print header

לימדו הקלדה עיוורת בעברית באמצעות אתר אינטראקטיבי וחופשי

 בימינו, שימוש במקלדת המחשב הוא פעולה פשוטה כמעט כמו לשרוך שרוכים או לצחצח שיניים, כזו שרובנו עושים מדי יום ביומו. אך האם גם אתם מאלו שעדיין צריכים להתבונן במקלדת בזמן ההקלדה, לראות בדיוק היכן כל מקש ומקש שעליו אתם לוחצים, ואז, במקרים לא מעטים, להרים עיניכם למסך ולגלות שבכלל הקלדתם באותיות אנגליות או שמעבד התמלילים לא היה פתוח? הפתרון הטוב ביותר למצבים מהסוג הזה, ובאופן כללי לשיפור רמת ומהירות ההקלדה שלכם במחשב, הוא פשוט – למידת הקלדה עיוורת. כן, בשיטה המצויינת הזו משתמשים יותר ויותר אנשים, כשגם אתם יכולים להיות חלק מהם בלי שום בעיה, בעזרת הכתבה הבאה - שתסביר לכם מהו העיקרון עליו מתבססת ההקלדה העיוורת ותכיר לכם את אתר Sense-Lang, בו תוכלו ללמוד לשלוט בשיטה על מקלדת עברית.

לימוד הקלדה עיוורת: אדם מקליד על מקלדת המחשב שלו

מהי הקלדה עיוורת ומה הם יתרונותיה?

שיטת ההקלדה העיוורת אינה חדשה כלל וכלל – למעשה, היא הומצאה לפני יותר מ-100 שנה, על גבי מקלדתה של מכונת כתיבה באנגלית, אך כמובן שהיא תקפה גם לימינו אנו ולמקלדות המחשב המודרניות, מכיוון ששיטת פיזור האותיות והסימנים על גבי המקשים נשארה זהה למדי, גם במקלדת האנגלית וגם במקלדת העברית שהומצאה במהלך המאה ה-20. באופן עקרוני שיטה זו מבוססת על הרעיון שאצבעות הידיים מסודרות בצורה קבועה על גבי המקלדת, והמעבר בין המקשים נעשה כך שהאצבעות עושות את המרחק האפשרי הקצר ביותר בין מקש למקש.

יתרונותיה של השיטה הזו נעוצים בראש ובראשונה בכך שהיא משחררת אתכם מהצורך להביט תמידית במקלדת בעת ההקלדה – דבר המאפשר לכם להתרכז במסך המחשב ובמילים הנכתבות עליו, ומוריד מכם את הלחץ הריכוזי ואת ריבוי המשימות שעליכם לעשות תוך כדי הקלדה במקרה שאתם לא שולטים בהקלדה עיוורת. מעבר לכך, גם מהירות ההקלדה שלכם צפויה לעלות ל-40 מילים בממוצע בדקה אחת בלבד, כשהמצטיינים ביכולת זו מסוגלים גם להקליד 100 מילים בדקה, עם אחוז שגיאות קטן מאוד.

לימוד הקלדה עיוורת: אדם מקליד על מקלדת מחשב

הכירו את שירות לימוד ההקלדה העיוורת Sense-Lang ולימדו כיצד תוכלו להשתמש בו

כפי שאמרנו כבר קודם לכן, הקלדה עיוורת היא שיטה בעלת עקרונות ברורים המבוססת על מנח אצבעות קבוע ומוסכם על גבי המקלדת, המאפשר להקליד בקלות ובמהירות. כדי לשלוט בהקלדה עיוורת לא ניתן פשוט לשבת מול מסך המחשב ולנסות להזיז את אצבעותיכם על גבי המקלדת בתקווה לטוב, אלא צריך ללמוד את השיטה, להבינה וגם לתרגלה באופן קבוע - ככל שתתרגלו יותר כך תעלה רמת הדיוק והמהירות שלכם; את כל אלו ניתן לעשות בקלות וללא עלות באמצעות אתר Sense-Lang, המציע שורה של כלים אינטראקטיביים שמאפשרים לכם ללמוד הקלדה עיוורת בעברית מן הצעד הראשון וכן להתאמן על השיטה. כדי שתוכלו להבין מעט מה קורה באתר ומה האפשרויות הניתנות לכם במסגרתו, הכנו לכם מדריך קצר שיעזור לכם להתמצא בו:

1. ראשית, אם אתם מגיעים לאתר ללא ניסיון כלל בהקלדה עיוורת, תוכלו ישירות להתחיל עם קורס ההקלדה – 16 שיעורים בסך הכל, שכל אחד מהם כולל מספר רכיבים קבועים: ראשית כל סרטון בעברית שבו מסביר הקריין את העקרונות הנלמדים באותו השיעור תוך כדי המחשת הדברים באופן חזותי; לאחר מכן התנסות מעשית שלכם בלומדה המאפשרת לכם ליישם את העקרונות שהועברו בסרטון; ולאחר מכן מספר משחקים אינטראקטיביים נחמדים במסגרתם ניתן לתרגל את החומר הנלמד באופן קליל תוך כדי צבירת נקודות ואתגר.

לימוד הקלדה עיוורת: מערך שיעור בקורס הקלדה עיוורת של Sense-Lang

עקבו אחר סדר השיעורים המוצג באתר, ואל תדלגו ביניהם – רק כך תוכלו באמת להתמחות בסופו של דבר בשיטת ההקלדה העיוורת הנכונה. עליכם לדעת כי רובם הגדול של השיעורים, למעשה כמעט כולם, אינו מתמקד בהקלדת מילים אמיתיות בעברית, אלא בלימוד השיטה על ידי הקלדה על האותיות השונות במקלדת מבלי ליצור מילים ממשיות; היו סבלניים בעניין זה ועקבו אחר ההוראות, רק כך תוכלו בסופו של הקורס להקליד פסקאות שלמות בעברית מדוייקת.  

2. אם הגעתם ל-Sense-Lang כשכבר יש בידיכם יכולת הקלדה עיוורת ברמה מסוימת ואתם רק רוצים מעט לשפר או לחזק אותה – תוכלו להתנסות ישירות במשחקי ההקלדה השונים שהאתר מציע דרך עמוד המשחקים שלו. כך באפשרותכם להתחרות בתחרות חתירה, לנסות את כוחכם במטבח ולהגן על כדור הארץ מפני פלישת חייזרים, והכל באמצעות הפגנת כישורי הקלדה מהירים שתזכה אתכם בנקודות ובמעבר שלבים.

לימוד הקלדה עיוורת: משחק אינטראטקיבי לתרגול הקלדה עיוורת באתר Sense-Lang

3. עוד שיטה נהדרת לתרגל ולשפר את יכולות ההקלדה העיוורת שלכם היא באמצעות מבחני ההקלדה השונים שמציע האתר. תוכלו לבחור כאן בין 3 סוגי מבחנים: מבחן רגיל, מבחן חדשות ומבחן מטרה; במבחן הרגיל ובמבחן החדשות תגדירו אתם את כמות הזמן שיעמוד לרשותכם לשם ההקלדה, והאתר ייספק לכם טקסט – רגיל או חדשותי (בנושאים כמו חדשות וטכנולוגיה, ספורט, תרבות, רכב ועסקים) – אותו תצטרכו להקליד בצורה עיוורת בזמן שבחרתם להקציב לעצכם. לעומת זאת במבחן המטרה תוכלו לקבוע מהי מהירות ההקלדה שאליה אתם רוצים להגיע: החל מ-15 מילים לדקה ועד 99, וכך תוכלו לבחון את עצמכם – האם הצלחתם להגיע ליעדכם תוך 40 שניות בלבד, או שאתם זקוקים לאימונים נוספים.

לימוד הקלדה עיוורת: מבחני הקלדה באתר Sense-Lang

4. רכיב נוסף במקלדת שתוכלו ללמוד להקליד עליו בצורה עיוורת באמצעות האתר, הוא מקלדת המספרים הקטנה, הנמצאת מימין למקשי האותיות. אפשרות הלימוד הזו נעשת כאן באמצעות הסבר מילולי קצר ולאחריו תרגול מעשי קצר שתוכלו לעשות על מנת להתמחות בעניין.

לימוד הקלדה עיוורת: לימוד הקלדה על מקלדת מספרים באתר Sense-Lang

לחצו כאן כדי לעבור למאגר השיעורים של האתר
והתחילו ללמוד הקלדה עיוורת בקלות ובחינם

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו