print header

סיפורים מחייהם של 8 טייסים וטייסות מהארץ ומהעולם

 כל מי שהכיר טייס או שניים במהלך חייו יודע שהם עברו דרך ארוכה ומפרכת כדי להגיע לתפקיד הזה ולהתקדם בו, בין מדובר בצבא או באזרחות, והיום אנו רוצים להביע את הערכתנו הרבה אליהם. כדי לעשות זאת, נחשוף בפניכם פרטים מרתקים מחייהם של 8 טייסים וטייסות מהארץ ומהעולם, שנחשבים למובילים וידועים בתחום. חלק מסיפוריהם ללא ספק מוכיחים שאסור לוותר, אלא צריך להילחם כדי להגשים חלומות ולהגיע הכי גבוה שאפשר.
 
סיפורים על טייסים: מטוס בטיסה

1. יעל רום

למרות שעולם הטיס נחשב לגברי, החלטנו לפתוח את הכתבה דווקא עם טייסת כחול לבן עטורת הישגים. יעל רום הייתה הטייסת הראשונה  שעברה קורס טיס צבאי מלא במסגרת חיל האוויר הישראלי, שטסה בטיסה מבצעית מעבר לקווי האויב ושהטיסה מטוסים בחברת תעופה סדירה, ארקיע. דרכה כטייסת החלה בצבא, עת עברה מבדקי טיס כחלק מקבוצה של 30 גדנע"ים שסופחו לבית הספר לטיסה. היא הייתה אחת מ-3 הגדנ"עים הבודדים שעברו את ההכנות וצלחו גם את שלב הסולו בקורס הראשוני, והיא דורגה שנייה בקורס טיס. לאחר מכן היא שירתה כטייסת מן המניין, וצברה כ-1,500 שעות טיסה על מטוס תובלה מסוג דקוטה.
 
היא המשיכה לטוס בשירות מילואים מלא גם לאחר שחרורה מקבע, זאת למרות שנישאה והפכה לאם. בגיל 24 היא שרתה כסגן במילואים במסגרת מבצע קדש, והצניחה כוחות במעבר המיתלה. בהצנחה הזו השתתפו שתי נשים נוספות, וגם רפול, קצין המודיעין שלו ומפקד הפלוגה. בגילאים מתקדמים יותר היא פעלה לקידום נשים בישראל.

2. בוב הובר

הובר האמריקאי ידוע בעיקר כאבי האווירובטיקה המודרנית וכאחד מטייסי הראווה הגדולים והטובים בעולם. הרומן שלו עם עולם התעופה החל כשהוא למד לטוס בעיר מולדתו, נאשוויל שבטנסי, ומימן את לימודיו בעבודה במכולת מקומית. במהלך מלחמת העולם השנייה הוא שירת כאיש צוות אוויר בצבא ארה"ב, ובעקבות ירוט מטוסו על חופי צרפת , הובר הוחזק בשבי בגרמניה למשך 16 חודשים, והשתחרר לאחר שגנב מטוס קרב נטול השגחה וטס עימו להולנד. בשובו למולדתו, הוא הצטרף לצוות של טיסות מבחן, ומאז הצליח להוכיח את עצמו שוב ושוב וקבע שיאים בהמראה ובמהירות טיסה. הוא שירת כטייס למשך כ-50 שנים, עד לפרישתו בשנת 1999, ורבים מכנים אותו כ"טייס של טייסים".
סיפורים על טייסים: בוב הובר

3. אלברט סקוט קרוספילד

קרוספילד היה קצין חיל הים האמריקאי וטייס מבחן שבשנת 1953 היה הראשון שהצליח לטוס במהירות הכפולה ממהירות הקול. במהלך חייו והקריירה שלו הוא גבר על כמה וכמה תקלות מוזרות שאירעו במהלך טיסותיו. בתקופת התלמדותו, למשל, הוא רצה לתרגל מוקדם בבוקר מצבים מסוימים בטיסה, כמו כניסה ויציאה מסיבובים, אך מפני שהמדריך שלו לא היה זמין כדי לעזור לו, קרוספילד החליט לנסות את מזלו לבד על מטוס שעליו התאמן. בסיבובים הראשונים הוא חווה רעידות וחבטות ושמע רעשים מוזרים וחדשים במטוס, לכן הוא סובב את ראשו לאחור, וגילה שהדלת האחורית חורקת; בעודו באוויר הוא משך את ידו לאחור, סגר את הדלת שהתגלתה למקור הרעשים, ונחת בשלום. בדיעבד, הוא גילה שלא מדובר בתקלות חדשות, אלא בכאלו שהמדריך הסתיר והסווה.
 
בטיסה אחרת שנערכה לאחר שנים, חלונות תא הטייס שבו הוא ישב היו מלאים באדים, מצב שגרם לו לטוס "על עיוור". כדי לפתור את הבעיה הזו, הוא יצר מעין עיגול קטן על החלון, שדרכו הוא יכול היה לאתר את המטוס שהיה לפניו, וכך הוא הצליח לנחות בשלום.
סיפורים על טייסים: אלברט סקוט קרוספילד

4. אליס מילר

שמה של קצינת חיל האוויר הישראלית אליס מילר עלה לתודעה בשנת 1994, כאשר ערערה על דחיית בקשתה להתמיין לקורס טיס שטרם נפתח לנשים. כבר בגיל צעיר היא שאפה להיות אסטרונאוטית, ולכן היא הוציאה תואר אקדמי בתעופה ואווירונאוטיקה ואף עברה מבחנים לקבלת רישיון טיס אזרחי במולדתה, דרום אפריקה. אך כאמור, בקשתה נדחתה בגלל היותה אישה. מילר לא ויתרה, והייתה הראשונה שהעזה לערער ולעתור על כך לבג"ץ, שקיבל את עתירתה.
 
היא אמנם לא עברה את המיונים בהצלחה בשל מוטיבציית יתר, אך מאבקה סלל את הדרך לטייסות אחרות של צה"ל, כמו גם לפתיחת הכשרות צבאיות אחרות שהיו סגורות בפני נשים עד אז. היום מילר מחלקת את זמנה בין כפר הודי קטן השוכן בהרי ההימלאיה ובו היא גרה עם משפחתה, לבין ביתה בקיבוץ חיקוק. בשנת 2015 היא השיאה משואה בטקס הדלקת המשואות ביום העצמאות ה-67 למדינת ישראל.

5. ברוס דיקינסון

בניגוד לטייסים האחרים שברשימה, ברוס דיקינסון הוא בכלל מוזיקאי וסולן להקת ההבי מטאל הבריטית "איירון מיידן". בנוסף לכך, הוא גם מתעניין בעולם התעופה והטיס, ומתברר שחוץ משירה, דיקינסון הוא גם טייס בואינג 757 בחברת התעופה הבריטית אסטראוס, בה הוא עובד כקצין ראשון. בנוסף, הוא גם הנחה תכנית טלוויזיה על תולדות הטיס, הטיס את שחקני קבוצת הכדורגל הסקוטית גלאזגו ריינג'רס למשחק בישראל, וגם מטיס מדי פעם את ליברפול, קבוצת הכדורגל שאותה הוא אוהד, למשחקי חוץ באירופה.
סיפורים על טייסים: ברוס דיקינסון

6. גיורא אבן אפשטיין

אחד מטייסי הקרב האגדיים בארץ ומחוצה לה הוא תא"ל (במיל) גיורא אבן, האיש שהפיל הכי הרבה מטוסי סילון בקרבות אוויר – 17 הפלות בשלוש מלחמות. למרות ההישג הזה וחלומו להיות טייס מילדותו, הוא פילס את דרכו בתחום בקושי, ובכלל לא התקבל תחילה לקורס טיס מסיבה רפואית של "אי כשירות זמנית". בצבא הוא שירת בצנחנים, אך זה לא גרם לו לוותר על חלומו, ו-3 שנים לאחר שחרורו הוא שב לשירות קבע שבמהלכו הוא התקבל לקורס טיס, שאותו הוא סיים בהצטיינות בשנת 1963. הוא שירת בטייסת 113, היה טייס מצטיין ונודע בראייתו החדה, שהקנתה לו את הכינוי "הוקאיי" (עין הנץ). בסוף 1966 הוא הוצב בטייסת הקרב הראשונה, ואת ההפלה הראשונה שלו הוא עשה ביום השני של מלחמת ששת הימים.

7. ז'קלין אוריאול

ז'קלין אוריאול הצרפתייה, כלתו של וינסנט אוריאול, נשיא צרפת לשעבר, קיבלה את רישיון הטיס שלה בשנת 1948 והפכה לטייסת פעלולים ומבחן. שנה לאחר מכן היא נפצעה קשות בהתרסקות מטוס שעליו עלתה כנוסעת, שממנה היא יצאה עם שברים בעצמות פניה ושבעקבותיה היא נאלצה לעבור 33 ניתוחים במהלך 3 שנים. למרות זאת, בשנת 1950 היא קיבלה רישיון טיס צבאי, והפכה להיות טייסת מבחן! בנוסף לכך, היא גם הייתה אחת מהנשים הראשונות שהצליחו לעבור את מהירות הקול, וקבעה לא פחות מ-5 שיאי מהירות עולמיים בשנות ה-50 וה-60 של המאה הקודמת. 
סיפורים על טייסים: ז'קלין אוריאול מול צלמים

8. אמיליה ארהארט

הטייסת האמריקאית הזו ידועה כאישה הראשונה שחצתה את האוקיינוס האטלנטי בטיסת יחיד, ויש לה סיפור חיים מרתק. כבר מנעוריה היא שאפה לקריירה משמעותית, ובימי מלחמת העולם הראשונה היא עבדה כעוזרת אחות בבית חולים. ב-1918 היא חלתה בדלקת ריאות וסינוסיטיס לסת, שגרמו לה לסבול מתופעות שליוו אותה בהמשך החיים והשפיעו על קריירת הטיסה שלה. כעבור שנתיים היא התנסתה בטיסה שאמנם ארכה רק עשר דקות, אבל עוררה בה את הרצון העז ללמוד לטוס. גם לאחר שהיא הגשימה אותו, היא חוותה לא מעט קשיים, ולכן נאלצה לעבוד במשרות מזדמנות כמו הוראה ועבודה סוציאלית.
 
לאחר שצ'ארלס לינדברג חצה את האוקיינוס האטלנטי ב-1927, הוצע לארהארט להיות האישה הראשונה שתעשה זאת, והיא אכן יצאה למשימה וצלחה אותה כעבור 5 שנים. בשנת 1937 ארהארט נעלמה בנסיבות לא ברורות באוקיינוס השקט בסמוך לאי האולנד, במהלך ניסיון להקיף את העולם בטיסה. מותה נקבע כעבור שנתיים, עת הייתה בת 39 בלבד.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.