print header

הכישלונות הגדולים ביותר של אפל, גוגל ומיקרוסופט ומה אפשר ללמוד מהם

  את שלושת השמות הבאים – אפל, גוגל ומיקרוסופט – סביר להניח שכולכם מכירים. אם היינו שואלים אתכם האם מדובר בחברות מוצלחות, הייתם עונים "כן" ללא היסוס, אך מה אם היינו שואלים אתכם על הכישלונות של אותן חברות? אותם לא בטוח שהייתם יכולים למנות בפנינו, אבל אולי יפתיע אתכם לגלות שלכל אחת מענקיות הטכנולוגיה האלה יש לא מעט כישלונות נחרצים ומאכזבים מאוד בהיסטוריה ארוכת השנים שלהן. עם זאת, מה שמשותף לכולן זה שעל אף אותם כישלונות, הן אף פעם לא הפסיקו לנסות לחדש ולהצליח והן אכן הצליחו. אנחנו בהחלט יכולים ללמוד מהן הרבה בנושא זה, ולפניכם כמה מהכישלונות הגדולים של אותן שלוש חברות ידועות - וכשתגיעו לסוף תגלו גם איזה לקחים מרתקים אתם יכולים וצריכים לקחת מכל הסיפורים האלה.
 

1. אפל

הכישלון הגדול ביותר של אפל התרחש כבר בשנת 1980 עם שחרורו של מחשב ה-Apple III. מסיבה שקשורה לעיצוב, סטיב ג'ובס החליט שצריך לייצר את הדגם הזה ללא מאוור לקירור, מכיוון שהוא טען שהרכיב הזה "רועש מדי ולא אלגנטי". כתוצאה מכך המחשבים האלה נטו להתחממות יתר, מה שגרם לשלל בעיות בתפקודם.
 
הכישלון הזה היה מפתיע מאוד, מאחר שהגיע מיד לאחר ההצלחה הכבירה של ה-Apple II הקודם. ג'ובס סיפר למגזין פלייבוי שכישלון ה-Apple III עלה לחברה סכום כסף אינסופי שאינו ניתן לחישוב, אולם כיום הוא מוערך בכ-60 מיליון דולר – סכום עצום עבור חברת אפל בתחילת ימיה.
 
הכישלונות הגדולים של גוגל, אפל ומיקרוסופט: APPLE III

כישלונות נוספים של אפל:

Macintosh TV – בשנת 1993 יצא לשוק מכשיר שהיה אמור לשלב את המחשב האישי עם מקלט טלוויזיה - הכל במסך אחד. אך זה לא באמת היה פרקטי מכיוון שלא ניתן היה לצפות בטלוויזיה ולעבוד בה בעת, ונמכרו ממנו רק 10,000 יחידות.

Ping – בין השנים 2010-2012 ניסתה אפל לנהל רשת חברתית שמטרתה הייתה לקשר בין אנשים בעזרת מוזיקה. הבעיה היא שניתן היה לשתף בה רק קטעים קטנים משירים, כך שהיא לא ממש שירתה את מטרתה, והיה מאוד קשה למצוא בה חברים - בין היתר גם כי לא היה ניתן  לשלב בה את החברים מהפייסבוק. הפרויקט נסגר באופן רשמי בשנת 2012.

iPhone 4 – המכשיר שוחרר בשנת 2010 עם אנטנה נסתרת בחלקו התחתון, מה שגרם לשיחות להתנתק מאחר שאנשים חסמו אותה עם כף היד. הטענה של אפל הייתה: "אתם מחזיקים את הטלפון לא נכון", אך בסופו של דבר ג'ובס התנצל על העיצוב הלקוי של המוצר.

הכישלונות הגדולים של גוגל, אפל ומיקרוסופט: אייפון 4

2. גוגל

אצל ענקית הטכנולוגיה גוגל לא חסרים כישלונות, כשיש אפילו אתר שלם שנקרא The Google Cemetery (בית הקברות של גוגל) שמוקדש לכל אותם פרויקטים נכשלים שנקברו. מבין כולם, ייתכן שהכישלון הגדול והידוע ביותר הוא הרשת החברתית גוגל פלוס, שהצליחה לשרוד אך לגסוס כמעט עשור בין השנים 2011-2019 ולבסוף נמחקה מהרשת לחלוטין. 
 
הרשת החברתית הזו הייתה אמורה להוות תחרות לפייסבוק, אך לא הגיעה לשבריר מהפופולריות שלה, כשהיו לה בעיות עיצוביות שגרמו לשימוש בה להיות מפרך ומבלבל; המסמר האחרון של ארון הקבורה נקבע כשהתגלו בה כשלי אבטחה חמורים. לא ידוע בדיוק כמה הפסידה החברה בשל הפרויקט כולו, אך רק לשם להקמת הרשת החברתית שלבסוף כשלה, משערים כי גוגל השקיעה בסביבות 585 מיליון דולר.
הכישלונות הגדולים של גוגל, אפל ומיקרוסופט: איור של איש מחזיק שלט עם לוגו גוגל פלוס

כישלונות נוספים של גוגל:

Google Buzz – בין השנים 2010-2011, עוד לפני השקת גוגל פלוס, החברה ניסתה לשחרר את גוגל באז, שהיה די דומה לרשת החברתית טוויטר, אך גם כאן היו בעיות שקשורות לאבטחה. החברה זנחה את הרעיון תוך שנה ואף ספגה תביעה שהסתכמה בפשרה על סך 8.5 מיליון דולר.

Google Wave – הפרויקט הזה נמשך בין השנים 2010-2012, והוא נתן למשתמשים גישה לכלים שאיפשרו עבודה מקוונת יחדיו בעת ובעונה אחת, ממש כמו עם גוגל דוקסאלא שהיו ב-Wave הרבה בעיות שגרמו למפלתו. ניתן היה לראות את המשתמשים מקלידים אות אחר אות את ההודעות, כל פרויקט נשמר בצורה לא ברורה והכל היה פשוט מסובך מדי ורגיש עקב תפעול לא נכון. הפרויקט נמכר לקרן התוכנה אפאצ'י, ונזנח על ידיה לחלוטין בשנת 2018.

Google ARA – אמנם זה לא כישלון גדול, אך בהחלט מדובר ברעיון מדליק לחלוטין שלא הפך לפופולרי כמו שחשבה החברה. היה זה מכשיר סלולרי נייד שפותח בין השנים 2014-2016, שכל המרכיבים בו ניתנים לפירוק והרכבה לפי צרכי המשתמש. כך למשל ניתן להתקין בו מצלמה טובה יותר או סוללה חזקה יותר, בלי להחליף את כל המכשיר. מחיר המכשיר הבסיסי היה אמור להיות רק 50 דולר, אולם משערים כי בגלל בעיות מול היצרנים וגופי צד שלישי, הפרויקט כולו נפל.

הכישלונות הגדולים של גוגל, אפל ומיקרוסופט: גוגל ARA

3. מיקרוסופט

הכישלון הגדול ביותר של מיקרוסופט הוא לא האטב שצץ בגרסאות הישנות של וורד ושהתעקש לעזור בלי שאף אחד ביקש ממנו, כמו שאולי חלקכם חשבו לעצמם בשעשוע, אלא דווקא גרסת וינדוס ויסטה שהגיעה אחרי וינדוס XP בשנת 2007 בהפצה עולמית. גרסת הוויסטה של מערכת ההפעלה הזו הייתה הבטחה גדולה מאוד, כשחברת מיקרוסופט השקיעה הון תועפות בשיפור האבטחה שלה ביחס לגרסאות קודמות, אולם נראה שהיא הזניחה היבטים אחרים שלבסוף גרמו למפלתה. 
 
בין היתר המערכת הזו סבלה מדרישות מערכת גבוהות מדי שלא אפשרו למשתמשים בעלי מחשבים ישנים וחלשים להשתמש בה, כמו גם מבעייתיות בתאימות לאחור עם תוכנות רבות ופגיעה בנוחות השימוש, עקב שימוש מופרז במנגנוני אימות. בסופו של דבר התברר כי היא אף אינה בטוחה יותר מאשר מערכות ההפעלה הקודמות של מיקרוסופט, ולאחריה החברה חזרה לעמוד על לרגליים רק כששחררה את מערכת ההפעלה וינדוס 7, שהחליפה אותה בשנת 2009.
הכישלונות הגדולים של גוגל, אפל ומיקרוסופט: וינדוס ויסטה

כישלונות נוספים של מיקרוסופט:

Microsoft Kin – ייתכן אפילו שלא שמעתם על המכשיר הנייד הזה משנת 2010, שכן הוא היה על המדפים רק למשך 3 חודשים ואפילו לא הגיע לאירופה. זה היה מכשיר סלולרי שקהל היעד שלו הורכב מנערים ואנשים צעירים בסביבות שנות ה-20 לחייהם, אך הטלפון הזה נחל כישלון נחרץ ואיש לא נמשך אליו. 

Windows Phone – האמת שמערכת ההפעלה של מיקרוסופט לטלפונים ניידים נראתה די טוב כשיצאה בשנת 2017, אך בצער רב מערכות האנדרואיד וה-iOS כבר השתלטו על השוק ולא השאירו בו מקום למתחרים חדשים. המצב עם המערכת כה עגום וחמור כיום, עד שמיקרוסופט עצמה ממליצה למשתמשים לעבור למערכות המתחרות מבית גוגל ואפל.

רכישת חטיבת המכשירים והשירותים של נוקיה – כנראה כהכנה לקראת שחרור מערכת ההפעלה שלה לשוק הסלולר, מיקרוסופט רכשה בשנת 2014 את חטיבת המכשירים והשירותים של נוקיה והפעילה אותה בשם "מיקרוסופט מובייל". על הרכישה הזו הפסידה מיקרוסופט כמעט 7.6 מיליארד דולר, והחברה נאלצה לפטר עקב כך 7,800 עובדים.

הכישלונות הגדולים של גוגל, אפל ומיקרוסופט: טלפון נייד של מיקרוסופט

אז מה אפשר ללמוד מהכישלונות האלה? 

הדבר הראשון שאתם צריכים לקחת מכל הסיפורים האלה זה שכישלון הוא לא סוף הדרך, ולמעשה הוא חלק בלתי נפרד מהצלחה. גם ענקי הטכנולוגיה עשו טעויות שהסתכמו בסכומים אדירים, אך זה לא מה שגרם למפלתם. הם המשיכו להקים פרויקטים ולנסות כל רעיון שנשמע להם טוב, בידיעה מוחלטת שחלקם יצליחו וחלקם לא. 
 
הדבר השני שעליכם לקחת מהסיפורים האלה זה שגם מי ומה שנראה לכם מצליח ומוצלח עבר בחייו לא מעט כישלונות, דחיות ואכזבות. ההבדל בין אחרים לבינו זה שהוא הצליח לעמוד איתן ולא נתן להם להפיל אותו, כך שאף אחד אפילו לא זוכר לו אותם, ואפילו הוא כבר לא בסופו של דבר. אם תשמרו על גישה שכזו, אף אחד גם לא יזכור את הכישלונות שלכם, ואף יכול להיות כי בהמשך יכירו אתכם רק בזכות ההצלחות שלכם. זכרו זאת בפעם הבאה שתיכשלו – זה יקרה, וזה בסדר, ובסופו של דבר אתם גם תצליחו אם תמשיכו לעמוד על הרגליים ולא תפסיקו לפעול ולעשות. אנחנו ממליצים לכם להכיר 11 טיפים נהדרים שיכולים לסייע לכם להפוך כל כישלון להצלחה - באמצעות הכתבה הבאה.
 
מקור התמונות: Thorsten1DatBotГраймсLanguaeditor

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.