print header

כל מה שצריך לדעת לפני שקונים סמארטפון חדש

מאת: רוית כרמלי
 
בשנים האחרונות אנו עדים לעלייה ניכרת בכמות האנשים שברשותם ''סמארטפון'' (או בעברית: ''טלפון חכם''), ובהתאם, גם לעלייה בכמות המכירות, השיווק והפרסום של כל חברה שמייצרת אחד כזה ומציעה מגוון דגמים שונים שמתחדשים מדי שנה בממוצע.
רק בשנת 2014 רכשו הישראלים יותר מ-2.8 מיליון סמארטפונים, מה שיכול להדגים במקצת את היקף התופעה. בשוק שכזה בו יש חברות רבות ועשרות דגמים, הבחירה בסמארטפון האידאלי והמשתלם ביותר הופכת יותר ויותר קשה. בכתבה זו ננסה לעשות קצת סדר ולהבין כמה דברים חשובים בבואנו לקנות סמארטפון חדש.
 
מדריך לרכישת סמארטפון
zh.wikipedia

דגשים טכניים בקניית סמארטפון:

מחיר
 
הדבר הראשון והחשוב ביותר בקנייה של סמארטפון הוא קביעת תקציב אותו תרצו להקדיש לרכישתו. סמארטפון טוב לא חייב אמנם לעלות אלפי שקלים, אבל זהו לא עסק זול, ולפעמים עדיף להשקיע מעט יותר ולקבל מכשיר שיחזיק לאורך זמן וישרת אתכם נאמנה. נגדיל ונאמר, שאפילו בחברה גדולה ומוכרת, יש הבדלים בין המכשירים עצמם – באיכות, ברמה ובביצועים. פעמים רבות אנשים מתפתים לקנות סמארטפונים בשליש מהמחיר הממוצע המקובל, או לחילופין – חיקוי של מותג קיים ומוכר. הדבר לא מומלץ, בטח ובטח שלא לאורך זמן. בחיקויים של סמארטפונים או בזיופים שאפילו נראים טוב, התקלות הן רק עניין של זמן, ולא חסר – החל מבעיות במסך המגע (''הטאצ'''), ועד לבעיות טכניות בעת קבלת ויציאת שיחות.
 
 
חברת היצרן
 
הדבר החשוב ביותר בקנייה של מכשיר כזה, הוא לקנות רק מיצרנים מהימנים ואיכותיים שמייצרים טלפונים מקוריים. לא כל חברה חדשה שתתקלו בה ותציע לכם הרים וגבעות היא הטובה ביותר וזו שתתאים לכם הכי הרבה. להבדיל מתחומים אחרים, בשוק הסמארטפונים עדיף שלא לעשות קיצורי דרך שאחר כך יעלו לכם לא מעט. זכרו, הסמארטפון הינו העוזר האישי שלכם וזה שיתלווה אליכם למקומות רבים, לכן דאגו שיהיה כמה שיותר איכותי. כמה מהחברות המומלצות לקניית סמארטפון הן אפל, סמסונג, LG, סוני, וואן-פלוס ועוד.
 
מדריך לרכישת סמארטפון
Jon Fingas

 

בחירת הדגם
 
לאחר שקבעתם לעצמכם תקציב ובחרתם חברה אמינה שאתם סומכים עליה, תגלו שישנם דגמים רבים, וכפי שבחרתם חברה, גם כאן תידרשו לחזור על תהליך המיון שוב. שלא כמו בבחירת חברת ייצור, בחירת דגם היא נוחה ופשוטה יותר, כפי שנפרט בהמשך.
 
 
בבואכם לבחור דגם עליכם לשים לב לדברים הבאים:
 
1. גודל מסך – המסך הינו חלק מרכזי בטלפונים החכמים, היות והוא זה שמציג לכם את המידע והתוכן, ובהתאם, עליו אתם לוחצים בכל פעם שאתם רוצים לבצע פעולה כלשהי. בחירת מסך קטן למשל, לאנשים עם כף יד גדולה או אצבעות גדולות תהווה מכשול ומטרד לא קטן. הגדלים נעים בערך בין 3 אינץ' ל-7 אינץ' בטלפונים גדולים יותר. חשוב לבדוק האם המכשיר נכנס לכם לכיס, לארנק ולמקומות קטנים נוספים בהם אולי תרצו לשמור את המכשיר.
 
2. משקל המכשיר – לאנשים מבוגרים ולילדים ישנה עדיפות לטלפונים כמה שיותר קלים ונוחים לנשיאה. גם כאן ישנו טווח נפוץ ומשקל מרבית המכשירים נע בין 100 גרם ל-200 גרם בטלפונים כבדים יותר.
 
3. נוחיות שימוש – בקשו להתנסות בשימוש במכשיר לפני קנייתכם! הדבר מקובל כיום, ובחנויות המוכרות אפשר למצוא את הטלפונים חופשיים על המדפים ולהשתמש בהם להתרשמות. יש לציין, כי אפשר לראות שטלפונים מסוימים קלים יותר לשימוש באופן מובהק בזכות מערכת תפעול ידידותית ופשוטה, וישנם כאלה מורכבים יותר שדורשים יותר מיומנות. את כל זה תוכלו לראות בעת ההתרשמות שלכם.
 
מדריך לרכישת סמארטפון
 

4. מקום הקנייה – הגענו לשלב החשוב ביותר מבחינת הקנייה והוא באיזו חנות לקנות את המכשיר? האם ברשתות הסלולר הגדולות? האם בחברות פרטיות? התשובה הינה חד משמעית: אין טעם ואין צורך לקנות מכשיר סמארטפון ברשתות הסלולר הגדולות.

הפערים בין הרשתות הגדולות לחנויות הפרטיות עומד על עשרות אחוזים שמסתכמים במאות שקלים. כמובן שלא כל חנות פרטית צריכה להיות זו שתקנו בה, אך אפשר לקנות בחנויות כאלה ואף לסמוך עליהן. בררו לפני קנייתכם האם הטלפון הוא חדש מהאריזה, האם הוא נפתח בעבר וכדומה. בררו קצת לפני על החנות: האם היא אמינה, האם היא מוכרת, מהן חוות הדעת עליה? ניתן לחפש מידע על חנויות באתרי השוואת מחירים, או לחפש במנועי החיפוש השונים את שם החנות בצירוף המילים חוות דעת או ביקורת.

לאחר שתבחרו בחנות שהכי מצאה חן בעיניכם, דרשו לדעת האם יש אחריות על המכשיר, באילו קטגוריות ולכמה זמן? כיום, החברות המסחריות לא מבטחות את הסמארטפונים (אלא בביטוח מיוחד), וסמארטפון שנאבד, נגנב או נהרס אינו מבוטח, לכן יש לשמור עליהם בבטחה.
 

דגשים חשובים הקשורים לחומרה במכשיר:

 
1. אורך חיי סוללה – כפי שידוע לכם, כל הסמארטפונים כיום עובדים באמצעות סוללה שמובנית בתוך המכשיר, ונטענת באמצעות חיבור לחשמל או למקור כוח כמו USB. ההבדל בין כל מכשיר למכשיר הוא באורך חיי הסוללה.
 
אם נטעין שני סמארטפונים שונים לגמרי עד ל-100%, נוכל לראות כעבור שעה של שימוש בכל אחד מהם כי אחוזי הסוללה שלהם שונים. לכן, יש לבדוק לכמה זמן הסוללה מספיקה. כיום, יש מפרטים מפורטים הנותנים מידע לכמה דקות שיחה הסוללה מספיקה, לכמה זמן גלישה באינטרנט וכדומה. סוללה חזקה וסטנדרטית אמורה להחזיק לכמעט יום שלם, כלומר מספר שעות. קשה לאמוד במדויק את זמן אורך חיי הסוללה, כיוון שישנם שימושים שגוזלים יותר סוללה כמו משחקים או אפליקציות, לעומת דיבור בטלפון או שליחת סמסים ש''מבזבזים'' פחות.
 
2. סוג מסך ורזולוציה – המסכים החדישים יותר והאיכותיים יותר שקיימים היום בשוק הם ''מסכי הרטינה'' שמכילים 326 פיקסלים לעומת קצת יותר מחצי במסכים הקודמים. כמו כן, גם לרזולוציה יש חשיבות ואפשר למצוא דגמים של HD 1280X720, Full HD 1920X1080 ואף יותר מכך. בטלפונים איכותיים פחות הרזולוציות נעות בדרך כלל בגדלים של 640X960, 1136X640 וכדומה.
 
3. עמידות במים ואבק – כיום, כיאה להתקדמות הטכנולוגית, ישנם סמארטפונים שעמידים וחסינים בפני מים ורטיבות. הדבר אומר שבאופן תיאורטי תוכלו להתקלח איתם, לשחות איתם ולעשות איתם כל פעולה שקשורה למים, אך למרות זאת, ליתר בטחון מומלץ שלא, אלא לשמור את האופציה הזו למקרי חירום.
 
מדריך לרכישת סמארטפון
 

4. אינפרה אדום – עוד פיצ'ר בולט שמעניין הרבה אנשים, הוא ה''אינפרה האדום''. מדובר בסוג של קרן לייזר באמצעותה אפשר להפוך את הסמארטפון למעין ''שלט טלוויזיה'' ששולט בכמעט כל סוגי הטלוויזיות. הפיצ'ר הזה קיים במעט מאוד דגמים ונחשב לדי חדש בשוק.

 
5. זיכרון פנימי וחיצוני – לכל מכשיר ישנו זיכרון (מוגבל) שמאפשר לשמור מידע בסמארטפון, להוריד אפליקציות ומשחקים וכדומה. יתרה מכך, אפילו בדגמים זהים, ישנה אפשרות לקנות ולבחור לפי הזיכרון הרצוי – בהתאם למה שיש. עד לא מזמן כמות הזיכרון המינימלית הייתה 8 ג'יגה בייט, אך כיום הולך ופוחת הייצור של מכשירים עם זיכרון מעין זה והמינימום כבר עלה ל-16 ג'יגה בייט. מכשיר עם זיכרון כזה אמור להספיק לצרכים די בסיסיים כגון הורדת כמה עשרות אפליקציות, מקום לכאלפיים תמונות לערך ועוד כמה שירים. ישנם גם דגמים של 32 ג'יגה בייט, 64 ג'יגה בייט ולאחרונה גם אפשר לראות מכשירים עם 128 ג'יגה בייט!
 
עוד דבר שיש לקחת בחשבון הוא שהזיכרון עצמו לא מתחיל מהמקסימום, והנה דוגמה: אם קניתם מכשיר שמכיל זיכרון של 16 ג'יגה בייט, תראו שהזמינות היא רק בסביבות 14 ג'יגה בייט. והנה חידוש נוסף של השנים האחרונות: אם נגמר לכם הזיכרון במכשיר (כלומר, אין מקום לאחסן דברים חדשים), אפשר היום בדגמים מסוימים ''להוסיף'' זיכרון באמצעות כרטיס SD מיוחד, שיגדיל את נפח האחסון על המכשיר שלכם.
 
6. מצלמה – סמארטפון איכותי וטוב שמכבד את עצמו יכיל 2 מצלמות – אחת קדמית (איתה עושים את ה''סלפי'' המפורסם), ואחת אחורית, שהיא המתוחכמת יותר ומכילה פלאש, אפשרויות ''זום'' ותמונה איכותית יותר. בכל הסמארטפונים יש מצלמה, אך אין הדבר אומר שכל המצלמות הן אותו דבר בכל סמארטפון.
 
המצלמות מתחילות מ-4 מגה פיקסל (איכות צילום בינונית מאוד) ומגיעות עד ליותר מ-12 מגה פיקסל (שנחשב למעולה ולאיכותי). מצלמה המכילה בין 6-8 מגה פיקסל ומעלה אמורה להספיק לצרכיכם.
 
מדריך לרכישת סמארטפון
 
 
7. רמת קרינה – בקטגוריה זו נחלק את הסמארטפונים לפי דגמים: בדיקות שנערכו מראות כי מכשיר ה''בלקברי'' שדי נעלם לאחרונה, הוא זה שפולט הכי הרבה קרינה ביחס למתחריו בשוק. אחריו מגיע מכשיר האייפון מבית ''אפל'', שנחשב גם כן לפולט רמת גבוהה יחסית של קרינה. מתחתיו נמצאים ה''גלקסי'' של ''סמסונג'' ומכשיר ה-LG. ההבדלים אמנם לא משמעותיים מאוד בדרגה של שמיים וארץ, אך כן ניתן לייחס להם חשיבות.
 
כפי שראיתם בחירת וקניית סמארטפון חדש היא לא משחק ילדים, ויש להשקיע זמן ומחשבה בבחירה ובקנייה.
 
שיהיה בהצלחה!
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.