print header

התמודדות נכונה עם התחממות יתר של סמארטפונים

רבים מאתינו משתמשים בטלפון הנייד לאורך כל היום, ואין דבר מרגיז יותר מאשר תקלות קטנות שמתחילות לצוץ בסמארטפון זמן קצר יחסית לאחר שנרכש במיטב כספנו. אחת מהבעיות הנפוצות שלא מעט משתמשים נתקלים בה היא מכשיר שמתחיל להתחמם יתר על המידה, כך שכל נגיעה בו גורמת לנו לחשוש, ומובילה אותנו להאמין שיש לפנות אל טכנאי במהירות האפשרית. בשעה ששימוש רגיל בסמארטפון יכול לגרום לו להתחמם במידה מסוימת בדומה למכשירים חשמליים אחרים, התחממות משמעותית עלולה להוביל לנזק בלתי הפיך למכשיר, וכמובן גם לפגוע בבריאותנו. המדריך הבא יאפשר לכם להתמודד ביעילות עם התחממות יתר של המכשיר, ולהבין את הסיבות לבעיה ואת הדרכים לפתירתן.
 
התחממות יתר של הטלפון הנייד: יד מחזיקה סמארטפון של LG

איתור נקודת החימום

הדבר הראשון שעליכם לעשות הוא להבין איזה חלק של הסמארטפון מראה סימנים של התחממות יתר, שכן פעולה זו תסייע לכם לקבוע האם מדובר במכשיר עצמו, בסוללה או בכלל במטען. אלה האזורים שמומלץ לבדוק:
 
1. צדו האחורי של הסמארטפון  אם צדו האחורי של הסמארטפון הוא החלק החם ביותר במכשיר, יתכן שמדובר בתקלה שקשורה לסוללה. רכישת סוללה חלופית אמנם כרוכה בעלות מסוימת, אך לרוב עדיין מדובר בפתרון יעיל וחסכוני יותר מאשר תיקון הסמארטפון או רכישת מכשיר חדש. 
 
2. חלקו התחתון של הסמארטפון – האם המכשיר שלכם מתחמם בעיקר בחלקו התחתון או ברגע שאתם מחברים אותו אל המטען? במקרה זה, אפשרי מאוד שמקור הבעיה הוא במטען, והסמארטפון לכשעצמו תקין לחלוטין. הדבר הטוב ביותר שתוכלו לעשות הוא לוודא שאתם משתמשים במטען מקורי שמאושר על ידי היצרן. אם זה כבר כך, תוכלו להיעזר במטען נוסף כדי לבחון האם הבעיה חוזרת על עצמה. במקרה שהמטען הניסיוני אינו גורם להתחממות המכשיר, נראה שהמטען הקודם שלכם סיים את תפקידו והגיע הזמן לרכוש אחד אחר.
התחממות יתר של הטלפון הנייד: אייפון
3. מעל תא הסוללה – האם הבחנתם בכך שהחלק החם ביותר בסמארטפון שלכם ממוקם בדיוק מעל לתא הסוללה? במקרה כזה, סביר להניח שקיימת בעיה עם המכשיר עצמו ולא עם הסוללה או המטען. הסיבות האפשריות לכך יורחבו בחלקו השני של המדריך.
 
4. על יד הרמקול  בדומה לסעיף הקודם, גם במצב שבו אתם חשים התחממות יתר באזור של הרמקול, בייחוד ברגעים שבהם אתם מקרבים אותו אל האוזן כדי לענות לשיחה, קיימת סבירות שמדובר בבעיה במכשיר עצמו. השתדלו להשתמש באוזניות עד לתיקון הבעיה, שכן הצמדת מכשיר חם מאוד אל האוזן יכולה להזיק לבריאות. 
 
5. אזור המסך – אם אתם חשים שעליכם להיזהר בעת הלחיצה על מסך המגע של הסמארטפון, מדובר בתסמין נוסף לבעיה שמקורה במכשיר שלכם. הסיבות לכך, המתאימות גם לסעיפים הקודמים 3 ו-4, יפורטו בהמשך.
התחממות יתר של הטלפון הנייד: שני אייפונים אחד על השני

סיבות להתחממות הסמארטפון שאינן קשורות לסוללה או למטען

אם אתם חשים שהמכשיר שלכם מתחמם יתר על המידה כאשר אתם משוחחים בו או נוגעים במסך המגע שלו או באזור שמעל לתא הסוללה, אלה הסיבות האפשריות והדברים שעליכם לבדוק:
 
1. כמות גדולה מדי של יישומים הפועלים בו זמנית – הדרך הפשוטה ביותר לנסות ולהוריד את הטמפרטורה של הסמארטפון שלכם לרמות המקובלות היא לכבות את כל היישומים בהם אתם לא משתמשים באותו הרגע. פעמים רבות איננו סוגרים לשוניות של אתרים בהם גלשנו לאורך היום, משאירים אפליקציות שדורשות את מיקומנו - כמו Waze  למשל - פועלות ברקע, או שוכחים לצאת ממשחק בו שיחקנו. הקדישו מספר שניות לכיבוי יישומים לא נחוצים כדי להקל על המכשיר שלכם, והרגילו את עצמכם לסגור אפליקציות ברגע שסיימתם להתעסק איתן.
 
