print header

6 דרכים לתקן מחשב שלא מאתחל

 אתם מנסים להדליק את המחשב שלכם, אך במקום לפעול כרגיל הוא נכנס למעין לולאת אתחול ולא מצליח להגיע אפילו לשולחן העבודה? אני מודה שאני מזדהה איתכם, כי לא פעם חוויתי את התקלה המשונה והמעצבנת הזו במחשבים הנייחים והניידים שלי. יתרה מכך, היא תמיד צצה ברגעים הכי לא נוחים... בעבר תמיד יצרתי קשר באופן בהול עם מומחי מחשבים שונים שאני מכירה, ביניהם גם חברים שלמדו מדעי המחשב ועובדים כיום כמתכנתים בחברות גדולות ומוכרות. העצות שהם נתנו לי נשארו עמי עד היום, והגיע הזמן שאשתף אותן איתכם. הפתרונות תקפים למחשבים עם מערכת הפעלה ווינדוס 10 אך רובם ניתנים ליישום באופן דומה גם עם מערכות אחרות, ואתם כמובן מוזמנים להתייעץ בנושא עם מומחים שאתם מכירים, ולא להסתמך רק על השיטות הבאות.
 
שיטות לתקן מחשב שלא מאתחל את עצמו: מחשב עם מסך ירוק ומנופץ

1. ניתוק התקני USB

לעיתים בעיית האתחול נובעת מניגוד הוראות הפעלה פשוט שבו נתקל המחשב, וקשור לרכיב קטנטן שאתם מחברים לא פעם למכשיר – התקן USB, החל מכונן נייד ועד למדפסת. לכן, אחד הצעדים הראשונים שאתם צריכים לעשות כשהמחשב שלכם מסרב לאתחל את עצמו ולהגיע אל שולחן העבודה, הוא לנתק את כל חיבורי ה-USB. הוציאו לרגע גם את חיבורי העכבר והמקלדת – אך החזירו אותם ברגע שהמחשב יעלה, כדי שתוכלו להמשיך לתפעל את המכשיר. הפתרון הקטן הזה הציל את המחשב שלי, שלא הצליח להגיע אל שולחן העבודה במשך חצי שעה – רק בגלל כונן נייד קטן ותמים שחובר אליו...

2. שימוש במצב בטוח

שיטה נוספת לעזור למחשב שלכם היא להפעיל אותו במצב בסיסי שכולל מספר מוגבל של קבצים טעונים ומנהלי התקנים - דבר שנקרא "מצב בטוח". מצב שכזה מאפשר לכם למקד את מקור הבעיה, ויכול לפתור שלל תקלות. אם הבעיה שיש לכם במחשב לא מתקיימת במצב הזה, כנראה שהיא לא קשורה להגדרות ברירת המחדל ומנהלי ההתקנים של המכשיר שלכם. החיסרון של הפתרון הזה הוא שאין תמיד גישה אליו כאשר המחשב תקוע.
 
אז איך מגיעים אל מצב בטוח? אם המחשב מנסה לאתחל את עצמו לפחות 3 פעמים ברצף מבלי להגיע אל שולחן העבודה, והמסך שלכם נותר שחור או ריק, עליכם להתחיל מכיבוי ידני של המחשב. כדי לעשות זאת, לחצו על כפתור ההפעלה של המחשב למשך 10 שניות עד לכיבוי, ואז לחצו שוב כרגיל להדלקה. כאשר מופיע על המסך הסימן הראשון של ווינדוס, חזרו על פעולות הכיבוי וההפעלה שתיארנו פעמיים נוספות. לאחר ההדלקה השלישית, אפשרו למחשב שלכם לבצע הפעלה מלאה. במסך שמופיע בפניכם היכנסו ל-winRE, ושם בחרו באפשרות, ולאחר מכן בפתרון בעיות. לחצו על אפשרויות מתקדמות, ועל הגדרת אתחול, לבסוף בחרו בהפעל מחדש. לאחר שהמכשיר נדלק ומערכת ההפעלה עולה, תיפתח בפניכם רשימת אפשרויות – בחרו בזו החמישית, שאמורה לפתור את בעיית האתחול.
 
כדי לצאת ממצב בטוח, עליכם להפעיל את המחשב מחדש, או לחלופין לעקוב אחר השלבים הבאים: תחילה, הקישו על סמל הווינדוס שבמקלדת (4 מרובעים שיוצרים צורת מרובע) + האות R, ובתיבה שנפתחה בפניכם הקלידו את הביטוי msconfig ולחצו אישור. לאחר מכן בחרו בכרטיסיה אתחול, ותחת אפשרויות אתחול הסירו את הסימון שבתיבת אתחול בטוח.
שיטות לתקן מחשב שלא מאתחל את עצמו: תפריט באנגלית של שימוש במצב בטוח

3. בדיקת הסוללה של המחשב הנייד שלכם

אם המחשב הנייד שלכם לא מצליח לאתחל את עצמו ולהגיע לשולחן העבודה – מצב שנתקלתי בו פעמים רבות – יתכן שהבעיה טמונה דווקא בסוללה שלו ובכל הנוגע אליה. במקרה שכזה, כדאי לכם לבדוק האם יש לכם בעיה בסוללה עצמה, במטען שלה או בגורם אחר הקשור בה. כדי לעשות זאת, נסו אחד משלושה פתרונות אפשריים: בדקו האם המטען שלכם מטעין מחשב אחר, האם מטען אחר מטעין את המכשיר שלכם, ואם יש למחשב שלכם סוללה שניתן להסיר – נסו להפעיל אותו בלעדיה כאשר הוא מחובר ישירות לשקע. הרעיון הוא לבודד בכל פעם מקור אפשרי אחר לבעיה, כדי להבין מה המקור שלה.

4. איפוס המחשב

לעיתים אחת השיטות היעילות לטפל בתקלת אתחול שלא נפתרת בדרכים אחרות, היא לאפס את המערכת ולהתקין אותה מחדש. לפני שנסביר לכם כיצד לעשות זאת, חשוב שתיקחו בחשבון שפעולה שכזו תשמור רק את יישומי ווינדוס הבסיסיים שמותקנים על המחשב שלכם, ותמחק את כל הקבצים והתוספות ששמורים במערכת. היכנסו להגדרות ובחרו באפשרות של עדכון ואבטחה. בתפריט הימני שנפתח בפניכם, בחרו בשחזור [1], ובסעיף "בצע איפוס למחשב זה" שבחלון הראשי, לחצו על התחל עכשיו [2]. אתם יכולים לאפס את המחשב שלכם גם אם הוא תקין – אך לפני שאתם עושים זאת, מומלץ לשמור את הקבצים החשובים לכם בכונן חיצוני על מנת שלא ימחקו.
שיטות לתקן מחשב שלא מאתחל את עצמו: תפריט איפוס מחשב

5. סריקת וירוסים

רבים יודעים שיש להתקין תוכנות אנטי-וירוס על המחשב כדי למנוע פגיעה מגורמים שונים שעלולים להזיק למכשיר בדרכים שונות כמו גם לאתחול שלו. אחד מהם הוא נוזקה, תוכנה שמטרתה לחדור או להזיק למחשב, לאסוף מידע, להשיג גישה לרשתות מחשב פרטיות או להציג תוכן פרסומי בלתי רצוי. למרות המודעות הגבוהה לבעיה וליעילותן של תוכנות אנטי-וירוס, חלקנו עדיין לא מתקינים אותן, מפני שאנו לא תמיד יודעים כיצד לעשות זאת או חוששים שפתרון שכזה הוא יקר. בשל כך, חשוב לנו ליידע אתכם שניתן להוריד אנטי-וירוס חינמי מהאינטרנט, זאת כמובן בתנאי שאתם עושים זאת ממקור אמין ומחברה מוכרת – ולא חסרים כאלו. לאחר מכן הריצו בדיקת וירוסים במחשב וגלו איזו תוכנה עושה לכם בעיות.

6. חזרה לנקודת שחזור

לעיתים כשאנו נתקלים בבעיות חמורות במחשב כמו אתחול תקול, אנו רוצים לחזור אחורה בזמן, אל הרגע האחרון שבו המכשיר היה תקין ויכולנו להשתמש בו. ובכן, אחד מהפתרונות המועילים שווינדוס מספקת לכם הוא בדיוק זה – חזרה לפרק הזמן האחרון שאוחזר ובו המחשב עבד כמו שצריך. השיטה הזו עשויה לעזור בתיקון תקלות שלא נובעות מכשלי חומרה, אלא משינויים שעשיתם בעצמכם, ואני מודה שהיא הצילה אותי כמה וכמה פעמים. כדי להגיע אליה, רשמו בשורת החיפוש שליד כפתור ה"התחל" את הביטוי שחזור, ולחצו על התוצאה צור נקודת שחזור. בחלון שנפתח בפניכם, גשו אל הלשונית הגנת מערכת [1], ולחצו בה על הכפתור קביעת תצורה [2].
 
בחלון שיפתח בפניכם, סמנו את האפשרות הפעל הגנת מערכת. אם תסתכלו על תחתית החלונית הזו, תראו שורה של "שימוש מרבי", שמאפשרת לכם לקבוע כמה אחוזים אתם רוצים שישמרו מהדיסק שלכם בעת החזרה לנקודת השחזור. סמנו בה 10% – זה יספיק לכם. לחצו על אישור לסגירת החלונית הזו, וגם על האישור שיש בחלונית הראשית ששבתם אליה. לאחר מכן לחצו על יצירה [3], ובחלון שייפתח בפניכם כתבו את התאריך של היום ואת מה שאתם רוצים לשמור או לגבות. אשרו בלחיצה על צור, חכו שהמחשב יודיע לכם שנקודת השחזור נוצרה בהצלחה וסגרו את חלונית ההודעה שנוצרה. כדי לבצע את השחזור עצמו, לחצו על שחזור מערכת [4], ובתחתית החלונית שנפתחה לכם, לחצו על הבא. בחרו את התאריך שאתם רוצים, ואז שוב לחצו על הבא ואישור. מזל טוב, הצלחתם לחזור אחורה בזמן! בערך...
שיטות לתקן מחשב שלא מאתחל את עצמו: תפריט מאפייני מערכת

כמה מילות סיכום

אתחול אין-סופי הוא ללא ספק אחת מהתקלות המעצבנות ביותר שעלולות לפקוד את המחשב שלנו, ורבים נאלצים להתמודד איתו מדי פעם. כפי שאתם רואים, אין צורך לרוץ לקנות מחשב חדש ולזרוק את הישן ברגע שהיא צצה, זאת מכיוון שלרוב מדובר בבעיה פתירה. אתם מוזמנים להיעזר בשיטות האלו, וכמובן לשתף אותן עם חברים שנתקלים בבעיית אתחול בעצמם...
 
מקור התמונות: microsoft
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.