print header

10 דרכים ללימוד ילדכם לפתור בעיות מבלי לריב

מעצם טבעם, ילדים נוטים לריב עם אנשים בסביבתם כמעט כל הזמן וכמעט על כל דבר. אולם, עד שהילדים יהפכו לאנשים בוגרים ושקולים, ישנם דרכים בהם תוכלו ללמד את ילדיכם להפחית את נטייתם להגיע לריבים קולניים ואלימים. אין מדובר במסכת איומים או עונשים אלא בדרכי לימוד שיעניקו לילדיכם כלים ומיומנויות כיצד ליישב מחלוקות ועימותים, ולמצוא להם פשרות ופתרונות בדרך הוגנת ונעימה מבלי להיגרר לריבים מיותרים. 10 הדרכים הבאות שלפניכם ידריכו אתכם כיצד ללמד מיומנויות אלו בקרב ילדיכם. בהצלחה!  

דרכים ללימוד ילדים לא לריב
Aislinn Ritchie

 

1. למדו את ילדיכם להתמודד ולבטא את רגשותיהם

ילדים צריכים ללמוד כיצד להתמודד עם רגשותיהם. כך למשל, אם הם מרגישים כעס חזק אין זה אומר שהם יכולים להרשות לעצמם לבטא אותו באלימות פיסית או מילולית. במקום זאת, הם צריכים ללמוד לשחרר את פרץ הרגשות בדרכים אחרות. אחת מהם היא לדבר על רגשותיהם. עודדו את ילדיכם להשתמש במילים שמביעות את הרגש שלהם. למדו אותם לדבר בגוף ראשון יחיד ("אני") במקום להשתמש במשפטי תוכחה כלפי האחר כמו: "הוא" או "אתה". לדוגמא, במקום להגיד: "את חוצפנית ומעצבנת" כלפי אחות או חברה, למדו אותם להגיד: "אני לא אוהב שאת משתמשת לי בדברים בלי רשותי". הדיבור על כך ישחרר את הלחץ והזעם שבתוכם, ירגיע אותם ויפחית את הרצון להגיב בצורה אמוציונאלית.
 
 

2. למדו את ילדכם לגלות אמפטיה כלפי האחר

כפי שעידוד ילדיכם לדבר על רגשותיהם בפני האחר עוזר להם לפתח מיומנות חשובה בפתירת ריבים, גם לימוד ילדיכם להבין את רגשותיהם של האחרים, להזדהות עימם ולכבד אותם - הינו חשוב לא פחות. למשל, אם ילדכם משתמש באלימות פיזית או מילולית, חשוב מאוד להציג לו שפעולה זו גורמת לכאב גופני אצל האחר ולפגיעה ברגשותיו. הזדהות עם האחר תדגים לילד כיצד הוא היה מרגיש במקום האחר, ותוכיח לו שלהתנהגותו יש השפעה ישירה על הסביבה שלו. אלו יגרמו לו לחשוב רגע לפני שהוא מגיב בזעם.
 

3. נצלו רגעים מתאימים ללימוד

כאשר אתם מבחינים ברגע מסוים שאותו תוכלו להפוך לחוויה לימודית לילדיכם, אל תתעלמו ממנו ונצלו את ההזדמנות הזאת. למשל, כאשר מתלקח ריב או וויכוח בין חבר או אח, הדגישו בפני ילדיכם כי "ניצחון" בעימות חשוב הרבה פחות מאשר שמירה על מערכת יחסים טובה עם החבר וכמו כן, דברו עמו על חשיבותה של התנהגות אדיבה ומכבדת. עשו זאת גם בריבים הכי קטנים וחסרי משמעות, שהייתם מעדיפים להניח לילדים לפתור לבד בעצמם. הערות אלו, יחלחלו לתוכם והם יתחילו ליישם אותם. כאשר אתם מזהים מצבים בהם ילדיכם הפגינו חביבות והתחשבות כלפי האחר, אל תשכחו לשבח אותם על התנהגות זאת וציינו בפניהם כי זו הדרך הנכונה לפעול.    

 

4. למדו את ילדיכם להגיע לפשרה ולפתור עימותים בצורה יצירתית 

אם ילדכם מתווכח עם חבר או עם אח מי יתחיל ראשון במשחק או מי יקבל צעצוע כזה או אחר, התערבו בעימות אך אל תנסו להשתלט על הבעיה ולהשליט בה סדר. במקום זאת, נסו להגיע יחד עימם לפתרונות יצירתיים, שיהוו פשרה הוגנת ביניהם. משחק שיכריע את הנושא בצורה שרירותית כמו "אבן נייר ומספרים", הטלת מטבע או משחק בתורות בצעצוע הם דוגמאות טבות לכך. תרגול זה ילמד את ילדיכם להבין שפשרה הוגנת עדיפה רבות מונים מאשר ריב קולני ואלים והיא נעשית בצורה הרבה יותר מהירה, קלה וכיפית. בנוסף לכך, מציאת פשרה מעודדת שיתוף פעולה בין שני הצדדים וכמו כן מעודדת יצירתיות.  
 