2. שימוש "כבד" בסמארטפון – משתמשים "כבדים" שנעזרים בטלפון שלהם ללא הפסקה עבור משחקים, צפייה בקטעי וידאו וגלישה באינטרנט, צריכים לזכור שהמכשיר זקוק מדי פעם למנוחה. הסיבה לכך היא שהפעולות הללו דורשות מהמעבד של הסמארטפון לעבוד קשה יותר מאשר לצורך ביצוע שיחה או כתיבת הודעה, וההתחממות היא תוצר הלוואי של המאמץ של המכשיר לעמוד בקצב שלכם. נסו לעצור את המשחק האהוב עליכם למשך 15 דקות, או לעבור לגלישה באמצעות רשת אלחוטית במקומות שבהם זה מתאפשר, במקום להשתמש בחבילת הגלישה של המכשיר. 
 
3. אחסון בטמפרטורות גבוהות מדי – בחלק מהמקרים ייתכן שהתוצאה של אחסון הסמארטפון שלכם בכיס לאורך היום גורמת למצב בו הוא לא מקבל מספיק אוורור, ולכן לא מצליח לקרר את עצמו בצורה יעילה. אם אתם חושדים שזה יכול להיות המקרה שלכם, נסו לאחסן את הסמארטפון בתיק או במגירה למשך מספר שעות, כדי לראות אם קיים הבדל. דבר נוסף שיש לשקול בהקשר זה הוא הכיסוי שרכשתם עבור מכשירכם. בשעה שהכיסויים הללו מסייעים לשמור על שלמות המכשירים במקרה של נפילה, הם עלולים להקשות עליהם להתקרר ביעילות. נסו להסיר את הכיסוי מהמכשיר בכל פעם שאתם נמצאים בבית או מגיעים לעבודה כדי לשלול או לאמת את הרעיון הזה. 
התחממות יתר של הטלפון הנייד: סמארטפון וסמלים שונים
4. נזקי מים – האם זכורה לכם תאונה קטנה שבמהלכה הסמארטפון שלכם נרטב? אם כן, זו עלולה להיות הסיבה לבעיות שאתם חווים. גם אם המכשיר תפקד כשורה לאחר שנפל למים, ייתכן שהוא עדיין ניזוק, וההתחממות היא תסמין לאחד מהנזקים הללו. בחלק מהמקרים אפילו אחסון בחלל לח - כמו תיק שנרטב למשל - יכול להשפיע על הביצועים של המכשיר, ובמצב כזה יש לפנות לטכנאי ולציין בפניו את העובדה שייתכן כי המכשיר ניזוק כתוצאה מרטיבות. 
 
5. הימנעות מכיבוי של המכשיר – אם אתם מקפידים להטעין את הסמארטפון מדי לילה מבלי לכבות אותו מפעם לפעם, ייתכן שהגיעה העת להפסיק לעשות זאת ולהתחיל לתת למכשיר לנוח קצת יותר. השימוש המחזורי יכול לשחוק אותו ולהקשות עליו לתפקד כראוי, ועל מנת לעזור לו מומלץ שתנסו לכבות אותו למשך 10 דקות כדי שיתקרר, ולאחר מכן להפעילו אותו מחדש. ההפסקה הקצרה הזו יכולה לעשות את כל ההבדל. 
 
6. צורך בעדכוני תוכנה או עדכוני אפליקציה – אם בכל פעם שאתם מדליקים את המכשיר אתם זוכים להודעה שמבקשת מכם לעדכן גרסה, כדאי שתקשיבו להמלצה. אף על פי שהעדכון ישבית את הסמארטפון משימוש למשך מספר דקות, הוא עשוי לסייע למכשיר לעבוד בצורה חלקה יותר, ועל ידי כך להקטין את ההתחממות שנגרמת כתוצאה מעבודה מאומצת שלו. אם התקנתם אפליקציות שונות על הסמארטפון, ייתכן שגם הן זקוקות לעדכון גרסה שיגרום למכשיר לעבוד בקלות רבה יותר בכל פעם שתפעילו אותן. אל תתעלמו מההתראות שאתם מקבלים, וכך תוכלו גם לשפר את הביצועים של מכשירכם. 
התחממות יתר של הטלפון הנייד: אישה משתמשת בסמארטפון
7. נזק לחומרה – נפילה של המכשיר שלכם עלולה לגרום לו לנזקים חיצוניים אך גם לפנימיים, ונזק לחומרה הוא אחד מהנפוצים שבהם. אם התחממות המכשיר החלה לאחר שהפלתם אותו בטעות, תאלצו לפנות למעבדה על מנת לתקן או להחליף את הרכיבים שניזוקו.

מה לעשות אם המכשיר עדיין מתחמם?

אם מיציתם את כל האפשרויות המפורטות והמכשיר שלכם עדיין מתחמם, נראה שאין מנוס מלהחליף אותו. אם הטכנאי לא מצא עדויות לנזק של קורוזיה (פגם עקב רטיבות) או בעיה של חומרה, ייתכן שמדובר בפגם של היצרן. עבור מכשיר חדש יחסית מומלץ לבדוק אם האחריות שלכם עדיין תקפה, ובהתאם לה לשקול תיקונים אפשריים או לקבל תחליף. 
 
חשוב לזכור: אם הסמארטפון שלכם החל להתחמם יתר על המידה, חשיפה שלו לטמפרטורה נמוכה, כמו למשל קירור במקרר או במקפיא, היא רעיון גרוע מאוד. השילוב בין השינוי החד בטמפרטורה לצד הלחות שקיימת בחללים הקרים לא רק שלא יפתור את הבעיה, אלא עלול להחמיר אותה.
 
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.