print header

טיפול בלחץ דם גבוה ללא תרופות

על פי נתוני משרד הבריאות, לחץ דם גבוה הוא אחד מגורמי הסיכון העיקריים לבעיות בריאותיות ואף תמותה, בשל מחלות לב וכלי דם בישראל. כ-20% מהאוכלוסייה סובלת מהבעיה הזאת וכתוצאה מכך, אלו שנמצאים בקבוצה הזו נעזרים בתרופות כימיות שונות שעלולות לגרום למגוון תופעות לוואי לא רצויות. למרבה המזל, ניתן לטפל בבעיה הזאת גם באופן טבעי ואפילו לעשות זאת בעזרת פיתוח ישראלי חדש, אבל לפני שנדבר על דרכי הטיפול האלו חשוב קודם כל להכיר את הסיבות והתסמינים של "הרוצח השקט"...
 
טיפול טבעי בלחץ דם: איש רפואה בודק לעצמו לחץ דם
 

מה זה בעצם לחץ דם גבוה?

לחץ הדם שלנו הוא נתון שמשקף את כמות הכוח שמופעל על דפנות כלי הדם שלנו בעקבות פעילות הלב שמזרימה את הדם ברחבי הגוף. ברוב המקרים המושג לחץ דם מתייחס לנתוני מדידת לחץ הדם העורקי שבזרוע, הנמדד ביחידות של מילימטר כספית (mmHg) שניתן לבדוק בזמן שיא פעילות הלב (לחץ דם סיסטולי) ובזמן הרפיית החדרים (לחץ דם דיאסטולי). ניתן לסבול מלחץ דם גבוה (יתר לחץ דם) או לחץ דם נמוך (תת לחץ דם) כאשר הראשון הוא הנפוץ יותר מבין השניים וגם זה ש"זכה" בכינוי הרוצח השקט.
 
הסיבה לכינוי המאיים הזה היא שורת ההשלכות האפשריות של לחץ דם גבוה, אשר כוללת התקף לב, פגיעה ברקמות העין וגם נזק לעצבי המוח שעלול להוביל לשבץ. למרות כל הסכנות וההשפעות האלו, האנשים שסובלים מבעיות של לחץ דם גבוה לא תמיד מודעים לכך, ומספרם רק הולך וגדל בעקבות קצב החיים הגבוה, הרגלי התזונה הלקויים והמתח האינסופי שמאפיינים את החיים בעולם המודרני. לפיכך נשאלת השאלה החשובה, כיצד אנו יכולים לדעת האם אנו סובלים מלחץ דם גבוה? ובכן, מעבר לבדיקת לחץ דם שרשם לכם רופא המשפחה, ישנם כמה תסמינים שכדאי לכם להכיר.

תסמיני לחץ דם גבוה וגורמים נפוצים

בניגוד לבעיות בריאותיות ומחלות רבות, ללחץ דם גבוה אין רשימה ברורה וחד משמעית של תסמינים או השפעות עדינות שניתן לאתר לפני שמצב הגוף מחמיר. למרות זאת, כן ניתן למנות כמה וכמה סימנים לכך שייתכן ואתם סובלים מהבעיה:
 • כאבי ראש
 • קוצר נשימה וסחרחורת ללא סיבה נראית לעין
 • אין-אונות (אימפוטנציה) גברית
 • ראייה מטושטשת
 • הפרעות בקצב הלב
כאמור, הסימנים האלו לא בהכרח מצביעים על בעיית לחץ דם והם גם לא בהכרח מופיעים אצל אנשים שסובלים ממנה. לכן, הדרך הכי טובה לאבחן לחץ דם גבוה או נמוך ברמה מסוכנת היא באמצעות בדיקה רפואית, וישנם כמה וכמה גורמים שמשפיעים על הסיכוי שתסבלו ממנו. אם אחד או יותר מהסעיפים הבאים משפיע עליכם, מומלץ שתבצעו בדיקות לחץ דם באופן קבוע:
 • עישון
 • בעיות השמנה
 • לחץ
 • צריכת מלח גבוהה במיוחד
 • זקנה
 • פעילות גופנית נמוכה
 • היסטוריה משפחתית
 • בעיות בבלוטת התריס
 • ועוד...
טיפול טבעי בלחץ דם: לב מצויר עם כלי דם בולטים

דרכי הטיפול הנפוצות בלחץ דם גבוה

רוב האנשים שמאובחנים כבעלי לחץ דם גבוה מקבלים מהרופאים שלהם 2 המלצות עיקריות: להתחיל ליטול תרופות ולבצע שינויים באורח החיים שלהם. ההמלצה הראשונה אמנם מתייחסת לפתרון יעיל ומוכח, אך רובנו היו מעדיפים להפחית ככל הניתן את השימוש בתרופות מסונתזות עקב תופעות לוואי כאלו ואחרות. עוד חשש שצריך לתת עליו את הדעת הוא התופעה הידועה והמוכרת של התנגשות תרופות, שמשמעותה נטרול השפעתה של תרופה מסוימת כאשר נוטלים במקביל תרופה ש'מתנגשת' בה. ככל שניקח יותר תרופות ובמינון גבוה יותר, כך יש יותר סיכוי שהן יתנגשו עם תרופה אחרת שאולי נזדקק לה בעתיד. מבחינת פתרונות פיזיולוגיים שאינם כוללים תרופות, רופאים גם ממליצים למטופלים שלהם לבצע שינויים בהרגלי האכילה, להפסיק לעשן, להמעיט בשתיית משקאות אלכוהוליים ולבצע פעילות גופנית. אך למרות שכולנו היינו רוצים להיות יותר פעילים ולעשות ספורט, לא לכולם יש זמן, כוח או אפשרות להקפיד על ביצוע תרגילי כושר בשל שלל המחויבויות האחרות שיש לנו. לאור המידע הזה לא מפתיע לגלות שאנשי רפואה ומטופלים גם יחד חיפשו במשך זמן רב אחר פתרון שמפחית לחץ דם ללא מאמץ או תופעות לוואי, ולאחרונה הוא נמצא.

טיפול בלחץ דם גבוה בעזרת הנשימה

ד"ר רנדל זוסמן (Randall Zusman) מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת הרווארד סיפר במסגרת מאמר שפורסם באתר האינטרנט של מחלקת הבריאות של האוניברסיטה, שרבים מהאנשים שאובחנו כסובלים מלחץ דם גבוה מתקשים להוריד אותו למדד המומלץ עבורם, וזאת למרות שימוש בתרופות והקפדה על הרגלי חיים בריאים. בהמשך דבריו הוא אמר שהוא ממליץ למטופלים שלו לנסות שיטות טיפול לא תרופתי – כמו טיפול באמצעות שיטות נשימה מיוחדות. מדובר ב'נשימה טיפולית' - טכניקות נשימה ייחודיות שמפחיתות את המתח הנפשי ואת לחץ הדם כאשר הן מבוצעות כראוי. טיפולים שכאלו נקבעו כיעילים במאמר נוסף של אוניברסיטת הרווארד, והם מוכרים בעיקר לאנשים שעוסקים בתחום המדיטציה.
טיפול טבעי בלחץ דם: אישה מריחה פרח

טיפולים נשימתיים לבעיות לחץ דם מומלץ לבצע בזמנים ומקומות שמאפשרים לכם לשבת בנחת במשך כמה דקות, לעצום עיניים ולהירגע. ההנחיה הכללית היא לנשום עמוק ולהכניס אוויר לריאות בקצב איטי במשך כ-5 שניות ואז לנשוף החוצה את האוויר ולרוקן את הריאות באיטיות במשך כ-5 שניות נוספות. דפוס נשימה שכזה מדכא את המנגנון הפסיכולוגי שמוכר בשם "תגובת הילחם או ברח" (Fight or Flight) שקיימת אצל כולנו כחלק ממנגנון הישרדותי-אבולוציוני במוח שלנו. כתוצאה מכך, רמות החרדה והמתח יורדות והסרעפת עולה ויורדת באופן שמעודד את זרימת הדם התקנית. מחקר שבוצע בשנת 2005 הראה שההשפעה של 6 נשימות שכאלה (תרגול של כ-30 שניות) הורידה את לחץ הדם של האנשים שביצעו אותה ב-3.4 עד 3.9 mmHg יותר מאנשים שרק ישבו בשקט ובנוחות. חסרונה העיקרי של שיטה זו הוא שתרגול נכון אשר יוביל לתוצאות משמעותיות יותר דורש הדרכה ואימון, כך שלא כל אחד יכול להתמיד ולהגיע לתוצאה הרצויה. כאן נכנס לתמונה הפיתוח הישראלי שהזכרנו בתחילת הכתבה, שלמעשה מתפקד כמדריך צמוד שעוזר לבצע את הנשימה הטיפולית באופן הטוב ביותר עבור כל אדם ואדם שמשתמש בו.

רספירייט – הפיתוח הישראלי לטיפול בלחץ דם גבוה

כפי שנאמר, כדי ליהנות מההשפעה הטובה ביותר של שיטת הנשימה הטיפולית להורדת לחץ הדם יש צורך במאמן, אבל המאמן הזה לא חייב להיות בן אדם... במשך שנים רבות עבדו מפתחים ישראליים על מכשיר קטן וחכם שמסייע למטופלים לבצע נשימה טיפולית יעילה שמרפה את השרירים המכווצים את כלי הדם הקטנים, וכך מפחית את לחץ הדם של המשתמש. המכשיר מנצל טכנולוגיה מודרנית על מנת להקל על ביצוע שיטת הנשימה הטיפולית באופן פשוט ויעיל, שהפך את רספירייט לטיפול הלא תרופתי ביתר לחץ דם היחיד בעולם שזכה באישור ה FDA האמריקאי והמלצת האגודה האמריקאית למחלות לב (AHA), וזאת בעקבות מחקרים רבים שהוכיחו את יכולתו לסייע בהורדת לחץ הדם באופן טבעי.
 
בתחילת הטיפול המכשיר "לומד" באמצעות חיישן נשימה מיוחד את דפוס הנשימה של המשתמש, ובהתאם לכך בונה תרגול נשימתי שמתאים לו. באמצעות אוזניות המסופקות יחד עם המכשיר, המשתמש שומע מוזיקה המולחנת בזמן אמיתי, שמכווינה את הנשימה ומסייעת לו לבצע אותה בקצב ובאופן היעילים ביותר. הטיפול ברספירייט בנוי על 15 דקות ביום (4 פעמים בשבוע) של נשימה לפי המוזיקה המנחה וזאת במטרה לצבור כ-40 דקות של נשימה טיפולית בשבוע – זה הכל! בדיוק כמו תרגילים פיזיולוגיים אחרים, לתרגול הנשימה עם רספרייט יש השפעה מצטברת שמובילה לירידה מתמשכת בלחץ הדם שצפויה להתרחש תוך מספר שבועות מתחילת השימוש. מעבר להפחתת לחץ הדם המוכחת, שימוש שגרתי ברספירייט מוביל ל"תופעות לוואי" חיוביות נוספות, כמו הפחתת רמות החרדה של המשתמש והקלה על בעיות שינה – תופעות המתלוות לעתים קרובות ליתר לחץ דם.
 
 
מקור: התוכן בשיתוף רספירייט
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.