print header

7 הונאות אינטרנט שכדאי להכיר

 הונאות קיימות בכל העולם מזה מאות שנים, כאשר הרצון הנבזי לקחת את רכושו של אחר עומד בבסיסן. ההונאות האלו נפוצות במיוחד בעולם האינטרנטי, בו גורמי הפשע מגלגלים מיליארדים של דולרים מדי שנה על ידי ניצול חוסר המודעות והתמימות של גולשים רבים. חלק מההונאות קיימות כבר שנים רבות, וכדי שאתם לא תיפלו ברשתות של הנוכלים, ריכזנו לפניכם את 7 ההונאות האינטרנטיות הנפוצות שכדאי לכם להכיר ולהיזהר מהן.
 
הונאות אינטרנט: נתונים על מסך מחשב ומסיכה של ונדטה

1. הונאת העוקץ הניגרי

הונאת העוקץ הניגרי היא אחת מהונאות האינטרנט הוותיקות והשכיחות ביותר ברחבי הרשת. ההונאה הזו כה ותיקה שסביר להניח כי גם אתם נתקלתם בה לפחות פעם אחת בעבר. בהונאה זו התוקף לרוב טוען שהוא בן למשפחה עשירה מניגריה, או כל מדינת עולם שלישי אחרת, ושהוא יוצר עמכם קשר על מנת לקבל את עזרתכם בהעברת סכום נכבד של כסף אל מחוץ למדינה שבה הוא שוהה.
ברוב המקרים הוא יפנה לכתובת המייל שלכם בהודעה ארוכה שבעזרתה ינסה לפתות אתכם באמצעות הבטחה לסכום נכבד של כסף בתמורה לעזרתכם, וכביכול ללא סיכון מצדכם. לבסוף הוא יבקש מכם את מספר חשבון הבנק שלכם ואתם תצטרכו לשלם עמלה פעוטה של כמה מאות דולרים כדי שניתן יהיה לבצע את ההעברה. כמובן שהוא יבטיח לכם שהכסף שלכם יוחזר, אך למעשה הבקשות הכספיות יימשכו, אלא אם כן תעצרו זאת עוד קודם. לכן לעולם אל תשיבו לבקשות שכאלה, ומעבר לכך, אל תמסרו את פרטי חשבון הבנק שלכם לאדם זר, ובטח שלא במייל.

2. הונאת זכאות להלוואה או לכרטיסי אשראי

זוהי הונאה נפוצה נוספת שמגיעה גם היא בהודעה למייל שלכם, ובה נאמר שאתם זכאים מיידית וללא תנאים להלוואה או כרטיס אשראי. האדם שעומד מאחורי ההונאה הזו מקווה לתפוס ברשת שלו את האנשים שחווים מתח פיננסי אמיתי בחייהם, והם אלו שעלולים להיות טרף קל לפיתויים מסוג זה – הונאות המבטיחות אישור מיידי להלוואה בריבית מפתה או לכרטיסי אשראי בתנאים דומים. אך למעשה, אם תתפתו להונאה אתם תתבקשו לשלם מקדמה של בין עשרות למאות דולרים על מנת לבצע את העברת ההלוואה או הגשת הבקשה לכרטיס אשראי.
שימו לב, חברות אשראי אמנם גובות עמלה, אך לעולם הן לא יבקשו מכם לשלם אותה מראש, וכך גם לגבי הבנקים, אשר לא יאשרו לכם הלוואה מבלי שידעו את מצבכם הפיננסי העכשווי. לכן אל תתפתו לספק פרטים אישיים או להעביר כספים, והקפידו לעבוד רק מול הגופים הפיננסיים המוכרים לטובת ביצוע פעולות מסוג זה.
הונאות אינטרנט: גבר עם קפוצ'ון מחזיק קלף אדום מול המצלמה והתמונה מכוסה במספרים

3. הונאת פישינג (דיוג)

בדומה להונאות הקודמות, גם הונאות הפישינג מגיעות לכתובת המייל, אלא שהפעם הן מתחזות לחברות או שירותים שאתם מכירים – כך הן מציגות את עצמן כלגיטימיות. לדוגמה, אתם עלולים לקבל הודעה במייל שמתחזה להודעה רשמית מהבנק, בה ינסו לשכנע אתכם כי בעקבות טעות, תקלה או חיוב לא רצוי עליכם ללחוץ על הקישור המופיע בגוף המייל ולהכניס את פרטי המנוי שלכם מחדש, כולל הסיסמה. כמובן, האתר שאליו תגיעו הוא אתר פיקטיבי המופעל על ידי הנוכל, והפרטים שתספקו שם יפלו לידיו וישמשו אותו כדי לגבות מכם כספים, רכוש ואף את זהותכם על ידי גישה לחשבון האמיתי שלכם.
על מנת שתוכלו להימנע מכך עליכם להיות חשדניים יתר על המידה כאשר אתם מקבלים הודעות שכאלה לכתובת המייל ולהיות בטוחים שהן הגיעו ממקור אמין לפני שאתם לוחצים על קישור כלשהו. חשוב להדגיש כי הבנק או חברת האשראי לעולם לא יבקשו מכם לאמת פרטים דרך המייל ולא ידרשו מכם ללחוץ על קישור כלשהו בדחיפות.

4. הונאת תרומה לקורבנות אסון

תרומות לקורבנות אסון הן דבר חשוב ומוערך מאוד, אך ישנם אלו שעושים באירועים מצערים שכאלה שימוש לרווחה האישית שלהם. הונאות שמנצלות אסונות או אירועים בעלי חשיבות ועניין בינלאומי הן נפוצות מאוד, וברוב המקרים התוקפים ינסו לפנות אל לבכם באמצעות תמונות קורעות לב – המטרה היא לעורר בכם חמלה וסימפתיה כדי שתשלפו מהר את כרטיס האשראי.
כמובן, התרומות חשובות, אך בהרבה מהמקרים הכסף לא מגיע לקורבנות, אלא לכיסם של הפושעים שמאחורי ההונאה. לכן לעולם אל תתרמו כספים או תספקו פרטים פיננסיים לגופים שבהם נתקלתם באקראי ברחבי האינטרנט. אם אתם מעוניינים בכל זאת לבצע תרומה, מוטב שתיכנסו לאתר Charity Navigator ותאמתו את זהות הגוף דרכו אתם מבקשים לתרום.
הונאות אינטרנט: דמות בקפוצ'ון ואישה עם מבט מפוחד ליד

5. הונאת כופר

אחת ההונאות שקשה מאוד להתמודד איתה היא הונאת הכופר – תוכנה שמצפינה קבצים במחשב ודורשת תשלום של מאות דולרים עבור הסרת ההצפנה. הצפנת הקבצים מתאפשרת לאחר שהגולש מוריד קובץ זדוני למחשב שלו במסווה של קובץ רגיל, ולאחר שהאחרון הוצפן במחשב כמעט בלתי אפשרי להסיר אותו, וקורבנות רבים נאלצים לפרמט את המחשב שלהם או לשלם את הכופר, למרות שבהרבה מקרים זה לא עוזר.
לכן לעולם אל תפתחו קבצים מצורפים להודעות מייל כשאינכם יודעים בוודאות שהקובץ מיועד לכם וממי הוא נשלח. שנית, בצעו גיבוי של כל המידע שעל המחשב שלכם באופן קבוע, וכך תוכלו לשחזר את הקבצים החשובים שלכם גם אם נפלתם קורבן להונאת כופר בלי שתצטרכו לשלם לתוקפים.

6. הונאת היכרויות

מיליוני אנשים בעולם מבקרים באתרי היכרויות ברחבי האינטרנט בכל חודש בתקווה וציפייה למצוא בן או בת זוג ונפש תאומה, אך הם עלולים ליפול להונאה. התוקף או התוקפת במקרה הזה יוצרים עמכם קשר ולהם יש דף פרופיל שבו אתם יכולים לבקר, לקרוא ולראות תמונות שלהם. התוקפים טוענים לעתים קרובות כי הם מטיילים או עובדים בחו"ל ולכן לא יכולים להיפגש עמכם, ובמשך שבועות, ולעתים אף חודשים, אתם תשוחחו עמם ותתרשמו לטובה. אך בסופו של דבר הם יבקשו מכם כסף כדי לצלוח "קשיים" שהם חווים במדינה בה הם נמצאים, כמובן עם הבטחה שתקבלו את הכל בחזרה.
עד כמה שקשה להאמין לכך, מאות אנשים תמימים נופלים בהונאה זו מידי שנה, וערנות היא הכלי היעיל ביותר כדי למנוע זאת. לכן אם יצרתם קשר באתר היכרות עם אדם שטוען כי הוא מטייל או עובד בחו"ל, והוא לוחץ עליכם לעזוב את אתר ההיכרויות ולתקשר דרך מייל או טלפון נייד, מביע רגשות מיידים של אהבה, מבקש כסף משלל סיבות, שולח תמונות שנראות כאילו נלקחו ממגזין ומביע סימנים אחרים שגורמים לכם לחשוד, נתקו את הקשר במיידית ומחקו את השיחות – ברוב אתרי ההיכרויות בעלי מוניטין ידוע ישנה אפשרות לחסום את אותם משתמשים ולדווח עליהם.
הונאות אינטרנט: דמות של גבר יושבת מול מחשב נייד בחדר חשוך

7. הונאה טכנית

הונאות טכניות הן דבר שכיח ביותר ולמרות שרובן נמצאות ברחבי הרשת, בדומה להונאות הפישינג, יש כאלה שנעשות גם דרך הטלפון. הונאה זו מוכרת גם בשם ספופינג (Spoofing), ופירושה התחזות תוך שינוי זהות או שימוש בזהות "לגיטימית" שאנו מכירים לצרכים שונים ובעיקר לדלות מכם כסף. בחלק מהמקרים התוקף יצליח לאתר את מספר הטלפון שלכם ויצור איתכם קשר טלפונית, ובדרך כלל ההונאה תפנה לאנשים מבוגרים.

בשיחה עמכם התוקף יזדהה כנציג של חברה מוכרת ויספר לכם על תקלה או טעות שיש לכם במחשב, חשבון הבנק וכדומה, ויבקש שתשתפו את שולחן העבודה שלכם עמו. על ידי כך הוא יכול לקבל גישה לחשבון הבנק שלכם או לכל מידע אחר שקיים באתרים שאתם גולשים בהם בשגרה. לכן, כאשר אתם מקבלים שיחה מנציג מחברה מוכרת שמספר לכם על טעות, תקלה וכדומה, נסו לדלות עוד פרטים ממנו לגבי התקלה, סרבו בנימוס לעזרתו ופנו לחברה שבשמה הוא הזדהה כדי לבדוק האם הבעיה שעליה התוקף דיווח אכן אמיתית.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.