print header

איך לפתח שליטה עצמית בקרב ילדים מבלי לגעור בהם

אם יושיבו אתכם בחדר שבו יש עוגת שוקולד חמה ועשירה, ויגידו לכם שלא לגעת בה, האם תוכלו לעמוד בפיתוי? האם תנסו להריח אותה או שאולי תגנבו לעצמכם מעט מהציפוי בעזרת האצבע? לפי ד"ר לאורה מרקהם, פסיכולוגית ילדים, "רק 30% מבין הילדים בני ה-4 יכולים לשלוט ברגשותיהם, בחרדותיהם ובדחפיהם לעמוד בפני פיתויים". למה מידע זה חשוב לנו כהורים? משום שעל פי מחקרים, הדרך שבה אנו מתמודדים עם שליטה עצמית בגיל 4 תקבע האם נוכל לעמוד בפיתוי של עוגת השוקולד, שהוזכר קודם לכן, בגיל מבוגר יותר. שליטה עצמית היא היכולת לווסת מחשבות והתנהגות אל מול פיתויים ודחפים מסוימים, וניתן לפתח אותה בגיל ילדות על מנת למנוע קשיים בה בבגרות. אתם ההורים יכולים לעזור לילדיכם לעשות זאת, בעזרת המידע שתמצאו בכתבה הבאה...
 
ילדה מסתכלת על חלון ראווה של חנות שוקולדים
 

למה ילדים צריכים שליטה עצמית?

חשוב ללמד את הילדים שליטה עצמית כבר בצעירותם, משום שבתקופה זו קליפת המוח הקדם-מצחית שלהם מתפתחת אט אט, והיא זו שאחראית על יכולת השליטה העצמית. אמנם לא ניתן להסביר לפעוט בצורה שמובנת עבורו שיש לחכות עד שהעוגיות יתקררו לפני שיוכל לאכול אותן, אך בהחלט ניתן לספק לו תעסוקה אחרת שתלמד אותו שהסחת דעת היא דרך מצוינת לשפר את השליטה העצמית. ילד בן 5 לעומת זאת יכול ללמוד יכולת שליטה עצמית בעזרת פסק זמן, שבו עליו לשבת ולא לזוז ממקומו למשך מספר דקות, ובני נוער יכולים ללמוד שעליהם לחשוב פעמיים לפני שהם מגיבים למצבים מסוימים, אם ברצונם שהוריהם יסמכו עליהם ויתייחסו אליהם כאל אנשים בוגרים. כל אלו יעזרו להם לפתח שליטה עצמית שתעזור להם להיות אנשים רגועים וסבלניים יותר בהמשך החיים.

מדוע קשה לילדים ללמוד שליטה עצמית?

בתקופה הנוכחית, בה אנו חיים בחברה שהתרגלה לתגמולים מידיים, כל דבר שנרצה נמצא במרחק כף יד מאיתנו; אנחנו מדליקים את הטלוויזיה מבלי לקום מהספה בעזרת שלט רחוק, בוחרים סדרה רצויה בעזרת שירות VOD במקום לחכות למועד שידורה ומחממים מזון תוך שניות ספורות בעזרת המיקרוגל. התרגלנו לחיות בקצב מהיר שבו לא צריך לחכות הרבה לדברים, אך איזה מחיר אנחנו משלמים על זה? הילדים שלנו נכנסים לעולם שבו הסבלנות הנדרשת היא מינימלית במקרה הטוב, ובו זמנית קיים לחץ רב להספיק לעשות כמה שיותר דברים; זהו עולם שבו אנשים צועקים אחד על השני בפקקים ורצים לכל מקום במהירות האפשרית, והילדים סופגים את התרבות הזו עד שהיא נהיית טבעית עבורם. לכן לא יעזור לשום הורה לצעוק על ילדיו בשל חוסר שליטה עצמית שממנה הם סובלים, ובמקום יש לפתח אצלם את היכולת הזו כמו כל יכולת אחרת.
ילדה מסתכלת על סלסלת צעצועים של רוכל
 

אז איך אפשר לעזור לילדים ללמוד שליטה עצמית?

למרות שלימוד שליטה עצמית נראה כאתגר לא קטן, ישנם שלל דברים שהורים יכולים לעשות באופן יומיומי כדי לעזור לילדיהם לפתח את היכולת הזו. לפניכם 6 דרכים שבהם תוכלו לעזור לילדיכם ללמוד שליטה עצמית:

1. היו מודל טוב לחיקוי עבורם

ההורים הם המודל לחיקוי הטוב ביותר עבור ילדים ללמידת שליטה עצמית. בסופו של דבר, לא משנה בני כמה ילדיכם, הם לומדים מכם כיצד להתמודד עם החיים ומחקים את הפעולות שלכם במצבים שונים. אם אתם נוהגים להתעצבן ולצעוק בזמן נסיעה בפקק, גם ילדיכם בסופו של דבר יראו את המצב הזה ככזה שיש להתעצבן עליו. אך אם מנגד תשמרו על איפוק ותלמדו להתייחס לפקק התנועה כזמן שבו ניתן לדבר עם הילדים ולהקשיב להם בתשומת לב רבה יותר, כך גם הם יתייחסו לפקק כמצב שבו מתפנה מעט זמן להכרת בני המשפחה או החברים שאיתם באוטו בצורה טובה יותר.

2. פתחו אמון ביניכם

כדי שילדים יוכלו ללמוד שליטה עצמית, עליהם לדעת ראשית שתגבו אותם בכל מצב. אם למשל הם יודעים שתדאגו לצרכי הרעב שלהם, ושבכל ערב מתקיימת ארוחת ערב בבית בשעה 6 בדיוק, הם ירגישו פחות צורך לאכול ממתק או מזון מהיר בחוץ בשעות אחר הצהריים. הם בוטחים בכם שתאכילו אותם בשעה 6, ותחושת הביטחון הזו היא הכרחית בשלב ההתפתחותי שלהם למען שליטה עצמית גם בעתיד. ספקו לילדיכם סביבת מגורים בטוחה, חמה ואוהבת, והם ישגשגו כשיצאו ממנה לעולם האמיתי.
צללית של אב וילד קטן הולכים יד ביד בין צמחייה

3. למדו את הילדים בעזרת משחקים

ככל שהילדים קטנים יותר, כך קל יותר ללמד אותם טכניקות לשליטה עצמית בעזרת משחקים. נסו לשחק איתם את המשחקים "דג-מלוח", "ים-יבשה" או "כיסאות מוזיקליים" וצפו בהתנהגותם. אלו הם משחקים שבהם עליהם לשלוט בדחף שקיים בהם לבצע תנועה מסוימת לפני שניתנת האפשרות לכך, ובעזרתם תוכלו לדעת האם יש להשקיע יותר או פחות בחידוד יכולת זו. אם אתם רואים שהילדים שלכם נוטים לקפוץ לפני שנתתם הוראה או לתפוס כיסא לפני שנפסקה המוזיקה, נסו לעזור להם להקשיב יותר למה שהולך בחוץ (קולו של מנהל המשחק או המוזיקה) מאשר לקולם הפנימי הלחוץ והלוחץ עד שבסופו של דבר קולם הפנימי יהפוך להיות כלי שמסייע לשליטה עצמית ולא סותר אותה.

4. עשו שימוש בסיפוק מושהה

סבלנות היא הכרחית למען שליטה עצמית, ורצוי לאמן את הילדים לשמור על סבלנות מגיל קטן ככל האפשר. אפו עוגיות עם ילדיכם והציבו שעון עצר על מנת לפתח אצלם ציפייה. אמרו להם שהעוגיות יהיו מוכנות בעוד X זמן, וזה יאפשר להם להתאמן על סיפוק מושהה. עשו זאת ברמה מתקדמת יותר כשהם יבקשו שתקנו להם משהו, ואתם תגידו להם שעליהם לחכות עד ליום ההולדת שלהם. חשוב שלא תוותרו לילדיכם במצבים האלה ושתנצלו אותם כמו שצריך כדי ללמד אותם שליטה עצמית. 

5. ידעו את ילדיכם בנוגע לתוצאות של המעשים שלהם

כדי ללמד את ילדיכם שליטה עצמית, עליכם ללמד אותם גם מה התוצאות של שמירה עליה. במקום לגעור בהם על כך שהם מתנהגים לא יפה, הסבירו להם ברוגע מדוע אתם מענישים אותם, והסבירו להם שזה נובע מההתנהגות שלהם. צעקות אף פעם לא עוזרות למצב, אלא רק מחמירות אותו, אך אם ילדיכם ידעו שפעולה מסוימת שלהם תגרום להם לאבד את החופש שלהם, הם יתחילו לחשוב פעמיים לפני שיעשו אותה בעתיד, מה שילמד אותם שליטה עצמית.
אב ובנו עומדים זה לצד זה עם ידיים שלובות ומסתכלים אחד על השני

6. למדו את ילדיכם לעסוק במדיטציה

לאחרונה, בתי ספר שונים ברחבי העולם התחילו ללמד את הילדים כיצד לבצע מדיטציה כדי למנוע בעיות התנהגותיות מסוימות, והתוצאות הן חיוביות מאוד. עיסוק במדיטציה הוא לא שונה באופן מהותי ממתן פסק זמן, אלא שבעזרתו הילדים נהיים מרוכזים יותר ולומדים כיצד לשלוט בדחפים שלהם. בנוסף, הם נעשים רגועים יותר ורמות החרדה שלהם מופחתות בעזרתה, לכן מומלץ לעזור להם ללמוד גם את היכולת הזו, על מנת שיזכו בשליטה עצמית שנחוצה להם בחייהם. ניתן להתחיל באימון של מדיטציה למשך דקה ולהתקדם משם. כדי לעשות זאת בדרך הטובה ביותר, השתמשו במדיטציה מודרכת, או לחילופין למדו אותם לשבת בדממה ולהתנתק ממחשבותיהם בעזרת מוזיקה מרגיעה. הדריכו אותם להתרכז בנשימה שלהם והגבילו כל פעילות שכזו בזמן מוגדר. תוכלו לעזור להם להתרכז בקלות רבה יותר אם תתנו להם עצם מסוים לשחק איתו בידיהם, כמו למשל אבן פשוטה שילטפו אותה וירגישו את מרקמה.
 
כאמור, אחד הדברים החשובים ביותר מצדכם כדי לעזור לילדיכם ללמוד שליטה עצמית הוא להימנע מצעקות. השתמשו בטכניקות שלמדתם כדי לעודד עוד יותר את המנהג הזה, ואתם תראו כיצד חייכם וחייהם הופכים לקלים יותר ולחוצים פחות. בסופו של דבר, שליטה עצמית היא היכולת שתסייע לילדיכם להימנע מפעולות שעלולות להזיק לרווחת חייהם כשיצאו לעולם, לכן עליכם מוטלת האחריות ללמד אותם זאת עוד לפני שהם עוזבים את הקן.  
מקור התמונות: Gerry ThomasenAditya Mopur

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.