ייתכן שנכדיכם כבר נכשלו בביצוע דברים מסוימים בעבר ושמעו משפטים כמו "לא נורא" או "אם תתמיד תצליח", אך לניסיון חיים של אדם שהם מכירים יש הרבה יותר משקל מאשר למשפטים שהם יכולים לשמוע מכל אחד. ספרו להם על מצבים קשים ואתגרים שהצלחתם לעבור, כמו גם על רגעים שנכשלתם וכיצד אלה הועילו לכם בהמשך. הוכיחו להם שלמידה מטעויות היא תהליך ארוך, ושכולנו משתנים לאורך חיינו. ספרו להם כיצד רגעים שנראו לכם בעבר כמשבר שלא ניתן להתאושש ממנו, הם כיום סיפור משעשע שיעלה חיוך על פניהם. כל אלה הם דברים שהם יזכרו לאורך כל חייהם, וגם אם לא ימנעו מהם את הכישלון עצמו יעזרו להם להתמודד איתו בצורה טובה יותר.
 

7. מכתבים

לא פעם קשה לנו להתבטא בנושאים כאלה ואחרים, ודרך מצוינת לשתף את מה שאתם רוצים לחלוק עם נכדיכם היא לכתוב להם מכתב. ייתכן מאוד שחלק גדול מהילדים ומבני הנוער כיום לא שלחו מכתב מעולם, אבל זה לא אומר שהם לא ישמחו לקבל מכתב. תוכלו לשלוח להם מכתבים אחת לשנה ביום ההולדת שלהם, או בכל אירוע או תקופה בה תרצו לעודד אותם. בשעה שרבים מהם שולחים אי-מיילים מהם קל מאוד לשכוח כעבור רגע, מכתב במעטפה הוא דבר שהם יוכלו לשמור כמזכרת לאורך שנים ארוכות.
 

8. הבנת החשיבות של הקול שלהם

דעתם של ילדים ובני נוער בימינו מוסחת כמעט בכל רגע, אולם כך גם דעתה של הסביבה איתה הם מתקשרים באופן יומיומי. המורים שלהם נאלצים לחלק את תשומת הלב שלהם בין עשרות תלמידים אחרים, הוריהם צריכים להתייחס אליהם ואל אחיהם תוך שהם מתמרנים בין העבודה לבין מטלות הבית, וגם חבריהם יכולים להיות שקועים בצרות שלהם ולא להיות זמינים אליהם כל הזמן. קל מאוד לנכדים שלכם להתרגל שלא לשתף אחרים במצב שכזה, או להרגיש שלקול שלהם אין חשיבות או השפעה אמתית. הקפידו לשאול את נכדיכם בכל פעם כיצד עבר היום שלהם או להתייחס לבעיה שהם העלו במפגש הקודם, והתייעצו עמם לגבי דברים קטנים כמו עיצוב הבית, סרט שראו או בילוי שהם ממליצים עליו. למדו אותם שיש להם יכולת להשפיע על העולם סביבם ולהציע הצעות גם אם אלה לא יתקבלו. כך הם ייפתחו לסביבה, יקבלו חיזוק לביטחונם האישי וילמדו לא רק לבצע אלא גם ליזום.
 

9. אהבה ללא תנאים

ייתכן מאוד שניסיתם לשוחח עם נכדיכם, להתייעץ עמם או להציע להם לבלות יחד לעתים קרובות יותר, ובחלק מהמקרים הם סירבו לכך. הזכירו לעצמכם שהסיבה היא לא חוסר אכפתיות, אלא העובדה שבגילם הם עסוקים בשלל דברים ולא תמיד יודעים להעריך בזמן את מה שיש להם. עם זאת, המתנה הגדולה ביותר שתוכלו לתת להם במצבים האלה היא לא להיעלב ולא להפסיק להציע. היכולת לאהוב אותם ללא תנאי תזרע את זרעי הביטחון העצמי והאהבה עמוק בתוך לבם, ותגרום להם להפוך למבוגרים קשובים, אכפתיים ואוהבים יותר, שתמיד יזכרו את הרגעים שבילו בחברתכם ויוקירו לכם תודה על כל אחד מהם.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו