print header

מדריך לשימוש באפליקציית טלגרם

 זוכרים את הימים שבהם היו בידינו 2 אפשרויות בלבד לתקשר ולשוחח בינינו: שיחה פנים מול פנים או טלפונית? וזוכרים איזה חידוש היווה בעינינו האס.אם.אס – הפעם הראשונה שיכולנו לשוחח באמצעות כתיבת הודעות זה לזה? אז אמנם זה היה נראה לנו כמו העתיד בהתגלמותו, אך כיום אפליקציות המתבססות על הודעות מידיות – כמו וואטסאפ, מסנג'ר של פייסבוק וסקייפ – הן צורת תקשורת מקובלת ופופולארית מאוד, ורובנו ככולנו משתמשים באפליקציות האלו מדי יום. אל המקום הזה נכנסת כיום גם אפליקציית טלגרם, שתפוצתה הולכת ועולה, שמציעה לנו כמה וכמה אפשרויות חדשות ומעניינות שלא קיימות באפליקציות אחרות – ובראשן ערך השמירה על הפרטיות. אם אתם רוצים להבין מהי האפליקציה הזו וכיצד תוכלו להשתמש בה, קראו את המדריך שהכנו לכם, המסכם בתוכו את הכל.  

מדריך לאפליקציית טלגרם: לוגו טלגרם

מהי בעצם אפליקציית טלגרם?

אפליקציית טלגרם הושקה בשנת 2013 על ידי צמד מפתחים רוסי, אך כיום הארגון שמנהל אותה יושב בגרמניה. כחודשיים בלבד לאחר הקמתה דיווחו המפתחים כי באפליקציה משתמשים כ-100,000 איש מדי יום – ומאז היא רק גדלה, התפתחה וצברה עוד ועוד משתמשים פעילים, שכיום מספרם מוערך ביותר מ-200 מיליון בחודש. אולי יצא לכם לשמוע עליה קצת יותר לאחרונה בהקשרים שונים – ראשית מאחר וגם גופים גדולים בישראל, כמו משרד ראש הממשלה וגופי תקשורת, החלו לעשות בה שימוש ולהזמין אליה את עוקביהם, ושנית מכיוון שאחד הערוצים שהוקמו בה, "טלגראס" שמו, זוכה לפופלאריות גבוהה ולסיקור תקשורתי, מאחר והוא עוסק בקישור בין אנשים המוכרים מריחואנה לבין צרכניהם.

כאמור, אחד הדברים שמייחדים את האפליקציה וגורם לרבים לראות בה חלופה טובה לשאר תוכנות המסרים המידיים, הוא שימת הדגש של מפתחיה על אבטחת המסרים המועברים דרכה והצפנתם – כך שהפרטיות שלכם לא תופר והשיחות שלכם לא יוכלו להיות מנוטרות על ידי גורמים שונים.

מדריך לאפליקציית טלגרם: מסך טלפון חכם ועליו מותקנות אפליקציות, ביניהן טלגרם

מדריך לשימוש באפליקציית טלגרם

1. ראשית, אם עדיין אין ברשותכם את האפליקציה, הורידו אותה בחינם לטלפון החכם שלכם:

כדי להוריד את טלגרם לאנדרואיד לחצו כאן

כדי להוריד את טלגרם לאייפון לחצו כאן

2. לאחר התקנת האפליקציה תתבקשו לעבור תהליך קצר על מנת שהמערכת תזהה אתכם. הכניסו את מספר הטלפון שלכם היכן שאתם מתבקשים לכך, ולאחר מכן תקבלו שיחת חוץ ממקור בלתי מזוהה – זוהי שיחה מהמערכת האוטומטית של טלגרם; אין צורך שתענו אליה, מדובר באמצעי זיהוי של המערכת בלבד. לאחר שהשיחה התקבלה אצלכם, המערכת תאשר אתכם ותוכלו להזין את שם המשתמש שלכם ולהתחיל להשתמש באפליקציה.

3. תנו לאפליקציה גישה אל רשימת אנשי הקשר שלכם – כך היא תוכל למצוא את כל אלו מביניהם שטלגרם מותקנת גם על הטלפון שלהם, ואיתם תוכלו לשוחח דרכה. כעת, כדי להתחיל לשוחח עם אחד מאנשי הקשר שלכם בשיחת הודעות רגילה (לא מוצפנת), כל מה שאתם צריכים לעשות הוא ללחוץ על האייקון אייקון עיפרון המופיע בצד שמאל התחתון של המסך ולבחור מתוך הרשימה את איש הקשר שאיתו אתם רוצים לשוחח.

4. עמוד השיחה יפתח בפניכם – כאן ההתנהלות דומה מאוד לזו הקיימת בשאר אפליקציות המסרים המידיים:

  • כתיבת הודעות – באמצעות המקלדת שמופיעה למטה.
  • הוספת אימוג'ים – באמצעות לחיצה על אייקון הסמיילי המופיע מצד שמאל לשדה כתיבת ההודעה.
  • הקלטת הודעות קוליות – באמצעות לחיצה על אייקון המיקרופון שמופיע בצד הימני של המסך.
מדריך לאפליקציית טלגרם: מקלדת ואפשרויות בשיחה רגילה באפליקציית טלגרם
  • הוספת תמונות, וידאו וקבצים – לחצו על האייקון אייקון אטב  שמצד ימין לשדה הכתיבה; בעזרת תפריט האפשרויות שיפתח בפניכם תוכלו לצלם תמונות מהמצלמה שלכם (Camera) ולהעביר אותן לאדם אחר, לשלוח תמונות וסרטונים מגלריית הטלפון שלכם (Gallery), לשלוח קבצים מסוגים שונים (File), לשתף אחרים בפרטי אנשי קשר שלכם (Contact) או במיקומכם (Location), ואפילו להעלות שאלת סקר (Pole).
מדריך לאפליקציית טלגרם: אפשרויות שונות לשליחת קבצים באפלקיציית טלגרם

5. כפי שציינו בהתחלה, אחת ממעלותיה של האפליקציה היא האפשרות לבצע "שיחה סודית" – כלומר כזו שרק אתם ובן שיחכם יכולים לראות מה נאמר או נשלח בה, היא לא נשמרת בשרתי טלגרם ולא ניתן להעביר הלאה את ההודעות שנשלחות במהלכה; כך למעשה מתאפשר לכם לשמור במהלכה על פרטיות מרבית, ולהיות בטוחים ששום דבר שתגידו לא יודלף או יצא ממנה ויפגע בכם. אם אתם רוצים לקיים שיחה סודית עם אחד מאנשי הקשר שלכם פעלו כך:

  • בעמוד הראשי של האפליקציה לחצו על אייקון התפריט הראשי הנמצא בקצה השמאלי העליון של המסך. בחרו באפשרות "צ'ט סודי חדש" (New Secret Chat) ובחרו באיש הקשר שאיתו תרצו לשוחח. כעת תוכלו להתחיל לשלוח הודעות באופן רגיל, אבל תוכלו להיות בטוחים שהן תחת מעטה הסודיות והפרטיות שיוצר סוג צ'אט זה.
  • תכונה מעניינת נוספת של טלגרם, המוסיפה ליכולת שמירת הפרטיות שלכם תוך כדי ניהול שיחה סודית, היא האפשרות לכוון "מנגנון השמדה עצמית" להודעות – כלומר לקבוע שההודעות שאתם שולחים לבני שיחכם תוך כדי שיחה סודית, ייעלמו מן המסך שניות מרגע שהצד השני קיבל וקרא אותן. תוכלו לקבוע מנגנון זה באמצעות לחיצה על אייקון שלוש הנקודות שבצד ימין העליון של המסך, ובתפריט שייפתח בפניכם בחרו באפשרות Set self-destrcut timer. בתפריט הנגלל המופיע כעת בחרו בזמן הרצוי מבחינתכם להיעלמות ההודעה (משנייה אחת ועד שבוע שלם) ולחצו Done. מעתה כל הודעה שתשלחו לבן שיחתכם תיעלם תוך הזמן שהגדרתם; אם תרצו לבטל אפשרות זאת ולחזור להודעות שאינן נעלמות, כנסו שוב להגדרת Self-destruct time ובחרו בהגדרה Off.
מדריך לאפליקציית טלגרם: הגדרת הודעות נעלמות

6. ממש כמו בוואטסאפ, גם בטלגרם יש אפשרות להקים קבוצות שבהן תוכלו לשוחח עם חבריכם, לשלוח אליהם ולקבל מהם מסרים. אם ברצונכם לפתוח קבוצה חדשה, כל מה שאתם צריכים לעשות הוא ללחוץ על אייקון התפריט שבצד שמאל של המסך, לבחור באפשרות New Group, לצרף את החברים שאתם רוצים אל הקבוצה על ידי בחירתם מרשימת אנשי הקשר, להוסיף שם ותמונה לקבוצה, ולהתחיל לשוחח. 

7. אפשרות מעניינת נוספת שמוצעת כאן לשיח רב משתתפים - אך כזה שנבדל מאפשרות הקבוצה - היא הערוצים. ערוץ הוא למעשה קבוצה שבה היחיד שמורשה לשלוח הודעות הוא רק מנהל הערוץ, כשכל שאר המשתתפים למעשה רק צופים בהודעות שנשלחו על ידו; כך מנהל או מנהלי הערוץ בעצם משגרים ו"משדרים" לעולם את מסריהם בצורה חיה, ואלו המחוברים לערוץ קולטים אותם.

מספר המחוברים לערוץ הוא בלתי מוגבל, ואם יש לכם איזה מסר מעניין לשלוח לעולם, או שאתם רוצים להקים לעצמכם מעין "לוח מודעות" שבו תוכלו להזכיר לאחרים דברים - האפשרות של הקמת ערוץ בטלגרם פתוחה גם בפניכם. כדי לעשות זאת, פעלו כך:

  • פתחו את התפריט הראשי (בלחיצה על אייקון התפריט), בחרו באפשרות New Channel והחלו להגדיר את הערוץ שלכם; תנו לו שם בשדה Channel Name ותוכלו לצרף לו גם תמונה ותיאור - לסיום לחצו על וי והמשיכו הלאה.
מדריך לאפליקציית טלגרם: קביעת הגדרות לערוץ חדש
  • כעת קבעו האם הערוץ יהיה ציבורי (Public) – כלומר ניתן יהיה למצוא אותו כאשר מבצעים חיפוש באפליקציה, וכל אחד יוכל להצטרף אליו, או לחלופין פרטי (Private) – כלומר שניתן יהיה למצוא אותו ולהצטרף אליו רק באמצעות קבלת קישור הזמנה אליו. לאחר מכן, בשורת ההגדרה "Permanent Link" (קישור קבוע) עליכם להגדיר כיצד יראה הקישור לערוץ שלכם – הקידומת היא t.me/ ואתם קובעים מה יופיע אחרי הלוכסן, כשעליכם להכניס לכל הפחות 5 תווים הכוללים אותיות לועזיות ומספרים.
מדריך לאפליקציית טלגרם: הגדרת ערוץ חדש בטלגרם
  • בשלב הבא תוכלו כבר להזמין חברים ואנשי קשר לעמוד, אם ברצונכם לעשות זאת.
  • בסיום התהליך הערוץ שלכם יעלה לאוויר ותוכלו להתחיל לשדר בו הודעות לעוקבים אחריכם.

8. רוצים למצוא ערוצים ציבוריים שפתחו אחרים ולהצטרף אליהם? פשוט מאוד: לחצו על האייקון אייקון זכוכית מגדלת שבקצה הימני העליון של המסך, וחפשו את שם הערוץ אליו אתם רוצים להצטרף. כשאתם מוצאים אותו, היכנסו אליו באמצעות לחיצה עליו. תוכלו לגלול מעלה כדי לראות את ההודעות הקודמות שנשלחו בו, וכדי להצטרף אליו ולהתחיל להתעדכן ממנו - לחצו על כפתור "הצטרף" (Join) שבתחתית העמוד.

מדריך לאפליקציית טלגרם: הצטרפות לערוץ באפליקציית טלגרם

לסיכום:

כפי שאולי נוכחתם לדעת – טלגרם היא אמנם תוכנת מסרים מידיים בדומה לוואטסאפ או מסנג'ר, אך יש לה כמה וכמה תכונות ואפשרויות שמייחדות אותה, ולכן מומלץ לכם להוריד אותה ולעשות בה שימוש – אם לא במקום אפליקציות דומות אז בנוסף להן. אם יש לכם חברים או אנשי קשר שאתם רוצים לשוחח איתם בשיחה סודית דרך הטלגרם, או לחשוף אותם לערוץ המעניין שפתחתם, אבל הם טרם הורידו והתקינו את האפלקיציה – שתפו את המדריך הזה איתם זה והראו להם מדוע זה שווה ומשתלם עבורם.

לחצו כאן כדי להכיר אפליקציות שימושיות נוספות וללמוד כיצד לעבוד איתן

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.