print header

12 צעדים שיעזרו לילדכם להפסיק לשקר

כל הילדים משקרים לפעמים. הם מתחילים בגיל שנתיים-שלוש כדי להסתיר עבירות על דברים שאסרנו עליהם, אך לעיתים משתמשים בשקר מבלי לדעת שהם ממציאים משהו שלא היה. בגיל 4 הם לומדים איך לשקר מול ילדים ומבוגרים בהתאם, ומשום שבגיל הזה הם כבר מודעים לשקר שלהם, הוא עלול להלהיב אותם ולגרום להם לשקר מתוך החוויה היצירתית. בגיל 7-8 הם כבר מתחילים לפתח שקרים מתוחכמים יותר ובעלי עובדות עקביות, לפעמים אפילו מתוך הערכה עצמית נמוכה.

אם ילדיכם משקרים, אין זה אומר שאמורה להידלק אצלכם נורה אדומה. זה טבעי לחלוטין. עם זאת, כשהם לומדים שזה עוזר להם לצאת מצרות או עוזר להם לקבל תשומת לב רבה, זה עלול להפוך להרגל רע. בעזרת המדריך הבא תוכלו לדעת כיצד יש לגשת לילדיכם שמשקרים באופן שיקדם כנות ויחסל את ההרגל הרע.

זמני תמונות ילדים שקרנים
Photography by Servando

1. כוננו חוקים לגבי אמירת האמת

התחילו ביצירת חוקים ברורים שמדגישים את החשיבות של אמירת האמת. הסבירו להם שאמת היא הבסיס לאמון בינכם. אמנם יכול להיות שילדיכם קטנים מדי מכדי להבין את הנושא במלואו, אך העובדה שאתם לוקחים את הזמן ומדברים איתם עליו, תבטיח שילדיכם יבינו את הציפיות שלכם מהם, ואת הערך של הכנות.

2. היו מודלים לחיקוי

ילדיכם לומדים מכם את צורת ההתנהגות הראויה, דאגו לכך שתהיו מודלים טובים לחיקוי וספרו להם את האמת ככל שרק ניתן. ילדים לא יכולים להבדיל בין שקרים לבנים לבין שקרים אחרים, אז אל תתנו לילדיכם לשמוע אתכם אומרים לבוס בטלפון "אני מרגיש לא טוב, אני אקח יום חופש" ומיד אחר כך תיקחו אותם ליום כיף בחוף הים. הם ישימו לב שאתם מרגישים מצוין. ילדיכם יחקו את מה שהם רואים אתכם עושים.

3. דברו איתם על ההבדלים בין אמת לשקר.

לא משנה בני כמה הילדים שלכם, חשוב לדבר איתם על הכנות מול השקר. ילדכם צריך עזרה בלהבין מה החשיבות של האמת. וודאו שלילדכם יש הבנה בסיסית בנוגע למשמעות של הכנות ביחס לשקר בעזרת דוגמאות של התוצאות האפשריות לכל מצב. 

חשוב להדגיש גם את ההבדל בין כנות לבין חוסר טאקט. למדו את ילדכם שהם לא צריכים להכריז לחבריהם "החולצה שלך מכוערת!" רק בגלל שזו האמת. קחו בחשבון שלאזן בין כנות לבין חמלה היא יכולת מתוחכמת יותר, שעלולה להיות יותר מדי מסובכת עבור ילדכם בשלב זה של חייו.

זמני תמונות ילדים שקרנים
Average Joe

4. אפיינו את הסיבות לשקר

ישנן 3 סיבות שבגללן ילדים משקרים:

  • הם נהנים מלהמציא סיפורים.
  • הם נהנים להתרברב.
  • השקר עוזר להם למנוע תוצאות שליליות של מעשיהם.

אם תצליחו להבין את הסיבה שבגללה ילדכם משקר, תוכלו לפתח תכנית כדי להגיב לתופעה:

  • ילדים בגיל גן בדרך כלל מספרים שקרי פנטזיה. אם ילדכם אומר "הייתי בלונה פארק היום", תשאלו אותו "האם זה משהו שבאמת קרה, או שזה משהו שהיית רוצה שיקרה?". זה יכול לעזור לילדכם להבין את ההבדל בין המציאות לפנטזיה.
  • אם ילדכם משקר מתוך התרברבות, יכול להיות שיש לו הערכה עצמית נמוכה, או שהוא רוצה לקבל תשומת לב. אפשר לעזור לו לזנוח את ההרגל בעזרת פיתוח יכולות חברתיות חדשות ובעזרת פעילויות חיוביות שיעלו לו את ההערכה העצמית.
  • כל הילדים משקרים כדי לצאת מצרות. האחריות נופלת עליכם לדאוג שהשקרים שלהם לא יהיו מוצלחים. ידעו את ילדכם שאתם תבדקו כל עובדה פעמיים כדי ליצור הרתעה.

5. תזהירו פעם אחת אחרונה

בניגוד למה שאולי תחשבו, לתת לילד צ'אנס נוסף כשתפסתם אותו על חם, יכולה להיות דרך יעילה מאוד לגרום לו לחשוף את האמת. תוכלו להגיד "אתן לך עוד הזדמנות אחת לספר לי מה קרה. אם אתפוס אותך משקר, אתה תקבל עונש". הילד יבין שאם ישקר יקבל עונש, ואם יספר את האמת, חשוב שלא תענישו אותו בחומרה, אחרת ילמד שלא משנה מה יעשה, הוא יקבל עונש, ויחזור לשקר.

6. ידעו את ילדיכם על התוצאות של השקר שלהם

ילדכם צריך לדעת שאם ישקר, יקבל עונש מסוים. כשאתם תופסים אותו משקר, אל תחששו להעניש אותו. אם לא תענישו, ההתנהגות תחזור על עצמה משום שלא היו לה סנקציות. תוכלו להגביל אותו באמצעות לקיחת הטלוויזיה או המחשב, או שתתנו לו מטלה לבצע בבית.

זמני תמונות ילדים שקרנים
AP Photographie

7. הסבירו לילדיכם על התוצאות הטבעיות של השקר

הסבירו לילדכם שאם ישקר, הדבר יגרום לכם לאבד בו אמון אפילו אם יספר את האמת בעתיד. הסיפור על הילד שקרא זאב הוא דרך נפלאה להעביר זאת בצורה קלה ומעניינית.  

8. ספקו חיזוקים חיוביים על כנות

חיזוק חיובי היא טכניקה יעילה ומהירה המעודדת התנהגות טובה. אם תפסתם את ילדכם על חם מספר אמת במקרה שהייתם מצפים שישקר, שבחו אותו ותגידו לו "אני יודע שהיה לך קשה לספר לי ששברת את הצלחת, אבל אני שמח שבחרת להיות כנה". אין צורך לקנות לו מתנה מיוחדת. הידיעה שעשה משהו טוב, היא מספיקה כדי לגרום להתנהגות לחזור על עצמה. ילדים רבים משקרים משום שהם מאמינים שיאכזבו את הוריהם, אבל תגובתכם יכולה לשנות את התנהגותו של ילדכם.

9. עזרו לילדכם להשיג מחדש את אמונכם

אם ילדכם פיתח לעצמו הרגל לשקר, עבדו על תכנית שתעזור לו להשיג מחדש את אמונכם. עשו אתו "חוזה התנהגותי": ידעו אותו שאם ידאג לספר את האמת ורק את האמת, זה יעזור לכם לדעת מתי הוא מוכן לקבל פרס על התנהגותו הטובה. מומלץ להגביל את תקופת החוזה לשבועיים עד חודש, תלוי בגיל הילד. חודש בשביל בן 4 מרגיש כמו זמן ארוך בהרבה יותר מחודש בשביל ילד בן 8. במידה והילד עמד בחלקו בחוזה עד סופו, עליכם למלא את חלקכם ולספק לילד פרס.

זמני תמונות ילדים שקרנים
AP Photographie

10. אל תתייגו את ילדכם כשקרן

אנשים לרוב גדלים להיות מה שהם חושבים שמצפים מהם, וכשאתם מראים לילדכם שאתם מצפים שישקר, אתם מסתכנים בהפיכת ההתנהגות לחלק בלתי נפרד מאישיותו. 

11. אל תשאלו אותם שאלות שאתם כבר יודעים את התשובה אליהם

כשאתם שואלים את ילדכם שאלה שהתשובה לה כבר ברורה, אתם פותחים לו שער לשקר. במקום לשאול אותו "ניקית את החדר שלך?" בעצבים, אמרו לו ברוגע "שמתי לב שעוד לא ניקית את החדר שלך. מתי אתה מתכוון לעשות את זה?"

12. פנו לעזרה מקצועית

אם עקבתם אחרי העצות הקודמות ואף אחת מהן לא עזרה, יתכן שלילדכם יש בעיה פתולוגית. בנוסף, אם אתם מרגישים שבעיות השקרים יוצרות לילד בעיות חברתיות, מומלץ לקחת את הילד לעזרת מומחה שיוכל לעלות על שורש הבעיה ולטפל בה.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.