print header

10 דרכים לעזור לילדיכם להתגבר על הפחדים

עם הגעתו של ילדכם לעולם אתם מבטיחים שתעשו כל שביכולתכם בכדי להעניק לו חיים טובים, עם ערכים ומשמעות, בכדי שיגדל להיות אדם בוגר עם ביטחון שמאמין ביכולות שלו להצליח. אך לא משנה כמה תנסו להגן עליהם, ילדיכם יתקלו במהלך חייהם במקרים רבים בהם הפחד ישתלט עליהם, מה שעלול למנוע מהם להתפתח ולגדול. לכן חשוב ללמד את ילדיכם כיצד להתמודד בצורה היעילה ביותר עם הפחדים שמציפים אותם, מבלי שיהוו גורם מעכב בהמשך. תוכלו לעשות זאת בעזרת 10 הדרכים הבאות שיסייעו לכם ללמד את ילדיכם כיצד מתמודדים עם הפחד וממשיכים הלאה לחיים מלאי הצלחות. 

 
התמודדות עם פחדים
 
1. עודדו אותם להתמודד עם הפחד ולא להתעלם ממנו
 
כשאחד הילדים מגיע להתוודות בפניכם על פחד מסוים שהוא חווה, הדרך הקלה ביותר היא לומר לו שאין שום סיבה לפחד, אך זו אינה הדרך היעילה והנכונה לעזור לו. לא משנה מה דעתכם לגבי הפחד שהתעורר, אפילו אם הוא אינו מציאותי, עליכם להתייחס לחששות שהובעו בצורה הרצינית ביותר ולא לפקפק או לזלזל בהן לרגע. השלב הראשון שיש לצלוח בכדי לעזור לילדיכם הוא להכיר ולקבל את העובדה שהפחד קיים. עודדו את ילדיכם לדבר על הפחדים שלהם בלי בושה, תנו להם הרגשה שאתם מבינים את מקור הפחד ושתעשו הכל כדי לעזור להם להתמודד איתו ולהביס אותו.
 
2. הסבירו להם שכישלון הוא חלק מהחיים
 
ילדיכם הקטנים נחשפים כבר מגיל קטן לסביבה ההישגית והתחרותית של העולם המודרני ומופעל עליהם לחץ להימנע מכישלונות. בזמן שילדיכם לומדים שהכישלון הוא תבוסה, מה שמעיד על חולשה, חשוב להזכיר להם שכישלון הוא גם חלק מתהליך של למידה והתקדמות ורק לאחר שיחוו אותו, יוכלו להסיק מסקנות ולצעוד בדרך בטוחה יותר להצלחה. אל תאפשרו לפחד של ילדיכם מכישלון להוציא מהם את המוטיבציה והרצון לנסות. למדו אותם כיצד הם יכולים לצאת מחוזקים יותר לאחר כישלון, עם תובנות שיובילו אותם להצלחה. תוכלו להסביר לילדיכם כיצד הכישלון הנוכחי מוביל להצלחה הבאה באמצעות משחק עם קוביות: בנו עם ילדכם מבנה רעוע עד שהוא יקרוס. לאחר ההתמוטטות של המבנה נסו להגיע ביחד לתובנה מדוע המגדל קרס ומה עליכם לעשות בפעם הבאה כדי שהוא יעמוד יציב ואיתן. בניסיון הבא לאחר הסקת המסקנות, בנו מבנה יציב ומושקע יותר, והסבירו לילדכם שבזכות הכישלון למדתם מה עליכם לעשות בכדי להצליח בהזדמנות הבאה.
 
התמודדות עם פחדים
 
3. אל תעבירו את הפחדים שלכם לילדיכם
 
ככל הנראה לא תצליחו להסתיר לחלוטין מילדיכם את הפחדים והחששות שלכם, וזה מצב נורמלי ותקין לחלוטין, אך אסור להתעלם מהפחדים שלכם וחשוב לדבר עם הילדים על כך. הרי ידוע שילדיכם לומדים כיצד להתנהג מהתבוננות במעשים שלכם, לכן יש להסביר להם שגם אתם בני אדם עם חששות ופחדים, גם אם הם לפעמים אינם מוצדקים. הראו להם כיצד אתם מכירים בפחדים שלכם ומה אתם עושים כדי להתגבר עליהם. למעשה זו הדרך היעילה ביותר שתלמד את ילדיכם להתמודד עם הפחדים האישיים שלהם, דרך דוגמה אישית שלכם. 
 
 
4. עזרו להם לאתר את הפחד האמתי
 
לעתים קרובות ילדים נוטים להאמין שפחד מסוים שולט בהם, בזמן שיש סיבה אחרת שמאיימת עליהם. דוגמה בסיסית לעיקרון זה: אם ילדכם יספר לכם שהוא מפחד לעוף, רוב הסיכויים שהוא מפחד מהתרסקות. שלב חשוב בתהליך ההתמודדות וההתגברות על הפחד הוא לדעת להגיע עם ילדיכם לתובנה על מה שבאמת מפחיד אותם, כדי שתוכלו לטפל בבעיה יחד. אם ילדכם אומר שהוא מפחד מהמפלצת שמתחבאת לו מתחת למיטה, יש לנסות להבין יחד איתו מה גורם לו לחשוב שמישהו רוצה לפגוע בו. הרי הוא אינו מפחד מהמפלצת שנוכחת מתחת למיטה, הוא חושש מהרגע שהיא תצא ותפגע בו וזהותה או מידע כללי על מאפייניה יכולים להיות רמזים חשובים מאוד בכדי לברור את מקור הפחד.
 
התמודדות עם פחדים
 
5. הסבירו להם את התועלת של התמודדות והתגברות על הפחד
 
ילדים שמרגישים מאויימים מרוכזים כל כך בפחדים שלהם, עד שאינם מצליחים לחשוב על אפשרות להתמודד איתם. עליכם להזכיר לילדיכם את התועלת שירוויחו ברגע שהם יעזו להסתכל לפחד בעיניים ולמגר אותו, כגון: ביטחון עצמי גבוה, גאווה ואמונה ביכולות האישיות שלהם. דרך נהדרת ללכוד את תשומת הלב של הילדים ולא להלאות אותם בעובדות יבשות היא באמצעות שאלות שיעודדו אותם לחשוב על הדברים החיוביים שירוויחו ברגע שיבינו שניתן להתמודד עם הפחד, ולא להתעסק בעד כמה שהוא גדול ומאיים. תוכלו לשאול אותם איך הם היו מרגישים אם יכלו לקום מחר בבוקר בלי הפחד ששולט בהם, איפה הם היו רוצים להשאיר את הפחד ומה מונע מהם לעשות זאת. השיחה הפעילה תעזור לילדיכם לחשוב על פתרונות יצירתיים ואפשריים שיעזרו להם להשאיר את הפחדים הללו מאחור.
 
 
6. הזכירו להם את הפעם שבה הם הצליחו להתגבר על הפחד
 
ספרו לילדיכם את סיפור הגבורה הידוע, שבו הם הצליחו להתגבר על פחד שרדף אותם במשך לא מעט זמן. הפכו את הסיפור למהנה ומיוחד, וכך תצליחו להחדיר בהם אמונה ביכולות שלהם. הרי אם הם הצליחו לעשות זאת בעבר אין סיבה שלא יצליחו להתגבר על הפחדים כיום, בעיקר לאחר שצברו כלים וניסיון בזמן שעבר. לאחר שילדיכם ישובו להאמין ביכולות האישיות שלהם, המוטיבציה שלהם תגבר והם יפגינו רצון אמתי להתעמת עם הפחדים שלהם.
 
התמודדות עם פחדים
 
7. הימנעו מהשוואת ילדיכם לילדים אחרים
 
כשילדכם פוחד אין טעם להשוות אותו לילדים אחרים שלא סובלים מאותו הפחד. אם תגידו לו שחברו הטוב ביותר לא מפחד ממפלצות מתחת למיטה בכדי להבהיר לו שגם הוא מסוגל שלא לפחד, ישנה אפשרות סבירה שירגיש שהוא מאכזב אתכם ושאינו מספיק טוב, וכי אין ביכולתו להתמודד עם הפחד המאיים הזה. לכן זכרו להתמקד אך ורק בילדכם ובפחדים שלו, ולנסות להבין מדוע הוא חש מאוים ומה ניתן לעשות בכדי לסייע לו להתגבר.  
 
 
8. למדו אותם לזהות פחדים אמתיים
 
אין ספק שצריך לשים דגש ולהשקיע מאמץ רב בהתמודדות והתגברות על פחדים, אך עליכם לזכור שיש פחדים שהם הכרחיים וחיוניים לילדיכם למען הישרדותם. ילדים שפוחדים לקפוץ מגשר גבוה אל תוך המים הגועשים מפעילים שיקול דעת נכון שישמור עליהם, כלומר הגוף שלהם יודע להתריע על סכנה שעלולה להזיק להם. למדו את ילדיכם להבחין בין פחדים לא הגיוניים לבין מצבים מסוכנים שעלולים להסתיים באסון, ולדעת לבחור בדרך הנכונה. תוכלו לעשות זאת באמצעות משחק: תארו או ציירו לילדיכם מצבים שונים, ובקשו מהם לזהות מצב מסוכן לעומת מצב שניתן להתמודד איתו, לפי התשובות שלהם תדעו להסביר להם אילו מצבים מסוכנים ואילו פחדים הם יכולים להביס בכדי להתקדם ולהצליח. 
 
התמודדות עם פחדים
 
9. הראו להם כיצד ניתן להתמודד עם הפחד בצעדים קטנים
 
יש מקרים רבים בהם הדרך הטובה ביותר להתמודד עם הפחד היא לקפוץ היישר אל תוך המים, אך לעתים עדיף להיות יותר מחושבים ולהתקדם בקצב שמתאים ונכון לילדיכם. במצבים בהם הפחד משמעותי ומאיים על ילדיכם, מומלץ לנסות את הדרך הארוכה יותר, בה ההתקדמות תתרחש רק לאחר שהילד ירגיש בטוח בנקודה בה הוא נמצא. רצוי לתכנן יחד עם ילדיכם את השלבים אותם עליהם לעבור כדי להתגבר על הפחדים, כך שיוכלו להיות בשליטה ולצפות מתי כל שלב עומד להגיע ומה התהליך שנעשה בו, ללא הפתעות או שינויים לא מוסכמים. 
 
 
10. הזכירו להם שהם לא צריכים להתמודד עם הפחדים לבדם
 
הדבר החשוב ביותר בתהליך ההתמודדות עם הפחדים הוא להזכיר לילדיכם ללא הרף שהם לא לבד, ושאתם תהיו לצדם לאורך כל הדרך בכדי לתמוך בהם. ילדים שמרגישים ביטחון ויודעים שתמיד תהיו שם בשבילם לא משנה מה יידרש מכם, יצליחו להתגבר מהר יותר על פחדים, מכשולים ומהמורות שבדרך, וללא ספק יהיו בטוחים יותר לנסות ולהעז גם בהמשך חייהם הבוגרים.
 
התמודדות עם פחדים
 

לסיכום, אין ילד שלא חווה פחדים במהלך חייו, לכן הגישה שבה תנקטו בכדי לסייע לו להתמודד איתם היא משמעותית ומכריעה. זכרו שדרך ההתמודדות עם פחד מסוים עשויה להיות שונה לחלוטין בין ילד אחד לאחר, לכן יש להיות קשובים וסובלנים בכדי לאתר את הפחד האמתי, להכיר בו, להתמודד איתו ולהביס אותו. 

מקור התמונות: www.CarolineBach.com  Lili Vieira de Carvalho  stu mayhew  Pictoscribe  swong95765  Travis Swan

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו