print header

16 פעולות מזיקות שאנו עושים למחשב שלנו

למרות שהמחשב הוא מכשיר שנחוץ לנו מאוד בחיים, בו אנו משתמשים במהלך היום הרבה שעות ומשקיעים בקנייתו לא מעט כסף - אנו נוטים להשתמש בו בצורה שפוגעת בו, מבלי לדעת. אלו כביכול טעויות קטנות, שכמעט כולנו עושים מבלי לתת עליהן את הדעת, עד שהן הופכות להיות חלק מדרכי השימוש השגרתיים שלנו במחשב. כדי להימנע מחזרה על אותם ההרגלים שמזיקים למחשב שלכם, אספנו עבורכם את 16 הפעולות המזיקות והנפוצות ביותר שאנו עושים כשאנו משתמשים במחשב, ואת הדרכים הנכונות והחלופיות שבהן צריך לפעול. בעזרתן תלמדו להשתמש במחשבכם בצורה נכונה, שתאריך את חייו ותשמור עליו מפני תקלות ונזקים.     

דברים שפוגעים במחשב
unsplash.com

 

1. מחיקת קבצים של מערכת ההפעלה

עם השימוש שלנו במחשב, אנו ממלאים אותו במידע רב עד שהכונן הפנימי מתמלא וכל המקום בו נגמר. הכונן הזה יכול להיות בין היתר כונן C, שהוא הכונן שבו נמצאים כל קבצי מערכת ההפעלה של Windows ושאר המערכות של המחשב. במקרה כזה, בו הכונן מתמלא לגמרי, חשוב למחוק קבצים מיותרים מכיוון שעומס על הכונן יגרום למחשב להתאמץ ולעבוד בצורה איטית. עם זאת, חשוב עוד יותר לא למחוק את קבצי ההפעלה של המחשב אשר נמצאים בכונן C. מחיקה של קבצים אלו עלולה להרוס את מערכת ההפעלה ובכך את המחשב. לכן, לפני כל מחיקה של קבצים, שימו לב איזה קבצים אלו – אם הם לא מוכרים או בעלי שמות שאתם לא יצרתם – אל תמחקו אותם! לרוב קבצים אלו יהיו בתיקיית Programs Files ויסתיימו ב-EXE  או SYS.
 

2. חסימת פתחי האוורור של המחשב

מיקום המחשב בצמוד לשולחן, לווילונות, לספה או לכל דבר אחר שיכול לחסום את פתחי האוורור שלו, עלול להרוס אותו. פתחי האוורור של המחשב נועדו לפזר את החום שהוא מפיק ובכך לקרר אותו. ברגע שפתחים אלו חסומים המחשב מתחמם מאוד וכתוצאה מכך הרכיבים הפנימיים שלו נהרסים. לכן חשוב מאוד שמסביב למחשב, ובעיקר בחלק התחתון שלו, שם ממוקמים פתחי האוורור, תהיה זרימת אוויר חופשית.  
 

3. ניקוי המסך עם נוזלים

כשאנו רוצים לנקות את מסך המחשב שלנו, מתבקש מאוד להתיז עליו קצת ספריי לניקוי או להשתמש במגבון לח כדי לנקות אותו, אך דרכים אלו יכולות להרוס אותו. כל חומר נוזלי, מים או חומר ניקוי אחר, עלול לחדור למסך ולהרוס אותו. בין היתר חומרי הניקוי יכולים לפגוע בשכבה החיצונית שלו, מכיוון שיש בהם חומרים כימיקלים. הימנעו מניקוי בחומרים אלו ובמקומם נקו את המסך באמצעות מטלית לחה במעט מים, ולאחר מכן עברו עליו עם מטלית יבשה. ניתן להשתמש גם בחתיכת הבד עימה אנו מנקים את עדשות המשקפיים.
 

4. סגירת כונן ה-DVD עם היד

לרובנו יש את ההרגל המגונה לסגור את כונן הדיסק, כונן ה- CD וה-DVD של המחשב, על ידי דחיפה עם היד במקום עם כפתור הפתיחה / סגירה שלו. לכאורה שתי הדרכים הללו עושות את אותה הפעולה, אבל סגירת הכונן עם היד עלולה להרוס אותו. ברגע שאנחנו מפעילים כוח על כונן זה, אנו עלולים לעקם או לסדוק את המנגנונים והרכיבים הפנימיים שלו. לכן, כפי שאתם פותחים את הכונן, באמצעות הכפתור, כך גם תסגרו אותו.
 
דברים שפוגעים במחשב
mytoenailcameoff
 

5. שימוש באותה סיסמא בכל האתרים 

למרות שזה נוח להשתמש באותה הסיסמא בכניסה לכל החשבונות האינטרנטיים בהם אנו משתמשים מדי יום, זה גם מסוכן. ברגע שסיסמא נפרצת על ידי פושעים אינטרנטיים כמו האקרים, כל המידע הרגיש והסודי ביותר עליכם נחשף בבת אחת. ההקבלה המתאימה לכך היא אם המפתח לבית שלכם הוא גם המפתח למכונית ולכספת שלכם. לכן, חשוב מאוד לשים בכל חשבון משתמש של אתר כזה או אחר סיסמא שונה, ורצוי מורכבת, כדי להגן על המידע שלכם. 
 
 

6. אי ביצוע הפעלה מחדש (Restart) אחרי התקנת תוכנה חדשה

כאשר תוכנות חדשות מותקנות לנו על המחשב הן משפיעות על מערכת ההפעלה שלו ויוצרות בה שינויים. כדי השינויים האלו ייטמעו בה היטב, חשוב מאוד לבצע הפעלה מחדש למחשב. לרוב, בסיום ההתקנה נתבקש לעשות הפעלה מחדש על ידי המחשב. אל תתעלמו או תדחו הפעלה מחדש זו, גם אם סבלנותכם קצרה, כי זה עלול לגרום לתוכנה שהתקנתם ולמערכת ההפעלה שלכם לעבוד בצורה לא טובה ולהזיק למחשב.  
 

7. גלישה ברשת ללא תוכנת אנטי וירוס

אחד הדברים ההכרחיים והחשובים ביותר שיהיו לנו במחשב זה תוכנת האנטי וירוס. תוכנה זו חוסמת את כניסתם של ווירוסים פוגעניים אשר מזיקים למחשב שלנו. ברגע שתוכנה זו פועלת אנחנו יכולים להיות רגועים מפני התקפות סייבר שכאלה, אך לא לגמרי. להגנה כוללת עלינו לעדכן את התוכנה הזאת. איך עושים זאת? בכל פעם שנפתח לכם חלון שמודיע שיש עדכון חדש לתוכנת האנטי וירוס, אל תדחו אותו ואל תמנעו ממנו, פשוט לחצו "אישור" ותנו לתוכנה להתעדכן. למי מכם שאין לו תוכנת אנטי וירוס או שהוא מעוניין באחת אחרת, לחצו כאן להורדה חינמית של תוכנת אנטי וירוס AVG ולהורדה חינמית של תוכנת האנטי וירוס Avira לחצו כאן
 
 
8. קרבה של חיות מחמד למחשב 
 
לבעלי חיות המחמד שבינינו, ייתכן ואתם מכירים את התחביב שלהן להתיישב לצד או על המחשב שלכם ולהתחמם מהחום שהוא מפיק. כמה שזה יכול להיות נחמד להם ואולי גם לכם, זה לא בריא כלל למחשב שלכם. השיער שחיות אלו משירות עלול להיכנס לפתחי האוורור של המחשב, לחסום אותם וכתוצאה מכך לגרום למחשב להתחמם ולהתקלקל. לכן חשוב להרחיק את חיות מחמד אלו מהמחשב. לשמירה טובה יותר על המחשב, מומלץ לפתוח את המעטפת שלו בעדינות, לנשוף אוויר (באמצעות מייבש שיער או עם הפה) על חלקיו ולהעיף ממנו את השיער ואת שאר הלכלוך.
 
דברים שפוגעים במחשב
Tiffa Day

 

9. התקנת תוכנה באופן אוטומטי

בעת התקנת תוכנה אתם תתבקשו לבחור כיצד אתם רוצים להתקין אותה – בצורה אוטומטית או בצורה מותאמת אישית, בה אתם בוחרים לבד מה הפרמטרים שאתם רוצים להתקין מהתוכנה במחשב שלכם. במקרה כזה, בחרו תמיד את האפשרות של ההתקנה באופן מותאם אישית, מכיוון שהתקנה אוטומטית תתקין במחשבכם הרבה תוספות מיותרות (כמו סרגלי כלים ותוכנות נוספות אחרות) שעלולות לאמץ את מחשבכם שלא לצורך ולהאט אותו.
 

10. פתיחת המעטפת החיצונית של המחשב כשהוא מחובר לחשמל

כל כמה חודשים מומלץ לפתוח את מעטפת המחשב, הקופסה החיצונית שמכילה אותו, כדי לנקות אותו מבפנים מאבק ומלכלוך וכך להאריך את חייו. לעיתים, כשאנו עושים זאת אנו שוכחים לעשות דבר פשוט אך הכרחי והוא לנתק את המחשב מהחשמל. מגע בחלקים הפנימיים של המחשב בזמן שהוא מחובר לחשמל, אפילו הקל ביותר, עלול לגרום לקצר שיהרוס אותם.
  

11. הנחת מגנטים סמוך למחשב

אלו שזוכרים את הימים בהם היינו משתמשים בתקליטונים קשיחים (דיסקטים) למחשב ודאי זוכרים גם את הסכנה שהייתה עם השימוש בהם, מכיוון שהיו בתוכם מגנטים. המגנטים שבתקליטונים אלו היו יכולים למחוק מידע מהמחשב עם הכנסתם אליו. הימים האלו כבר עברו מזמן עם ההתקדמות הטכנולוגית, אך בכל זאת, גם כיום לא מומלץ לשים מגנטים סמוך למחשב. מכשירי חשמל שבתוכם יש מגנטים עלולים להפריע לפעולת כתיבת המידע על הכונן הנייד, לפגוע בכבלים לא מוגנים של המחשב, או לפגוע בצג של מסך המחשב – אם מדובר במסך ישן ולא LCD  או LED. 
 
 

12. חשיפת המחשב לחום

חשיפת מחשבכם למקור חום ישיר כמו קרני שמש, רדיאטורים או מזגנים עלולה להרוס אותו בצורה דרסטית. המחשב בעצמו מפיק חום רב, לכן הימצאותו בסביבה חמה תגרום לו להתחממות יתר שיכולה לפגוע בחלקיו הפנימיים ואף להמיס אותם. לכן השתדלו להרחיק את מחשבכם ממקורות מפיצי חום שכאלה. 
 
דברים שפוגעים במחשב
Binarysequence

 

13. מתן חבטות במעטפת החיצונית של המחשב 

כאשר המחשב מתחיל להשמיע רעשים חריגים, שאנו לא רגילים אליהם, או כאשר הוא מתחיל לעבוד באיטיות, מתעורר בנו הצורך, הכמעט בלתי לנשלט, לתת לו כמה חבטות טובות שיחזירו אותו למוטב. עד כמה שהפתרון עובד תיאורטית, בפועל מדובר בהרגל מגונה שרק מזיק למחשב שלנו. כל מכה שכזאת מטלטלת את המחשב, פוגעת ברכיבים הרגישים שבו, מרופפת את החיבורים שלהם ובכך הורסת אותו. לכן, בפעם הבאה כשמתחשק לכם לתת איזו מכה "קלילה" למחשב שלכם, התאפקו ובמקום זאת כבו אותו, הדליקו מחדש ובמידת הצורך קחו אותו לבדיקה אצל מומחה. 
 

14. אי התנתקות מחשבון המייל לאחר השימוש

לאחר השימוש בחשבון המייל שלכם, חשוב מאוד שתתנתקו ממנו, גם אם אתם נכנסים אליו ממקום מוכר ובטוח כמו ביתכם או משרדכם. כאשר אתם לא מבצעים ניתוק אתם מסתכנים בכניסה לחשבון המייל שלכם על ידי מישהו זר, שייחשף לכל המידע האישי שלכם. גם אם סגרתם את לשונית המייל (דף האינטרנט), כניסה מחודשת לאתר המייל שלכם תעלה אוטומטית את החשבון האחרון שנעשה בו שימוש, ועל כן חשוב להתנתק ממנו, גם בעת סגירת הלשונית.

 

15. הפעלת כוח בהכנסת חיבור USB למחשב

כניסות ה-USB שנמצאות אצלנו במחשב מנוצלות על ידינו באופן תדיר עם חיבור מכשירים כמו: מטענים לסלולארי, כוננים ניידים, כונן נייד ואף מקלדת או עכבר. כאשר אנו מכניסים אותם למחשב, חשוב מאוד לעשות זאת בעדינות ולא לדחוף אותם בכוח, גם אם בניסיון הראשון או השני הם לא נכנסים באופן חלק, מכיוון שיציאות אלו נפגעות בקלות. הפעלת כוח עלולה לשבור את כניסת USB, והתיקון שלה יצריך מכם הוצאה של סכום כסף גדול. 
 
דברים שפוגעים במחשב
Anne McCormack

 

16. מספר רב של דפי אינטרנט פתוחים על המחשב

כאשר אנו עובדים על המחשב או גולשים באינטרנט ייתכן ונפתח מספר רב של דפי אינטרנט שמשמשים אותנו מפעם לפעם: חשבון האי מייל, מאמר מעניין שקראנו, תוצאות של חיפוש כלשהו בגוגל, עמוד הפייסבוק ועוד. למרות שאנו נהנים מכל המידע הזמין לנו מול העיניים, ריבוי דפי אינטרנט פוגע לנו במחשב. כאשר יותר מ-9 דפי אינטרנט פתוחים על המחשב, קצב פעולת מערכת המחשב יורד והדפדפן שלכם עלול לקרוס, במיוחד כאשר אלו פתוחים לאורך זמן. לכן, זכרו לסגור דפי אינטרנט מיותרים ובמידת הצורך העתיקו את כתובת האתר או את המידע שאתם צריכים לדף WORD ולאחר מכן סגרו את אותו הדף.

 

מכירים עוד הרגלים מזיקים במחשב?

שתפו איתנו בתגובות.

 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו