print header

אל תפלו במלכודת של ספקיות האינטרנט!

בתקופה האחרונה, יש תחושה שלפחות תחום אחד בארץ נמצא בשיפור, תחום התקשורת. מהפיכות הניוד, מניעת ההתחייבות לתקופת זמן ארוכה, כניסת חברות חדשות ועוד אי אלה שינויים שבוצעו בשוק הסלולאר והאינטרנט,  שמו הרבה כוח בידיים של הצרכן. למרות זאת, לספקיות השירות של האינטרנט עדיין יש כמה טריקים בשרוול, שנועדו להחזיק את הצרכנים בכוח.

 

מי הן ספקיות השירות?

הגישה לאינטרנט מורכבת משני צדדים: התשתית והשירות. התשתית היא למעשה החלק הפיזי של האינטרנט, כלומר הכבלים. השירות הינו בעצם המידע עצמו, האותות החשמליים העוברים דרך התשתית. הבעיה בה אנו עוסקים קיימת בשירות התוכן ולא בתשתית.

 

תיבות המייל של ספקיות השירות

היום הדואר האלקטרוני תופס את מרבית תנועת המידע בין אנשים בעולם, כשהדואר המסורתי ואפילו הפקס, איבדו את מרבית כוחם ונפח העבודה שלהם. את העובדה הזו הבינו בספקיות השירות והן פתחו לכל המשתמשים שלהם תיבות דואר אלקטרוני בחינם, אשר מתוחזקות על ידי החברה עצמה. זהו מעין שירות נוסף שנועד למשוך ולקבע לקוחות אל החברה הספיציפית ממנה אתם מקבלים את שירות האינטרנט.

עד היום, כשהיינו כבולים בהתחייבות אל חברות השירות, לא הייתה לנו ברירה וכבר השתמשנו בתיבת הדואר האלקטרוני שסופקה לנו. אולם כיום, כאשר המושג "התחייבות" אינו רלוונטי ואנו חופשיים לעשות ככל העולה על רוחינו, נראה כאילו הבעיה נפתרה. אך האמת יותר מורכבת.

 

ניצול ציני

לאחר שפתחתם תיבת דואר אלקטרוני של ספקית אינטרנט מסויימת, הכתובת שלכם ידועה למרבית מכריכם, לעמיתים לעבודה ומשפחה, כל המיילים החשובים שלכם שמורים שם, כל הכתובות של אנשי הקשר שמורות שם, ההיסטוריה שלכם, תמונות שקיבלתם, מכתבים שרציתם לשלוח, מידע חשוב ממגוון מקורות, קבלות, חוזים, הזמנות, אישורים ומי יודע עוד כמה דברים חשובים שמורים לכם בתיבת המייל.

ספקיות השירות יודעות את זה ומנצלות את הכוח שלהן באופן הבא: ברגע שהחלטתם לנצל את השוק החופשי ולעבור לספק שירות אחר, הן סוגרות לכם את תיבת המייל וכל מה שהיה שם אובד במחי כפתור. אין לכם יותר דואר אלקטרוני וכאילו גם מעולם לא היה לכם. את המידע אין אפשרות לשחזר ולמעשה, כל הדברים החשובים ביותר שהיו לכם, אינם עוד. בשורה התחתונה, שימוש בתיבת מייל של ספקית השירות משאיר אתכם ללא גיבוי של ממש.

הטריק הזה נועד בין היתר כדי לקבע את הלקוחות, גם אם הם אינם מרוצים מהשירות ולמעשה מדובר בבריונות עסקית. ספקיות השירות לוקחות את המידע שלכם "כבן ערובה" ובמידה ואינכם שועים לאולטימטום, הוא יוצא להורג.

 

הפיתרון המפוקפק

בשנת 2010 היה ניסיון לבצע ניוד של כתובות מייל, בדיוק כמו המהפכה שבוצעה עם מספרי הטלפון. אולם ניסיון זה לא צלח. במקומו, הושג הסדר עם ספקיות השירות לפיו אינן רשאיות לסגור את תיבות הדואר האלקטרוני באופן מיידי עם סיום ההתקשרות בינם לבין הלקוח. במקום זאת, תיבת הדואר תישאר פעילה חינם למשך חצי שנה ותעביר הודעות בדומה לשירות "עקוב אחרי", עם אפשרות להארכת השירות בתשלום, גם מבלי שתהיו מנויים של החברה. נשמע טוב? ובכן, רק על הנייר.

ראשית, תיבת המייל שלכם תהיה מוגבלת בנפחה וגם הקבצים שתוכלו להעביר יהיו עד 10 מגה בלבד. שנית, מבירורים בפורומים של צרכנות ואינטרנט עולה כי למרות ההסדר שהושג, עדיין קיימים מקרים של ניתוק מיידי ללא התראה. בין אם זה בטעות או לא, את המידע שנמחק לא ניתן להשיב והסיכון שזה יקרה גבוה מספיק בכדי להטיל פגם בפיתרון.

 

אז מה כדאי לעשות?

אם אתם עומדים לפני ההחלטה, התשובה היא פשוטה - ותרו על תיבת המייל של ספקית השירות והעדיפו לפתוח תיבת מייל פרטית ואישית, עליה נסביר בהמשך. אם אתם כבר משתמשים בתיבת הדוא"ל של ספקית השירות, כדאי ומשתלם לכם לבצע מעבר מדורג לתיבת דוא"ל אישית, הן מבחינת האיכות של שירות המייל והן כדי לשחרר את לפיתת הספקית. מומלץ לעשות את הצעד הזה גם אם אין לכם שום בעיה עם הספקית ואתם נהנים מהשירות שלה. לא צריך להיות שום קשר בין תיבת הדואר שלכם לחברה שמספקת לכם את האיטרנט. כמו בכל דמוקרטיה, העיקרון הבסיסי הוא הפרדת רשויות.

 

מדוע כדאי להחליף למייל עצמאי?

ברשת האינטרנט ישנם שירותי אימייל חינמיים נפוצים כמו ג'ימייל, הוטמייל, יאהו וכדומה. שירותי האימייל הללו אינם תלויים בכלום ממש כמו חשבון פייסבוק. אלו הן חברות אינטרנט גדולות ומבוססות אשר כל עניינן ומומחיותן היא רשת האינטרנט. שירות הדואר האלקטרוני שהן מציעות, מלבד היותו חינמי ובלתי כובל, הוא גם יעיל יותר. נפח העבודה וגודל הקבצים שאתם יכולים להעביר ולשמור בחשבון דוא"ל כמו ג'ימייל למשל, הוא כמעט בלתי מוגבל. גם המשתמש הכבד ביותר אינו מסוגל אפילו להתקרב לקצה הקיבולת של תיבת הדואר.

בנוסף לכך, בהתחשב בעובדה שמאחורי ג'ימייל עומדת חברת גוגל ומאחורי הוטמייל עומדת מייקרוספט, אתם יכולים להיות בטוחים שמיטב המוחות בעולם עושים הכל כדי לתת לכם את השירות המתקדם ביותר. המערך שתומך בתיבת הדוא"ל שלכם יהיה כה חזק שספק אם תיתקלו בבעיות אי פעם. לתיבות האימייל הללו יש גם שימושים נלווים כמו צ'אט, גיבוי מסמכים ותמונות, חשבון יוטיוב ושירותים נלווים רבים נוספים, הכל תחת קורת גג אחת. כיום רוב משתמשי האינטרנט כבר משתמשים באחד או יותר משירותי הדוא"ל של חברות האינטרנט הגדולות, ללא תלות בספק שירות.

סביר להניח שגם מרבית האנשים איתם אתם עומדים בקשר אינטרנטי, גם הם משתמשי תיבות דוא"ל פרטיות ועצמאיות ולכן יהיה לכם יתרון נוסף כשתעברו, שכן תוכלו להתחבר לקהילה שלכם ולנצל את האופציות המוצעות בתיבת המייל עד תום.

 

עניין של 5 דקות

היום, פתיחת תיבת דוא"ל היא כל כך פשוטה, שלוקח פחות מ- 5 דקות לסיים את כל התהליך.
הכנו עבורכם מדריך לפתיחת תיבת אימייל (ג'ימייל לדוגמא, אך ניתן לבחור בכל חלופה אחרת). תוכלו להשתמש בסרטון זה בכדי ללמוד בקלות ובפשטות איך יוצרים דוא"ל חדש ובלתי תלוי.

למעבר לשירות המייל של GOOGLE - לחצו כאן >>

 


לאחר שפתחתם את חשבון המייל החדש, תוכלו לקשר אותו לחשבון הישן ולקבל ממנו את כל המידע הקיים.  כדי לעשות את זה, אתם יכולים פשוט לפתוח חשבון חדש בלתי תלוי ולשלוח אליו את כל המידע שהצטבר מהתיבה של הספק וכן לקבל את כל המיילים מהתיבה הישנה ישירות לתיבה החדשה. במקביל תוכלו ליידע את אנשי הקשר שלכם על פתיחת התיבה החדשה ותבקשו שמעתה יחלו לשלוח אליכם מיילים אל התיבה הזו. בהגדרות של כל חשבונות הדוא"ל יש אפשרות ליבא את רשימת אנשי הקשר והמיילים באופן אוטמטי. כמובן שכדאי לבצע את הפעולה הזו בטרם החלטתכם לסגור את תיבת הדואר של הספק, כך שיהיה לכם מספיק זמן לפרסם את המעבר לכתובת מייל חדשה.

הנה הסבר קצר בשלבים על אופן הביצוע של העברת דואר מהתיבה של הספק לתיבה החדשה. במקרה זה הדוגמא היא על חשבון ג'ימייל, אך היא ניתנת לביצוע גם בשירותי הדוא"ל הנוספים.

 

שלב 1 - לחצו על כפתור ההגדרות (גלגל שיניים קטן בצד שמאל למעלה). בתפריט שנפתח לחצו על "הגדרות".

 

שלב 2 - בעמוד שנפתח יופיעו מספר לשוניות למעלה, בחרו ב- "חשבונות ויבוא".

 

שלב 3 - לאחר שלחצתם, בחרו ב- "יבא דואר ואנשי קשר" בשורה השנייה בעמוד שנפתח.

 

שלב 4 - הזינו את כתובת המייל של התיבה ממנה אתם מעוניינים למשוך דואר.

 

שלב 5 - הזינו את הסיסמא של תיבת הדואר הישנה.

 

שלב 6 - בחרו את ההגדרות המתאימות לכם ולחצו על "התחל ייבוא".

 

אל תיתנו לספקיות השירות הגדולות להלך עליכם אימים בגלל עניין טכני שכזה. משהו טוב קורה בשוק התקשורת וחופש הבחירה גדל והולך. עלינו לדעת להינות ממנו ולהתמש בו בתבונה. ספקיות האינטרנט מנסות לשעבד צרכנים תמימים שלא מודעים להשלכות של הבחירות הללו. הצטרפו לגל החופש התקשורתי, ותרו על שירותי מייל כובלים, עברו לתיבת אימייל חינמית שתיתן לכם שירות טוב יותר ללא תנאים וסייגים.

 

עריכה: בועז מזרחי

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.