print header

מחקר חדש חושף השפעות מדהימות של פעילות התנדבותית על המוח

 אנו בטוחים שרובכם יודעים שמעשי התנדבות הם דבר מבורך ביותר שמעניק למתנדבים תחושה טובה שמלווה אותם למשך זמן רב. לצד ההרגשה הטובה וכמובן העזרה הניתנת לאנשים שצריכים אותה, בשנים האחרונות חוקרים שונים בודקים גם את הקשר הישיר בין מעשי התנדבות ליתרונות בריאותיים מפתיעים שהם מספקים לגוף שלנו. לאחרונה, נערך מחקר באוניברסיטת פיטסבורג המראה את הקשר בין התנדבות להשפעות בריאותיות חיוביות על המוח שלנו שמהן כולנו היינו רוצים ליהנות, ולכן בהחלט כדאי להכיר את מסקנותיו...
 
מחקר על הקשר בין התנדבות לבריאות המוח: 4 אנשים לבושים עם אותה חולצה הולכים מחובקים יחדיו

כמה דברים חשובים על התנדבות...

אם נבחן את ההגדרה היבשה להתנדבות נגלה שהיא מעשה אשר נעשה מרצונו החופשי של אדם מסוים, ללא תמורה חומרית או אחרת, המונע על ידי רעיון או מטרה מסוימת. עם השנים אנשים רבים חקרו את העשייה המבורכת הזו וניסו להגדיר אותה בצורה מדויקת עוד יותר, אך בסופו של דבר חזרו לנוסח זהה למדי. לכן, אם אתם מחליטים שאתם מגיעים לבתי חולים אחת לשבוע כדי לשמח ילדים, עוזרים לאישה מבוגרת לחצות את הכביש, מגיעים למעון יום אחת לכמה זמן כדי לעזור לילדים עם שיעורי הבית ועוד פעילויות דומות – אתם מתנדבים. כמובן, קיים הבדל גדול בין התנדבות קבועה בימים ובשעות לבין מעשה התנדבותי זמני ורגעי, אך בשני המצבים הללו אתם פועלים ללא מטרת רווח אישי כלשהי. בנוסף, לצד ההרגשה הטובה שאתם מקבלים כתוצאה ממעשה התנדבותי, אתם גם זוכים ליתרונות בריאותיים שאותם חקרו בעשורים האחרונים.
בשנת 2005 קבוצת חוקרים מאוניברסיטת סטנפורד שבארצות הברית גילו כי אנשים המתנדבים באופן סדיר נוטים לחלות פחות ולחיות הרבה יותר משאר האוכלוסייה. עוד בנוסף, נמצא כי התנדבות מעודדת מבט אופטימי על החיים, מפחיתה התנהגויות בעייתיות ומסוכנות, מונעת דיכאון ועוזרת לשפר את ההערכה העצמית של האדם – כך עולה ממחקר שנערך בשנת 2002. אם כל זה לא שכנע אתכם מדוע התנדבות עוזרת לבריאות, לאחרונה נערך מחקר נוסף באוניברסיטת פיטסבורג, אותו אחד שאוזכר בתחילת הכתבה, שתוצאותיו הפתיעו לטובה אנשים רבים.
מחקר על הקשר בין התנדבות לבריאות המוח: מתנדבים מגישים אוכל

המחקר ותוצאותיו

באוניברסיטת פיטסבורג שבארצות הברית החליטו לחקור כיצד פעילות התנדבותית משפיעה על המוח האנושי. החוקרים חילקו את המחקר לשניים, כאשר בחלק הראשון הם אספו 45 מתנדבים והעמידו בפניהם אפשרות: לבצע משימה שתועיל להם, או לצדקה, או לחבר במצוקה. לאחר מכן החוקרים סרקו את מוחות המתנדבים והם גילו הבדלים מרתקים ומשמעותיים בין הבחירות השונות שנעשו. לא רק שהמתנדבים אשר בחרו לעזור לאדם מסוים הראו פעילות מוגברת במערכת החיזוק – מכלול המבנים העצביים במוח היוצרים תחושה של עונג בתגובה לגירויים מסוימים – אלא גם נרשמה ירידה בפעילות שלושה אזורים שונים במוח האחראים על תגובת הגוף ללחץ כתוצאה מדלקות או מלחץ דם. בחלק השני של המחקר הם בדקו באופן דומה כמות גדולה יותר של אנשים, 400 מתנדבים, אשר הראו תוצאות דומות. נכון, אמנם יש מזונות שונים שנלחמים בדלקות וגם טיפולים טבעיים להסדרת לחץ הדם, אך אם אנו מסתמכים על המחקר החשוב הזה, מתברר כי ישנה דרך טבעית, פשוטה, מעצימה ובריאה שיכולה לשמור על הגוף שלכם - התנדבות.
ד"ר טריסטן אינגקי, פרופסור לפסיכולוגיה מאוניברסיטת פיטסבורג שהוביל את שני המחקרים, מסביר כי בני אדם נולדים פגיעים במיוחד ותלויים באחרים, וכתוצאה מכך אנו דורשים עזרה מתמדת לאורך חיינו, גם אם אנו לא מבקשים זאת במפורש. הרצון האינסטינקטיבי לעזור לאחרים עשוי להיות תלוי באותם אזורים במוח – הם מבטיחים התנהגות תומכת. ד"ר אינגקי ממשיך ומסביר כי אותם המנגנונים המבטיחים עזרה לאחר עשויים גם הם לתרום להשפעות הבריאותיות ארוכות הטווח שאנו רואים כתוצאה מנתינה.
מחקר על הקשר בין התנדבות לבריאות המוח: מתנדבים מגישים אוכל

מילות סיכום

כעת, לאחר שקראתם על הקשר הישיר בין מעשי התנדבות שונים לבין היתרונות הבריאותיים שהם מקנים למתנדבים, אנו בטוחים שתרצו גם אתם לקחת חלק במעשים המבורכים האלו. בין אם אתם כבר מתנדבים בעמותה ובין אם חשבתם על כך עד עכשיו, תדעו שאתם יכולים לטפוח לעצמכם על השכם מפני שלא כל אחד עושה זאת וכעת יש לכם עוד סיבה טובה להמשיך ולהתנדב - שמירה על גופכם ומוחכם בריאים לאורך זמן. אנו סמוכים ובטוחים כי תבחרו לשתף את התוכן המשמעותי הזה עם חבריכם כדי שגם הם יבחרו להתנדב במקומות שונים ולהרוויח הרגשה טובה לצד מעשים מבורכים שיקנו להם גם יתרונות בריאותיים.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.