print header

במחקר יחיד מסוגו נמצא קשר בין אכילת שוקולד לשיפור ביצועים

  הוא מנחם, מתוק, טעים ועכשיו מתברר שהוא גם מועיל למוח, זהו השוקולד. הממתק האהוב הזה היה בעבר הרחוק נחלתם של העשירים בלבד אך לשמחתנו כיום ניתן למצוא אותו בכל פינה, וכעת גם הוכח מחקרית שלא רק שהוא מעלה חיוך על הפנים ועוזר לתפקודי הלב, אלא הוא גם משפר את הפעילות המוחית! הפסיכולוגית ד"ר מריל אליאס מאוניברסיטת מיין חקרה את ההשפעות של השוקולד על המוח במשך שנים, ואלה תוצאות המחקר הענף שלה...

מחקר מצא ששוקולד עוזר לתפקודי המוח: איור של ראש

איך הכל התחיל?

באמצע שנות ה-70 של המאה הקודמת החלה מריל אליאס לחקור את היכולות הקוגניטיביות של יותר מ-1,000 אנשים בעיר ניו יורק על מנת לבדוק את הקשר בין לחץ דם לתפקודי המוח שלהם. המחקר נמשך שנים רבות וד"ר אליאס החלה לבדוק גם השפעה של גורמי סיכון אחרים כמו סוכרת, השמנת יתר ועישון על היכולת המוחית. המחקר חולק לשלבים עוקבים של 5 שנים, כאשר במהלך כל שלב נבחנו יכולות החשיבה והביצוע של הנבדקים, ובתום כל תקופה כזו שוקללו התוצאות כך שניתן היה להגיע למסקנות מדעיות.
כמעט 40 שנים לאחר שהמחקר הזה החל, למריל ועמיתיה הייתה הברקה בנושא: מדוע לא לבדוק גם את מה שהנבדקים אוכלים? הרי סביר להניח שתהיה לתזונה השפעה על המצב הגופני ועל התפתחות בעיות בריאותיות כמו אלו שציינו וכפועל יוצא, גם השפעה על תפקודי המוח שלהם.
מחקר מצא ששוקולד עוזר לתפקודי המוח: לוח שח

מחקר בטוב טעם

בשלב השישי של איסוף הנתונים, ד"ר אליאס וצוותה שילבו במחקר שאלון על התפריט של הנבדקים שהם מילאו במשך 5 שנים, מ-2001 ועד 2006. השאלון עזר לאסוף מידע חיוני על הרגלי האכילה של הנחקרים, שבזכותו הם הצליחו להבחין בדפוס מעניין: נבדקים שאכלו שוקולד לפחות פעם אחת בשבוע תפקדו טוב יותר מבחינה קוגניטיבית מאלו שאכלו אותו לעתים רחוקות.

הממצאים האלה הוצגו במאמר שתאר את מהלך המחקר הזה והתקדם במרוצת השנים גם בזכותה של ג'ורג'ינה קריצ'טון, חוקרת תזונה מאוניברסיטת דרום אוסטרליה. הגילוי בנושא השפעת השוקולד על הפעילות המוחית נחשב לפורץ דרך, שכן עד עכשיו היה ידוע כי לשוקולד יש תועלות גופניות שונות כמו שיפור תפקודי הלב אך מעולם לא בדקו אם הוא משפיע על המוח, בטח שלא בטווח זמן ארוך.

ד"ר אליאס סבורה שממצאי המחקר נכונים' שכן הוא בוצע במשך תקופה ארוכה, כלל משתפים רבים והבדיקות הקוגניטיביות שבוצעו עליהם היו מדוקדקות, ולכן יש מעט ספק שהממצאים הם שגויים.

מחקר מצא ששוקולד עוזר לתפקודי המוח: בראוניז

אפקט השוקולד

בניתוח הראשוני של הממצאים צוות המחקר השווה בין התוצאות של מבחני הקוגניציה השונים לצריכת השוקולד של הנבדקים. החוקרים מצאו קשר ישיר בין הנתונים לממצאים של הבחינה הזו: נבדקים שאכלו שוקולד לפחות אחת לשבוע הצליחו במבחני הביצוע יותר מאלו שאכלו שוקולד לעתים רחוקות. כדי לחזק את הממצא הזה, החוקרים הכניסו לחישובים שלהם גם משתנים כמו גיל, השכלה וגורמי סיכון לבריאות הלב, והם ראו כי אין קשר בין התכונות האלה לבין היכולות הקוגניטיביות – צריכת השוקולד היא זו שהשפיעה על הביצועים של הנחקרים ולא גורמים אחרים.

במונחים מדעיים, ה"ביצועים" כוונתם לזיכרון מרחבי וויזואלי - יכולת הסקת מסקנות וזיכרון לטווח קצר שכולל שינון מספרים, רשימות או היכולת לעשות שני דברים במקביל - שהיו טובים יותר בקרב נבדקים שצרכו שוקולד באופן קבוע. 

מה קדם למה?

התוצאות הראשוניות הללו היו משמחות אך הן העלו שאלה חשובה – האם שוקולד משפיע על יכולות קוגניטיביות או שמא אנשים בעלי יכולות מוחיות גבוהות נמשכים יותר לשוקולד מאנשים אחרים? על מנת לענות על השאלה הזו החוקרים התמקדו ב-300 נבדקים שהשתתפו בסבב הראשון של המחקר שבחן את השפעת המצב הפיזיולוגי על תפקודי המוח ושנבדקו גם בסבב השישי. 

אם אכן יכולות חשיבה גבוהות הן אלו שגורמות לצריכת שוקולד ולא להיפך, היינו מצפים שיהיה הבדל בין הביצועים של הנבדקים בשלב הראשון - שבו הנבדקים לא נשאלו על התזונה שלהם, לבין השלב השישי - שבו הוכנס השאלון על התזונה, אך זה לא קרה. "המחקר שלנו מצביע באופן מובהק על כך שיכולת קוגניטיבית לא משפיעה על צריכת השוקולד אלא להיפך" אומרת ד"ר אליאס.

מחקר מצא ששוקולד עוזר לתפקודי המוח: ממתקי שוקולד

איך הוא עושה את זה?

כיצד שוקולד קשור לשיפור ביצועים קוגניטיביים? החוקרים אליאס וקריצ'טון לא יודעים לענות על השאלה הזו עדיין שכן הציפייה היא שהתוצאות יהיו הפוכות: תכולת הסוכר בשוקולד אמורה לגרום להאטה ביכולות הקוגניטיביות ולא לשיפור שלהן. למרות זאת, החוקרים העלו 2 תיאוריות שיכולות להסביר את ההשפעות החיוביות של שוקולד על ביצועים קוגניטיביים:

1. נוכחות פלבנולים - שוקולד מכיל את הרכיב הזה שנמצא באופן טבעי בקקאו. במחקר שנערך על ידי פסיכולוגים נמצא שהרכיב הזה מעכב תהליכים של התדרדרות קוגניטיבית המתרחשת עם הגיל, ותוצאות מחקר שני, שהתפרסם בכתב העת האמריקאי לתזונה קלינית, הדגימו כיצד פלבנולים משפרים יכולות פסיכולוגיות של אנשים. כיום, החוקרים סוברים שהרכיב התזונתי הזה משפר את זרימת הדם למוח ובכך מסייע לשיפור היכולות הקוגניטיביות.

2. נוכחות מתיל קסנטינים - שוקולד, כמו קפה ותה, מכיל רכיב הקרוי מתיל קסנטין אשר מצוי בצמחים שונים כמו פולי קקאו. במחקר משנת 2005 נמצא שרכיב זה משפר תפקודים גופניים שונים כמו רמות ריכוז, מה שתומך בתוצאות המחקר של ד"ר אליאס ששוקולד משפר ביצועים קוגניטיביים.

מחקר מצא ששוקולד עוזר לתפקודי המוח: פולי קקאו

תאכל שוקולד ותהיה לי בריא

התועלות של שוקולד ידועות זה מכבר אך כמובן שזה תמיד נחמד לגלות עוד השפעה חיובית שלו. הגילוי שהממתק האהוב הזה גם משפר ביצועים קוגניטיביים הוא ממצא חשוב שיכול להוביל לעוד מחקרים בנושא ואולי אף לבידוד החומרים שמביאים לשיפור הזה כדי לנצלם עבור יישומים שונים כמו עיכוב של מחלות נוירודגנרטיביות (אלצהיימר, פרקינסון, הנטינגטון ועוד). למרות הגילוי החדש הזה על התועלת של שוקולד, אין להסיק מכך שהוא יכול להוות תחליף לאוכל אחר שתורם למוח, או שניתן לאכול אותו בכמויות גדולות על מנת לשפר את היכולות שלנו בתחומים שונים. המשיכו לאכול שוקולד במתינות, שלבו אותו בתפריט מאוזן ותיהנו מהעובדה שאתם בעצם מחכימים תוך כדי האכילה וההנאה מטעמו המתוק!
 

מקור התמונות: dierk schaefer

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.