print header

טיפים שעוזרים לפשט את הסמארטפון ולהקל על השימוש בו

  עבור רבים מאתנו השימוש בסמארטפון הוא טבעי ואינטואיטיבי לחלוטין, אולם ישנם אנשים שמתקשים לראות בו את הכתב הקטן, להבין כיצד להשתמש באפשרויות השונות שבו או פשוט להשתמש בו באופן שנוח עבורם. לרוב מדובר בבני הגיל השלישי ובאנשים בעלי צרכים מיוחדים, אולם יש עבורם פתרונות שהם לא תמיד מודעים אליהם. במדריך הבא נעזור לכם להבין איך אפשר לפשט את השימוש בסמארטפון בדרך שתקל עליכם, ואם יש לכם בני משפחה שעשויים להזדקק לשינויים שכאלה, מומלץ שתכירו אותם ותעשו עבורם את התהליך. כך כל אחד יוכל ליהנות מהטכנולוגיה הנהדרת שבידיו, בדרך נוחה, קלה ומותאמת אישית.
 

1. אפשרויות נגישות עבור אנשים עם צרכים מיוחדים

בקטגוריית הנגישות שבהגדרות הסמארטפון תוכלו למצוא שלל אפשרויות שיעזרו לכם להפוך את השימוש במכשיר לקל ונוח יותר עבורכם. האפשרות הזו קיימת בכל הסמארטפונים, אולם בכל מכשיר תוכלו למצוא סוגים אחרים של שינויים שתוכלו לבצע. במכשירי האנדרואיד הקטגוריה תימצא בתפריט ההגדרות, בעוד שבמכשירי אייפון ואייפד תמצאו אותה בתוך הקטגוריה "כללי" שבהגדרות. שימו לב שעריכת חלק מהגדרות הנגישות עשויה לשנות את אופן השימוש במכשיר, למשל במקום לחיצה אחת על פריטים יהיה צורך ב-2 לחיצות, כשלחיצה אחת תגרום להקראה בקול של הטקסט שמופיע על המסך.
 
איש קשיש משתמש בסמארטפון
 
לפניכם פירוט קצר על כמה מהאפשרויות שתוכלו למצוא ברוב הסמארטפונים והטאבלטים לשיפור הנגישות:
 
  • VoiceOver / Talkback – האפשרות הזו תקריא עבורכם טקסטים שמופיעים על המסך על ידי לחיצה עליהם.
  • מתגים / שינוי אופן גישה – גישה באמצעות מתגים מאפשרת לאנשים עם קשיים מוטוריים לשלוט בסמארטפון בעזרת מתג אחד או יותר. כך למשל תוכלו לשלוט בסמארטפון בעזרת הפנים, כשהמצלמה תקלוט את תנועותיו והמכשיר יגיב בהתאם.
  • גודל גופן / מלל גדול או עבה יותר – האפשרות הזו עוזרת לכם להגדיר את גודל הגופן שעל מסך הסמארטפון ולהגדיל אותו כך שיהיה נוח יותר עבורכם לקריאה.
  • גופנים בניגודיות גבוהה / הגדל ניגודיות – האפשרות הזו עוזרת לקרוא טקסטים על פני כל רקע, על ידי שינוי הצבע והמתאר של הגופן, או הפחתת השקיפות והטשטוש ברקעים מסוימים.
  • שימוש עם מכשיר שמיעה חיצוני (באייפון בלבד) – אם יש לכם מכשיר שמיעה מתקדם בעל חיבור בלוטוס, תוכלו לקשר אותו לסמארטפון בעזרת אפשרות זו.

עבור כמעט כל אפשרות ישנו תיאור קצר שמופיע בעת בחירתו, כך שתוכלו להתנסות ולראות מהן ההגדרות שמתאימות ביותר לשימושכם במכשיר.

סמארטפון עם סימן מוסכם לנכות
 

2. מצב קל עבור אנשים שלא מסתדרים עם הטכנולוגיה

מצב קל מאפשר לפשט את השימוש במכשיר בעזרת פריסה פשוטה יותר של מסך הבית במכשיר ואינטראקציות פשוטות יותר עם אפליקציות. בנוסף, במצב קל האייקונים יראו גדולים יותר ותצטרכו להסתמך פחות על הבנת סימנים שונים – כך למשל סמל הדף והעט שבתחתית מסך הודעות ה-SMS במכשירי האנדרואיד, הופך לכפתור בראשית המסך שעליו רשום במפורש "צור הודעה".
 
האפשרות הזו קיימת כמעט בכל גרסאות האנדרואיד, אולם במקרה של האייפון תוכלו למצוא אותה רק באייפון 7 ובמכשירים מתקדמים יותר. כדי להפעיל אותה באנדרואיד היכנסו להגדרות, חפשו את האפשרות "מצב קל" והפעילו אותה. באייפון ובאייפד תוכלו לעשות זאת גם דרך ההגדרות, או פשוט על ידי לחיצה על כפתור הבית פעם אחת והפעלת האפשרות.
תצוגת אנדרואיד במצב קל

3. שינוי הגדרות המקלדת לשיפור הנוחות ומניעת טעויות

המקלדת של הסמארטפון יוצרת לא מעט בעיות עבור רבים מאיתנו, בין שהכפתורים שלה קטנים מדי עבורנו ובין שהתיקון האוטומטי הורס לנו את המסר שאנו מנסים להעביר בהודעות. את המקרה של הכפתורים הקטנים תוכלו לשנות בעזרת הגדרות הנגישות, אך תוכלו לשנות הגדרות רבות אחרות במקלדת של הסמארטפון שלכם על ידי כניסה להגדרות ולחיצה על "מקלדות" או "שפה ומקלדת" (בהתאם למכשירכם). 
 
לפניכם פירוט קצר על כמה מהאפשרויות שתוכלו למצוא ברוב הסמארטפונים והטאבלטים לשינוי תפעול המקלדת (יתכן שבתוך התפריט תצטרכו לבחור במקלדת שבה אתם משתמשים כדי לגשת להגדרות שלה):
 
  • השלמת מילים / תיקון אוטומטי – תוכלו להפעיל את האפשרות הזו אם ברצונכם שהמקלדת תעזור לכם לרשום מילים במהירות ולתקן אותן במקרה שנעשתה שגיאת כתיב, אולם עבור אנשים רבים אפשרות זו מסרבלת את העניינים וגורמת לכתיבת מילים לא נכונות בטעות. לכן יתכן שתעדיפו דווקא לגשת אליה על מנת לכבות אותה אם היא אכן מפריעה לכם לכתוב הודעות ברורות.
  • הוסף מקלדת חדשה / שפות הזנה – בקטגוריה הזו תוכלו להוסיף מקלדות למכשירכם, כלומר לאפשר לעצמכם לכתוב בשפות שונות. זה יאפשר לכם לגשת לתכנים ברחבי האינטרנט בשפה אחרת, ואפשרות זו מומלצת במיוחד עבור מי שיש לו שפת אם שאינה עברית וברצונו להשתמש בה בסמארטפון.
  • הפעל את "הכתבה" / הקלדה קולית של Google – אפשרות זו עוזרת לכם להכתיב למכשיר את הטקסט במקום לכתוב אותו בעצמכם. כדי להשתמש בה עליכם לאשר אותה במסך ההגדרות, ולאחר מכן יופיע לכם בתחתית המקלדת אייקון קטן של מיקרופון – לחיצה עליו תאפשר לכם להכתיב לסמארטפון את מה שאתם רוצים לכתוב.
בהתאם לסמארטפון שלכם תמצאו אפשרויות שונות ומגוונות, ומומלץ להתנסות בכולן כדי לשפר את השימוש במקלדת עד כמה שניתן במקרה שאתם מתקשים לכתוב איתה בנוחות או במהירות.
איש בחליפה לוחץ על מסך הסמארטפון

4. סידור מסך הבית

ככל שתתקינו יותר אפליקציות בסמארטפון, כך מסך הבית שלכם יהפוך למבולגן יותר, מה שללא ספק יקשה עליכם למצוא את האפליקציה שדרושה לכם בעת שאתם מחפשים אותה. כדי להקל על השימוש במכשיר, מומלץ שתיפטרו מכל האפליקציות שמופיעות לכם במסך הבית ושאינכם משתמשים בהן באופן קבוע בדרך שלא תמחק אותן מהמכשיר, אם עדיין יש להן מטרה. 
 
במכשירי אנדרואיד תעשו זאת על ידי לחיצה ארוכה על האייקון של האפליקציה וגרירתו לסמל פח האשפה שבחלקו העליון של המסך – כל עוד תעשו את הפעולה הזו במסך הבית של המכשיר, היא לא תמחק את האפליקציה לגמרי מהסמארטפון ותוכלו תמיד לגשת אליה דרך תפריט האפליקציות.
 
במכשירי אייפון ואייפד תעשו זאת על ידי לחיצה ארוכה על אחד מהאייקונים שעל גבי המסך, ולחיצה על סימן ה-X שמופיע בצד הימני העליון של אייקון האפליקציה שברצונכם למחוק. גם במקרה הזה האפליקציה לא תימחק במלואה מהמכשיר, וניתן יהיה לגשת אליה דרך תפריט האפליקציות.
בנוסף להסרת אייקונים שאינכם משתמשים בהם באופן קבוע, יתכן שתרצו לסדר אייקונים מסוימים בעלי מטרות דומות יחדיו בתיקיות – זה יאפשר לכם לשמור על סדר, כך שתדעו למשל שכל אפליקציות ההודעות נמצאות בתיקייה אחת וכל אפליקציות הצילום נמצאות במקום אחר. אם תעשו זאת ביעילות, תוכלו אפילו לצמצם את מסך הבית שלכם למסך אחד בלבד, ולא תצטרכו לגלול אותו כדי לחפש אפליקציות מסוימות בין שלל אחרות.
 
במכשירי אנדרואיד תעשו זאת על ידי לחיצה ארוכה על אייקון של אחת האפליקציות וגרירתו לראש המסך, לאזור שבו רשום "צור תיקייה". לאחר מכן תוכלו לתת שם לתיקייה, לבחור עבורה צבע ולהוסיף לה אפליקציות נוספות על ידי לחיצה על סימן הפלוס. תוכלו להוסיף לה אפליקציות נוספות גם על ידי גרירתן ישירות לתוכה.
 
במכשירי אייפון ואייפד תעשו זאת פשוט על ידי גרירת אחד האייקונים שבמסך הבית ישירות על גבי אייקון אחר – הפעולה הזו תגרום לשניהם להיות מאוחסנים בתוך תיקייה אחת, שתקבל שם באופן אוטומטי על פי אופי האפליקציות שבתוכה, אך תוכלו לשנות את שמה בעצמכם על ידי לחיצה עליו.
מסכי אייפד עם תיקיות

5. בעיות נפוצות

חלקנו נתקלים בבעיות שקשה לנו לפתור בעצמנו, מה שמכריח אותנו להטריח בני משפחה או חברים על מנת שיעזרו לנו להבין מה הבעיה בסמארטפון. אם לפתע החיבור האלחוטי לא עובד או שמכשירי בלוטוס לא יכולים להתחבר לסמארטפון שלכם, יתכן שכיביתם בטעות את האפשרות או שהסמארטפון עשה זאת עבורכם כדי לחסוך סוללה. תוכלו לסדר את הבעיה בעצמכם כך:
 
במכשירי אנדרואיד החליקו את האצבע מחלקו העליון של המסך לתחתון, ובתפריט שיפתח תוכלו לראות אייקונים שמתארים את מצבם של האפשרויות השונות: Wi-fi, מיקום, צלילים, סיבוב מסך, בלוטוס, נתונים לנייד (שימוש ברשת האינטרנט של הסמארטפון) ועוד. לחיצה על כל אחת מהאפשרויות תכבה או תדליק אותן.
 
במכשירי אייפון ואייפד החליקו את האצבע מחלקו התחתון של המסך לעליון, ובתפריט שיפתח תוכלו לראות אייקונים שמתארים את מצבם של האפשרויות השונות: Wi-fi, בלוטוס, מצב טיסה ועוד.
הגדרות מהירות באייפד ובאנדרואיד
אם הכתבה הזו עזרה לכם, שתפו אותה עם חבריכם, ואם אתם מכירים אדם שמתקשה בשימוש בסמארטפון, תוכלו לשתף איתו את הכתבה הזו או לשנות עבורו את ההגדרות שיעזרו לו להשתמש בו בצורה שנוחה יותר עבורו. אם יש לכם טיפים נוספים אתם מוזמנים לשתף אותם בתגובות, על מנת שכולנו נוכל להשתמש בסמארטפונים שלנו בנוחות המרבית.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.