print header

מחקר חדשני המראה קשר בין שינה עמוקה למחלת האלצהיימר

 אלצהיימר היא מחלה קשה שמקושרת לרוב להזדקנות ולאובדן זיכרון, אך חשוב לדעת שיש לה מגוון תסמינים ושהיא עלולה להכות גם בגילאים צעירים. למרות שהיא מוכרת ונפוצה, טרם נמצאה תרופה שמונעת את היווצרותה, מפחיתה את הסבל של חוליה ומורידה את אחוזי התמותה ממנה. במסגרת שלל המחקרים שנערכים אודותיה, בסוף שנת 2019 התפרסם אחד מהפכני במיוחד, שפורץ את הדרך אל עבר טיפול חדשני ופשוט למדי שמצריך מכם בסך הכל לישון עמוק כדי למנוע היווצרותה. בכתבה הבאה נסביר לכם מעט על מה שהיה ידוע עד לא מזמן על אלצהיימר, נציג את המחקר החשוב שמצביע על קשר לשינה עמוקה ונפרט אודות דרכים שונות לזכות בה.
מחקר אודות הקשר בין שינה עמוקה לאלצהיימר: מדען מסתכל במיקרוסקופ במעבדה

מה ידוע עד כה על מחלת האלצהיימר?

מחלת אלצהיימר בדרך כלל מקושרת לאובדן זיכרון, אך כאמור, היא יותר רחבה מכך. מדובר במחלה קשה של מערכת העצבים המרכזית, שמתבטאת בניוון איטי ומתמשך שמוביל למוות של תאי העצב במוח. היא מתאפיינת בירידה קוגניטיבית שבאה לידי ביטוי בפגיעה בזיכרון, ובהמשך גם עושה נזק לכושר ההתמצאות, יכולת חשיבה, הסקת מסקנות ופעילות מוטורית; כדי ללמוד יותר על המחלה הזו אתם מוזמנים לצפות בסרטון הבא
 
הטיפול הנפוץ במחלה כיום הוא תרופתי, והוא נועד להילחם ברעלים מסוימים שמובילים לרוב למחלות מוחיות, אך הוא בדרך כלל לא באמת עוזר. ממחקרים שונים עולה כי שינה לא טובה היא אחת הסיבות להיווצרות אלצהיימר, ובמחקר שפורסם בשנת 2013 ונערך על עכברים, נמצא שבמהלך שינה עמוקה "נשטפים" ומתנקים מהמוח רעלים שמקושרים למחלה. עם זאת, מדענים שונים עדיין לא הבינו מדוע תהליך שכזה קורה, ולכן המשיכו במסעם אל עבר תשובה מספקת יותר - זו שנציג בפניכם כעת.
מחקר אודות הקשר בין שינה עמוקה לאלצהיימר: אילוסטרציה של איך נראים איבריו הפנימיים של אדם ששם את ידו על ראשו

קצת על המחקר

בסוף 2019 התפרסם מחקר שנועד לבדוק את הקשר שבין שינה עמוקה למחלת האלצהיימר, וממנו למצוא דרך נוספת להילחם במחלה. במהלכו, נבדקו מוחותיהם של 11 אנשים, בעודם ישנים, בעזרת טכנולוגיות כמו MRI שמיועדת להמחשת איברים פנימיים בגוף ללא חשיפה לקרינה מייננת. החוקרים התחקו בעיקר אחר נוזל המוח והשדרה - שנמצא בחלל בין הגולגולת לקליפת המוח, בחדרי המוח ובתעלת חוט השדרה - ונועד בין השאר לסייע בזרימת הדם למוח.
 
במחקר נמצא כי במהלך שינה, גלים גדולים וארוכים של נוזל המוח והשדרה שוטפים את המוח כל 20 שניות, ומסירים ממנו רעלים שונים באופן הדומה לפעולותיהם של מים וחומר ניקוי במכונת כביסה. בשל כך, מסיקים החוקרים כי נוזל שכזה נחוץ להסרת רעלים שמקושרים למחלת האלצהיימר ולהפרעות נוירולוגיות נוספות, וכדי להשיג אותו - עלינו פשוט לישון עמוק. להבנה זו יש השלכות חשובות, מכיוון שהיא פותחת צוהר אל עבר טיפולים חדשים שלא נלחמים באלצהיימר באופן נקודתי, אלא מעלים את כמות הנוזל הנחוץ להסרת כלל הרעלים במוח שמקושרים למחלה. 
מחקר אודות הקשר בין שינה עמוקה לאלצהיימר: בחורה ישנה במיטה

אז כיצד משיגים שינה עמוקה?

כעת אתם ודאי תוהים – כיצד תצליחו להירדם וליהנות משינה עמוקה כדי להימנע מאלצהיימר? על מנת להגיע אל התשובה, נסביר לכם תחילה מהי שינה שכזו בכלל; השינה שלנו מחולקת לכמה שלבים, כאשר הראשון הוא הירדמות והשני מהווה נמנום קל, שבו נעלמת המודעות לסביבה החיצונית ויורדת פעילות השרירים. השלב השלישי הוא אותה שינה עמוקה, שבמהלכה נרגעים השרירים וקצבם של הנשימה, פעימות הלב וגלי המוח יורד, והוא מהווה את השלב האחרון לפני שנת ה-REM המוכרת - שבה אנו נמצאים ממש במעמקי שנתנו וחולמים. השלב השלישי אורך לרוב כשעתיים, אך חשוב לדעת שמשכו הולך ויורד אחרי גיל 65 – אז הוא רק בן כחצי שעה. 
 
כדי להגיע לשלב השלישי של השינה ולשנת REM, להאריך אותם כמה שיותר ולזכות בשנת לילה עמוקה וערבה, כדאי לכם להכיר את 9 הטיפים הנפלאים שמוצגים במדריך המצוין הבא, כמו גם את 4 הדרכים הבאות שנציג פה כעת:

1. שמירה על טמפרטורת גוף גבוהה לפני השינה

הגעה לחום גוף גבוה טרם אתם הולכים לישון, עשויה לסייע לשנתכם להיות עמוקה יותר ולנוזל המוח והשדרה לזרום אל המוח ובתוכו בקצב נכון יותר - וזאת מכיוון שכשחם לו, הגוף נאלץ להוציא אנרגיה בשיטות שונות ובכך הוא מתיש את עצמו ומגביר את רמת העייפות הנדרשת לו. דרכים נהדרות שבהן ניתן להעלות את טמפרטורת הגוף לפני השינה הן טבילה בסאונה או בג'קוזי, או עריכת מקלחת במים חמים. עם זאת, דעו כי בזמן השינה עצמה מומלץ כי סביבתכם תהיה מקוררת - וזאת מכיוון שיש לכך מספר יתרונות, כפי שתוכלו לגלות בעצמכם בכתבה הבאה.
מחקר אודות הקשר בין שינה עמוקה לאלצהיימר: אמבטיה

2. עריכת פעילות גופנית במהלך היום

רבים מודעים כיום לחשיבות של עריכת פעילות גופנית באופן תדיר, ועכשיו מתברר שאימונים בני 20-30 דקות למשך לפחות 5 ימים בשבוע – יכולים לתרום לשינה עמוקה טובה יותר. אימון אירובי, למשל, גורם למוח לשחרר אנדורפינים - חומרים כימיים שמעוררים אותו ותפוגתם מביאה לרגיעתו - ולכן עליכם לערוך פעילות שכזו לפחות שעתיים לפני השינה. בנוסף, אימונים שכאלו מעלים את טמפרטורת הגוף, עובדה שמשחקת לטובתכם גם בכל מה שקשור לשינה, כפי שניתן להבין מן הסעיף הקודם.

3. הימנעות מעישון

אתם ודאי יודעים שכדאי להימנע ממשקאות עתירי קפאין לפני השינה מכיוון שהם מעוררים, והיום תגלו שגם לניקוטין יש השפעה דומה על הגוף. לפי מומחים, סיגריות אמנם עשויות להרגיע במצבי לחץ, אך ברגעים של שעמום או כשחשים עייפות הן דווקא מעוררות. בנוסף, הטבק שיש בהן עשוי לשבש את זמני השעון הביולוגי ואת שעות השינה שלנו, ולכן אם אתם רוצים לישון טוב בלילה ומסרבים להיגמל מסיגריות - עשנו עד 6 שעות לפני הכניסה למיטה.

4. אכילת בננה לפני השינה

בננה היא פרי נפלא עם שלל תועלות בריאותיות, שמסוגל לפתור בעיות רבות כמו אלו שמפורטות בכתבה הבאה. למרות שהוא ידוע כפצצת אנרגיה צהובה, הוא עשוי לסייע לכם לשפר את השינה העמוקה שלכם בזכות מרכיבים נפלאים שיש בו. בין היתר ישנם בבננה מינרלים כמגנזיום ואשלגן, שידועים ביכולתם הטבעית והנחוצה להרגיע שרירים. בנוסף, יש בה גם את חומצת האמינו טריפטופן ואת הוויטמין B6, אשר מסייעים באופן עקיף להיווצרות סרוטונין ומלטונין, שני חומרים שמשפיעים על מצבי רוח ומזרזים שינה. לפיכך כדי לזכות בשינה עמוקה, אכלו בננה כשעה לפני הכניסה למיטה, או לחלופין צרכו את כל אחד ממרכיבי המזון המצויינים בכתבה הבאה.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.