דרכים ללימוד ילדים לא לריב
Åsmund Ødegård

 

5. תרגלו עם ילדכם כיצד לפתור עימותים על ידי משחק תפקידים

משחק תפקידים יכול להיות אחת מהדרכים הטובות ביותר לפיתוח מיומנויות, למניעת ולפתירת ריבים בקרב ילדים. אמרו לילדיכם: "בוא נעמיד פנים ששנינו רוצים לשחק בצעצוע אבל שנינו רוצים לשחק בו ראשונים. מה נוכל לעשות כדי להגיע להחלטה מי יתחיל ראשון?" הזמן הזה, בו תשבו יחדיו, תעלו רעיונות ותדונו ברמת טיבם, יתרגל את ילדיכם כיצד לפתור בעיה ועימות ברגע האמת. למעשה, בכל משחק עם ילדיכם, בין אם בבובות או בדמויות בדיוניות, העלו קונפליקטים בפני ילדיכם (אפילו על ידי הדמויות) וכך תוכלו לתרגל עימם עוד את הדרכים למציאת פתרונות אפשריים למחלוקות וריבים.
 
 

6. שתפו את ילדכם בדוגמאות לפתירת עימותים מהחיים שלכם

הציגו לילדיכם את הקונפליקטים ואת חילוקי הדעות שנקרים בחייכם ושתפו אותם בפתרונות שבחרתם, שהעניקו נחת וסיפוק לשני הצדדים. הציגו גם מקרים בהם אתם נפגעתם ממישהו אחר מכיוון שהוא לא רצה להגיע לפשרה. שתפו אותם במחשבותיכם, ודונו עימם על הדרך שבה אתם והאחר פעלתם. דוגמאות אלו מהחיים יגרמו לילדיכם להבין שגם אנשים בוגרים מתמודדים עם בעיות שכאלו. שיתוף זה ידרבן אותם להעריך את הדוגמאות המוצלחות ויעודד אותם להתנהג באופן בוגר במקרים שלהם. 
 
 

7. עודדו את ילדיכם להגדיר את הבעיה שלהם בצורה ספציפית

למדו את ילדיכם לזהות את הבעיה שגורמת להם לכעס ולצער במקום להפנות אותם אל האחר. ברגע שהבעיה מוגדרת, הדרך לפתרון הרבה יותר קלה. לדוגמא, אם הילד שלכם כועס על אחיו כי הוא תמיד בוחר באיזו תכנית טלוויזיה לצפות – וצועק עליו ש"הוא לא פייר "- למדו אותו לזהות את הבעיה (בחירה שווה בהחלטה איזו תוכנית טלוויזיה לצפות) ולהתמקד בה מאשר בהתנהגותו של האחר. דרך זו תוביל לדיון פרקטי במציאת הפתרון לבעיה ותגדע מבעוד מועד גרירה של הריב לאורך זמן.
 
דרכים ללימוד ילדים לא לריב
Average Joe

 

8. למדו את הילדים מה ההבדל בין דיון לוויכוח

ההבחנה בין דיון וויכוח חשובה מאוד למניעת ריבים וסכסוכים בין ילדים. בריב, תמיד ישנו מנצח ומפסיד ואילו בדיון כל אחד מציג את דעותיו מבלי להעליב את האחר. כאשר יש מחלוקת או עימות בין הילדים, למדו אותם להקשיב למה שיש לאחר להגיד ולהסתכל על הדברים מנקודת מבט אחרת, במקום להתחיל בהטחת עלבונות אחד על השני כאשר לא מגיעים להסכמה או להתבצר בעמדה העקשנית של "לעשות דווקא" - רק כדי להפוך למנצח בריב או בעימות. 

 

9. הדגישו בפני ילדיכם את חשיבות ההרמוניה המשפחתית     

ריבים וויכוחים חריפים בין ילדים מתפרצים רוב הפעמים בין האחים והאחיות בבית. בשל כך התא המשפחתי הינו מקום מרכזי בו ילדים יכולים ללמוד כיצד למצוא פתרון לריבים בדרכים רגועות והוגנות. הדגישו בפני ילדיכם כי המשפחה מתפקדת כמו קבוצה, כמו צוות, ולכן כדי לתפקד היטב היא חייבת שכל חבריה יהיו ערבים זה לזה ויאהבו אחד את השני, אחרת ריבים בין בני המשפחה יפגעו בכל הקבוצה – בכל המשפחה. עובדה זו תלמד את ילדיכם להעריך את שיתוף הפעולה עם האחר ויגרום לו לחשוב על ההשלכות של מעשיהם על סביבתם.
 
דרכים ללימוד ילדים לא לריב
Catherine Scott

 

10. שמשו מודל לחיקוי לילדיכם

לימוד ילדיכם כיצד ליישב בדרכי שלום חילוקי דעות וריבים הינו דבר חשוב ומועיל להם, אולם אם אתם עצמכם לא תנהגו כפי שאתם מדריכים אותם – כל הלימוד שהשקעתם בהם יירד לטמיון. הורים הינם בראש ובראשונה המודל חיקוי של ילדיהם – הם סופגים לתוכם כל מחווה, התנהגות וצורת ביטוי שלכם. כאשר אתם מטיפים לדבר אחד אבל מתנהגים אחרת לחלוטין, האמינות והחשיבות של דבריכם תאבד ממשמעותה בעיני ילדיכם. לכן אל תריבו ותצעקו על ילדיכם או על בני הזוג שלכם בפניהם, וכאשר בכל זאת מעדתם, דאגו להציג לילדיכם כיצד אתם מודים בטעות שעשיתם, מתנצלים ומבקשים סליחה מהאחר. 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו