print header

כל מה שצריך לדעת כדי להתחיל לצייר כמו מקצוען

אנשים רבים חושבים שציור זו פעילות עבור ילדים קטנים שנהנים לשחק עם צבעים או עבור אמנים מקצוענים שהופכים את הדמיון הפרוע שלהם לפרט מוחשי, אך למעשה האדם צייר כבר משחר האנושות, והפעילות הזו מהווה עד היום דרך נפלאה להעברת הזמן בנעימים וברוגע. אם אתם לא יודעים כיצד למלא את הזמן הפנוי שבידיכם בדרך שתספק אתכם ומחפשים תחביב חדש ויצירתי, יתכן שציור מהווה את הפתרון עבורכם, ובעזרת המדריכים שלפניכם תוכלו ללמוד 4 טכניקות ציור שונות שיעזרו לכם למצות את הפוטנציאל האומנותי שלכם בקלות. רק בחרו את הטכניקה המועדפת עליכם, הכירו את הדגשים והטיפים לכל אחת ותנו לאמן שמסתתר בכם לצאת לעולם.  
 

1. ציור בצבעי שמן

ציורי השמן החלו ככל הנראה בצפון אירופה במהלך המאה ה-15, שהיא תקופת הרנסנס. העבודה עם צבעי שמן נעשית על גבי בד פשתן או קנבס, או על גבי לוח עץ לבוד, והציור עצמו מתבצע בהדרגה ובשכבות, כמו בניית בניין – קיים יסוד ועליו נבנות "קומות", שהן שכבות צבע שונות. שכבות הצבע יהיו עבות יותר ככל שהן רבות יותר, כלומר כל שכבה תהיה עבה יותר מהשכבה שתחתיה. בין יצירת השכבות יש להמתין לייבוש מלא של הצבע. 

יצירות מוכרות שצוירו בשמן:

ה"מונה ליזה" של לאונרדו דה וינצ'י
מדריך לצייר המתחיל: ה"מונה ליזה" של לאונרדו דה וינצ'י
 "ליל כוכבים" של וינסטנט ואן גוך 
 מדריך לצייר המתחיל: "ליל כוכבים" של וינסטנט ואן גוך
חלק מסדרת "חבצלות המים" של קלוד מונה
מדריך לצייר המתחיל: "חבצלות המים" של קלוד מונה

אילו חומרים צריך לרכוש כדי להתחיל לצייר בצבעי שמן?

כדי להתחיל לצייר בצבעי שמן עליכם לרכוש לפחות את צבעי היסוד – אדום, כחול וצהוב, וכן צבעי שחור ולבן. מומלץ לרכוש גם טרפנטין לשם דילול הצבעים (במידת הצורך) וניקוי המכחולים. בנוגע למכחולים מומלץ להשתמש בעגולים ולא בשטוחים, אולם אפשר לעבוד עם שניהם – רכשו מכחול אחד קטן (גודל 0 או 1) ושלושה מכחולים עגולים בגודל 4-8 או 2 מכחולים עגולים ואחד שטוח. כדי לערבב את הצבעים תצטרכו להשתמש בפלטה, אך גם פיסת קרטון תוכל לשרת אתכם לשם מטרה זו. לבסוף עליכם לרכוש קנבס, או שתוכלו להשתמש בבד פשתן מתוח על גבי מסגרת (עליו תצטרכו למרוח שכבה אחידה של חומר שנקרא ג'סו). את כל החומרים תוכלו למצוא בחנויות היצירה.

מדריך לשימוש בצבעי שמן

אז אתם רוצים להתחיל לצייר בצבעי שמן ולא יודעים איך לעשות את זה? במדריך הבא, שמחולק ל-2 חלקים, תלמדו כיצד ליצור ציורי נוף יפהפיים בהנחייתו של בוריס רוזנטל. בתחילת הסרטון בוריס ממליץ על מספר מצומצם של צבעים בהם הוא משתמש בעצמו, ואין ספק שאחרי שתראו את התהליך מתחילתו ועד סופו, תגלו שזה לא קשה כמו שחשבתם.
 

 

2. ציור בצבעי פסטל

ציורי הפסטל הם מהמוקדמים ביותר שידועים לאדם, ולמרות שהשימוש בהם עלה במהלך המאה ה-18, כבר בציורי המערות השתמשו במשחה מעורבת בפיגמנט וחומר מעבה, אשר יצרו סוג של פסטל. כיום צבעי הפסטל מחולקים לשלוש קטגוריות על פי החומר המעבה שבהם:
  • פסטלים קשים שמוכרים גם בשם "גירי פסטל", המורכבים מגיר, שעווה ופיגמנט.
  • פסטלים רכים המורכבים משעווה, מים, חומר מאגד רך ופיגמנט.
  • פסטלי שמן שמוכרים גם בשם "צבעי פנדה", המורכבים משעווה, שמן ופיגמנט. 
ככל שיחס הפיגמנט גבוה יותר, כך הצבע איכותי יותר. עם הפסטל מציירים בדרך כלל על משטח נייר או בד שאינו חלק, וניתן למרוח עליו את הפסטל וליצור קווים מדויקים או לערבב אותו עם ממיסים כדי ליצור צבעים שדומים יותר לצבעי שמן. כמו כן, ניתן למרוח אותו בצורתו המקורית על גבי משטח הציור, אולם קל יותר למרוח את הפסטל הרך לעומת הפסטל הקשה.

יצירות מוכרות שצוירו בפסטל:

סדרת הטואלט של אדגר דגה, שצוירה בפסטל שמן
מדריך לצייר המתחיל: הטואלט של אדגר דגה
"הצעקה" של אדוורד מונק, שצוירה בפסטל, טמפה ושמן 
מדריך לצייר המתחיל: הצעקה של אדוורד מונק
דיוקנאות רבים מהמאה ה-18
מדריך לצייר המתחיל: דיוקן מהמאה ה-18
 

אילו חומרים צריך לרכוש כדי להתחיל לצייר בצבעי פסטל?

כדי להתחיל לצייר בצבעי פסטל אתם יכולים לבחור בסוג פסטל אחד שנוח לכם לצייר איתו, או לרכוש כמה ולהתנסות בכולם. לאחר מכן עליכם לרכוש נייר או בד שעליו תציירו; נייר פשוט של מדפסת יוכל לשמש אתכם, אולם מומלץ לרכוש דפים או בדים מחוספסים המיועדים לציורי פסטל – אלו יספקו לכם את התוצאות הטובות ביותר בעת העבודה עם הצבע, שכן החספוס יחזיק את חתיכות הפסטל במקום ויקל על הציור, לעומת דף חלק שאיתו תצטרכו לעבוד קשה יותר.  

מדריך לשימוש בצבעי פסטל

בצמד הסרטונים הבא, רנית אלקריף ויסמין רז ילמדו אתכם מה בדיוק אתם יכולים לעשות עם צבעי פסטל וכיצד. בסרטון הראשון רנית תראה לכם סוגים שונים של צבעי פסטל וכיצד ניתן לצייר איתם במריחות וביצירת קווים, ותיתן לכם תרגיל לציור עם צבעי פסטל. לאחר מכן יסמין תראה לכם כיצד לצייר מנדלות בעזרת צבעי פסטל, אשר ישמשו אתכם לא רק ליצירה, אלא גם לביצוע מדיטציה בציור.
 

 

3. ציור ברישום

בימי הביניים השתמשו ברישומים על מנת לתכנן את היצירה טרם צביעתה, ואלו שלא נצבעו לא נחשבו ליצירות אומנות. עם זאת, בתקופת הרנסנס, רישומיו של לאונרדו דה וינצ'י הפכו לאומנות גבוהה, וכן במזרח הרחוק התפתחה טכניקת הרישום בעקבות התפתחות הקליגרפיה. בעבר הרישום היה בעיקר בצבע אחיד, אולם כיום נעשה יותר שימוש בצבעים רבים ביצירה. הדגש ברישום, בניגוד לשאר טכניקות הציור, הוא על הקו והשימוש באור וצל.

יצירות רישום מוכרות:

"האדם הוויטרובי" של לאונרדו דה וינצ'י
מדריך לצייר המתחיל: "האדם הוויטרובי" של לאונרדו דה וינצ'י
"יחסיות" של מאוריץ קורנליס אשר
מדריך לצייר המתחיל: "יחסיות" של מאוריץ קורנליס אשר
עיצובו של מיכאלנג'לו לגבעת הקפיטולין
מדריך לצייר המתחיל: עיצובו של מיכאלנג'לו לגבעת הקפיטולין

אילו חומרים צריך לרכוש כדי להתחיל לצייר ברישום?

עבור רישום מומלץ להשתמש פשוט בעיפרון או עט (שחור או צבעוני), אולם ניתן להשתמש גם בפחם ואפילו בחריטות על עץ. משטח הציור יכול להיות נייר לבן פשוט, ותוכלו לשמור לעצמכם גם מחברת או פנקס קטן ליצירת רישומים.  

מדריך לרישום

באוסף הסרטונים הבא תעברו סדנה מזורזת ברישום וציור למתחילים ומתחילות, בהנחיית שירן ברקוביץ'. במהלך השיעורים תבצעו מספר תרגילים ותלמדו טכניקות שיעזרו לכם ליצור את הרישומים שלכם על הצד הטוב ביותר. 
 

 

4. ציור בצבעי אקריליק

ציורי האקריליק החלו במאה ה-20 והפכו לנפוצים כתחליפים נוחים לעבודה בצבעי מים או שמן. כיום משתמשים בהם כמו בצבעי שמן או בצבעי מים, תלוי ברמת דילול הצבע. ניתן להגיע איתם לרמת דיוק גבוהה בגוון הצבע וקל מאוד לשלוט במשיכות המכחול כשמציירים איתם. שלא כמו צבע שמן, צבע אקריליק מתייבש מהר (כמה דקות עד חצי שעה), אולם לאחר שהוא מתייבש לא ניתן להרטיב או למוסס אותו כמו שניתן במקרה של צבעי מים או גואש.

יצירות מוכרות שצוירו באקריליק:

"מרכז לבן" של מארק רותקו 
מדריך לצייר המתחיל: "מרכז לבן" של מארק רותקו
"דיפטיכון מרילין" של אנדי וורהול 
מדריך לצייר המתחיל: "דיפטיכון מרילין" של אנדי וורהול
"הספלאש הגדול" של דיוויד הוקני.
מדריך לצייר המתחיל: "הספלאש הגדול" של דיוויד הוקני.

אילו חומרים צריך לרכוש כדי להתחיל לצייר בצבעי אקריליק?

החומרים שיש לרכוש לציור בצבעי אקריליק זהים לחומרים של צבעי השמן, אלא שהפעם במקום לבחור במכחולים עגולים, מומלץ שתשתמשו במכחולים שטוחים. כאמור, את צבע האקריליק ניתן לדלל במים ולהשתמש בו כמו בצבעי שמן, אך מומלץ שלא לדלל עם יותר מ-30% מים ביחס לכמות הצבע. ניתן לצייר איתו על כל משטח וכדאי לעבוד איתו מהר, שכן הוא מתייבש מהר. כדי לדאוג שהצבע יישאר רטוב על גבי הפלטה רכשו בקבוק תרסיס והתיזו עליה מדי פעם מים. את המכחולים יש לטבול בכוס מים כשאינם בשימוש במהלך היצירה, ובעת יצירת גוונים חדשים הימנעו מערבוב מהיר מדי של הצבעים, משום שכך תיצרו בועות שיגרמו לנקודות ריקות להופיע על פני הציור. את המכחולים לא צריך לשטוף בחומר ממיס, ומספיקים רק מים וסבון.

מדריך לשימוש בצבעי אקריליק 

במדריך הבא, דפנה לוי תלמד אתכם כיצד לייצר הדפסים בפשטות בצבעי אקריליק. שלא כמו בשאר טכניקות הציור שראיתם, ביצירת הדפסים אתם לאו דווקא תטבלו את המכחול בצבע ותציירו, אלא תציירו עם הצד הקשיח של המכחול ישירות על הצבע ותייצרו "חריטה" בצבע. בהמשך תצבעו את שאר החלקים שנשארו ריקים.
 
 
אז עכשיו אחרי שהכרתם 4 טכניקות שונות לציור, כנראה שכבר מצאתם את הטכניקה המועדפת עליכם וכל שיש לעשות זה רק לרכוש את הציוד המתאים ולהתחיל לצייר. ציור יכול בקלות להפוך להרבה יותר מסתם תחביב, ותוכלו לקשט עם היצירות שלכם את הבית או להעניק אותן במתנה לחברים. גם אם התוצאות אינן מרשימות כמו שתצפו שיהיו, תנו לעצמכם זמן להתמקצע ולהשתפר, וזכרו שהדבר החשוב ביותר הוא שתיהנו מתהליך היצירה ולאו דווקא מהתוצאה.
מקור התמונות: מרחבי הרשת

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.