print header

9 טעויות שאתם עושים בניקיון הבית שלכם וכיצד לפתור אותן

 אפילו "חולי הניקיון" הכבדים ביותר, שאוהבים להבריק ולצחצח כל פינה בביתם, יכולים להודות שלרוב לא מדובר בתענוג גדול – אלא בסדרת מטלות שוחקת ומעייפת במיוחד, על אף שתוצאותיה לרוב יהיו משביעות רצון מבחינתנו: בית נקי, מסודר, מצוחצח ומאורגן זה תמיד כיף. אך מה אם נגיד לכם שתוך כדי "ניסיון הניקיון" שרכשתם לעצמכם עם השנים, יכול מאוד להיות שהסתננו כמה הרגלים שגויים אך נפוצים במיוחד, שלא רק הופכים את כל הפעולה שלכם למיותרת וגורמים לדברים להישאר מלוכלכים, אלא אף עלולים לגרום נזק ולהגדיל את תפוצת החיידקים והמזיקים בביתכם? כדי שתבינו מה בדיוק אתם עושים לא נכון ואיך אפשר לתקן את השגיאות האלה ולייצר ניקיון אמיתי ושלם בבית, אספנו עבורכם כאן רשימה של 9 טעויות ניקוי נפוצות והסברים כיצד ניתן לתקנן.

טעויות בניקיון הבית: אישה עם סחבה וחומרי ניקיון על רקע בית מבולגן

1. מרססים חומרי ניקוי ישירות על גבי המשטח

גם אתם מרססים את חומר הניקוי לחלונות ולמראות ישירות על גבי המשטח עצמו ומנגבים, ממש כמו שמראים בפרסומות שמשווקות את החומרים הללו? אם כן, אז האמת המצערת היא שאתם עושים טעות, כי לרוב אנחנו נוטים לרסס יותר מדי חומר, מה שגורם לא רק לבזבוז משווע אלא גם להצטברות של שאריות חומר על גבי המשטח ויצירת כתמים חדשים. לכן, אם החלון שלכם התמלא אבק או שהשולחן הפך לקצת דביק, אל תמהרו לרסס עליהם ישירות את חומר הניקוי, אלא ראשית כל רססו מעט ממנו על גבי מטלית יבשה, ובעזרתה נגבו היטב ובזהירות את המשטח.

טעויות בניקיון הבית: ריסוס חומר ניקוי

2. מתחילים בניקוי הרצפה

ניקוי הרצפה יכול להיות אחת העבודות המפרכות ביותר מכל מטלות הבית, הכוללת טיטוא, שטיפה וניגוב על שטח גדול יחסית; מדובר במשימה מתבקשת והכרחית אמנם, אך כזו שרוצים להיפטר ממנה מהר ככל האפשר. זה מוביל רבים מאיתנו להזדרז ולהתחיל בניקוי הרצפה קודם כל, אך מדובר בטעות מצערת למדי – כי לאחר מכן, כאשר תמשיכו לניקוי שאר המשטחים שמעל לרצפה, אבק ושאר לכלוך יפלו מהם מטה ותמצאו את עצמכם שוב עם רצפות מלאות לכלוך, אחרי עבודת ניקוי שהתבררה כי נעשתה לשווא. הפתרון כאן פשוט וקל: התחילו את הניקיון שלכם מלמעלה, מהמשטחים שנמצאים מעל לרצפה, ואת הברקת המרצפות השאירו רק לסוף.

טעויות בניקיון הבית: מגב לצד סמרטוט ודלי על הרצפה

3. מכניסים את כל הכלים למדיח הכלים

מדיחי הכלים הביתיים הם מכשירים נוחים וטובים שמקלים על חיינו באופן משמעותי, את זה כבר כולנו הבנו. אך העמסת יתר על המדיח היא אינה דבר טוב בכלל, לא רק מכיוון שהיא עלולה להרע את פעולת המדיח - שבסופה בהחלט סביר שתמצאו חלק מהכלים שהכנסתם אליו עדיין מלוכלכים - אלא שאתם גם עלולים לשים בתוכו כלים שבכלל לא אמורים לעבור שטיפה על ידו. כלי מטבח בעלי חורים קטנים, כמו למשל כותש שום, פומפיות ומסננות למיניהן צריכים להישטף ידנית, מפני שהמדיח לא נועד עבורם ולא מסוגל לנקות אותם בצורה מושלמת, כך שאחרי שטיפה על ידיו אתם עלולים למצוא חתיכות עובש ולכלוך שפשוט נתקעו בחוריהם במקום להתנקות.

טעויות בניקיון הבית: כלי מטבח בתוך מדים כלים

4. לא מחליפים את ספוג ניקוי הכלים

רוב האנשים מחליפים את ספוג ניקוי הכלים שלהם רק כשהם שמים לב שהוא הופך למטונף או מאבד מהצורה שלו וכבר קשה לנקות אותו ואיתו, אך האמת היא שהכלל עבור זמן ההחלפה אמור להיות שונה לגמרי. הספוג שבמטבח הוא אחד המצעים הטובים ביותר להתרבות חיידקים ונגיפים במטבח כולו: הוא לח והוא מכיל בתוכו שלל שאריות של מזון – ולכן הוא מהווה סביבה אידיאלית לשגשוג המזיקים המיקרוסקופיים. לכן עשו לעצמכם כלל חדש וברור – להחליף את הספוג בתדירות של פעם בחודש, לא פחות מכך.

טעויות בניקיון הבית: יד מחזיקה מספר ספוגי כלים

5. שוכחים לנקות את פחי האשפה עצמם

פחי האשפה שבבית שלנו מאכסנים בתוכם את כל השאריות, הלכלוך והזוהמה המצטברת, עד שאנו מפנים את השקית ששמנו בהם, וזורקים אותה למכולה החיצונית. אך מה בדבר הפח עצמו? מדוע אנחנו לא טורחים לנקות כמו שצריך את המיכל החשוב הזה? הרי כל מה שצריך לעשות הוא בסך הכול לשטוף אותו על בסיס קבוע עם קצת מים וסבון. זאת אמנם לא המטלה הכי נעימה – אבל היא לבטח תעזור לכם לחסוך את הריחות הרעים שעולים מהפח ומתפשטים בכל הבית אם אתם לא דואגים לעשות זאת.

טעויות בניקיון הבית: פח אשפה ירוק

6. מותירים את המברשת לניקוי האסלה לחה

טעות ניקיון רווחת נוספת קשורה לניקוי השירותים שלכם; אם אתם מנקים את האסלה בעזרת המברשת לניקוי אסלות המוצבת שם, וישר לאחר מכן מחזירים אותה לתוך הבסיס שבו היא יושבת – אתם עושים טעות. העניין הוא שבדומה לספוג המטבח, גם מברשת האסלה היא בית גידול נוח לחיידקים, כל עוד היא לחה וחמימה מהמים שבאסלה. לכן אם אתם נוהגים באופן הזה אתם פשוט מפיצים את החיידקים לכל עבר בשירותים שלכם כל פעם שאתם מוציאים את המברשת כדי לנקות את האסלה - מה שהופך את כל עניין הניקוי לפחות יעיל, שלא לומר אף מזיק לבריאותכם. על מנת למנוע מכך לקרות, פשוט אל תחזירו את המברשת לתוך הבסיס ברגע שבו אתם מסיימים את הניקוי – ראשית הניחו אותה בחוץ, וודאו שראשה שהיה במים התייבש לחלוטין, ורק אז השיבו אותה למקומה.

טעויות בניקיון הבית: מברשות לשירותים

7. משתמשים באותו סוג של מטלית עבור כל סוגי המשטחים

מטליות מיקרופייבר הן כל כך יעילות בניקוי כמעט כל סוג של משטח, ולכן אנשים רבים פשוט משתמשים בהן כדי לנקות את כל הבית במהירות. למרבה הצער, כל העניין יכול להסתיים במפח נפש – בדרך כלל בדמות כתם או שפשוף על גבי משטחי זכוכית או מראות. אז היו חכמים וזיכרו – אתם יכולים להשתמש באותה מטלית מיקרופייבר כדי לנקות הכל: משטחים מסוגים שונים, שולחנות ורהיטים כאלו ואחרים – אך עבור מראות ומשטחי זכוכית השתמשו אך ורק במטלית שאינה מיקרופייבר.

טעויות בניקיון הבית: מטליות מיקרופייבר

8. לא מנקים את מכונת הכביסה

אמנם מכונת הכביסה משמשת אותנו לניקוי הבגדים, וכמויות גדולות של מים יחד עם אבקת או נוזל הכביסה שבו אתם משתמשים זורמים אליה בכל פעם שאתם מפעילים אותה – אך זה לא אומר שהיא לא תופסת לכלוך או שהיא מתנקה מעצמה. תאי עור, קרדיות אבק, כתמים ולכלוכים מן הבגדים – כל אלו יכולים להצטבר בתוך תוף מכונת הכביסה, כמו גם על דלת המכונה ועל שאר חלקיה. כל זה גורם לכך שהבגדים שלכם מתכבסים למעשה במים מלוכלכים ועשויים לצאת עם ריח לא נעים. כדי לנקות את מכונת הכביסה שלכם כפי שצריך, תוכלו לנקוט בטיפ הבא: הכניסו לתוך מחלק חומר הכביסה שלכם ¼ כוס סודה לשתייה ו-¼ כוס מים, ולתוך תוף המכונה הכניסו 2 כפות חומץ. הפעילו את המכונה על התוכנית בעלת הטמפרטורה הגבוהה ביותר, וכאשר פעולתה מסתיימת פתחו ונגבו היטב עם מטלית את התוף, הדלת, מחלק חומר הכביסה והצד החיצוני של המכונה. מעבר לכך, השתדלו לשמור על דלת המכונה פתוחה בין הפעלה להפעלה, כדי לעודד תחלופת אוויר טובה יותר בחלקה הפנימי.

טעויות בניקיון הבית: מכונת כביסה

9. מנקים משטחים מפלדת אל חלד בתנועות מעגליות

בכל מה שנוגע לניקיון – משטחים שעשויים מפלדת אל חלד יכולים להיות מאוד רגישים; תנועה אחת לא נכונה ואתם עלולים לשרוט אותם או להזיק להם. לכן, אם אתם מנקים משטחים שכאלו בתנועות סיבוביות מהירות, סביר להניח שתוך זמן קצר, לאחר שהם יתייבשו, אתם תבחינו בסימני שריטות ושפשוף עליהם. במקום זאת, כדי למנוע את הנזק או לפחות להפחית אותו, זהו את כיוון הסיבים שמהם עשוי המשטח, ועקבו אחריו בתנועתכם בזמן שאתם מנקים – תיווכחו לראות שזה יעשה שינוי גדול בתוצאה וימנע את הופעת הסימנים.

טעויות בניקיון הבית: משטח אל חלד שנוקה בתנועות סיבוביות

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.