print header

6 התנהגויות של ילדים שנובעות מחינוך לקוי

  כל אחד רוצה להאמין שהילד שלו הוא "מלאך קטן", אך במקרים רבים המציאות היא שונה, ואפילו אם אנחנו שמים לב להתנהגות לא טובה של ילדינו, במקרים מעטים בלבד נאשים את עצמנו. אכן ישנן התנהגויות לא הולמות שנובעות מהיותם של הילדים אנשים צעירים וחסרי ניסיון חיים, אך מתפקידנו לספק להם את הידע שצברנו וחוקים חברתיים מסוימים שלמדנו, ומומלץ לעשות זאת כמה שיותר מוקדם. לפניכם 6 התנהגויות שליליות של ילדים שעלולות להיווצר כתוצאה מחינוך לקוי, ואם אתם שמים לב אליהן אצל ילדיכם, מומלץ שתשנו את הגישה שלכם כדי שתוכלו למנוע זאת בעתיד.

1. להפריע לאחרים

איור של ילד מפריע לאמא שלו בזמן שהיא מדברת בטלפון, והיא אומרת לו "אל תפריע"
זכרו את החוק הבא: להגיד לילדים "אל תפריע" פשוט לא עוזר בטווח הארוך, ולעתים קרובות גם לא בטווח הקצר. מדי יום עליכם להעביר לילדיכם את המסר שעליהם לחכות לתורם בשיחה או עד שתסיימו את שיחתכם על מנת שיוכלו לקבל את תשומת הלב שמגיעה להם. עשו זאת בשולחן ארוחת הערב, כשאתם מנהלים שיחת טלפון או בכל מצב אחר שבו עליהם להמתין ולא להתפרץ לדבריכם או לשיחתכם. תוכלו להגיד להם משפט בסגנון: "אני הולך לדבר בטלפון עכשיו ואסור להפריע לי. אסיים את השיחה כשהמחוג הגדול בשעון יגיע למספר 6" – כך ילדכם ידע שבסופו של דבר הוא יקבל את תשומת הלב שהוא רוצה. בנוסף, ידעו את ילדכם שאם יש לו משהו חשוב להגיד לכם בזמן שאתם בשיחה, הוא יכול למשל לגעת לכם במרפק מבלי להגיד מילה, וזה יהיה הסימן שיודיע לכם שאחרי השיחה עליכם להקדיש לו תשומת לב.
 

2. לגעת בכל דבר בחנות ולהתעקש שתקנו כל מוצר שהם רוצים

איור של ילדה נוגעת בצעצועים בחנות, ומתחתיו איור של ילדה שמסתכלת ברשימת קניות
חשוב שילדיכם ידעו לשים את הרצונות שלהם בצד כשאתם מטיילים בחנויות ולא למטרת קניית מתנה עבורם. זה לא ברור להם תמיד שאנחנו עושים את הקניות שלנו עם רשימה מסודרת ומטרות ממוקדות, לכן הם לא מבינים את ההיגיון שלנו כשאנחנו בוחרים דברים שכביכול "אנחנו רוצים", ומסרבים לכבד את הרצונות שלהם. כדי לפתור את הבעיה הזו ערכו רשימת קניות יחדיו, עדיף אפילו עם ציורים שילדיכם אשר אינם יודעים לקרוא יוכלו להבין. תנו לילדים להיות אחראיים לרשימת הקניות, ושיוודאו שאתם קונים רק את מה שרשום בה – זה יעזור להם לא להתעקש על דברים שהם רוצים אך לא נמצאים בה כשיראו שאתם עושים את אותו הדבר.

3. חוסר נימוס

איור של ילד שדורש צעצוע מילד אחר, ומתחתיו איור של ילד שמבקש את אותו הצעצוע בנימוס
כדאי ללמד את הילדים לדבר בנימוס כמה שיותר מוקדם, אך עם זאת, חלק מהילדים מתקשים להבין את המטרה של הנימוס או שיתקשו לעשות זאת, בעוד שאחרים יקלטו את העניין מהר מאוד. השיטה הטובה ביותר היא גם העתיקה ביותר – למדו אותם להשתמש ב"מילות קסם" שיכולות להשיג להם יותר דברים מאשר אם לא ישתמשו בהן – אל תיכנעו לרצונות של הילדים אם הם לא אומרים "בבקשה" למשל. בנוסף, הזכירו לילדיכם להגיד "שלום", "להתראות" ו-"תודה" בכל הזדמנות שזה נדרש בה, ואל תחכו שיזכרו לעשות זאת בעצמם. יתכן שייקח להם זמן, אך אם תתמידו הם יבינו את המטרה וזה יהפוך להיות חלק מהדרך שבה הם מדברים אל כולם.
 

4. לא לדעת מתי עדיף לשמור דברים בבטן

איור של ילד אומר לאמא שלו "אמא תראי איזו אישה שמנה", בנוגע לאישה שעוברת על ידם
לרוב הילדים קשה להבין שיש מידע שלא כדאי לשתף עם אחרים – הם לא מכירים את תחושות הבושה והמבוכה כמונו במצבים מסוימים, ואין להם ניסיון עם יחס רע מצד אנשים אחרים בעקבות מילים פוגעניות שאמרו. הורים לעומת זאת כן יכולים לסבול מגישה שלילית מצד אחרים בעקבות דברי ילדיהם, לכן נסו ללמד אותם את המושג "סוד לבית" ותנו להם דוגמאות לכך. למשל, אם הם רואים מישהו שהמראה החיצוני שלו נראה להם מוזר או מצחיק, שישמרו את זה בסוד ויספרו לכם בבית ולא מולו או סתם כך ברחוב. אם יעשו זאת עם צחוק או לגלוג, תוכלו להסביר להם באותה הזדמנות זו שזה לא נושא שיש לצחוק עליו.

5. פחד שלא להיות לצד ההורים

איור של אמא לצד מגלשה שאומרת לילד שלה "אל תתגלש לבד, אתה יכול ליפול!", ומתחתיו אותו איור כשבו הילד שואל אם הוא יכול להתגלש, והאמא אומרת לו "בטח, רק תהיה זהיר"
בדרך כלל הסיבה העיקרית לכך שילדים חוששים לעזוב את הוריהם או אפילו להתרחק מהם מעט היא עודף מגננות שההורים מציבים עליהם במהלך פעילויות שגרתיות. כשזה קורה, מתקבע בראשם של הילדים הרעיון שכל דבר שיעשו עלול לפגוע בהם או לגרום לנזק מסוים שיכעיס את הוריהם, וכך אפילו שימוש במגלשה עלול להתפרש אצלם כפעילות מסוכנת שמצריכה עזרה והשגחה של ההורים. היו בטוחים שגן המשחקים הוא בטוח עבור ילדיכם, ואם אתם רואים שהם מסתדרים בעצמם עם פעילויות כמו טיפוס, התגלשות והתנדנדות, שבחו אותם על כך ותנו להם לדעת שאתם יכולים לסמוך עליהם – לרוב הם יבחרו שלא לסכן את עצמם כשהם יודעים שאתם סומכים עליהם.

6. הטרדת מבוגרים אחרים

איור של ילד מחטט בתיק של אישה זרה, והאמא מאחוריו נבוכה
אם הילד שלכם יכול לפצוח בקלות בשיחה עם אדם שלא מוכר לו, זה סימן לכך שיש אמון רב בקרב המשפחה. עם זאת, זה גם סימן לכך שהילד שלכם לא יודע שלמבוגרים יש עניינים משלהם, ושהוא לא מרכז העולם. זה נגרם בדרך כלל בעקבות גישה של הורים שלא מרגישים שהם יכולים לעשות את הדברים שהם רוצים או צריכים, משום שעליהם להעביר את כל זמנם עם ילדיהם ולדאוג שלא ישתעממו. כשהמצב הוא כזה, הילד לא יכול אפילו לשער שלאנשים אחרים יש רצונות שונים פרט לשלו. למדו את ילדכם לכבד את זמנם ורצונם של אחרים, ושאסור להם להטריד אנשים זרים שאינם מכירים.

מקור: brightside

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו