print header

כך עובדות רשתות תקשורת הנתונים הקיימות בעולם שלנו

 המאה ה-21 היא ללא ספק המאה של הקישוריות – המחשבים פה איתנו כבר כמעט 90 שנים, מאז שנות ה-30 וה-40 של המאה ה-20.  בין אם אתם משתמשים באינטרנט בבית, בעבודה או בלימודים, או מחוברים לכל רשת תקשורת פנימית אחרת – הרשתות מקיפות אתכם מכל פינה, וכדאי שתתחילו להכיר אותן כי הן פשוט חלק גדול מהבסיס לעולם הטכנולוגי שלנו. אז כדי שתבינו קצת יותר מה ההבדל בין רשתות תקשורת שונות – אלו שמחברות את מכשירי האלקטרוניקה שלכם בבית, אלו שמאפשרות לכם לגשת לאינטרנט בבית או בעבודה ואלו שהופכות את העולם כולו לרשת אחת גדולה - הכנו לכם מדריך מתומצת שיעשה לכם סדר בנוגע לעולם הזה.

רשתות תקשורת: איור של יד מחזיקה בכדור המייצג רשת בינלאומית

רשת אישית (PAN ו-WPAN)

רשת תקשורת אישית (PAN – Personal Area Network) הוא סוג הרשת הבסיסי ביותר. המושג הזה מתייחס אל המידע שמועבר במערכות ובמכשירים האישיים של כל אחד מאיתנו. כפי שהשם של הרשת הזו מציין במפורש – מדובר בכל מה שלמעשה מאפשר לכם לחבר זה לזה את כל המכשירים הפרטיים שלכם – מחשבים נייחים, לפטופים, טאבלטים וסמארטפונים – כדי להעביר ביניהם מידע. סוג הרשת הזו מתבססת על כבלים שוודאי יש לכם בבית כמו כבל USB, כבל FireWire ועוד. רשת WPAN (Wireless Personal Area Network) גם היא אישית, אך מתייחסת לתקשורת אלחוטית בין המכשירים – כמו למשל התקן בלוטות' (Blutooth), שמאפשר לכם לחבר בין המכשירים האישיים שלכם - סמארטפונים לסמארטפונים או למחשבים – ולהעביר ביניהם מידע בלי צורך בשום כבל.

רשתות תקשורת: התקן בלוטות'

רשת מקומית (LAN ו-WLAN)

את סוג הרשת הזו ניתן למצוא בעיקר במקומות כמו בנייני משרדים, חללי עבודה משותפים ובארגונים גדולים – כך שאם אתם עובדים במשרד מסודר, יכול מאוד להיות שאתם מחוברים לרשת שכזו. רשת ה-LAN מחברת למעשה את כל המחשבים והאמצעים הדיגיטליים האחרים הנמצאים על יחידת שטח גאוגרפית מוגבלת – עד כמה אלפי מטרים רבועים בודדים, כלומר בניין אחד או מספר מבנים צמודים לכל היותר- ומאפשרת להעיבר ביניהם מידע פרטי וציבורי. נתב רשת, הידוע גם בשם ראוטר, הוא שמאפשר את החיבור בין כל המערכות והמכשירים, ותקן טכנולוגי בשם את'רנט אחראי על ביצוע התקשורת עצמה והעברת הנתונים. אם המחשב שלכם במשרד או בבית מחובר לאינטרנט בעזרת כבל רשת (כמו זה שאפשר לראות למטה) – סביר להניח כי אתם מחוברים לרשת מקומית. אם המחשב שלכם מחובר לרשת באמצעות אינטרנט אלחוטי (Wi-Fi) אז אתם למעשה משתמשים ברשת מקומית אלחוטית (WLAN).

רשתות תקשורת: כבל אינטרנט

רשת עירונית ורשת איזורית (MAN ו-WAN)

פה אנחנו כבר מדברים על שתי סוגי רשתות בהיקפים גדולים בהרבה מאלו האישיות והמקומיות; רשת עירונית, כשמה כן היא, מכסה טווח גיאוגרפי גדול מאוד – לרוב של עיר שלמה, רשות עירונית, מחוז או אפילו מטרופולין. זו בדרך כלל הרשת המרכזית שממנה נתבי הרשת שואבים את הקישוריות עבור רשתות ה-LAN המקומיות בבנייני מגורים, משרדים וחברות. יש עם זאת לציין שבישראל הרשתות העירוניות נפוצות בעיקר באוניברסיטאות ומכללות, שלהם שטח רחב ולכן ניתן לכסותן באמצעות רשת עירונית. רשת אזורית היא רשת רחבה עוד יותר מזו העירונית, והיא מכסה שטחים גדולים במיוחד – חבלי ארץ, מדינות שלמות ואף יבשות. רשת האינטרנט כולה נחשבת למעשה לרשת אזורית, המתפרסת נכון להיום על פני כל חמשת היבשות.

רשתות תקשורת: מפת העולם מחוברת בידי חוטים

רשת פרטית וירטואלית (VPN)

דמיינו לכם שאתם לא נמצאים במשרד, נניח שאתם בבית או בחופשה היכן שהוא, אך אתם נדרשים מסיבה כזו או אחרת לעבוד, ועליכם להיות מחוברים בדרך כלשהי אל הרשת הנמצאת במקום עבודתכם על מנת שתהיה לכם גישה לנתונים ולמידע הנמצא בה. כיצד תוכלו לעשות זאת? הרי הרשת הביתית שלכם או זו שקיימת במקום בו אתם נמצאים לא מקושרת לרשת הפרטית המאובטחת שבעבודתכם. כאן נכנסת לפעולה הרשת הפרטית הוירטאולית, שמאפשרת  לאדם פרטי להתחבר לרשת ארגונית פרטית מרחוק, באמצעות תשתית ציבורית – כרשת האינטרנט או הטלפוניה - בצורה אישית ובטוחה. רשת שכזו משמשת לרוב ארגונים גדולים עם סניפים בכל רחבי העולם, סוכני שטח שמסתובבים בין לקוחות

רשתות תקשורת: אדם עובד עם רשת VPN

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.