print header

טעויות נפוצות בשימוש במוצרי חשמל

הם נמצאים בכל חדר, אנו משתמשים בהם כל הזמן וכשהם מתקלקלים אנחנו לפתע הופכים לחסרי אונים. כמובן שמודבר במוצרי החשמל שלנו, שחוסכים לנו זמן עבודה יקר והופכים את חיינו לנוחים ופשוטים יותר. למרות שאנו משקיעים זמן רב וכסף בבחירתם ובקנייתם, בהרבה מהמקרים אנו לא יודעים להשתמש בהם נכון, ובמקום לשמור עליהם ולתחזק אותם, אנחנו גורמים להם נזק. כדי למנוע את עוגמת הנפש שבקלקול המוצר החשמלי שמשרת אתכם נאמנה, הכירו את הטעויות הנפוצות שאנו עושים בשימוש במוצרי החשמל שלנו והדרכים הנכונות והמומלצות שיש לנהוג בהן.

טלפון סלולארי

כיצד לשמור על מוצרי חשמל
JESHOOTS 

הורדת אפליקציות ממקורות לא ידועים

הורדה מרובה של אפליקציות ממקורות לא אמינים יכולה לפגוע בנייד שלכם ובכם. למרות שהפיתוי גדול, פעולה זו עלולה לגרום לכך שהמידע שלכם בנייד יהפוך לפרוץ ויהיה חשוף לווירוסים שיפעלו ללא ידיעתכם. על כן, לפני הורדה של אפליקציה ממקור לא ידוע, אם בכלל, יש לבדוק איזה הרשאות אנו מעניקים לבעלי האפליקציה עם הורדתה, על די קריאה של פירוט ההרשאות המצורפת (באופן כללי, עצה זו תקפה גם להורדת אפליקציות ממקורות אמינים כמו: Google Play ו- iTunes) ובנוסף לכך, יש לבצע בדיקה קצרה ב-google על היישום שרוצים להוריד שיניב עוד מידע על האפליקציה.
 

השארת אופציות הבלו תות' והויי-פי פתוחות 

כאשר האופציה של רשת האינטרנט האלחוטית (WIFI), או האופציה של ה-Blue tooth פתוחות ללא שימוש, כל אחת בנפרד או ביחד, הן מבזבזות אנרגיה רבה לשווא, שמאמצת את הנייד שלכם. במהלך היום, אין צורך כל הזמן להשתמש בהן ולכן סיגרו אופציות אלו ופתחו אותם רק בעת הצורך.
 

אי כיבוי הטלפון הנייד 

למרות שקשה להתנתק ממנו, מומלץ ורצוי לכבות את הפלאפון מעת לעת, אחרת הסוללה שלו תיהרס מהר ותהיה בלתי שמישה. אם אתם משתמשים בו כשעון מעורר, אפשר לקנות שעון זול במקום ולתת לפלאפון שלכם ולסוללה שלו מעט זמן מנוחה במשך הלילה. לחצו כאן לקבלת מידע נוסף על השימוש בסוללת הטלפון הסלולרי שלכם.
 

חשיפת הנייד ללחות 

רובנו מכירים סיפור או שניים על נייד שנפל לאסלה, או קיבל שטיפה של כוס מים גדולה ושבק חיים. נוזלים שבאים במגע עם הנייד שלכם אכן יכולים להיות קטלניים בשבילו. אולם, לא מדובר רק בכמויות גדולות של מים. גם כמות קטנה של לחות יכולה לגרום לו נזק. כך למשל, השארת הנייד במקומות לחים כמו אמבטיה או אדן החלון בהם מצטברים אדים, עלולה להזיק לו ולפגוע ברמת הביצועים שלו לאורך זמן.  
 

גלישה באתרים מזיקים

אחד היתרונות המהנים בפלאפון חכם הוא אפשרות הגלישה במרחבי הרשת, בכל זמן ובכל מקום. אולם, שיטוט בין אתרים רבים ולא מוכרים עלול לגרום לכם להיתקל בווירוס שהוטמן שם ולהדביק בו את מכשיר הסלולר שלכם. במקרה הזה המידע שבנייד ואפילו כרטיס ה-SIM שלו בסכנה. כדי לגלוש בצורה בטוחה, מומלץ לבקר רק באתרים מוכרים, ולשמור את השיטוט ברחבי האינטרנט למחשב הביתי שלכם שעליו מותקנות תוכנות הגנה (פירוט בהמשך).
 

מחשב

כיצד לשמור על מוצרי חשמל
StartupStockPhotos
 

חיבור המחשב ישירות לחשמל

פעולה בסיסית זו, טרם התחלנו לדבר על הפעולות במחשב עצמו, קריטית מאוד לבריאות המחשב והמידע שהוא מכיל. כל הפרעה שיכולה לקטוע את המעגל החשמלי של המחשב שלכם ולגרום לקצר, עלולה לגרום לנזק ממשי למחשב שלכם. הקצר החשמלי יכול לשרוף חלקים פנימיים במחשב ולהשבית אותו. על כן, חשוב מאוד להתקין מערכות הגנה מפני הפרעות אלו על ידי מגן ברקים או ספק כוח משני. 
 

גלישה באינטרנט ללא אנטי וירוס ואי עדכונו

רשת האינטרנט, על שלל נפלאותיה, מלאה בהרבה מאוד ווירוסים שונים ומסוכנים, בהם לא הייתם רוצים להיתקל. גלישה באינטרנט ללא תוכנת אנטי וירוס עלולה מהר מאוד לחשוף את מחשבכם לתקיפה של אותם הווירוסים. תוכנות אלו מסוגלות לגרום לצרות מרובות כמו פגיעה ברמת תפקודו של המחשב, פריצת מאגרי המידע שלכם ואף השבתה מוחלטת. התקנה של תוכנת אנטי וירוס תגן מפני סכנות אלו, אולם היא אינה מספיקה להענקת הגנה מלאה למחשב שלכם. יש לבדוק שהתוכנה מותקנת כהלכה, פועלת כל הזמן ולבצע עדכונים בכל פעם שמתקבלות התראות עליהן. למרות שהתראות אלו יכולות להיות מציקות, חשוב מאוד לא להתעלם מהן ולא לדחות אותן. להורדה תוכנת אנטי וירוס מומלצת וחינמית לחצו כאן. 
 

פתיחת קבצים לא מוכרים

סעיף זה והבא אחריו מהווים המשך ישיר לנושא האבטחה וההגנה של המחשב שלכם. כאשר אתם מקבלים הודעת מייל מסוימת שמכילה קובץ להורדה, אל תמהרו לפתוח אותה, גם אם אתם סקרנים מאוד. קבצים מצורפים שכאלו עלולים להיות קודים מסוכנים שימחקו לכם מאגרי מידע במחשב, ויישלחו את עצמם אל שאר הנמענים ברשימת כתובות האימייל שלכם באופן אוטומטי. במקום זאת, יש לפתוח רק קבצים שאתם אמורים לקבל לפי ידיעתכם ולהימנע לחלוטין מפתיחת קבצים ממקורות לא ידועים. כאשר אתם מקבלים קובץ לא מזוהה ממקור שדווקא אתם כן מכירים וסומכים עליו, בררו עימו אם אכן הוא שלח לכם את הקובץ, כי מחשבו עלול להיות נגוע בווירוס ששלח את קובץ מסוכן ללא ידיעתו.
 

לחיצה מרובה על קישורים   

בעת הגלישה ברשת אנו לעיתים רבות מתפתים ללחוץ על כל מיני קישורים שמופיעים באתרי האינטרנט או בהודעות המייל שלנו. אלו יכולים כביכול להיות מקושרות לתוכנות חדשות או לאתרים מעניינים. אולם, הפעולה התמימה של לחיצה על קישור יכולה לקחת אתכם לאתרי אינטרנט בהם מוטמנים ווירוסים שיבצעו פעולות מזיקות למחשב שלכם, כפי שהוזכר קודם. לכן, חשוב מאוד לחכות רגע לפני הלחיצה על הקישור, לחשוב האם הוא מזויף, האם הגיע ממקור אמין וידידותי, והאם באמת שווה ללחוץ עליו עם כל הסיכונים שבדבר. 
 
 

הזנחת ניקוי המאוורר של המחשב

גם ניקיון המעטפת החיצונית והן הפנימית של המחשב חיונית מאוד להארכת תוחלת החיים שלו. אין זה מספיק רק להעביר מטלית לחה על האריזה שעוטפת את חלקיו הפנימיים של המחשב, אלא חשוב מאוד לבדוק כי פתחי האוורור של המחשב וכמו כן המאוורר הפנימי שלו לא יהיו מכוסים באבק. במקרה כזה המחשב עלול להתחמם מאוד ולהתקלקל. ניתן להשתמש בשואב אבק חזק או במכשיר פן לשיער.
 

מילוי זיכרון המחשב

כחלק מהשימוש שלנו במחשב, אנו מורידים מידע ותוכנות שהופכות בסופו של דבר לחומר מיותר שתופס לנו מקום בהארד דיסק (הזיכרון של המחשב). כך למשל, תוכנות חדשות שאנו מורידים כי אנו רוצים להתנסות בהן, מייצרות קבצים זמניים שתופסים חלל נחוץ, וגם כשאנו מסירים אותן הן עדיין מותירות במחשב "שאריות" של קבצים. כאשר ההארד דיסק מלא, תפקודי המחשב נפגמים, יכולת החישוב והביצוע שלו הופכות לאיטיות מאוד, והוא נשחק. על כן, חשוב מאוד לשים לב מה הקיבולת של ההארד דיסק שלכם, למחוק קבצים ותוכנות לא רצויות, ולבצע ניקוי זיכרון על ידי תוכנות חיצוניות מוכרות או על ידי מערכת ההפעלה שלכם.
 

מיקרוגל

כיצד לשמור על מוצרי חשמל
Tahir Hashmi

 

חימום אוכל בקופסאות פלסטיק, קלקר, שקיות ניילון ושקיות נייר 

הכלל הראשון לשימוש במיקרוגל הוא האיסור על חימום כלים ממתכת או אלומיניום, אולם לא כולם יודעים עד כמה חימום בשקיות פלסטיק, נייר נצמד, שקיות נייר וקלקר יכולות להזיק למכשיר ולנו. כאשר אנו מחממים אוכל בחומרים אלו הם עלולים לפלוט גזים רעילים ואף להתלקח ולגרום לשריפה. גם חימום בקופסאות פלסטיק קשיחות אינו מומלץ בעליל, אולם ישנן קופסאות פלסטיק חדשניות שמותאמות לחימום במיקרוגל. יש לבדוק כי אכן הן בעלות תווית שכזאת.
 

הרתחת מים

לממהרים מבנינו, הרתחת כוס קפה, תה או פשוט כוס מלאה של מים, במקום בקומקום, עלולה לגרום להתפרצות גייזר קטן ממש בתוך המיקרוגל. המים שמתחממים במיקרוגל לא משחררים את לחץ האוויר כמו בדרכי חימום אחרות, ולכן לאחר זמן ממושך הם יכולים להתפרץ מהכוס, אל כל דפנות המיקרוגל, דבר שיכול לגרום בפתיחתו לכוויות, וכמו כן לחבל במכשיר החשמל שלכם. 
 

מקרר

כיצד לשמור על מוצרי חשמל
Alexander Muse

 

פתיחות מיותרות של המקרר 

מדי פעם אנו הולכים לבדוק מה שלומו של המקרר שלנו. מתוך שעמום, רעב פתאומי, או סתם הרגל אנו הולכים למקרר, פותחים אותו, נעמדים מולו וחושבים מה נאכל. פתיחות מיותרות אלו יכולות לפגוע, לאורך זמן, בתפקודו של המקרר. הן מכניסות אליו אוויר חם, שמוריד את טמפרטורת הקירור שלו וגורם לו לעבוד קשה יותר ולבזבז אנרגיה לשווא. כמו כן, הדבר מזיק במיוחד למוצרים שאנו מאחסנים על דלת המקרר.
 

העמסת יתר

אין כמו לפתוח את דלת המקרר ולגלות שהוא עמוס בכל טוב. אולם, הכמות הרבה הזאת של המזון שאנו מאחסנים במקרר, עלולה להפוך אותו לחלש יותר. ככל שאנו אוגרים יותר, המקרר מתאמץ יותר לקרר את כל המזון שבתוכו. לכן, חשוב מאוד לא להעמיס על המקרר ומה שלא צריך, להשליך לפח.
 

הצמדת המקרר לקיר 

כאשר אנו ממקמים את המקרר שלנו צמוד מדי לקיר, אנו חוסמים את פתחי האוורור ומונעים הכנסת ויציאה של אוויר ממנו. מיקום לקוי זה עלול לגרום למקרר להתחמם ובכך לפגוע ברמת התפקוד שלו. זכרו להשאיר רווח של כ-20 סנטימטרים בין הקיר האחורי לבין המקרר שלכם. לחצו כאן לקריאת טיפים נוספים לשימוש חכם בכלי המטבח שלכם.
 

מזגן

כיצד לשמור על מוצרי חשמל
rockriver

 

חוסר הקפדה על החלפת פילטר

כולנו יודעים שהחלפת פילטר למזגן חשובה, אך לא תמיד לוקחים זאת ברצינות. החלפת פילטר אחת לשלושה חודשים יכולה לשפר פלאים את תפקוד המזגן שלכם, לשמור עליו לאורך זמן ולמנוע נזילות ושאר תקלות. החלפת פילטר רצויה עוד יותר כאשר אתם גרים באזורי בנייה מלאי אבק, או אם אתם סובלים מאלרגיות.
 

כיוון המזגן לטמפרטורות קיצוניות

בימי קיץ חמים או לילות חורף קרים אנו ממהרים להפעיל את המזגן ולכוון את מעלותיו לגבוהות מאוד (27-30) או נמוכות מאוד (16-20). על אף המחשבה שאם לא נעשה זאת לא נרגיש את השפעת המזגן, פעולה זו לא מומלצת בעליל ומוגזמת. היא גורמת למזגן להתאמץ מאוד בזמן השימוש וגורמת לו לבזבז חשמל וארגיה. במקום זאת, כוונו את המזגן שלכם למעלות המומלצות, 25 מעלות בחודשי הקיץ, ו-20 מעלות בחודשי החורף, תשמרו על המזגן שלכם ותיהנו מהמיזוג הנעים. 
 

אי ניקיון היחידה החיצונית של המזגן

אמנם אנו לא נתקלים ביחידה החיצונית של המזגן שלנו ביום יום, אבל אין זה אומר שהיא לא דורשת ניקיון. מומלץ מאוד לנקות פעם בשנה את היחידה החיצונית הזאת, מכל הלכלוך והפסולת שהצטברו בה אשר חוסמים תנועה חופשית של אוויר. ניתן לעשות זאת על ידי צינור מים, עם זרם עדין, כדי לא לפגוע בשלבי האוורור, וכמובן שיש לעשות זאת רק כאשר המזגן מנותק מהחשמל או מכובה בלוח החשמל הראשי.
 

מדיח כלים

כיצד לשמור על מוצרי חשמל
Daniel James

אי ניקיון מדיח הכלים

תפקידו של מדיח הכלים הוא לנקות ביעילות את הכלים המלוכלכים שלנו. אולם, כדי שהוא יעשה את עבודתו נאמנה, יש לנקות את המדיח עצמו אחת לכמה זמן. כאשר מדיח כלים נמצא בשימוש זמן רב מבלי שניקו אותו הוא עלול לאבד מביצועיו. ניתן לנקות אותו עם מטלית לחה, לשטוף את הפילטר שלו היטב, ולהפעיל מחזור ניקוי על פי הנחיות היצרן ומדריך השימוש במדיח.
 

הכנסת כלים שעשויים מעץ וטפלון למדיח

כלים שעשויים מחומרים אלו יכולים להזיק למדיח הכלים שלכם. עץ עלול להישבר ולהיסדק עם השימוש הרב במים החמים, וחלקים ממנו עלולים להיכנס לחלקי המערכת של המדיח ולפגוע בהם. מחבתות וסירי טפלון, גם הם לא מומלצים להדחה במדיח הכלים משום שהם עצמם יפגעו והציפוי שלהם עלול להיסדק.
 

שימוש יתר בחומר ניקוי

אנו רוצים את הכלים שלנו מבריקים ונוצצים אך כאשר אנו שמים יותר מדי חומר ניקוי במדיח הכלים שלנו אנו גורמים להצטברות של סבון בתוך המדיח ובכך לעומס על המערכת, שפוגם בביצועים של המדיח שלכם. חשוב מאוד, לא לשים נוזל רגיל לניקוי כלים במקום אם נגמר לכם חומר הניקוי למדיח ונתקעתם בלי. סבון כלים לא מותאם למדיח ועלול ליצור נזק גם הוא.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.